• SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM POLICJI

      W dniu 22 września 2021r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klas I-III uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno-edukacyjnym z funkcjonariuszem Policji z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.   Najmłodsze pociechy miały okazję porozmawiać z panią policjantką o podstawowych zasadach ruchu drogowego.  Nasz gość mówił o regułach bezpieczeństwa jakie należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania. Przypomniał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Zwrócił uwagę na to, jak  ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które powinno posiadać każdy uczeń (pieszy). Nie odbyło się bez ostrzeżeń przed kontaktami z osobami nieznajomymi bądź nowo poznanymi.
      Na koniec spotkania dzieci udzielały odpowiedzi na zadawane pytania. Wykazywały się wiedzą  z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami
       i doświadczeniami.  
      Spotkanie było bardzo pouczające i interesujące.

                                                                                                                           Emila Knochowska

    • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    • Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19

      PROCEDURY_COVID_2021-2022.pdf

      PROCEDURY_COVID_2021-2022.docx


      Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie
      i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły

      obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance

      obowiązują od 1 września 2021r.


      Celem niniejszej procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia  bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników świadczących pracę, uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance.

      • Niniejsza procedura dotyczy wszystkich pracowników, nauczycieli, uczniów oraz rodziców/prawnych opiekunów przebywających w Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance w trakcie trwania pandemii koronawirusa COVID-19.

      • Zobowiązuje się wszystkich wyżej wymienionych do przestrzegania zasad, zgodnie

      z niniejszą procedurą.

      § 1

      Ogólne zasady organizacji pracy

      1. Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance wznawia funkcjonowanie

      z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia

      i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.

      1. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
      2. W szkole bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
      3. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone,

      z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni

      z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.

      1. Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
      2. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
        • zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
        • zakrycie nosa i ust,
        • obowiązkowa dezynfekcja rąk,
        • ograniczone przemieszczanie się po szkole,
        • ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
      3. Rodzice/opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
      • 1 rodzic/opiekun z dzieckiem/dziećmi,
      • dystans od kolejnego rodzica/opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
      • dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
      • rodzice/opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych
      • z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne
      • w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
      1. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub
        w izolacji.
      2. W drodze do i ze szkoły/oddziału przedszkolnego opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
      3. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
      4. Na terenie szkoły w częściach wspólnych obowiązuje osłona ust i nosa dla wszystkich osób przebywających w budynku w tym dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
      5. Przedszkolaki i uczniowie powinni regularnie myć ręce używając mydła w płynie i wody.
      6. Sale, w których odbywają się zajęcia, pomieszczenia sanitarno-higieniczne, ciągi komunikacyjne i powierzchnie dotykowe są porządkowane i dezynfekowane.
      7. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
      8. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, według których należy postępować.
      9. W wejściu głównym, przy wejściu do szkoły znajdują się aktualne numery telefonów do organu prowadzącego, kuratora oświaty, właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.
      10. Szkoła posiada termometr bezdotykowy.
      11. W szkole znajdują się pojemniki przeznaczone na zużyte maseczki i rękawiczki jednorazowe.
      12. Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
      13. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
      14. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
      15. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
      16. Wprowadzone zostają dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, polegające na obowiązku zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych i miejscach wspólnego użytkowania, a w przypadku braku takiej możliwości dopilnowanie konieczności zasłaniania ust oraz nosa maseczką.


