KALENDARIUM HISTORII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Listopad 1916r.- z inicjatywy Koła Polskiej Macierzy Szkolnej powstała

1-klasowa szkoła w Trzciance. Pierwszą nauczycielką była Zofia Roszkowska

z Brańszczyka.

1922r.- utworzono 2- klasową szkołę, do której uczęszczało 103 dzieci. Kierownikiem został Bolesław Szulkowski na miejsce Zygmunta Zycha.

Wrzesień 1926r.- stopień organizacji szkoły został podwyższony do rangi szkoły

4-klasowej. Liczba uczniów wynosiła 184. Uczęszczali oni do 6 oddziałów uczących się w czterech wynajętych od rolników izbach lekcyjnych.

1925r.- szkoła pozyskała od Inspektoratu Szkoły w Ostrowi Maz. pomoce naukowe w postaci: 48 kałamarzy, liczydła klasowego, mapy Europy, cyrkla, kątomierza, kompasu, oraz obrazów: „Kościuszko pod Racławicami”, „Wizerunki królów Polskich”.

Marzec 1925- szkoła otrzymała bibliotekę składającą się z 23 broszur.

1927r.- kierownictwo nad szkołą objął Franciszek Karłowski, który wraz z żoną Marią Karłowską oraz nauczycielką Marią Gałązką stanowili kadrę z pełnymi kwalifikacjami nauczycielskimi.

1928r.- z inicjatywy ówczesnego kierownika Franciszka Karłowskiego zakupiono plac o powierzchni 1,12 ha pod budowę nowej szkoły.

1935/1936r.- szkoła była trzykrotnie zamykana z powodu wybuchu epidemii dyfterytu i szkarlatyny, kilkoro uczniów zmarło.

1939/1944- okres okupacji hitlerowskiej nauka z przerwami odbywała się

w bardzo trudnych warunkach: braki kadrowe wśród nauczycieli, brak podręczników, trudna sytuacja lokalowa, niska frekwencja uczniów.

1945r.- Powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły na czele z kierownikiem Franciszkiem Karłowskim oraz Piotrem Kulasińskim obecnym patronem szkoły.

Marzec 1946r.- rozpoczęto budowę szkoły czynem społecznym mieszkańców.

Wrzesień 1946r.- rozpoczęto naukę w nowo wybudowanym budynku szkolnym w dwóch wykończonych izbach lekcyjnych. Prace wykończeniowe całości budynku trwały do 1950r.

1968r.- po 42 latach pracy odchodzi na emeryturę kierownik szkoły

Franciszek Karłowski jego miejsce zajmuje Ryszard Wiśniewski (1968-1975),

Dyrektorami szkoły w kolejnych latach byli: Maria Końska (01.1975-06.1975),

Cecylia Karłowska(1976-1987), Czesław Pikora(1987-1989),

Bogdan Lewandowski(1989-1991), Zbigniew Pakuła(1991-1993),

Wiesława Wiśniewska(1993-1994), Barbara Kania(1994-1995),

Ireneusz Elward(1995-2000), Honorata Pękul(2000r.-do chwili obecnej).

1975r.-na podstawie przeprowadzonej ekspertyzy wydano decyzję na użytkowanie wyeksploatowanego budynku szkolnego jeszcze przez trzy lata. Zaistniała konieczność budowy nowej szkoły.

1981r.- powstaje Społeczny Komitet Budowy  Szkoły na czele, którego stanął absolwent szkoły, mieszkaniec Trzcianki p. Bogdan Pągowski.

1983r.- rozpoczęcie budowy obecnego budynku szkoły. Zmiany ustrojowe państwa, sytuacja polityczno-gospodarcza spowodowały, że budowa przeciągnęła się na okres 12 lat.

Listopad 1995r.- uroczyste otwarcie nowego budynku  szkoły z udziałem prezydenta RP Lecha Wałęsy oraz licznie zgromadzonych gości: byłych nauczycieli, absolwentów i mieszkańców.

Listopad 2001r.- otwarcie sali komputerowej urządzonej dzięki społecznemu zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i sponsorów.

Listopad 2002r.- zaadoptowanie pomieszczeń piwnicznych na stołówkę szkolną.

Wrzesień 2003r.-oddanie do użytku nowej(asfaltowej )drogi dojazdowej do szkoły.

Lipiec 2004r.- dokonanie zmiany wyglądu zewnętrznego szkoły poprzez wymianę okien oraz wykonanie nowej elewacji przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

i Gospodarki Wodnej.

Grudzień 2004r.- uroczyste otwarcie sali gimnastycznej z udziałem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Listopad 2005r.- szkoła otrzymała pracownię komputerową (10 stanowisk),

z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Maj 2005r.- Uroczyste nadanie szkole sztandaru i imienia Piotra Kulasińskiego.

W trakcie uroczystości poświęcono sztandar szkoły, którego głównymi fundatorami byli: mieszkańcy wsi Trzcianka i Ojcowizna, rodzina Patrona, nauczyciele, władze samorządowe gminy Brańszczyk. Odsłonięto tablicę pamiątkową, dokonano otwarcia Izby Patrona.