• WYCIECZKA DO PORĘBY I WYSZKOWA

                14 czerwca 2023 roku  33 osobowa grupa uczniów klas starszych pod czujnym okiem opiekunów: Agaty Komor, Pauliny Zglec i Honoraty Pękul udała się na wycieczkę do Poręby   i Wyszkowa. Wyjazd został zorganizowany w  ramach projektu  edukacyjnego: „ Bohaterscy Polacy  z Markowej, Poręby i Wyszkowa”.  Bohaterskimi Polakami z Markowej, na Podkarpaciu,  w rzeszowskiem jest rodzina Ulmów, której tragiczne losy uczniowie klas starszych poznawali na lekcjach historii, zaś losy naszych lokalnych bohaterów ratujących Żydów w Porębie przedstawiła nam wnuczka Antoniego Prusińskiego, Pani Hanna Mróz, zaś Stanisława Wolskiego, ostatniego  burmistrza  w czasach przedwojennych w Wyszkowie, Pan Karol Pękul.                                                                                                                                       

                                                                                                                           Honorata Pękul

       

      Wrażenia z wycieczki Poręba – Wyszków; autorki: Oliwia Podlasin- kl.5

      i Julia Podlasin- kl.8

                  Wybraliśmy się na tą wycieczkę w  ramach projektu  edukacyjnego: „ Bohaterscy Polacy   z Markowej, Poręby i Wyszkowa”. Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy, było miejsce pamięci w Porębie, w którym zostali upamiętnieni Piotr Leszczyński i Antoni Prusiński w ramach programu: "Zawołani po imieniu". Tam na temat tego,  w jaki sposób przebiegały wydarzenia i jaki udział odgrywali ci dwaj bohaterowie podczas II wojny światowej opowiedziała nam wnuczka Antoniego Prusińskiego, Hanna Mróz. Opowiedziała nam to tak jak zostało to Jej opowiedziane    i tak jak Ona to zapamiętała. Ta historia była bardzo wzruszająca. Następnie Pani Hanna zabrała nas do lasu na miejsce zamordowania tych dwóch bohaterów, którzy pomagali Żydowi. Jego imienia niestety nikt już  nie pamięta, dlatego jest nazywany Żydem. Obok tabliczki na sośnie był wyrysowany, już prawie niewidoczny krzyż, który został narysowany przez mamę pani Hanny. Po obejrzeniu tego miejsca wróciliśmy do autobusu i pojechaliśmy dalej. Miejscem do którego się udaliśmy był pomnik Mordechaja Anielewicza w Wyszkowie. Tam Pan Karol bardzo ciekawie opowiadał nam o tym pomniku, człowieku upamiętnionym na nim, a także o jego losach i historii. Następnie pieszo udaliśmy się do kolejnego pomnika burmistrza Stanisława Wolskiego, ostatniego burmistrza przedwojennego Wyszkowa wraz z dwiema dziewczynkami Bruchą i Rachelą Rubinowicz.

      Został on wynagrodzony mianem: „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Miano uzyskał, gdyż uratował te dwie dziewczynki. Przy tym pomniku Pan Karol również bardzo interesująco opowiadał nam o tym,  w jaki sposób Stanisław Wolski pomagał dziewczynkom, a także jak one wtedy się zachowywały. Po obejrzeniu pomnika wybraliśmy się do autobusu, a następnie do Mcdonald’s. Podsumowując wycieczkę stwierdzamy, że mogliśmy się wszyscy nauczyć  bardzo wielu interesujących rzeczy. Po tej wycieczce można dojść do wniosku, że warto jest pielęgnować takie lokalne historie, a przede wszystkim warto je zapisywać, gdyż nie wszystko można zapamiętać. Przy każdym pomniku złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz pamięci. Niestety pogoda podczas tej wycieczki nam nie dopisała, w Wyszkowie padał deszcz. Pomimo tego wycieczkę oceniamy  bardzo dobrze. Była bardzo interesująca i można z niej wyciągnąć jeszcze wiele ciekawych wniosków. 

       

    • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ,,STRÓJ LUDOWY NASZEGO REGIONU"

       

                  Celem konkursu było  zainteresowanie bogactwem kultury i sztuki własnego regionu, kształtowanie tożsamości i przynależności narodowej, promowanie postaw patriotycznych wśród   uczniów, rozwijanie kreatywności uczniowskiej a także zachęcenie uczniów kl. IV-VI do aktywności artystycznej.

       

      A oto laureaci:

      I miejsce ex aeguo  - Oliwia Podlasin- uczennica kl. V i Lena Budnicka -uczennica kl. VI

      II miejsce ex aeguo  - Nela Sarbiewska - uczennica kl. V i Alan Żach-  uczeń kl. IV

      III miejsce-Paulina Kuczyńska - uczennica kl. VI

      Wyróżnienia:

      Gabriela Składanek, Karolina Karolewska, Hanna Wawrzyniak- uczennice kl. IV i Maja Sadowska- uczennica kl. VI.

      Gratulacje !

                  Pomysł na konkurs o takiej tematyce zgłosiła Nela- uczennica klasy V.  Inspiracją do wykonania pracy-projektu   stroju ludowego  dla kobiety lub mężczyzny z regionu Kurpi Białych  były wiadomości zdobyte podczas wizyty w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, w ramach programu: „ Kulturalna Szkoła na Mazowszu”, którą  odbyliśmy w dniu 9 maja 2023 r. Ponadto nasi uczniowie zdobytą wiedzę  wykorzystali do tegorocznych obchodów Dnia Stroju Ludowego, który przypada 11 maja.

                                                                                          Honorata Pękul

    • DZIEŃ DZIECKA

    • CERTYFIKAT - OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,ORZEŁ MATEMATYCZNY"

      Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Matematyczny”

      Z radością informujemy, że znane są już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Matematyczny”. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo dobre wyniki.

      Z tego powodu pragnę złożyć gratulacje wszystkim  13 uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zainteresowanie przedmiotem, zaangażowanie w naukę i ambicję.

      Zgodnie z regulaminem konkursu zostały przyznane następujące tytuły oraz dyplomy:

      - za miejsca od I do V - tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu oraz nagrodę,

      - za miejsca od VI do XXII - tytuł i dyplom laureata ogólnopolskiego konkursu,

      - pozostałym uczestnikom bez względu na uzyskany wynik przyznany został dyplom uznania.

      Wśród laureatów znalazły się trzy uczennice z naszej szkoły:

      Karolina Karolewska z klasy IV

      Oliwia Podlasin z klasy V

      Gabriela Zdziarstek z klasy VIII

                                                                                                      Gratulujemy!