      § 2

      Organizacja i funkcjonowanie grupy przedszkolnej i klas szkolnych

      1. W oddziale przedszkolnym powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na pobyt zbiorowy od 3-5 dzieci powinna wynosić co najmniej 15m2 , a w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia ulega odpowiednio zwiększeniu na kolejne dziecko – jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie o 2m2, jeżeli powyżej 5h to
        o 2,5m2 (jednak nie może być ona mniejsza niż 1,5m).
      2. Uczniowie i dzieci przedszkolne przebywają, w miarę możliwości, w stałych salach.
      3. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
      • zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
      • pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
      • przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
      • w miarę możliwość, ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
      • w miarę potrzeby, zapewnienie nauczycielowi maseczki, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk.
      1. Podczas trwania epidemii COVID-19 w opiekę nad dziećmi nie będą w miarę możliwości angażowani nauczyciele i inni pracownicy szkoły powyżej 60 roku życia.
      2. Zapewnia się taką organizację pracy i jej koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
      3. Nauczyciele klas I-III organizują przerwy dla swoich grup, w interwałach adekwatnych do potrzeb jednak nie rzadziej niż co 45 minut. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela dyżurującego.
      4. W klasach starszych przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczyciela dyżurującego, korzystając wyłącznie z korytarza górnego.
      5. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się korzystanie przez uczniów w czasie przerw z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
      6. Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze; uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
      7. Wychowankowie i uczniowie nie przynoszą do oddziału przedszkolnego/szkoły niepotrzebnych rzeczy i zabawek.

      § 3

      Wybór formy kształcenia

      1. Wyboru   formy   kształcenia   – stacjonarnej lub zdalnej dokonuje się w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego na obszarze powiatu  wyszkowskiego,   na   terenie   którego   ma   siedzibę   Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego                          w Trzciance.
      2. W zależności od tego, czy powiat wyszkowski, na terenie którego ma siedzibę   Szkoła   Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, został   zaliczony   do   strefy „czerwonej” lub „żółtej”, zgodnie z  Rozporządzeniem RM z dnia 7 sierpnia 2020 r.                    w sprawie   ustanowienia   określonych   ograniczeń,   nakazów   i zakazów  
        w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356), dyrektor podejmuje decyzję o   rozpoczęciu   procedury   ograniczenia   funkcjonowania   szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach.
      3. W sytuacji niezaliczenia powiatu wyszkowskiego  do strefy „żółtej” lub „czerwonej”

      w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne GIS, MZ

      i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

      1. W   przypadku   zaliczenia   powiatu  wyszkowskiego  do   strefy   „żółtej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia:
      1. mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego),
      2. kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas

      określony   i   wprowadzeniu   w   całej   szkole   kształcenia   na   odległość   (edukacji zdalnej).

      1. W przypadku zaliczenia powiatu wyszkowskiego  do strefy „czerwonej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
      2. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 1 wymaga uzyskania zgody   organu   prowadzącego   i   otrzymania   pozytywnej   opinii   Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
      3. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 2 i ust. 5 wymaga uzyskania   zgody   organu   prowadzącego   i  otrzymania pozytywnej   opinii   Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
      4. Przed upływem okresu wprowadzenia form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor   może   podjąć   decyzję   o   ponownym   wprowadzeniu   wymienionych   form kształcenia na czas określony.
      5. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.

      §4

      Nauczyciele

      1. Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne,  wychowawcze i opiekuńcze w szkole.
      2. Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie pracy stacjonarnej.
      3. Podstawowa forma pracy z dziećmi/uczniami w budynku szkoły to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze.
      4. Nauczyciel dokumentuje prowadzone zajęcia w dzienniku lekcyjnym w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.
      5. Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia dzieciom/uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.
      6. Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach.
      7. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę  na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
      8. W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka nauczyciel, za zgodą rodzica, może zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć.


                                                                                             § 5

      Rodzice

      1. Do szkoły można przyprowadzać/może przyjść tylko uczeń/dziecko zdrowy/zdrowe - bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
      2. Nie można przyprowadzić/wysłać dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
      3. Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
      4. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu
        (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
      5. Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
      6. Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.


      §6

      Pracownicy szkoły

      1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną
        i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
      2. Pracownicy obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz z nauczycielami.
      3. Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz kontaktach z osobami z zewnątrz.
      4. Podczas wykonywania czynności służbowych maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
      5. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
        z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika/kosza wyposażonego

      w worek.

      1. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
      2. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta. Maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
      3. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
        o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników

      w zakresie szerzenia się COVID-19.

