W dniu 22 września 2021r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klas I-III uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno-edukacyjnym z funkcjonariuszem Policji z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. Najmłodsze pociechy miały okazję porozmawiać z panią policjantką o podstawowych zasadach ruchu drogowego. Nasz gość mówił o regułach bezpieczeństwa jakie należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania. Przypomniał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Zwrócił uwagę na to, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które powinno posiadać każdy uczeń (pieszy). Nie odbyło się bez ostrzeżeń przed kontaktami z osobami nieznajomymi bądź nowo poznanymi.
Na koniec spotkania dzieci udzielały odpowiedzi na zadawane pytania. Wykazywały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami
i doświadczeniami.
Spotkanie było bardzo pouczające i interesujące.
Emila Knochowska
PROCEDURY_COVID_2021-2022.docx
Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie
i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły
obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
obowiązują od 1 września 2021r.
Celem niniejszej procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników świadczących pracę, uczniów oraz rodziców/opiekunów prawnych w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance.
• Niniejsza procedura dotyczy wszystkich pracowników, nauczycieli, uczniów oraz rodziców/prawnych opiekunów przebywających w Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance w trakcie trwania pandemii koronawirusa COVID-19.
• Zobowiązuje się wszystkich wyżej wymienionych do przestrzegania zasad, zgodnie
z niniejszą procedurą.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia
i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni
z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
§ 2
Organizacja i funkcjonowanie grupy przedszkolnej i klas szkolnych
§ 3
Wybór formy kształcenia
w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne GIS, MZ
i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
określony i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
§4
Nauczyciele
§ 5
Rodzice
§6
Pracownicy szkoły
w worek.
w zakresie szerzenia się COVID-19.
i dezynfekowanie,
§ 7
Przyprowadzanie i odbieranie dziecka ze szkoły, oddziału przedszkolnego
z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy uczeń wchodząc do budynku powinien zdezynfekować ręce.
w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem /dziećmi 1,5 m, należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
§ 8
Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw i boiska szkolnego
§ 9
Zasady korzystania ze świetlicy szkolnej
§ 10
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
§11
Zasady bezpiecznego przyjęcia cateringu i spożywania posiłku
w wyznaczonym pojemniku.
a pozostałe z sal lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
w czasie wskazanym przez wychowawcę.
§ 12
Kontakt z osobami trzecimi
i nosa).
§ 13
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
z zapewnieniem minimum 2m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
§ 14
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
§ 15
Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika
Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń. Jeśli wynik testu dziecka będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych. Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 14 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu
i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.
§16
Postanowienia końcowe
Załącznik nr 1
Deklaracja rodziców
Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r.
o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego
przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119 poz. 1)
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że (proszę zaznaczyć kółko):
………………………………………………………………………………..…………….
(czytelny podpis matki/oj
1 września, z zachowaniem procedur bezpieczeństwa mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19, rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny – 2021/2022. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły pani dyrektor szkoły powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli, wychowawców klas, przekazała informacje nt. organizacji pracy szkoły. Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami. Największe emocje na pewno przeżywali pierwszoklasiści i nowi uczniowie z oddziału przedszkolnego. Trzymamy kciuki! Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą!
Ewa Szymańska
Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września o godzinie 11.00
Nasza szkoła włączyła się w innowacyjny projekt edukacyjny SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO, realizowany przez Fundację Dbam o mój zasięg, który wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji.
Projekt “Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021.
Korzyści dla szkoły z dołączenia do ogólnopolskiej sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo:
– dostęp do innowacyjnego programu Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo i bieżące wsparcie w jego realizacji;
– bezpłatny dostęp do realizowanych diagnoz szkolnych oraz szeregu materiałów edukacyjnych z zakresu e-uzależnień, higieny cyfrowej i ważności relacji osobistych;
– możliwość udziału w dedykowanych webinariach i konferencjach tematycznych realizowanych dla sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo;
– wsparcie w zakresie zarządzania mediami cyfrowymi w społeczności szkolnej;
– dostęp do ogólnopolskiej społeczności Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo umożliwiający wzajemną wymianę doświadczeń.
W ramach projektu nauczyciele, uczniowie i rodzice uczestniczyli w webinarium na temat roli gier komputerowych w życiu nastolatków. Spotkania odbywały się w formie online. Nauczyciele zdobytą wiedzę wykorzystają podczas pracy z uczniami, przeprowadzając ciekawe lekcje wychowawcze. Natomiast dwie zaangażowane w projekt uczennice: Patrycja Bajor i Gabriela Zdziarstek po spotkaniu podjęły wyzwanie prowadząc warsztaty dla uczniów naszej szkoły, które oczywiście same przygotowały. Dziewczynki podczas zajęć dzieliły się pozyskaną wiedzą. Przedstawiły zalety grania w gry cyfrowe jak i skutki ich nadużywania.
Za udział uczennice zostały nagrodzone certyfikatami Wolontariusza Fundacji Dbam o Mój Zasięg LOTTO im. Haliny Konopackiej. Natomiast szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w projekcie „ Granie na ekranie. Młodzież w świecie gier cyfrowych” oraz certyfikat Fundacji Dbam o Mój Zasięg za udział w projekcie „Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo”.
Chcielibyśmy całej społeczności szkolnej podziękować za zaangażowanie w realizację projektu.
Koordynator projektu: Emila Knochowska
Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w wycieczce autokarowej "Śladami Norwida". Rok 2021 jest rokiem Cypriana Kamila Norwida, obchodzimy 200. rocznicę urodzin naszego Wieszcza. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biblioteką. Nr tel. 29 679 40 25.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Gołębiewska
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
OBOWIĄZUJĄCYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. PIOTRA KULASIŃSKIEGO
W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
pod linkiem
W załączeniu List od Mazowieckiego Kuratora Oświaty dotyczący akcji szczepień dzieci
list_do_Rodzicow_ws._szczepien_-_linki.pdf
RODZICE DZIECIOM NA DZIEŃ DZIECKA
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. PIOTRA KAULASIŃSKIEGO W TRZCIANCE
1 czerwca, po trudnym covidowym czasie, słońce i wspaniała pogoda sprawiła uczniom, nauczycielom i rodzicom dużo radości. Dodawała pozytywnej energii uczestnikom festynu na świeżym powietrzu. Integracyjnie spędzaliśmy czas pełen aktywności, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, pamiętając o zachowaniu dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. Atrakcjami numer 1 tego dnia były: dmuchana zjeżdżalnia i zamek, WESOŁY BUS oraz Fotobudka. Uczniowie także chętnie korzystali z malowania buziek i miejsca, gdzie według własnej inwencji twórczej mogli ozdobić wybraną przez siebie figurkę z gipsu.
Atrakcji nie było końca. Towarzyszyła nam muzyka. Nasze sportowe zmagania i super zabawa odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 0-III, IV-VIII. Uczniowie spróbowali swoich sił w dyscyplinach sportowych, takich jak: przeciąganie liny, rzuty piłką lekarską czy wyścigu na 100 m pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego. Najwytrwalsi otrzymali nagrody rzeczowe, o które zadbała Rada Rodziców. Zabawy reintegracyjne odbywały się pod czujnym okiem nauczycieli i rodziców.
Suto zastawione stoły podkreślały charakter bardzo dobrze zorganizowanej imprezy, o którą zabiegała Rada Rodziców w składzie: Justyna Sarbiewska, Sylwia Częstochowska, Magdalena Żach wraz z zaangażowanymi rodzicami: Moniką Bloch, Małgorzatą Kuchta, Justyną Łapińską, Adamem Sarbiewskim, Kamilą Rosińską, Agnieszką i Piotrem Składanek, Martą i Piotrem Wawrzyniak.
Uczestnicy plenerowej uroczystości mogli posilić się kiełbaską z grilla. Postawiono przede wszystkim na zdrowy poczęstunek: sałatki z owoców, różnego rodzaju soki, na bieżąco też sporządzane ze świeżych owoców i warzyw. Nie zabrakło też ulubionego przysmaku dzieci, waty cukrowej i pysznego ciasta.
Rada Rodziców zadbała o sponsorów. Za wsparcie i pomoc serdeczne podziękowania skierowała do firm: MŁYN-POL Ryszard Stalmach Wyszków, P.H.U. SAMAT Mieczysław Kukwa Wyszków, Zakładów Mięsnych Andrzej Ruciński Somianka, LIDL- Centrum Dystrybucyjnego Turzyn, Piekarni WAWIE Brańszczyk, Wójta Gminy Brańszczyk.
Dzień pozostawił miłe wspomnienia. Propagował zdrowy styl życia i aktywne spędzanie czasu wolnego na łonie natury. Życzymy wszystkim dzieciom, aby Dzień Dziecka trwał nie jeden dzień, a cały rok. Dużo uśmiechu i radości!
W imieniu uczestników uroczystości:
Marta Wyszomirska
Zachęcamy do skorzystania z wykazu materiałów edukacyjnych przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zawiera on publikacje i poradniki wspomagające nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców. Materiały te będą pomocne w pracy z dziećmi i młodzieżą po długotrwałym okresie nauki zdalnej.
Znajdą je Państwo na stronie
https://drive.google.com/drive/folders/1QR3tdGsj52H3rRlQXpOTYHjo9AMJEWjz?usp=sharing
Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego
13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono w powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.
Uczniowie klasy I długo czekali na dzień, kiedy zostaną pasowani na czytelnika szkoły. Przeszli próby związane z dbałością o książki, znają zasady korzystania i wypożyczania zbiorów bibliotecznych, chętnie korzystają z zasobów bibliotecznych oraz pobudzają swoją wyobraźnię wypożyczonymi pozycjami. Dlatego dn. 18 marca biblioteka szkolna przeobraziła się w magiczny, tajemniczy pokój zagadek i scenę teatralną.
Pomieszczenie biblioteki zostało zaciemnione na potrzeby przedstawienia teatru Cieni. Gdzieniegdzie nastrój dopełniały jedynie małe lampki. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali niezwykłej opowieści o księżniczce, księciu, wiedźmie i wróżce. Trudno znaleźć taką drugą w książkach. W tej bajce bowiem wiedźma i wróżka stały się przyjaciółkami, które lubiły rozmawiać ze sobą przy filiżance ciepłej herbaty.
Po przedstawieniu krótko nauczyciel bibliotekarz wspomniał o zaletach książek i ich wpływie na każdego człowieka. Ale nagle z książki, którą pokazywał wypadła karteczka. Zaczęła się więc zagadkowa przygoda, w której uczniowie musieli docelowo znaleźć skarb. Skarbem okazały się karty czytelnicze, czyli przepustki do wypożyczania książek.
Na zakończenie uczniowie oficjalnie zostali pasowani na czytelników pamiątkowymi zakładkami w kształcie Minionków. Miejmy nadzieję, że często będą mieli okazję z nich korzystać.
Renata Samsel
nauczyciel bibliotekarz
Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku zaprasza na spotkanie autorskie online z Agnieszką Frączek.
Agnieszka Frączek - doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykografka. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi). Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.