      Pragnę również podziękować Radzie Rodziców, która w całości sfinansowała koszty konkursu.

                                                                                                         Tarcicka Bożena

       

    • WYCIECZKA DO TORUNIA

             31 maja 2023 roku  33 osobowa grupa uczniów z  klas IV- VIII wraz z opiekunami: Agatą Komor, Bożeną Tarcicką i Honoratą Pękul  wybrała  się  na wycieczkę do Torunia. Sprzed budynku szkoły wyruszyliśmy o godzinie 5.50,  a następnie ponad 4 godzinna podróż autokarem zaprowadziła nas do celu.  Odwiedziliśmy  Mikołaja Kopernika - Patrona Roku 2023,  z okazji 550.  rocznicy Jego urodzin. 

                  Poznawanie  Torunia rozpoczęliśmy spotkaniem z panią przewodnik, która odkrywała nam tajniki miejsc historycznych 800-letniego Torunia. Poznaliśmy wiele  legend i toruńskie ABC, zwiedzając  najważniejsze zabytki toruńskiej Starówki, takie jak : bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywa Wieża, Brama Klasztorna, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika, toruńskie kamienice mieszczańskie:  Dom Mikołaja Kopernika, gotyckie obiekty sakralne. Mieliśmy czas na zakup pamiątek.

      W dalszej kolejności odbyliśmy  wizytę  w Muzeum Historii Partaczy w Toruniu, rozpoczynając od złożenia przysięgi partacza, która brzmiała:

                            „ Aby partaczem zostać, zasad przestrzegać muszę,

                           Więc uroczyście przysięgam, że zaraz do pracy ruszę,

                           Wykonam sprawnie wszystko, o co mistrz prosi mnie,

                                  Pracować tylko rękoma, a nie ustami chcę.

                           Przysięgam też w nosie swoim, ani kolegi nie grzebać,

                          A przede wszystkim dobrze się bawić i historii się nie bać”.

             

                  Następnie  wzięliśmy udział  w  warsztatach w formie teatru, w trakcie którego  uczyliśmy się historii poprzez zabawę i aktywny udział w spektaklu, odgrywając  role społeczne  średniowiecznego Torunia. Jako uczestnicy kolejnego warsztatu poznaliśmy tradycję  wypieku piernika w toruńskiej piernikarni. Po smacznym obiedzie w Barze Bistro „Katarzynka” wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wieczorem zadowoleni z wycieczki wróciliśmy do Trzcianki.

                  O fotorelację zdjęciową w ramach projektu: „ Wycieczka szkolna- czas pełen uczniowskich wrażeń”  zadbali nie tylko nauczyciele, ale także nasi uczniowie.  Zapraszam do lektury zamieszczonych poniżej  uczniowskich wrażeń. 

                                                                                                                     Honorata Pękul

       

      Wycieczka do Torunia

        Autorka  wspomnień z wycieczki szkolnej- Oliwia Podlasin kl.5

                  Wrażenia z przepięknego Torunia pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Na początku wycieczki wybraliśmy się do Starego Miasta w Toruniu, gdzie zapoznaliśmy się z Panią przewodnik, o imieniu Nadzieja. Pani przewodnik oprowadzała nas po Starym Mieście, w którym spotkaliśmy dużo interesujących i przepięknych zabytków. Widzieliśmy ruiny starego, toruńskiego zamku. Pani Nadzieja opowiadała nam o toruńskim zamku, należącym do najstarszych budowli, wzniesionym przez Krzyżaków na prawym brzegu Wisły. Zaczęto go budować w połowie XIII wieku. Krzyżacy wykorzystali do budowy zamku umocnienia starszego, częściowo zniszczonego grodu. Miało to  wpływ na nietypowy kształt, wzniesionej toruńskiej warowni. Dawniej w tym zamku odbywało się święto, podczas którego wojowie strzelali z łuków do kogutów a za trafienie do celu spotykała nagroda. Byliśmy w Kościele Studenckim, do którego studenci przychodzą z modlitwą,  żeby prosić  Boga o łaski. Opodal Kościoła jest postawiona fontanna    z żabami, które jak się pogłaszcze i pomyśli życzenie to mogą się spełnić. Zobaczyliśmy restaurację, do której przychodzą wieczorem studenci po ciężkiej i męczącej nauce. Mogliśmy też pogłaskać złoty posąg psa i osiołka. Pies przynosił szczęście w nauce i  powodzenie w biznesach. Na osiołku siedzieli ludzie, jeżeli coś zrobili złego, bo taka była kara. Siedzieli tam nawet i po całym dniu a przechodzący ludzie robili zdjęcia i się śmiali. Następnie odbyliśmy wypiek piernika w toruńskiej piernikarni. Słuchaliśmy pana, który opowiadał nam o partackich opowieściach. Przebieraliśmy się za różnych ludzi z tamtych czasów i mogliśmy się dowiedzieć, jakie mieli obowiązki. Michał z 8 klasy był Krzyżakiem, miał ładny strój i wyglądał jak „prawdziwy” Krzyżak. Nawet miał okazję uczestniczyć w walce na miecze z dorosłym panem. Dominik z 8 klasy był Burmistrzem, czyli najważniejszym człowiekiem w mieście. Miał śmieszną czerwoną czapkę a Nela z 5 klasy była jego Żoną, która też nie była byle kim i nie można było jej źle traktować, bo byłaby za to solidna kara. Nela trzymała w ręku stary dzbaneczek. Dawid    z 6 klasy był Rzemieślnikiem, który wykuwał monety. Wykuwał te monety nielegalnie i za to był oddany w ręce Kata. A tym Katem była Zuzia z 4 klasy. Miała na głowie czarną kominiarkę,  taką jak noszą złodzieje. I postanowiła, że ten Rzemieślnik powinien dostać 20 batów. Trochę go to bolało ale na szczęście żyje, jest cały i zdrowy. Po tych opowieściach pan nam rozdał nasze pierniki. Na koniec wycieczki wybraliśmy się do restauracji, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Były frytki, kotlet i surówka. Uważam, że na tej wycieczce było super.

       

                       Paweł Marszał kl.6 - autor wspomnień z wycieczki szkolnej do Torunia

       

                  Toruń jest miastem z bardzo bogatą historią i wielką tradycją.  W ostatni dzień maja   wybraliśmy się na wycieczkę do tego właśnie miasta. 

                  Na początku wycieczki Pani przewodnik opowiedziała nam o historii miasta Toruń, takiej jak jego powstanie i rozwoju na przestrzeni wieków. 