      1. Wprowadza się monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych za pomocą rejestru mycia i dezynfekcji.
      2. Codziennie, a w razie potrzeby częściej, zobowiązuje się pracowników obsługi do:
      • utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy),
      • dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
      • dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł,
      • dezynfekcji toalet,
      • dezynfekcji zabawek i innych przyrządów znajdujących się w klasie i sali przedszkolnej.
      1. Należy monitorować codzienne wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.
      2. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
      3. Do obowiązków personelu obsługi należy także:
        • sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
        • napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie

      i dezynfekowanie,

        • wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
          i dezynfekcja.
      1. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego  i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl
      2. Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.


      § 7

      Przyprowadzanie i odbieranie dziecka ze szkoły, oddziału przedszkolnego

      1. Do szkoły/oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń/przedszkolak, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.              W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody szkoła zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia ucznia na zajęcia).
      2. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że uczeń nie jest zdrowy, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia ucznia na zajęcia w danym dniu.
      3. Dziecko do szkoły/oddziału przedszkolnego mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
      4. Do szkoły/oddziału przedszkolnego uczniowie/dzieci przychodzą (są przyprowadzani)               o wyznaczonych godzinach.
      5. Po wejściu do placówki osoba przyprowadzająca bądź odbierająca powinna zachować wszelkie środki ostrożności, zdezynfekować ręce, posiadać osłonę ust i nosa.
      6. Wejście do szkoły dla uczniów klas IV-VIII odbywa się tylko dolnym wejściem

      z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy uczeń wchodząc do budynku powinien zdezynfekować ręce.

      1. Wejście dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III odbywa się głównym wejściem z zachowaniem dystansu społecznego.
      2. Rodzice przyprowadzający i odbierający uczniów ze szkoły czekają na dzieci przed budynkiem szkoły zachowując dystans społeczny i wszelkie środki ostrożności.
      3. Rodzice wychowanków oddziału przedszkolnego mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej (korytarz główny i szatnia oddziału przedszkolnego) przez pierwsze dwa tygodnie września, z zachowaniem zasad – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub

      w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem /dziećmi 1,5 m, należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

      1. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego rodzic/opiekun za zgodą dyrektora szkoły, przy zachowaniu dystansu społecznego co najmniej 2m, może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych ). Należy jednak ograniczać dzienną liczbę rodziców/opiekunów do niezbędnego minimum.
      2. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
      3. Rodzic odbierający dziecko ze świetlicy szkolnej czeka na dziecko przed wejściem do budynku. Aby zasygnalizować swoje przyjście, dzwoni dzwonkiem do drzwi. Dziecko zostaje odprowadzone i przekazane rodzicowi przez nauczyciela świetlicy lub pracownika obsługi.

      § 8

      Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw i boiska szkolnego

      1. Plac zabaw zostaje włączony do użytkowania.
      2. Po powrocie ze świeżego powietrza dzieci muszą dokładnie umyć ręce.
      3. Podczas zajęć wychowania fizycznego w sali gimnastycznej i na boisku może przebywać jedna grupa przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
      4. Zaleca się korzystanie przez przedszkolaków i uczniów z przebywania na świeżym powietrzu (boisku szkolnym) w czasie zajęć wychowania fizycznego.
      5. Podczas zajęć można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć.
      6. Wykorzystywane do zajęć i zabaw przybory sportowe, zabawki np. piłki, skakanki, obręcze, klocki powinny być systematycznie dezynfekowane lub myte.
      7. Sprzęt po lekcji wychowania fizycznego dezynfekuje sprzątaczka, która sprząta salę gimnastyczną.
      8. Należy zrezygnować z aktywności sprzyjających bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.


      § 9

      Zasady korzystania ze świetlicy szkolnej

      1. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej, uczniów dojeżdżających autobusem szkolnym, uczniów rodziców pracujących.
      2. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
      3. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.
      4. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych z przestrzeganiem wszelkich wytycznych.
      5. Środki do dezynfekcji rąk rozmieszczone są w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
      6. Świetlica będzie wietrzona (nie rzadziej, niż co godzinę), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
      7. Dzieci przebywające na świetlicy korzystają z własnych przyborów szkolnych.


      § 10

      Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

      1. Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; będzie udostępniony na drzwiach biblioteki.
      2. Przedszkolaki i uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać
      3. z biblioteki według harmonogramu ustalonego przez nauczyciela bibliotekarza.
      4. Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
      5. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.
      6. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
      7. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
        i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
      8. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni kwarantanny do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

      §11

      Zasady bezpiecznego przyjęcia cateringu i spożywania posiłku

      1. Firma cateringowa dostarcza przygotowane posiłki z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
      2. Pracownik cateringu w czasie dostawy zabezpieczony jest przez firmę cateringową w środki ochrony osobistej: fartuch, rękawiczki jednorazowe, maseczkę lub przyłbicę.
      3. Po przyjeździe do szkoły:
      1. kierowca  będący w rękawiczkach jednorazowych dezynfekuje ręce preparatem zamieszczonym w przedsionku szkoły i stawia pojemnik,
      2. pracownik obsługi zabezpieczony w rękawiczki jednorazowe i maseczkę lub przyłbicę  dezynfekuje preparatem dezynfekcyjnym pokrywę wierzchnią pojemnika do transportu,
      1. Wykorzystane pojemniki zwracane są firmie cateringowej tego samego dnia wraz z resztkami.
      2. Pracownik obsługi może nie przyjąć dostarczanego posiłku w razie jakichkolwiek wątpliwości lub braku zachowania zasad bezpieczeństwa ze strony cateringu.
      3. Posiłki i sztućce jednorazowego użytku wydaje pracownik obsługi.
      4. Dzieci po zjedzonym posiłku zużyte talerze i sztućce jednorazowe umieszczają

      w wyznaczonym pojemniku.

      1. Stoliki i krzesła po każdym posiłku są myte przez pracownika obsługi za pomocą ciepłej wody ze środkiem myjącym dopuszczonym do użytku w szkole, a następnie po wyschnięciu zdezynfekowane.
      2. Uczniowie spożywający obiady w szkole będą korzystali ze stołówki szkolnej,

      a pozostałe z sal lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

      1. Dzieci z oddziału przedszkolnego będą spożywały śniadanie na stołówce szkolnej

      w czasie wskazanym przez wychowawcę.

      1. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
      2. Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
      3. Procedura może ulec zmianie w każdym czasie ze względu na dynamiczną sytuację w kraju oraz wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.


      § 12

      Kontakt z osobami trzecimi

      1. Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
      2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z dostawcą cateringu bądź kurierem, pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
      3. Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze, w przedsionku szkoły i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej (dezynfekcja rąk lub rękawiczki, osłona ust

      i nosa).

      1. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.
      2. W przypadku odbioru posiłków należy upewnić się, że pojemniki transportowe były w dobrym stanie i nieuszkodzone.


      § 13

      Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka

      1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły/ oddziału przedszkolnego.
      2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
      3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, w tym  podwyższoną temperaturę ciała powyżej 37,0ºC niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w odrębnym  pomieszczeniu.
      4. W szkole jest przygotowane pomieszczenie, tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe. Jeżeli nie ma osoby, która może pełnić dyżur z odizolowanym dzieckiem, wówczas nauczyciel wyznacza odizolowane miejsce w klasie lub sali.
      5. Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
      6. W izolatorium dziecko przebywa pod opieką nauczyciela lub innego pracownika szkoły

      z zapewnieniem minimum 2m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.

      1. O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka.
      2. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
      3. Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
      4. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.


      § 14

      Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

      1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
      2. Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 11
      3. Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
      4. Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
      5. W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
      6. Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
      7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
      8. Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
      9. Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku,
        w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
      10. O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.


      § 15

      Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika

      Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń. Jeśli wynik testu dziecka będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych. Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 14 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu

       i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.


      §16

      Postanowienia końcowe

      1. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
      2. Traci moc procedura wprowadzona w dniu 25.05.2020r.
      3. Procedura może być modyfikowana.
      4. Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
      5. Uczniowie zostaną zapoznani podczas pierwszych zajęć w szkole.
      6. Rodzice zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę oraz zobowiązani do wypełnienia deklaracji – załącznik nr 1



      Załącznik nr 1

      Deklaracja rodziców


      Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6  Ustawy   z   dnia   14   grudnia   2016   r.   Prawo   oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r.
      o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego

      przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119 poz. 1)


      Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że (proszę zaznaczyć kółko):

      • Zapznałam/łem się z treścią Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 obowiązującej na terenie Szkły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
      • Zbowiązuję się do przestrzegania obowiązującej procedury bezpieczeństwa
        i zasad związanych z reżimem sanitarnym a przede wszystkim: przyprwadzania/ posyłania do szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, (bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała) oraz bezzwłocznego odebrania dziecka
        z placówki w razie wystąpienia jakichklwiek oznak chorobowych
        w czasie pbytu w placówce.
      • Przyjmuję d wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby
        u mjego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki
        i będzie mgło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych.
      • Wyrażam zgdę na pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych w trakcie pobytu w szkole.
      • Zbowiązuję się do poinformowania szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie koronawirusa SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 w moim najbliższym otoczeniu.
      • Mje dziecko nie miało kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą na  COVID-19 raz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby.





      ………………………………………………………………………………..…………….

      (czytelny podpis matki/oj

    • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

            1 września, z  zachowaniem procedur bezpieczeństwa mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19,   rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny – 2021/2022.  Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły pani dyrektor szkoły powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli, wychowawców klas, przekazała informacje nt. organizacji pracy szkoły. Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami. Największe emocje na pewno przeżywali pierwszoklasiści i nowi uczniowie z oddziału przedszkolnego. Trzymamy kciuki! Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą!

                                                                                                                        Ewa Szymańska

    • ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

      Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września o godzinie 11.00

    • Certyfikaty otrzymane w ramach działań do projektu „Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo”

      Nasza szkoła włączyła się w innowacyjny projekt edukacyjny SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO, realizowany przez Fundację Dbam o mój zasięg,  który wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji.
      Projekt “Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021.

      Korzyści dla szkoły z dołączenia do ogólnopolskiej sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo:

      – dostęp do innowacyjnego programu Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo i bieżące wsparcie w jego realizacji; 

      – bezpłatny dostęp do realizowanych diagnoz szkolnych oraz szeregu materiałów edukacyjnych z zakresu e-uzależnień, higieny cyfrowej i ważności relacji osobistych;

      – możliwość udziału w dedykowanych webinariach i konferencjach tematycznych realizowanych dla sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo;

      – wsparcie w zakresie zarządzania mediami cyfrowymi w społeczności szkolnej;

      – dostęp do ogólnopolskiej społeczności Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo umożliwiający wzajemną wymianę doświadczeń.

      W ramach projektu nauczyciele, uczniowie  i rodzice uczestniczyli w webinarium na temat roli gier komputerowych w życiu nastolatków. Spotkania  odbywały się w formie online. Nauczyciele zdobytą wiedzę wykorzystają podczas pracy z uczniami, przeprowadzając ciekawe lekcje wychowawcze. Natomiast dwie zaangażowane w projekt  uczennice: Patrycja Bajor i Gabriela Zdziarstek po spotkaniu podjęły wyzwanie prowadząc warsztaty dla uczniów naszej szkoły, które oczywiście same przygotowały. Dziewczynki  podczas  zajęć dzieliły się pozyskaną wiedzą. Przedstawiły zalety grania w gry cyfrowe jak i skutki ich nadużywania.   
      Za udział uczennice zostały nagrodzone certyfikatami Wolontariusza Fundacji Dbam o Mój Zasięg LOTTO im. Haliny Konopackiej. Natomiast szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w projekcie „ Granie na ekranie. Młodzież w świecie gier cyfrowych” oraz certyfikat Fundacji Dbam o Mój Zasięg za udział w projekcie „Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo”.
      Chcielibyśmy całej społeczności szkolnej podziękować za zaangażowanie w realizację projektu.

       

                                                                               Koordynator projektu: Emila Knochowska

       

       

    • WSPANIAŁYCH, BEZPIECZNYCH WAKACJI

    • ,,ŚLADAMI NORWIDA" - WYCIECZKA

      Szanowni Państwo,

      zapraszamy do udziału w wycieczce autokarowej "Śladami Norwida". Rok 2021 jest rokiem Cypriana Kamila Norwida, obchodzimy 200. rocznicę urodzin naszego Wieszcza. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biblioteką. Nr tel. 29 679 40 25.

                                   Pozdrawiam serdecznie,

                                   Marta Gołębiewska

    • ZESTAW PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2021/2022

      SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW

      OBOWIĄZUJĄCYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ

      IM. PIOTRA KULASIŃSKIEGO

      W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

      pod linkiem

      Zestaw_podrecznikow_2021-2022_(1).docx

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/21

    • BEZPIECZNE WAKACJE - SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZKĄ POLICJI

    • W DROGĘ, PO WŁASNY LOS... - CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA W WYKONANIU ÓSMOKLASISTÓW

    • List do Rodziców uczniów szkół i placówek województwa mazowieckiego

      W załączeniu List od Mazowieckiego Kuratora Oświaty dotyczący akcji szczepień dzieci

      list_do_Rodzicow_ws._szczepien_-_linki.pdf​​​​​​​


    • GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BRAŃSZCZYKU ZAPRASZA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA ZAJĘCIA WAKACYJNE POD HASŁEM ,,POLOWANIE NA PRZYGODĘ"

      POLOWANIE_NA_PRZYGODE_(1).pdf​​​​​​​

    • DZIEŃ DZIECKA

      RODZICE DZIECIOM NA DZIEŃ  DZIECKA

      W SZKOLE PODSTAWOWEJ

      IM. PIOTRA KAULASIŃSKIEGO W TRZCIANCE

       

               1 czerwca,  po trudnym covidowym czasie, słońce i wspaniała pogoda sprawiła uczniom, nauczycielom i rodzicom dużo radości. Dodawała pozytywnej energii uczestnikom festynu na świeżym powietrzu. Integracyjnie spędzaliśmy czas pełen aktywności, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, pamiętając o zachowaniu dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. Atrakcjami numer 1 tego dnia były: dmuchana zjeżdżalnia i zamek,  WESOŁY BUS oraz Fotobudka. Uczniowie także chętnie korzystali  z malowania buziek    i miejsca, gdzie według własnej inwencji twórczej mogli ozdobić wybraną przez siebie figurkę z gipsu.

      Atrakcji nie było końca. Towarzyszyła nam muzyka. Nasze sportowe zmagania  i super zabawa odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 0-III, IV-VIII. Uczniowie spróbowali swoich sił w dyscyplinach sportowych,  takich  jak: przeciąganie liny, rzuty piłką lekarską czy wyścigu na 100 m pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego. Najwytrwalsi otrzymali nagrody rzeczowe, o które zadbała Rada Rodziców. Zabawy reintegracyjne odbywały się pod czujnym okiem nauczycieli  i rodziców.

               Suto zastawione stoły podkreślały charakter bardzo dobrze zorganizowanej imprezy, o którą zabiegała Rada Rodziców w składzie: Justyna Sarbiewska, Sylwia Częstochowska, Magdalena  Żach wraz z zaangażowanymi rodzicami: Moniką Bloch, Małgorzatą Kuchta, Justyną  Łapińską,  Adamem Sarbiewskim, Kamilą  Rosińską, Agnieszką i Piotrem Składanek, Martą i Piotrem Wawrzyniak.

                Uczestnicy plenerowej uroczystości mogli posilić się  kiełbaską z grilla. Postawiono przede wszystkim  na zdrowy poczęstunek: sałatki z owoców, różnego rodzaju  soki,  na bieżąco też sporządzane ze świeżych owoców  i warzyw. Nie zabrakło też ulubionego przysmaku dzieci,  waty cukrowej  i  pysznego  ciasta.

               Rada Rodziców zadbała  o sponsorów. Za  wsparcie i pomoc serdeczne podziękowania skierowała  do firm: MŁYN-POL Ryszard Stalmach Wyszków, P.H.U. SAMAT Mieczysław Kukwa Wyszków, Zakładów Mięsnych Andrzej Ruciński Somianka, LIDL- Centrum Dystrybucyjnego Turzyn, Piekarni  WAWIE Brańszczyk, Wójta Gminy Brańszczyk.

               Dzień pozostawił miłe wspomnienia. Propagował zdrowy styl życia  i aktywne spędzanie czasu wolnego na łonie natury. Życzymy wszystkim dzieciom, aby Dzień Dziecka trwał nie jeden dzień, a cały rok. Dużo uśmiechu   i radości!                                                                           

                                                                  

                                                           W imieniu uczestników uroczystości:

                                                                             Marta Wyszomirska

    • Wsparcie uczniów w powrocie do szkół – materiały edukacyjne

      Zachęcamy do skorzystania z wykazu materiałów edukacyjnych przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zawiera on publikacje i poradniki wspomagające nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców. Materiały te będą pomocne w pracy z dziećmi i młodzieżą po długotrwałym okresie nauki zdalnej. 

      Znajdą je Państwo na stronie 

      https://drive.google.com/drive/folders/1QR3tdGsj52H3rRlQXpOTYHjo9AMJEWjz?usp=sharing

       

       

    • Kolejne przypadki wścieklizny u lisów...

      Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

      13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono w powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.​​​​​​​

      Plakat_1.pdf

      Plakat_2.pdf

    • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

      Uczniowie klasy I długo czekali na dzień, kiedy zostaną pasowani na czytelnika szkoły. Przeszli próby związane z dbałością o książki, znają zasady korzystania i wypożyczania zbiorów bibliotecznych, chętnie korzystają z zasobów bibliotecznych oraz pobudzają swoją wyobraźnię wypożyczonymi pozycjami. Dlatego dn. 18 marca biblioteka szkolna przeobraziła się w magiczny, tajemniczy pokój zagadek i scenę teatralną.

                  Pomieszczenie biblioteki zostało zaciemnione na potrzeby przedstawienia teatru Cieni. Gdzieniegdzie nastrój dopełniały jedynie małe lampki. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali niezwykłej opowieści o księżniczce, księciu, wiedźmie i wróżce. Trudno znaleźć taką drugą w książkach. W tej bajce bowiem wiedźma i wróżka stały się przyjaciółkami, które lubiły rozmawiać ze sobą przy filiżance ciepłej herbaty.

                  Po przedstawieniu krótko nauczyciel bibliotekarz wspomniał o zaletach książek i ich wpływie na każdego człowieka. Ale nagle z książki, którą pokazywał wypadła karteczka. Zaczęła się więc zagadkowa przygoda, w której uczniowie musieli docelowo znaleźć skarb. Skarbem okazały się karty czytelnicze, czyli przepustki do wypożyczania książek.

                  Na zakończenie uczniowie oficjalnie zostali pasowani na czytelników pamiątkowymi zakładkami w kształcie Minionków. Miejmy nadzieję, że często będą mieli okazję z nich korzystać.

       

      Renata Samsel

      nauczyciel bibliotekarz

    • XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

      Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku zaprasza na spotkanie autorskie online z Agnieszką Frączek.

      Agnieszka Frączek - doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykografka. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi). Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

      XVIII_Ogolnopolski_Tydzien_Bibliotek.pdf​​​​​​​

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć