18 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Gminnym Turnieju Szachowym „SZACH - MAT” pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk, który odbył się w Szkole Podstawowej w Nowych Budach.
W turnieju uczestniczyło 48 zawodników z sześciu szkół terenu gminy. Zawody zostały rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund 15 minutowych w dwóch kategoriach wiekowych.
Naszą szkołę reprezentowali:
Zuzanna Bloch ucz. kl.III
Kacper Sak ucz. kl.V
Eryk Zawadzki ucz. kl. V
Gabriela Zdziarstek ucz. kl. VII
Jakub Marszał ucz. kl. VIII, który został laureatem I miejsca w kategorii uczniów klas starszych.
Zespołowo szkoła nasza zajęła II miejsce.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich pozostałych zachęcamy do potyczek szachowych w przyszłym roku.
Bożena Tarcicka
11 maja klasy IV-V miały okazję uczestniczyć w pieszej wycieczce po terenach Trzcianki. Przewodnikiem tej grupy był znany wyszkowski piechur, harcerz i przyrodnik - Jurek Sitek. Trasa 6 kilometrowa dla większości uczestników nie była zbyt trudna i przebiegała trasą: szkoła - Błękitna Laguna - Gajówka Lipa - szkoła. W trakcie spaceru Jurek Sitek przekazywał wiedzę na temat napotkanych roślin i ich zastosowania, zwyczajów zwierząt, których tropy zauważyliśmy po drodze oraz jadalnych roślin, które są w zasięgu naszych lasów. Pomimo upału i zmęczenia wszystkim udało się pokonać 3 godzinną wędrówkę. Mamy poprzez praktykę.
Dziękujemy jednocześnie za wspaniałe przewodnictwo i podzielenie się ogromną wiedzą Jurkowi mamy nadzieję, że takie wędrówki będą staną się częstszą formą poznawania przyrody
Sitkowi.
Więcej zdjęć zrobionych przez Jurka na stronie
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=jurek.sitek&set=a.5686832108013166
Renata Samsel
„Patriotyzm lokalnie malowany”- 17. rocznica nadania szkole imienia i sztandaru z udziałem Honorowego Obywatela Gminy Brańszczyk
„ Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste:
Umiłowanie historii, tradycji języka czy samego krajobrazu ojczystego.
Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (…..)
Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem”.
Jan Paweł II
„ Pamięć i tożsamość”
Maj to miesiąc szczególny dla Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance. Stanowi o tym ważna data - 7 maja minęła 17. rocznica nadania szkole imienia i sztandaru. Okazją, by pielęgnować nasz patriotyzm i miłość do Ojczyzny, tej naszej wspólnej, wszystkich Polaków i tej „małej, lokalnej Ojczyzny” była uroczystość szkolna pod hasłem: „ Patriotyzm lokalnie malowany - 17. rocznica nadania szkole imienia i sztandaru” zorganizowana w naszej placówce. Była ona także uroczystym odniesieniem do świąt narodowych: Święta Konstytucji 3 maja, Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Powitania zgromadzonych na sali dokonała p.o. dyrektora szkoły, Renata Samsel. Odpowiadając na nasze zaproszenie, na uroczystość przybyli: płk Kazimierz Pogorzelski - Prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich, Honorowy Obywatel Gminy Brańszczyk, mjr Marcin Szaliłow- Wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich.
Zgromadzeni w dniu 9 maja 2022 roku, w naszej placówce stali się kontynuatorami wydarzeń sprzed lat. Pieśnią czciliśmy Polskę Niepodległą. Ze szczególną mocą zabrzmiały tego dnia w szkole, w Trzciance pieśni takie, jak: „ Mazurek Dąbrowskiego”, „ Witaj majowa jutrzenko” i „Hymn szkoły”. Nasz honorowy gość, płk Kazimierz Pogorzelski w pogadance z uczniami, zwrócił uwagę na pielęgnowanie i upowszechnianie w środowisku lokalnym najpiękniejszych tradycji naszej „małej i dużej Ojczyzny”, podkreślił wagę symboli narodowych w swoim życiu. Jako lokalny patriota, przed uroczystością złożył kwiaty i zapalił znicz pamięci na grobie Piotra Kulasińskiego na cmentarzu parafialnym i na pomniku Patrona przed bramą wjazdową do szkoły w asyście Wiceprezesa Stowarzyszenia Lotników Polskich.
Gabriela Zdziarstek przedstawiła Osobę Patrona Szkoły, przypominając zebranym swoją pracę:„ A wszystko zaczęło się tak……”, nagrodzoną w Gminnym Konkursie Literackim: „ Portret bohatera życiem pisany….”, którego organizatorem była nasza szkoła z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w 2020 roku.
Z kolei Kornelia Żabik przekazała informacje dotyczące sztandaru naszej szkoły. Zapamiętajmy zamieszczone motto na awersie sztandaru: „ Ręce ludzkie są kruche, ale ich dzieło może przetrwać wieki” i motto na rewersie sztandaru:” Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Jak się okazało po raz kolejny, patriotyzm w naszej miejscowości ma wiele barw, co zaprezentowali uczniowie klas I-III oraz klas IV-VIII przystępując do Szkolnego Konkursu Wiedzowego o Patronie szkoły, polskich symbolach narodowych. Nie zabrakło pytań konkursowych dotyczących Unii Europejskiej, do której Polska wstąpiła 18 lat temu, 1 maja 2004 roku oraz Dnia Strażaka.
W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 20 uczniów; 9 uczniów kl. I-III w zespołach 3-osobowych, i 11 uczniów kl. IV- VIII w rywalizacji indywidualnej, poprzez losowanie pytań o różnym stopniu trudności, do wyboru przez ucznia, które prezentowała Pani Bożena Tarcicka.
Zmagania oceniała komisja w składzie: płk Kazimierz Pogorzelski, mjr Marcin Szaliłow, Renata Samsel- p.o. dyrektora szkoły, Paulina Zglec – opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz Honorata Pękul – nauczyciel historii.
Celem konkursu było:
- wzmacnianie zrozumienia wartości dziedzictwa historii; własnych korzeni w kształtowaniu świadomej tożsamości, na którą składają się minione zdarzenia dotyczące naszego wspólnego domu, jakim jest nasza Ojczyzna -Polska i nasza „ mała Ojczyzna”- ta, w której na co dzień żyjemy;
- pobudzanie tożsamości i świadomości o „małej Ojczyźnie”- Trzciance i Ojcowiźnie i Jej lokalnym bohaterze- Piotrze Kulasińskim, Patronie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, od 7 maja 2005r.;
- kształtowanie emocjonalnego stosunku i przywiązania do rodzinnej miejscowości; przykładem Osoby wywodzącej się stąd jest płk Kazimierz Pogorzelski -Honorowy Obywatel Gminy Brańszczyk , od 10 października 2018 roku, współpracujący z naszą szkołą od 2008 roku, niejednokrotnie świadczący o patriotyźmie lokalnym, jako Osoba dająca świadectwo przywiązania do miejsca swojego urodzenia, nazywanego „ małą Ojczyzną”;
- kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych i obywatelskich; przykładem jest udział uczniów w konkursach o tematyce, która pielęgnuje i utrwala wartości patriotyczne i budzi szacunek dla osiągnięć Polski Niepodległej.
Wyniki przeprowadzonego konkursu przedstawiają się następująco:
Kat. I: kl. I-III
I miejsce – Lena Łapińska, Fabian Wiśniewski, Hanna Wawrzyniak
II miejsce- Kazimierz Rogalski, Kacper Uchal, Karolina Karolewska
III miejsce- Aniela Zdziarstek, Julia Mówińska, Zuzanna Bloch.
Kat. II: kl. IV-VIII
I miejsce- Kornelia Żabik –uczennica kl. VII
II miejsce- Zuzanna Urbaniak –uczennica kl. VII
III miejsce- Wiktoria Urbaniak –uczennica kl. VII
IV miejsce zajęli: Nela Sarbiewska - uczennica kl. IV, Gabriela Zdziarstek- uczennica kl. VII, Nina Rudnik i Kacper Rowiński -uczniowie kl. VIII.
W konkursie udział wzięli: Weronika Szerzeń, Patrycja Bajor, Amelia Sępkowska i Natalia Oleksiak.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia fragmentów filmu z uroczystości nadania imienia i sztandaru naszej szkole, która miała miejsce 17 lat temu, 7 maja 2005 roku.
Przez naszą pamięć o polskich symbolach narodowych, poprzez wspomnienie ważnych wydarzeń i bohaterów na przykładzie Patrona naszej szkoły, którzy zasłużyli się Ojczyźnie dołożyliśmy kolejną cegiełkę w budowę dobra wspólnego, o której z dumą możemy mówić: nasza „mała i duża Ojczyzna”.
Biorąc pod uwagę naszą bolesną historię jesteśmy szczególnie zobligowani do pielęgnowania pamięci o naszym lokalnym bohaterze, Piotrze Kulasińskim- Patronie szkoły, , żołnierzu Września, budowniczym szkoły, konspiracyjnym nauczycielu, strażaku i społeczniku.
Nasza uroczystość była cenną lekcją historii o ojczystym kraju i o wartościach, które przekazały nam minione pokolenia Polaków. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy pielęgnować wartości, które w ostatnim czasie ponownie poddano próbie, w świetle toczącej się wojny na Ukrainie.
Na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchali piosenki: „Chcemy pokoju….” solidaryzując się w ten sposób w potrzebie z ukraińskimi dziećmi, także z trójką naszych uczniów, którzy wzięli udział wraz z nami w tegorocznym wydarzeniu o charakterze patriotycznym.
NIGDY WIĘCEJ WOJNY …..
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym: „ Nigdy więcej wojny…..” oraz w Gminnym Konkursie Literackim: „ Nigdy więcej wojny- apel o pokój”, których organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „ Mrowisko” w Knurowcu.
Weronika Szerzeń –uczennica kl. VII zajęła I miejsce w konkursie plastycznym, wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała Nela Sarbiewska – uczennica klasy IV oraz Zuzanna Urbaniak – uczennica klasy VII .
W konkursie o tej tematyce udział wzięli wszyscy uczniowie z klas I-III oraz następujący uczniowie z klas IV-VIII:
Klasa IV - Albert Czajkowski, Fabian Głowacki
Klasa V: Lena Budnicka, Paulina Kuczyńska, Karol Łapiński, Paweł Marszał, Maja Sadowska
Klasa VII: Patrycja Bajor, Dominik Kuczyński, Natalia Oleksiak, Dominik Tryc, Wiktoria Urbaniak, Zuzanna Urbaniak, Gabriela Zdziarstek, Kornelia Żabik
Klasa VIII: Oskar Łapiński
Do rywalizacji z rówieśnikami z klas 7-8 z innych szkół w Gminnym Konkursie Literackim: „Nigdy więcej wojny- apel o pokój ”, przystąpiły uczennice klasy VIII.
Nina Rudnik zajęła III miejsce, zaś udział w konkursie wzięła Oliwia Oliasz.
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy !
Bożena Tarcicka, Honorata Pękul
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy w naszej szkole zorganizowano akcję: „Paczka na Kresy – Wielkanoc 2022”, skierowaną do ofiar wojny w Ukrainie, które były zmuszone do opuszczenia swoich domów. Akcja polegała na zbiórce darów przeznaczonych na świąteczne paczki dla dzieci, kobiet i osób starszych, które znalazły się w Polsce. Uczniowie wykonali kartki świąteczne wraz z życzeniami, które dołączono do paczek.
13.04.2022r. zostały ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszą kartkę wielkanocna. W konkursie udział wzięło 32 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 0-III, IV- VIII. Komisja w składzie: Emila Knochowska, Anna Leśniak-Gałązka, Tomasz Łyskawy za najpiękniejsze uznała: W kategorii 0-III I - Gabriela Wiśniewska kl. 0 Kacper Uchal kl. II II - Alan Żach kl. III, Mariusz Wołgin kl. 0 III - Antonina Częstochowska kl. II, Aniela Zdziarstek kl. I Wyróżnienia: 1.Nadia Przybylska kl.II 2. Lena Łapiński kl. I 3. Fabian Poziemski kl.0 4. Dominika Wyszyńska kl.III. W kategorii IV- VIII I - Fabian Głowacki kl. IV II - Oskar Łapiński kl. VIII III - Patrycja Bajor kl. VIII, Ignacy Karol Łapiński kl. V Wyróżnienia: 1. Dominik Tryc kl.VII 2. Nela Sarbiewska kl. IV 3. Natalia Oleksiak kl.VII Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz gry i słodkie upominki, reszta uczestników otrzymała dyplomy za udział. Najpiękniejsze pracę zostały wysłane jako korespondencja okolicznościowa do instytucji oraz osób z terenu gminy Brańszczyk. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i chęć kultywowania pięknej tradycji papierowych kartek wielkanocnych. Prace były kreatywne, pomysłowe, wykonane różnymi technikami. Wszystkim gratulujemy.
Marta Wyszomirska i Anna Leśniak-Gałązka
Informujemy, że od dnia 28.03.2022 r. w szkole zmieniają się procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie i przeciwdziałaniu COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Prosimy o zapoznanie się z nimi.
Procedury_covid_28.03.2022.doc_.pdf
Renata Samsel p.o. Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
Drodzy Rodzice,
przypominamy, że do 08.04. należy złożyć pisemne potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego oraz do klasy I.
Prosimy o uzupełnienie dokumentacji jak najszybciej.
Dnia 24 marca w Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance odbyły się Gminne Zawody w Piłce Koszykowej w kategorii chłopców oraz dziewcząt klas VII-VIII. Były to pierwsze rozgrywki w koszykówce w historii Gminy Brańszczyk.
W rozgrywkach o Puchar Wójta Gminy wzięło udział 6 drużyn chłopców oraz 3 drużyny dziewcząt. Po zaciętej, pełnej emocji oraz sportowej walki rywalizacji najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku, która wygrała zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców.
Dziewczęta z Brańszczyka okazały się bezkonkurencyjne zajmując I miejsce przed drużyną z Trzcianki oraz Białegobłota.
W kategorii chłopców zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Brańszczyku pokonując jednym rzutem w finale chłopców ze Szkoły Podstawowej w Trzciance. W meczu o III miejsce pomiędzy Białymbłotem a Knurowcem lepsi okazali się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Białymbłocie uzupełniając tym samym podium.
Pełna klasyfikacja:
Dziewczęta:
I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie
Chłopcy:
I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie
IV miejsce - Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Leśnej Placówki AK Mrowisko w Knurowcu
V miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie
VI miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Turzynie
Tomasz Łyskawy
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W naszej szkole również nie zapomnieliśmy o tym dniu. Każdy chętny mógł ubrać się na niebiesko w ramach gestu solidarności z osobami z autyzmem. Pierwszego dnia wiosny uczniowie wykonywali łapki, które teraz zawisły na tablicy z gazetką tematyczną. Na każdej z nich pojawiło się słowo wsparcia i jedności. Była to również świetna okazja do porozmawiania na temat niepełnosprawności osób będących wokół nas i trudności, jakie ich spotykają każdego dnia.
Renata Samsel
Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie!
W poniedziałek 21 marca obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny.
Z tej okazji mamy dla Was garść niezbędnych informacji:
Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Powiatowych Zawodach w tenisie stołowym, które odbyły się 17 marca w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Starym Bosewie. Były to zawody na szczeblu Powiatowym, więc przyjechali najlepsi zawodnicy z poszczególnych gmin Powiatu Wyszkowskiego.
Gminę Brańszczyk reprezentowały 2 drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie oraz 3 drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance.
Za sukces należy uznać II-miejsce drużyny chłopców w składzie: Damian Czajkowski, Michał Kuchta oraz Bartosz Rak w kategorii chłopców z rocznika 2009-2010.
Dobry wynik osiągnęła również drużyna chłopców z rocznika 2007-2008 w składzie: Igor Mejer i Szymon Błoński, która została sklasyfikowana na miejscu V.
Dziewczęta w składzie Weronika Szerzeń i Amelia Sępkowska zajęły 9 miejsce.
Tomasz Łyskawy
Po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu. Z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbyło się dwoma sposobami: zdalnie i stacjonarnie. Przez cały tydzień od 14 do 18 lutego 2022r. uczniowie podczas zajęć, poszerzali wiedzę na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Otrzymywali ciekawe materiały do przeczytania i obejrzenia. Zachęcani byli do wykonywania dodatkowych zadań – misji.
Z tej okazji został również ogłoszony konkurs pod hasłem „W Internecie jest bezpiecznie”.
Uczniowie klas I–IV mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną lub graficzną w Paint, natomiast uczniowie klas V–VIII pracę multimedialną.
Lista uczniów nagrodzonych:
Kategoria I
I miejsce Aniela Zdziarstek klasa I, Kacper Uchal klasa II
II miejsce Lena Łapińska klasa I, Klaudia Kołodziejczyk klasa II
III miejsce Amelia Seroka klasa II, Alan Żach klasa III
wyróżnienia: Fabian Wiśniewski klasa II, Bartłomiej Rosiński klasa II, Hanna Wawrzyniak klasa III, Zuzanna Bloch klasa III, Gabriela Składanek klasa III, Nela Sarbiewska klasa IV
Kategoria II
I miejsce Mikołaj Kwiatkowski klasa VIII
II miejsce Zuzanna Urbaniak klasa VII
III miejsce Gabriela Zdziarstek klasa VII
wyróżnienia: Karol Łapiński klasa V, Patrycja Bajor klasa VII, Wiktoria Urbaniak klasa VII, Oskar Łapiński klasa VIII
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud i przygotowali pracę konkursową.
Emila Knochowska
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy, pragniemy zaprosić Was do udziału w akcji: „Paczka na Kresy – Wielkanoc 2022”, skierowanej do ofiar wojny w Ukrainie, które były zmuszone do opuszczenia swoich domów. Proponowana akcja, do której zachęcamy, polega na zbiórce darów przeznaczonych na świąteczne paczki dla dzieci, kobiet i osób starszych, które znalazły się w Polsce.
Zapraszamy do zbiórki darów:
1. produkty spożywcze:
- kawa, herbata liściasta, ekspresowa, owocowa, kakao naturalne, kakao rozpuszczalne, słodycze, czekolada, praliny, cukierki, ciastka, chałwa, pierniki, ciasta, bombonierki, ptasie mleczko, galaretki, batony czekoladowe, owocowe, ciastka, delicje, sezamki;
- owoce kandyzowane: skórka pomarańczowa, figi, rodzynki, morele, orzeszki, pistacje;
- konserwy: szynka konserwowa, ryby w puszce, olej, owoce w puszkach, oliwki, suszone pomidory;
- makaron, kasza, cukier, mąka;
2. kosmetyki do bieżącego użytku;
3. środki czyszczące, proszki i żele do prania, płyny do płukania etc.
Zapraszamy uczniów do wykonania kartek świątecznych wraz z życzeniami. Będą to piękne załączniki, które dołączymy do paczek.
Akcja trwa do 5 kwietnia 2022r.
BĄDŹMY WOLONTARIUSZAMI !
Koordynatorzy: Honorata Pękul
Agata Komor
Szanowni Państwo,
Od dnia 1 marca 2022 r. rozpoczyna się rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej.
Dokumenty należy złożyć w Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance najpóźniej do dnia 18 marca 2022r.
Wszelkie informacje udzielane są pod numerem telefonu 296794494.
Serdecznie zapraszamy !
wniosek_o_przyjecie_do_oddzialu_przedszkolnego(1).doc
W listopadzie nasz szkoła przeprowadziła zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla Placówki opiekuńczo-wychowawczej „Słoneczny Dom” w Warszawie. Udało nam się zebrać plecaki, przybory szkolne, gry i upominki dla wychowanków. Wszystkie przedmioty zostały w grudniu zawiezione do Kuratorium Oświaty w Warszawie, skąd trafiły bezpośrednio do wspieranej placówki. 18 lutego do szkoły dotarło oficjalne podziękowanie za zbiórkę darów.
W imieniu Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom” oraz własnym dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję i przekazywanie darów dla potrzebujących dzieci, bo
„…Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma, lecz przez to, kim jest,
nie przez to, co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi…”
Jan Paweł II
Renata Samsel