                  Następnie podczas spaceru po Toruniu mieliśmy okazję zobaczyć wiele interesujących rzeczy i zabytków takich,  jak:  pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik psa Filusia, pomnik piernikarki toruńskiej, pomnik generał Elżbiety Zawackiej, kościół Ducha Świętego, pomnik Jana Pawła II, mur dzielący Toruń na stare miasto i nowe miasto, pomnik osiołka, piękne kamienice z XIV wieku. W trakcie zwiedzania słyszeliśmy także wiele historii i legend  o tym wspaniałym mieście.  

                  Na sam koniec coś co sprawiło, że ta wycieczka stała się jeszcze lepsza, czyli upieczenie słynnych toruńskich pierników. Gdy czekaliśmy na pierniki opowiedziano nam o tym, jak wyglądał burmistrz, czym się zajmował, co robili  rzemieślnicy i kaci oraz jakie stopnie były w wojsku  krzyżackim. 

                  Według mnie wycieczka była bardzo ciekawa i na pewno będę do Torunia jeszcze wracał. 

       

    • ,,ZACZARUJ SZKOŁĘ Z DRUKIEM 3D"

      Zaczaruj szkołę z drukiem 3D” – konkurs na projekt przy użyciu techniki drukowania przestrzennegoZ naszej szkoły udział w konkursie pt. „Zaczaruj szkołę z drukiem 3D” zorganizowanymprzez Skriware, spółkę działająca na światową skalę w branży EdTech S.A. wzięły dwie drużyny uczennic z klasy VIII w składzie: grupa „Muszkieterki”: Gabriela Zdziarstek, Amelia Sępkowska, Natalia Oleksiak; grupa „Atomówki”: Kornelia Żabik i Patrycja Bajor. Partnerem wydarzenia był Wakelet, a patronem GovTech. Mentorem zespołów była Pani Emila Knochowska.Konkurs został podzielony na cztery etapy:- zamodelowanie i stworzenie wydruku 3D w drukarce, którą szkoła otrzymaław ramach programu „Laboratorium Przyszłości". Miały to być rzeczy, które przydadzą się jak największej grupie osób w szkole czyli: kreatywne, oparte o zabawę i użytkowe;- wydrukowanie projektu;- organizację wydarzenia wprowadzającego, pokazujące i rozpowszechnienie stworzonego wydruku wśród uczniów szkoły;- zmontowanie nagrania wideo dokumentującego przebieg projektu (pracę zespołu od samego początku do efektu końcowego).

      Dziewczynki wspólnie z nauczycielem mentorem przez kilka miesięcy przeprowadziły własne projekty realizując wiele zadań. Zamodelowały i stworzyły rzeczy, które z pewnością przydadzą się dzieciom na zajęciach. Końcowym zwieńczeniem ich pracy były filmiki z całej ich realizacji.Wspólny wysiłek i efekty pracy został doceniony. Drużyna „Muszkieterki” zajęłaII miejsce w konkursie.Poniżej prezentujemy link do filmiku konkursowego zwycięskiej drużyny.https://www.youtube.com/watch?v=Fau8vQxBvSsDziękujemy za udział uczestnikom konkursu a zwycięskiej drużynie gratulujemy.

                                                                                                           Emila Knochowska

    • SZKOŁA ODPOWIEDNIA CYFROWO

    • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

               W maju odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I  na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie  uczniów do korzystania z bibliotek, budzenie zainteresowania książką oraz wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych. Zanim uczniowie zostali pasowani na czytelnika wysłuchali krótkich rad i sposobów obchodzenia się z książką. Uczniowie z aktywu bibliotecznego przygotowali dla pierwszoklasistów wiele zagadek związanych z książką, biblioteką, bajkami i baśniami. Przyszli czytelnicy mieli także do wykonania zadania, podczas których musieli wykazać się znajomością alfabetu. Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Aktu pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej dokonały bibliotekarki. Na pamiątkę pasowania uczniowie otrzymali dyplomy, książki, zakładki, gadżety. Życzymy uczniom, aby czerpali z książek jak najwięcej mądrości i radości.

                                                                                                      Szymańska Ewa

    • PIKNIK BEZPIECZEŃSTWA

      W czwartek 18 maja uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w Pikniku Bezpieczeństwa zorganizowanego w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa w Zespole Placówek Oświatowych w Brańszczyku. W ramach wydarzenia odbyły się spotkania edukacyjne dla dzieci  o tematyce m.in.: bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uzyskania karty rowerowej, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpiecznego zachowania się nad wodą oraz w sytuacji pożaru. Odbył się także pokaz ratownictwa wodnego oraz zasad udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym podtopionym, ewakuowanym z wody.

      Szymańska Ewa

    • GMINNE ZAWODY W RINGO

    • OSTATNIE POŻEGNANIE PŁK. PIL. KAZIMIERZA POGORZELSKIEGO - PRZYJACIELA SZKOŁY W TRZCIANCE, HONOROWEGO OBYWATELA GMINY BRAŃSZCZYK

      OSTATNIE POŻEGNANIE PŁK. PIL. KAZIMIERZA  POGORZELSKIEGO - PRZYJACIELA  SZKOŁY W TRZCIANCE,   HONOROWEGO OBYWATELA GMINY BRAŃSZCZYK

      Tak trudno żegnać na zawsze kogoś, kto jeszcze mógł być z nami......

       

      Z głębokim żalem społeczność naszej szkoły przyjęła wiadomość o odejściu do Domu Ojca  Ś.P. Kazimierza Pogorzelskiego- Przyjaciela szkoły w Trzciance, Honorowego Obywatela Gminy Brańszczyk. Odeszła od nas wybitna postać polskiego lotnictwa. Pilot, dowódca, organizator misji międzynarodowych, autor wielu publikacji oraz innowacyjnych rozwiązań, wykładowca i działacz społeczny.

      10 maja 2023 roku odbyła się Msza święta żałobna w kościele pw. Św. Ojca Pio  w Warszawie, przy ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa „ Nila”,  następnie odprowadzenie do grobu na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Przyjaciel naszej szkoły  pochowany w Alei  Zasłużonych, zmarł 29 kwietnia 2023 roku,  przeżywszy  91 lat.

      Cóż zostało nam dzisiaj ?

      Wspomnienia, ten czas, te chwile.

      To dużo…..czy może niewiele?

      Tyle? Czy aż tyle?

                  Na kartach kroniki szkoły odnajdujemy pierwszą wizytę płk.  Kazimierza Pogorzelskiego- Prezesa Stowarzyszenia Lotników Polskich  w naszej szkole, w dniu 30 września  2009 roku, kiedy miała miejsce szkolna uroczystość upamiętniająca 70.  rocznicę wybuchu  II wojny światowej. Odbyła się w formie  Wieczornicy ph. „ Był taki wrzesień…”.

       Kolejnymi  uroczystościami  z udziałem Pana Prezesa były między innymi:

      - uroczystość środowiskowa podsumowująca działania związane z Rokiem Historii Najnowszej- 13.11.2011r.;

      - uroczystość środowiskowa upamiętniająca  100-tną rocznicę urodzin  Patrona  szkoły– 30.09.2014r.;

      -  uroczystość środowiskowa z okazji jubileuszu 70- lecia szkoły-  27.05.2017r.;

      - uroczystość środowiskowa  z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości  przez Polskę-

       10.11.2018r.;

      - „ Wieczornica Pieśni Patriotycznych” - w 80.rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego – 04.10.2019r.;

      - uroczystość szkolna ph. „Patriotyzm lokalny- 17. rocznica nadania szkole imienia    i sztandaru- 09.05.2022r.

       

      Dziękuję Ci  Przyjacielu naszej szkoły za:

       

      -  zaproszenie  na prestiżową uroczystość - Jubileuszowy Zjazd Stowarzyszenia Lotników Polskich z okazji 25-lecia działalności w Kraju, która miała miejsce 26 października 2017 r.,  w Warszawie. Na stronie internetowej Stowarzyszenia czytamy: „Ważnym dla nas wydarzeniem była obecność delegacji Gminy Brańszczyk, miejsca urodzenia Kazimierza Pogorzelskiego, która obdarowała Prezesa kwiatami i upominkami. Wśród nich był wiersz  o „ chłopcu z Brańszczyka”  i kompozycja plastyczna z podpisem: „ Pan Prezes na 6”;

      - możliwość udziału w konferencji z referatami wybitnych specjalistów przedstawiających historyczną i bieżącą problematykę lotnictwa, którą prezentowali przedstawiciele Związku Literatów Polskich, Rady Naukowej Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych;

      - możliwość udziału w spotkaniu z twórcami  i aktorami powstającego filmu ,,Dywizjon 303”  wraz z prezentacją jego fragmentów;

      - 10 października 2018 roku  podczas uroczystej sesji Rady Gminy Brańszczyk miałam ogromną przyjemność przekazać  w imieniu społeczności szkolnej  Tobie,   Drogi Przyjacielu  następujące słowa: Przyjacielowi szkoły: W UROCZYSTYM DNIU NADANIA HONOROWEGO  OBYWATELA  GMINY  BRAŃSZCZYK  gratulacje  i najserdeczniejsze życzenia  wraz   z podziękowaniami za wieloletnią, owocną współpracę: żywe lekcje historii  lotnictwa i pasji lotniczej, wzbogacanie publikacjami  IZBY  PATRONA, słowa kierowane podczas  jubileuszowych uroczystości,  za  przepiękne życzenia dla Polski z okazji 100-lecia niepodległości. Do życzeń  dołączona była praca uzdolnionej uczennicy - Karoliny, obecnie  absolwentki  naszej szkoły, która wykonała portret Pana Prezesa oraz wiersz autorstwa uczniów powstały  pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego lekcje twórczości w naszej szkole.

      - przekazanie do Izby Patrona obrazu z nakreśloną na mapie trasą Żwirki i Wigury w zwycięskich Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych w 1932 r., znane  w Polsce pod francuską nazwą Challenge, którego celem jest zainspirowanie wśród uczniów  wątku historyczno-lotniczego;

       - Medal pamiątkowy „Ad caelum nostrum” i dyplom  uznania od Stowarzyszenia Lotników Polskich, które nasza placówka otrzymała z Twoich Rąk, z okazji jubileuszu 70-lecia szkoły;

       

      - życzenia świąteczne, długie rozmowy telefoniczne, zwłaszcza ta ostatnia, w przeddzień Twojej śmierci będzie szczególnie  przeze mnie zapamiętana: pożegnałeś się w ten sposób  ze mną i moimi bliskimi.

      PANIE  KAZIMIERZU BYŁEŚ PRAWDZIWYM PRZYJACIELEM SZKOŁY, W KTÓREJ PRACUJĘ I MOJEJ RODZINY, w ciągu prawie 15 lat. Pozostaniesz z  nami  we wspomnieniach. Wiemy, że:

                                                     „ Nie umiera ten,

                                                     kto trwa w sercach

                                                     i pamięci naszej”.

      Współpraca nasza miała ogromne znaczenie i przynosiła obopólne efekty w procesie kształtowania patriotycznych i obywatelskich postaw wśród  uczniów Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, w latach 2009- 2022. Za zaangażowanie w kształtowaniu postaw patriotycznych u uczniów otrzymałeś z moich rąk tytuł: „ Przyjaciela szkoły”.

       

      Dziś dziękujemy Tobie Przyjacielu za:

      -  odpowiedź na każde nasze zaproszenie i obecność wśród nas, na które przybywałeś z naszej stolicy-Warszawy, nie zważając na swój wiek, będąc zawsze duchem młody,

      -  ukazywanie wartości: prawdy, dobra i piękna,

      - Twoje przemówienia, poprzez które  uczyłeś nas szacunku dla historii i dziejów naszego narodu jako współczesnego wyrazu patriotyzmu;

      -  bycie lokalnym patriotą, autorytetem, wzorem do naśladowania,

      -  Twoje zaangażowanie w pracę społeczną, które  zawsze wypełniało motto zamieszczone na sztandarze naszej szkoły: „ Ręce ludzkie są kruche, ale ich dzieło może przetrwać wieki”,

      - przekazywanie wartości, którymi kierował się nasz Patron podczas spotkań i uroczystości o charakterze patriotycznym i środowiskowym z licznym udziałem zaproszonych gości, absolwentów szkoły, uczniów, rodziców i społeczności lokalnej,

      - wspólne spotkania z uczniami i nauczycielami, które  dawały Ci Drogi Przyjacielu dużo radości;  nie widać  było nigdy u  Ciebie zmęczenia, ale wielką radość ze wspólnego przebywania,

      - bycie Osobą o wielkim sercu, zaangażowaną w życie naszej szkoły, której nie były obce pojęcia takie, jak: patriotyzm, umiłowanie „małej i dużej” Ojczyzny. Ostatni raz gościliśmy Ciebie  w poprzednim roku szkolnym, 9 maja 2022r., podczas uroczystości pod hasłem: „Patriotyzm lokalnie malowany…..”, z okazji 17. rocznicy nadania szkole imienia i sztandaru;

      - w obecnym roku szkolnym to my, Twoi przyjaciele wyjechaliśmy do Warszawy, by  10 maja 2023 roku uczestniczyć w Twojej Ostatniej Drodze.

       

      DROGI PRZYJACIELU,

      To był wielki dar, że spotkałam Ciebie na swojej drodze zawodowej. Odszedłeś  na wieczną wartę   z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wobec „ dużej  i małej” Ojczyzny.

      Teraz wypełniaj swoje obowiązki w „ Błękitnej Eskadrze”. Spoczywaj w pokoju.

                                                                                                  

                                                                               W imieniu społeczności szkolnej

                                                                                                     i własnym 

                                                                                                Honorata Pękul

    • 18 ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA I SZTANDARU

                  7 maja to szczególny dzień dla naszej społeczności, ponieważ tego dnia obchodzimy rocznicę nadania naszej szkole imienia Piotra Kulasińskiego i sztandaru. W tym roku  minęła  18 rocznica, którą uczciliśmy razem ze strażakami  Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance.

                  Korzystając z zaproszenia na uroczystość otwarcia remizy w Trzciance przybyła Renata Samsel- dyrektor szkoły,  poczet sztandarowy stanowili uczniowie klasy VIII: Weronika Szerzeń, Amelia Sępkowska, Patrycja Bajor, Wiktoria Urbaniak, Zuzanna Urbaniak, Kuba Wiśniewski i Damian Czajkowski   wraz  z opiekunami: Bożeną Tarcicką i Ewą Szymańską. W uroczystości udział wzięły także Agata Komor, Honorata Pękul oraz chętni uczniowie wraz  z rodzicami.

                  Nasz świąteczny dzień rozpoczęliśmy od  udziału we Mszy Św., gdzie homilię wygłosił absolwent naszej szkoły, ks. prałat dr Jerzy Zając. Na podkreślenie zasługuje czynny udział podczas  Mszy Św. uczniów klasy VIII: Gabrieli Zdziarstek i Michała Kuchty, należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Następnie uczestniczyliśmy w momencie patriotycznym, podczas którego wciągnięto flagę na maszt i  odśpiewany został hymn państwowy. Podziwialiśmy strażaków- absolwentów szkoły i strażaków- najstarszych mieszkańców miejscowości Trzcianka, którzy zostali odznaczeni. Miło było słyszeć w tym świątecznym dniu o Piotrze Kulasińskim- Patronie naszej  szkoły i kierowniku placówki- Franciszku Karłowskim, o których w swym wystąpieniu mówił Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance, Bogdan Zdziarstek.

         Cieszymy się, że w roku poświęconym obchodom 18 rocznicy nadania szkole imienia Piotra Kulasińskiego i sztandaru udało nam się przeżyć taki dzień…. dzień, w którym historia naszej „małej Ojczyzny” stała się nam bliższa .  W tym uroczystym dniu  uczniowie, nauczyciele i  rodzice naszej szkoły wkroczyli w dorosłość w pracy dydaktyczno- wychowawczej z Patronem szkoły – Piotrem Kulasińskim wraz ze społecznością lokalną.

       

                  Kolejnym naszym  działaniem  w tym zakresie było poszerzenie naszych wiadomości na temat co działo się przed, w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej, a także   bohaterów, którzy ginęli za wolność Ojczyzny. Atmosferę tamtych wydarzeń pięknie relacjonują sami uczniowie, po odbyciu wizyty w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, w dniu 9 maja 2023r. Oto ich najciekawsze wspomnienia spisane w ramach projektu: „Wycieczka szkolna- czas pełen uczniowskich wrażeń”.

                                                                                                              Honorata Pękul

                                                                                 

      Wrażenia z wycieczki do Ostrołęki

      Autor: Gabriela Zdziarstek-  klasa VIII

         9 maja 2023 roku byliśmy na wycieczce w Ostrołęce. Pojechaliśmy tam m.in. ze względu  na przypadającą rocznicę nadania naszej szkole imienia Piotra Kulasińskiego.

      Nasz patron był Żołnierzem Wyklętym, dlatego odwiedziliśmy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Na początku nasza grupa, składająca się z klasy 8, poszła na strzelnicę, która była wirtualna. Mogliśmy strzelać tam do elementów statycznych, jak i ruchomych, które były wyświetlane na ekranie. Następnie zwiedzaliśmy samo muzeum. Nasz przewodnik opowiedział nam o tym, co działo się przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Oglądaliśmy tam różnego rodzaju filmy, przygotowane specjalnie dla zwiedzających. Obejrzeliśmy również jak wyglądały cele więźniów i jakich sprzętów używano, aby ich torturować. Odegraliśmy również scenkę  z morderstwa Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Przewodnik opowiedział nam także ciekawostkę o tym wydarzeniu. Na końcu pobytu w muzeum wpisaliśmy się do pamiątkowej księgi.

      Podczas wycieczki odwiedziliśmy również Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Tam obejrzeliśmy stroje ludowe, jak również i urządzenia, którymi kiedyś się posługiwano.  Na wystawie zobaczyliśmy także wiele pięknych obrazów. Niektóre z nich były bardzo dopracowane. Aby zobaczyć ich szczegóły, trzeba było użyć lupy. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy różne rodzaje wycinanek kurpiowskich, poznaliśmy ich nazwy i historię ich powstawania.   Na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których każdy wykonywał swoją wycinankę. Pomimo tego, że mieliśmy taki sam wzór na kartce, to każda wycinanka w efekcie końcowym była inna. Po warsztatach dostaliśmy ulotki dotyczące muzeum. Mogliśmy też skorzystać z dostępnego tam sklepu z pamiątkami. Przed budynkiem muzeum znajdował się pomnik Józefa Bema. Zrobiliśmy tam zdjęcie. W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek w McDonaldzie. Cała wycieczka była na bieżąco dokumentowana fotograficznie.

       Wycieczka do Ostrołęki bardzo mi się podobała. Dzięki niej nauczyłam się wielu nowych rzeczy. Mogłam również spróbować strzelania z broni. To było bardzo ciekawe przeżycie. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tak wspaniałej wycieczce. Bardzo dużo z niej wyniosłam.

       

      Wrażenia z wycieczki do Ostrołęki

      Autor: Kornelia Żabik-  klasa VIII

      9 maja odbyła się wycieczka do Ostrołęki. Odwiedziliśmy tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Pan przewodnik przedstawił  nam  historię Bohaterów Niezłomnych, którzy walczyli za Polskę w czasach II wojny światowej i kilkanaście lat po zakończeniu wojny. Pojechaliśmy tam m.in. ze względu na patrona naszej szkoły – Piotra Kulasińskiego. W tym roku obchodzimy 18 rocznicę nadania naszej szkole imienia i sztandaru. W muzeum przewodnik opowiedział nam wiele faktów dotyczących Żołnierzy Wyklętych. Mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało ich życie na co dzień. Podziwiam ich za odwagę i męstwo, które sobą reprezentowali. Szczególnie w pamięć zapadł mi medalik z Matką Boską Józefa Franczaka, którego pseudonim brzmiał „Laluś”. Był on ostatnim Żołnierzem Wyklętym. Medalik to jedyna pamiątka po jego zmarłym ojcu. Otrzymała go pewna rodzina, która następnie przekazała go synowi Józefa Franczaka. To on podarował ten medalik do muzeum. Uważam, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych doskonale pokazuje nam życie bohaterów, dzięki którym możemy żyć w niepodległej Polsce.

      Odwiedziliśmy również Muzeum Kultury Kurpiowskiej, które znajdowało się przy placu Generała Józefa Bema. Mogliśmy zobaczyć tam jakich przedmiotów używała i jak się ubierała ludność z terenów Kurpi Zielonych i Białych. Na różnych wycinankach kurpiowskich były przedstawione podstawowe czynności wykonywane przez tamtejszą ludność. Mogliśmy zobaczyć również wiele obrazów autorów żyjących w XX wieku. Główną atrakcją w muzeum było robienie wycinanek kurpiowskich. Każdy z nas mógł stworzyć swoje dzieło sztuki. W drodze powrotnej odwiedziliśmy również restaurację McDonald ’s.

      Podsumowując, podczas wycieczki poznałam wiele ciekawych, a zarazem tragicznych historii. Wycieczka bardzo mi się podobała. Uważam, że był to udany wyjazd i warto było tam pojechać, aby zobaczyć te muzea.

       

        Wrażenia z wycieczki do Ostrołęki

      Autor: Patrycja  Bajor-  klasa VIII

       

                  9 maja 2023 roku miałam okazję uczestniczyć w wycieczce do Ostrołęki. Podczas wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej.  Gdy dojechaliśmy do Ostrołęki, zobaczyłam pomnik Generała Józefa Bema, który znajduje się  na placu Generała Józefa Bema. Najbardziej podobało mi się Muzeum  Żołnierzy Wyklętych. Zobaczyłam tam wiele zabytkowych rzeczy z II wojny światowej, na przykład  odznakę  „Przewodnik Pracy’’ z oryginalnym etui. Dużo również się dowiedziałam na temat Powstania Warszawskiego, które jak dobrze wszyscy wiemy wybuchło 1 sierpnia 1944 roku.                              Liczba 6 milionów obywateli II RP, którzy stracili życie podczas II wojny światowej jest przerażająca. Zapadł mi w pamięć łańcuszek z medalikiem, który należał do Józefa Franczaka, pseudonim „Laluś”. Łańcuszek się uszkodził, ale gospodyni u której przebywał „Laluś” obiecała mu, że naprawi łańcuszek. Józef często zmieniał miejsce,  w którym przebywał. Łańcuszek miał odebrać,  jak znów będzie u tej Pani. Jednak nie dał rady zrealizować swoich planów z powodu śmierci. Byliśmy również na strzelnicy. Całe muzeum było nowocześnie wykonane. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Kultury Kurpiowskiej. W tym muzeum widziałam różne wycinanki,  między innymi leluje i gwiazdy. Kiedyś takie wycinanki  wycinano nożycami do strzyżenia owiec. Takich nożyc nigdy nie pożyczano. Widziałam także stroje kurpiowskie, gdzie buty były ,,luksusem”. Zakładano je na przykład  przed wejściem do kościoła i zdejmowano zaraz po wyjściu, aby się nie zniszczyły. Bardzo podobały mi się zajęcia,  na których  robiłam własną wycinankę stylem gwiazdy. Na koniec wycieczki byliśmy w Mc Donald’s.

       

      Wrażenia z wycieczki do Ostrołęki

      Autor: Nela Sarbiewska-  klasa V

       Muzeum Żołnierzy Wyklętych było ciekawe. Na wejściu przywitały nas dźwięki wybuchających  bomb, mówiący żołnierze,  przemowa Adolfa Hitlera.

      Ale też pan przewodnik opowiadał ciekawie. Były tez filmy do oglądania, pistolety do potrzymania. Były też różne pokoje do których wchodziliśmy. Więzienie też było!

      W Muzeum Kultury Kurpiowskiej pani przewodnik też opowiadała ciekawie. Były stroje, które kiedyś noszono w święta, na przykład Bożego Ciała. Bardzo kolorowe i piękne wycinanki. Na końcu stworzyliśmy własne wycinanki. Było ekstra!

       

      Wrażenia z wycieczki do Ostrołęki

      Autor: Oliwia Podlasin Klasa V

               Moje wrażenia z wycieczki do Ostrołęki są nie do zapomnienia. Na początku wycieczki pojechaliśmy do Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Pani przewodnik zaprowadziła nas do pierwszej sali, w której cała ściana była w zdjęciach z życia codziennego mieszkańców Ostrołęki. W drugiej  i trzeciej sali były przedmioty codziennego użytku. W kolejnej sali oglądaliśmy krótki film, o życiu codziennym mieszkańców. W małym korytarzu podziwialiśmy piękne, regionalne stroje kobiet   i mężczyzn, które były w przeszklonej szafie. Pani przewodnik opowiadała nam o obrazach, które były bardzo ładne. Zobaczyliśmy również sieci rybackie, łódki i jeszcze wiele innych interesujących przedmiotów. Poznaliśmy też rodzaje wycinanek, które potem sami robiliśmy. Następnie wybraliśmy się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Przed tym muzeum był pomnik Żołnierzy Wyklętych. Pan przewodnik zaprowadził nas do pierwszego pomieszczenia,  gdzie oglądaliśmy film dotyczący przysięgi.  Pan opowiadał nam o wojnach i różnych interesujących historiach. Poszliśmy również do sali, w której siedzieliśmy na maszynie do pisania i oglądaliśmy 15- minutowy film. Byliśmy również w celach, gdzie kiedyś przebywali więźniowie. Wybraliśmy się też do sali, w której odbywały się rozprawy sądowe. Pod koniec wycieczki poszliśmy na strzelnicę. Można tam było sobie postrzelać z pistoletu, który miał czerwony laser. A na koniec udaliśmy się do McDonald's. Wybraliśmy się na tę wycieczkę, by uczcić 18 rocznicę nadania szkole  sztandaru i imienia  Piotra Kulasińskiego, naszego Patrona,  który był Żołnierzem Wyklętym. Uważam, że to była jedna z ciekawszych wycieczek w tym roku szkolnym.

       

      Wrażenia z wycieczki do Ostrołęki

      Autor: Eryk Zawadzki - klasa VI

       

                  Podczas wycieczki do Ostrołęki odwiedziliśmy dwa muzea.
      Pierwsze z nich to było Muzeum  Kultury Kurpiowskiej,  w którym widziałem kurpiowskie stroje, maszyny do robienia materiału. Dowiedziałem się, że wycinanki kurpiowskie wykonywane są nożycami do strzyżenia owiec. Nauczyliśmy się,  jak ją zrobić. Drugie miejsce do którego przyjechaliśmy to Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Powstało ono w dawnym więzieniu. Widziałem tam,  jak wyglądały cele więźniów, karabiny z czasów wojny. Utkwiła mi w mojej pamięci  przedstawiona tam historia pewnego żołnierza oraz ekran dotykowy,  który imitował dawne wybory,  w których nie ważne co się zaznaczyło,  odpowiedź i tak była taka sama. Po wyjściu                    z muzeum poszliśmy na wirtualną strzelnicę. W drodze powrotnej zajechaliśmy do restauracji Mc Donald’s.

                  Po wycieczce do Ostrołęki pozostały nam piękne wspomnienia. Wpisy do ksiąg pamiątkowych są ich podsumowaniem.

                  Nasz wpis do księgi pamiątkowej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce  brzmiał:  

      „ Dziękujemy za wspaniałą lekcję patriotyzmu. Uczniowie wraz z opiekunami Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance,  noszącej imię Żołnierza Wyklętego. Naszą wizytę odbyliśmy w Muzeum, w 18-tą rocznicę nadania szkole imienia i sztandaru. 09.05.2023 r.”,zaś  wpis w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przedstawiał się  następująco:

      „ Dziękujemy za ciekawe warsztaty- „ Wycinanka kurpiowska” i ukazanie tajników muzeum  w ramach programu: „ Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Uczniowie kl. IV- VIII wraz z opiekunami – Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego  w Trzciance. Ostrołęka, 09.05.2023r.”

                  Opiekunami wycieczki byli: Ewa Szymańska, Honorata Pękul i Tomasz Łyskawy.

       

    • WYCIECZKA DO OSTROŁĘKI

    • DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ   I   232 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

                   

                  Ważnym elementem pracy dydaktyczno-wychowawczej naszej szkoły jest kształtowanie postaw patriotycznych, miłości do Ojczyzny i szacunku do symboli narodowych. Zwracamy uwagę na eksponowanie symboli narodowych, odśpiewanie hymnu, przyjęcie właściwej postawy oraz odpowiedni dobór treści. Pomimo, iż majowe świętowanie mamy za sobą, to należy zwrócić szczególną uwagę na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który przypada na dzień 2 maja. Jest to święto, które zostało ustanowione przez  Sejm RP 20 lutego 2004r, święto, podczas którego oddajemy cześć naszym symbolom narodowym. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe, po raz  pierwszy 3 maja 1792 roku.  Kolor biały symbolizuje czystość, którą reprezentuje Orzeł Biały, a kolor czerwony Jego waleczność i odwagę oraz krew przelaną przez Polaków  w obronie Ojczyzny.

                  W tym roku szkolnym na lekcjach historii na różny sposób utrwalaliśmy uczniowską wiedzę, dotyczącą  Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. Oprócz podręczników historii, prezentacji multimedialnej,  sposobem poszerzania uczniowskiej wiedzy było rozwiązywanie  krzyżówek i quizów o tematyce patriotycznej. Uczniom klas starszych  potrzebna była wiedza   z tego zakresu, gdyż odnosiła się do słowa  „KONSTYTUCJA”,  aktu prawnego uchwalonego    w Rzeczypospolitej w maju 1791 roku. Uczniowie posiedli wiedzę, że Polska  stała  się wówczas drugim  państwem na świecie, po USA i pierwszym w Europie, które uchwaliło Konstytucję.                  Do atmosfery tamtego, majowego dnia odnosił się również obraz dziewiętnastowiecznego malarza, Jana Matejki pod tytułem: „Konstytucja 3 MAJA 1791 roku”. Wiemy, że Święto Konstytucji 3 Maja zostało ustanowione w 1919 roku celem upamiętnienia majowej konstytucji, uchwalonej przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku, czyli wydarzeń  sprzed 232 lat.

                  Z wdzięcznością  odnosimy się  do naszych przodków, którzy oddawali cześć polskim symbolom narodowym, zawsze  wspominamy bohaterów i wydarzenia,  związane z tradycją majowego świętowania.

                                                                                  Honorata Pękul                                                                     

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

      Gmina Brańszczyk kolejny raz otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia bibliotek szkolnych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

      W roku 2023 wsparcie finansowe uzyskała Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance  w wysokości 2 000 zł. Pozyskane środki umożliwią zakup nowości wydawniczych oraz realizacje działań wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

       

      Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

       

       

    • Ogólnopolska akcja sprzątania świata #SprzątamyDlaPolski

      W piątek, 21 kwietnia 2023 roku odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. 

      Prawie pół miliona osób - tylu uczestników wzięło udział w czterech dotychczasowych edycjach zainicjowanego przez Stowarzyszenie “Dla Polski” przedsięwzięcia. Akcja polega na grupowym, zorganizowanym oczyszczaniu terenów zielonych z niepożądanych śmieci oraz odpadów.

      W tym roku do akcji dołączyła także nasza szkoła. Uczniowie, zaopatrzeni w worki na śmieci oraz rękawiczki ochronne, zadbali nie tylko o teren wokół szkoły, ale również

      o najbliższe sąsiedztwo. Ich zaangażowanie to dowód potwierdzający poczucie współodpowiedzialności za jakość otaczającego nas środowiska.

                                                                                                                 Paulina Zglec

       

    • ZAPROSZENIE NA FILM DO TVP HISTORIA

      W imieniu Pani reżyser- Ewy Szakalickiej serdecznie zapraszam społeczność szkolną     i mieszkańców lokalnej społeczności do obejrzenia filmu: „Pan mecenas”. TVP HISTORIA wyemituje dokument dotyczący przełożonego naszego Patrona- Piotra Kulasińskiego, przedstawiający życie i działalność bohatera, mec. Leona Mireckiego -działacza Stronnictwa Narodowego, żołnierza NOW-AK, więźnia politycznego i wychowawcy młodzieży  4 maja 2023 roku o godz. 19.30. Powtórka filmu odbędzie się  5 maja 2023 roku o godzinie 8.50  także w w/w programie TVP.

       

                                                                                                                               Honorata Pękul

    • UDZIAŁ W AKCJI „ŻONKILE”

                 

                  Uczniowie klas IV-VIII włączyli się w 11. edycję akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, dla upamiętnienia wydarzenia wybuchu powstania w Warszawskim Getcie, 19 kwietnia 1943 roku.  Wówczas warszawscy Żydzi podjęli nierówną walkę zbrojną z niemieckim okupantem. W obecnym 2023 roku obchodzimy 80 rocznicę tej walki z hitlerowcami. Symbolem zbiorowej  pamięci jest żonkil. Każdy uczeń wykonał go z papieru, poznając przy tym historię walk na ulicach Warszawy  w kwietniu  1943 roku. W ten sposób nasi  uczniowie  wspominali Tych, którzy heroicznie walczyli o swoją wolność. Poznali ostatniego przywódcę powstania w Warszawskim Getcie – Marka Edelmana, który wiele lat po upadku powstania, składał żółte kwiaty- żonkile pod pomnikiem Bohaterów Getta. Żonkil to znak, że „Łączy nas pamięć”, symbolizujący szacunek i nadzieję. Akcja „Żonkile” organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.                

      W akcji społeczno- edukacyjnej wzięliśmy udział po raz drugi. Takie ukazywanie przeszłości to sposób, by zainteresować młodych ludzi historią- naszych uczniów,  już w szkole podstawowej.

       

                                                                                   Honorata Pękul

    • MARZEC  MIESIĄCEM  PAMIĘCI O PATRONIE I  ŻOŁNIERZACH NIEZŁOMNYCH

       

      Nasze tegoroczne działania miały różnorodny charakter.

       

      Wyjście do pomnika Patrona szkoły

       W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli 28 lutego 2023roku odbyło się wyjście do pomnika Patrona szkoły uczniów  klasy czwartej i piątej. Uczestnicy poznali krótką historię tego miejsca i Jego Bohatera. Nauczyciel historii  przeprowadził pogadankę, która stała się inspiracją do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym: „Pomnik Patrona- miejsce wdzięczności Bohaterowi Niezłomnemu”. Uczniowie wykazali się kreatywnością. 100%  dziewcząt i chłopców z klasy czwartej i piątej wykonało prace, które oceniła komisja konkursowa. Wyniki przedstawiają się następująco:

         I miejsce- Hanna Wawrzyniak-  kl. IV

        II miejsce ex aeguo – Nela Sarbiewska i Oliwia Podlasin- kl. V

        III miejsce- Karolina Wdowiak- kl.IV

      Wyróżnienia: Karolina Karolewska, Dominika Wyszyńska, Alan Żach- kl. IV, Albert Czajkowski – klasa V

      Udział: Zuzanna Bloch, Gabriela Składanek – kl. IV, Fabian Głowacki- klasa V.

       

        Uczniowie klas V-VIII  przystąpili do Szkolnego Konkursu Plastycznego:  „Żołnierze Niezłomni- historia życiem pisana…”. Po ocenie komisji konkursowej wyłoniono laureatów:

        I miejsce ex aeguo - Nela Sarbiewska - kl.V, Eryk Zawadzki- kl. VI

        II miejsce –Weronika Szerzeń- kl.VIII

        III miejsce ex aeguo – Patrycja Bajor - kl.VIII, Paulina Kuczyńska- kl. VI

      Wyróżnienia: Lena Budnicka, Oliwia Pujer, Szymon Rogalski- kl. VI, Weronika Urbaniak, Zuzanna Urbaniak- kl.VIII

      Udział: Maja Sadowska, Paweł Marszał, Karol Łapiński– kl.VI, Gabriela Zdziarstek- kl. VIII.

      Najlepsze prace plastyczne, które spełniały warunki  ogólnopolskiego  konkursu reprezentować będą naszą szkołę na wyższym szczeblu, jako placówki noszącej imię Żołnierza Niezłomnego.

       

       Przystąpienie do  Ogólnopolskiego  Konkursu „ Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”.  

      Uczennice klasy VIII: Julia Podlasin, Wiktoria Urbaniak, Zuzanna Urbaniak, Gabriela Zdziarstek i Kornelia Żabik  przygotowały  prace  literackie,  w ramach  tegorocznej  edycji  Ogólnopolskiego Konkursu „ Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”. Pisemne prace dziewcząt  dotyczyły Patrona szkoły.

       

      „ MŁODZI  NIEZŁOMNYM”- Koncert  z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

        Na lekcjach  historii  uczniowie klas starszych  obejrzeli  w/ w Koncert. Poznali motta bohaterów oraz wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej.

       

      Spotkanie  z autorką  i przedpremierowy  pokaz  filmu pt. „ PAN  MECENAS”

       

      25 marca 2023 roku, w  sobotnie popołudnie,  odpowiadając na zaproszenie Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej nauczyciel historii uczestniczył w spotkaniu z autorką i przedpremierowym pokazie filmu pt. „ Pan Mecenas”, reż. Ewa Szakalicka. Dokument  przedstawił życie i działalność bohatera  mec. Leona Mireckiego, działacza Stronnictwa Narodowego, żołnierza NOW -AK, więźnia politycznego i wychowawcy młodzieży. To także historia ziemi ostrowskiej opowiedziana w filmie. Miło było poznać historię życia i działalność przełożonego Piotra Kulasińskiego. O  naszym  Patronie  bohater filmu kiedyś powiedział: „ Był jedną z najpiękniejszych postaci, jaką ziemia Brańszczyka i w ogóle Puszczy Białej wydały”- tak orzekł I Komendant NOW, późniejszy inspektor Zarządu Głównego , śp. Leon Mirecki ps. „ Leon”. Taką informację przekazał społeczności szkolnej uczeń i żołnierz naszego Patrona, dziś już śp. Benedykt Kulasiński, ps.„Buk”, 24  października 2003r., na pierwszym spotkaniu w naszej placówce.

                                                                                                            Honorata Pękul

    • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW - ORTOGRAFICZNEGO, HISTORYCZNEGO, NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ WIELKANOCNĄ

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć