• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009

      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009
      1 września 2008r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2008/2009. Wszyscy razem, z uśmiechem na twarzy, zebraliśmy się w sali gimnastycznej. P.dyr.H.Pękul uroczyście powitała wszystkich zebranych: nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły, a szczególnie uczniów. Ciepłe słowa powitania skierowała także do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole.
    • Zakończenie roku szkolnego 2007/2008

      Zakończenie roku szkolnego 2007/2008
      20 czerwca 2008r. w PSP im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance pożegnano rok szkolny 2007/2008, który obfitował w wiele wydarzeń.
      Do chlubnej historii naszej szkoły przeszła uroczystość związana z obchodami 60-lecia szkoły, organizacja X Gminnych Biegów Przełajowych z udziałem mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego, jak też organizacja akcji charytatywnej „Pomoc dla Michałka”. Podziękowaniem, które otrzymaliśmy od Rodziców chorego dziecka dzielimy się z każdym dobroczyńcą.
      Nasza placówka była inicjatorem wielu konkursów gminnych: IV Przeglądu Piosenki Żołnierskiej, III Gminnego Konkursu Języka Angielskiego, II Gminnego Turnieju z zakresu Profilaktyki, II Gminnego Konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną. Chętnie podejmuje nowe wyzwania.

      Zakończenie roku szkolnego to szczególna okazja, by podziękować uczniom, najlepszym wręczyć świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy, nagrody książkowe za wyniki w nauce, sporcie, 100% frekwencję oraz godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz. Przekazać podziękowania Nauczycielom
      i Rodzicom, którzy z zaangażowaniem dzielą szkolne sukcesy i niedole życia szkolnego, czynnie włączają się w organizację uroczystości. Pamiętają o tym, że tylko współpraca szkoły i rodziny może być gwarancją prawidłowego wychowania. Tylko wspólne działanie pomoże osiągnąć najlepsze efekty. Podziękowanie dla nauczycieli za całoroczny trud włożony w nauczanie i wychowanie uczniów przekazał obecny na uroczystości Mieczysław Pękul- Wójt Gminy Brańszczyk. Słowa podziękowania za 10-miesięczny trud pracy Wójt Gminy Brańszczyk M. Pękul oraz dyrektor szkoły skierowali do uczniów PSP w Trzciance. Prymusowi szkoły – uczniowi kl. V Szymonowi Kurowskiemu za osiągnięcie celujących wyników w nauce i sukcesy w licznych konkursach na szczeblu gminnym powiatowym i wojewódzkim Wójt Gminy wręczył nagrodę książkową, zaś z rąk Dyrektora szkoły za osiągnięcie najwyższych wyników będących wyrazem pracowitości , sumienności uczniowskiej, Szymon otrzymał stypendium.
      Świadectwa z wyróżnieniem; ze średnią (4,75 i powyżej), nagrody książkowe oraz dyplomy „Wzorowego Ucznia” otrzymali:
      - Szymon Kurowski, uczeń klasy V – średnia ocen: 5,64
      - Katarzyna Niewiadomska, uczennica klasy V – średnia ocen: 5,27
      - Przemysław Archacki, uczeń klasy VI – średnia ocen: 5,09
      - Martyna Zdziarstek, uczennica klasy V – średnia ocen: 4,9
      - Kalina Kuczyńska, uczennica klasy IV – średnia ocen: 4,9
      - Kornel Kwiatkowski, uczeń klasy IV – średnia ocen: 4,8
      - Kinga Pakieła, uczennica klasy IV – średnia ocen: 4,8
      Listy uznania wraz z gratulacjami za osiągnięcia swych pociech otrzymali rodzice: Państwo Mirosława i Ryszard Kurowscy,
      Anna i Zbigniew Niewiadomscy, Jadwiga i Wojciech Archaccy, Beata i Zbigniew Zdziarstkowie, Pani Mariola Kuczyńska, Państwo Dorota i Sylwester Kwiatkowscy oraz Beata i Marek Pakieła. Fundatorem nagród książkowych dla uczniów, którzy uzyskali średnią ocen 4,5 i powyżej oraz co najmniej dobre zachowanie jest Rada Rodziców.
      Do grupy nagrodzonych uczniów należą:
      - Michał Wierzchoń, uczeń klasy VI – średnia ocen: 5,0
      - Rafał Bralewski, uczeń klasy V – średnia ocen: 4,73
      - Sylwia Ponichtera, uczennica klasy VI – średnia ocen: 4,72
      - Paulina Kania, uczennica klasy VI – średnia ocen: 4,63
      - Dominika Sadowska, uczennica klasy IV – średnia ocen: 4,6
      - Natalia Urbanowska, uczennica klasy IV – średnia ocen: 4,5
      Kl.III: Natalia Archacka, Norbert Komor, Dominika Zdziarstek, Weronika Kania, Natalia Rowińska,Marta Czajkowska, Daria Czajkowska.Kl.II: Hubert Kukwa, Bartłomiej Obudziński.Kl.I: Weronika Zdziarstek, Weronika Rowińska, Konrad Pułaski, Sebastian Bajor.
      12 uczniów z klasy „0” na zakończenie oddziału przedszkolnego otrzymało dyplomy i pamiątkowe książeczki.
      Nagrody w postaci zegarków za 100% frekwencję otrzymało 4 uczniów. Zawsze punktualni byli: Paulina Kania, uczennica klasy VI; Martyna Zdziarstek, uczennica klasy V; Kalina Kuczyńska, uczennica klasy IV; Damian Zalewski, uczeń klasy II.
      Za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków wynikających z godnego reprezentowania szkoły w poczcie sztandarowym, podziękowania otrzymali uczniowie klasy VI: Sylwia Ponichtera, Aleksandra Banaszek, Paulina Kania, Przemysław Archacki. Za prace na rzecz szkoły nagrodę odebrała uczennica klasy V, Martyna Zdziarstek.
      Tradycją w szkole jest wyróżnienie uczniów klas 0–VI na zakończenie roku szkolnego poprzez przyznanie najlepszym dyplomów i nagród książkowych zgodnych z zainteresowaniami i uzdolnieniami, będących wyrazem ich pracy nad doskonaleniem się w różnych dziedzinach rozwoju.
      Sześciokrotne miano MISTRZA przyznano Szymonowi Kurowskiemu. Będąc laureatem w licznych konkursach uzyskał tytuł: „WZOROWEGO MATEMATYKA”,„RECYTATORA”, „WZOROWEGO CZYTELNIKA”,„MISTRZA ORTOGRAFII I JĘZYKA ANGIELSKIEGO”. Na tytuł „SŁOWIKA” w kategorii klas IV-VI zasłużyli: Katarzyna Niewiadomska, Ewelina Rogalska i Szymon Kurowski, zaś w kategorii klas I-III na to miano zapracowała Natalia Rowińska. W kategorii klasy VI tytuł „MISTRZA JĘZYKA ANGIELSKIEGO” otrzymał Michał Wierzchom. „MISTRZEM PĘDZLA” w kategorii klas IV-VI została Martyna Zdziarstek, zaś w kategorii klas I-III to miano uzyskały uczennice klasy III; Marta i Daria Czajkowskie oraz Weronika Zdziarstek, uczennica klasy I. Tytuł „WZOROWEGO MATEMATYKA” W KATEGORII KLAS I-III PRZYZNANO Natalii Archackiej, „RECYTATORA” Dominice Zdziarstek, „MISTRZA ORTOGRAFII”, Norbertowi Komor, zaś miano CZYTELNIKA” OTRZYMAŁA Natalia Archacka, uczniowie klasy III. Tytuł „MISTRZA SPORTU” w klasach I-III uzyskał Eryk Paź, zaś w kategorii klas IV-VI, Krzysztof Deluga.
      Podziękowania za siedmioletnią pracę społeczną na rzecz szkoły otrzymali: Pani Agnieszka Ponichtera, Pan Wojciech Archacki i Pani Elżbieta Hawryluk.
      Za pomoc w realizacji zadań organizacyjnych w roku szkolnym 2007/2008 podziękowania otrzymały Panie: Ewa Sadowska, Hanna Konarzycka, Beata Kania, Elżbieta Piórkowska, Elżbieta Pawłowska, Renata Poziemska, Barbara Bralewska, Alina Głowacka, Anna Niewiadomska, Iwona Głowacka, Dorota Wróbel, Beata Zdziarstek, Sztorc, Jolanta Zawistowska, Jolanta Nasiadka, Ewa Rowińska, Beata Pakieła, Michalina Kukwa, Anna Jechna oraz nauczycielki, które godzą swoje role: Mirosława Kurowska, Agata Komor, a także absolwentka szkoły, Pani Hanna Deptuła.
      Miło nam zawsze gościć wzorowego absolwenta – Jacka Rowińskiego, który czynnie włączył się i tym razem w szkolną uroczystość. Alumn Wyższego Seminarium Duchownego skierował do uczestników uroczystości szczególne słowa: „iż zawsze jesteśmy uczniami Chrystusa, niezależnie od tego czy trwa rok szkolny, czy to są wakacje”. Nie zabrakło modlitwy : „Pod Twoją obronę...”, Śpiewu hymnu szkolnego pod kierunkiem „przywódcy” duchowego, który w pełni identyfikuje się ze szkołą. Bogatsi w doświadczenia, zadowoleni z odniesionych sukcesów, jako realizatorzy działań wychowawczo-profilaktycznych odważnie patrzymy w przyszłość, ponieważ tworzymy w szkole przyjazną uczniom, opartą na wartościach, którymi kierował się nasz Patron. Najbardziej wzruszającą chwilą jest zawsze pożegnanie i przekazanie sztandaru przez szóstoklasistów młodszym koleżankom i kolegom.
      Drodzy szóstoklasiści! Pierwszy etap edukacji już za Wami. Czeka Was nowa szkoła, nowi nauczyciele i nowi koledzy. Życzę Wam niech Innym będzie dobrze z Wami, a Wam z Innymi. Mam nadzieję, że będziecie wracać myślami do lat szkolnych, spędzonych w „podstawówce”, do naszych wspólnych chwil. Teraz już za wszystko „dziękuję” i życzę wszystkiego najlepszego.
      Za owocną współpracę WSZYSTKIM dziękuję. Życzę udanego wypoczynku w czasie wakacji.
    • Rodzinnie w Publicznej Szkole Podstawowej w Trzciance

      Rodzinnie w Publicznej Szkole Podstawowej w Trzciance
      W dniu 5 czerwca 2008 roku o godzinie 17.00 w PSP w Trzciance odbyła się uroczystość pod hasłem: „Prosto z serca”.
      Dzień Matki i Ojca jest Świętem, w którym dzieci mogą odwdzięczyć się Rodzicom za trud włożony w ich wychowanie.
      Święto Rodziny jest obchodzone w naszej szkole corocznie jako wyraz szacunku i miłości dla Mamy i Taty. W tym niezwykle pięknym dniu są Oni zwykle obdarowywani laurkami, kwiatami i różnego rodzaju prezentami wykonanymiwłasnoręcznie przez dzieci. Tak było i w tym roku w naszej szkole.
      Część artystyczną przedstawili uczniowie z klas 0-III. Uświetnili występ piosenkami:„Najukochańsza mama”, „Cudownych rodziców mam”. Wiele emocji wzbudziła nowa wersja „Kopciuszka” w wykonaniu uczniów klasy II.
      W II części programu uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-artystyczne, które przyniosły im radośćw ciągu roku szkolnego poprzez udział w konkursach i przeglądach na szczeblu gminnym, powiatowym
      oraz ogólnopolskim.
      Był to miły upominek dla rodziców, wyśpiewany z dziecięcych serc i okazja by pogratulować syna, córki Rodzicom tak zaangażowanych dzieci w życie szkoły. To także była odpowiednia chwila, by podziękować nauczycielom za troskliwą, matczyną opiekę nad rozwijaniem talentów uczniowskich. W tym dniu uczniowie, którzy przystąpili do szkolnego konkursu literackiego pt. „Nasza gmina - nasza Mała ojczyzna” otrzymali dyplomy i nagrody za udział w konkursie. Nagrodzeni to:
      uczniowie klasy II
      Bartłomiej Obudziński
      Hubert Kukwa

      uczniowie klasy III
      Natalia Archacka
      Norbert Komor

      uczniowie klasy V
      Katarzyna Niewiadomska
      Szymon Kurowski
      Mateusz Ponichtera
      Karol Ponichtera

      uczniowie klasy VI
      Sylwia Ponichtera
      Archacki Przemysław
      Krzysztof Kukwa

      Naszą szkolną uroczystość uświetnił Wójt Gminy Brańszczyk przekazując życzenia i słodki upominek zgromadzonym Rodzicom i uczniom z okazji Rodzinnego Święta.
      Wszystkie dzieci chórem krzyknęły „dziękujemy” i w ten sposób wyraziły swoją wdzięczność Panu Wójtowi Mieczysławowi Pękul.
      Uroczystość Święta Rodziny w naszej szkole ma ogromne walory wychowawcze. Spotkania służą integracji, lepszemu i wzajemnemu poznaniu się, dają możliwość obserwowania swego dziecka w niecodziennej sytuacji. Wspólny poczęstunek i dyskoteka podkreśliły rodzinny nastrój tego pięknego popołudnia.

      Zobacz album fotograficzny
    • Tradycje i zwyczaje wielkanocne

      Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto
      chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Okres świąt Wielkiej Nocy poprzedzony jest 40-dniowym postem. Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową, kiedyś nazywaną kwietną lub wierzbną. Poprzedza ją cykl zwany Triduum Paschalnym, rozpoczynający się Wigilią Paschalną. Każdy z tych dni upamiętnia ważne wydarzenia roku liturgicznego. Piękną polską tradycją jest odwiedzanie Grobu Chrystusa. W Wielką Sobotę, według kultywowanej od setek lat tradycji, wierni przynoszą w koszyczkach do kościoła potrawy wielkanocne, aby je poświęcić, a następnie spożyć podczas uroczystego śniadania w gronie rodzinnym, po procesji i Mszy Świętej zwanej Rezurekcją. Warto dodać, iż podczas Świąt Wielkanocnych na polskich stołach od wieków nie może zabraknąć pięknie zdobionych jaj, będących symbolem odradzającego się życia. Wprawdzie przez lata, sposoby barwienia i dekorowania jaj zmieniły się, ale tradycja pozozstała. Właśnie bardzo ważne jest, aby także dzisiaj w świecie, co by nie mówić - nowoczesnym, kultywować jak najwięcej tradycji i obrzędów wielkanocnych. To przecież po części, także nasza historia. I takie działania związane z bogatą, wielowiekową tradycją staramy sie kultywować w szkole w Trzciance. Uczniom pomagają babcie i mamy, które pamiętają wiele obrzędów, dziś już powoli zapomnianych, a które warto przypominać młodym. W dniu 14 marca 2008r. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance była organizatorem uroczystości, której hasło przewodnie " Naród żyje i istnieć nie przestaje, dopóki język zna swój i swoje obyczaje", odzwierciedlało w pełni jej charakter. Kolorowy wystrój dolnego korytarza wprowadzał wszystkich w nastrój. Wystawa konkursowych palm podziwiana była przez przybyłych gości, uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy, rodziców i babcie uczniów naszej szkoły. O tym, że tradycje wielkanocne są różnorodne mogliśmy się dowiedzieć od uczniów kl. III Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzciance, którzy zaprezentowali bogatą część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem nauczyciela-wychowawcy Bożeny Tarcickiej. Uczniowie kl. III-VI na zajęciach koła artystycznego i plastyki wykonali kompozycje świąteczne. Wszyscy goście oraz pracownicy szkoły otrzymali " dzieła uczniowskich rąk" wraz z pisankami-oklejankami i gałązkami bukszpanu. Podczas spotkania nie zabrakło także życzeń świątecznych, które przekazali obecnym: Zastępca Wójta Andrzej Łapiński, Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Gałązka i Dyrektor szkoły Honorata Pękul, a także podziękowań dla uczniów i nauczycieli-opiekunów za to, że przyjęli zaproszenie i przystąpili do "II Gminnego konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną". W konkursie wzięli udział uczniowie kl. 0-VI ze wszystkich szkół z terenu naszej gminy oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku. Na konkurs wpłynęło 130 palm.

      Nagrodzeni uczniowie w kategorii kl. 0-III:
      I miejsce - Sebastian Bajor, uczeń kl. I - PSP Trzcianka
      II miejsce - Klaudia Nasiadka, uczennica kl. II - PSP Trzcianka
      III miejsce - Dagmara Zalewska, uczennica kl. 0 - PSP Nowe Budy

      W kategorii klas IV-VI:
      I miejsce - Klaudia Nowosielska, uczennica kl. V - PSP Białebłoto
      II miejsce - Patryk Leonik, uczeń kl. VI - PSP Białebłoto
      III miejsce - Kinga Pakieła, uczennica kl. IV - PSP Trzcianka

      Komisja oceniająca przyznała 12 wyróżnień, które otrzymali:
      1. Dominika Sadowska, uczennica kl. IV - PSP Trzcianka
      2. Tomasz Zęgota, uczeń kl. VI - ZSS Brańszczyk
      3. Weronika Deptuła, uczennica kl. VI - PSP Nowe Budy
      4. Eryk Paź, uczeń kl. I - PSP Trzcianka
      5. Łukasz Podeszwa, uczeń kl. 0 - PSP Knurowiec
      6. Karol Zdziarstek, uczeń kl. 0 - PSP Trzcianka
      7. Olga Górecka, uczennica kl. II - PSP Poręba
      8. Daria Czajkowska, uczennica kl. III - PSP Trzcianka
      9. Sylwia Ziółkowska, uczennica kl. V - PSP Turzyn
      10. Magdalena Fidelis, uczennica kl. I - PSP Brańszczyk
      11. Michał Pędzich, uczeń kl. I - PSP Turzyn
      12. Izabela Bajor, uczennica kl. 0 - PSP Trzcianka

      Najliczniej do konkursu przystąpili uczniowie z PSP w Knurowcu wykonując 31 palm i uczniowie PSP w Trzciance, którzy wykonali 40 palm. Poprzez udział uczniów w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną zadbaliśmy o to, by tradycja i kultura polska "nie szła" w zapomnienie, a przy okazji młodzi twórcy zostali nagrodzeni przez Wójta Gminy Brańszczyk jako fundatora nagród. Organizatorzy spotkania wielkanocnego są wdzięczni jego uczestnikom za udział w KIERMASZU PALM. Zakupione przez Gości, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, babcie, a także uczniów palmy pozwoliły na osiągnięcie szczytnego celu. Kwota 435 złotych została przekazana na konto Michałka, jako dar serca od dzieci naszej gminy dla chorego 3-letniego chłopca. Jest to przykład, że zawsze można pomóc w potrzebie. Życzymy wszystkim, aby zakupione palemki przyniosły szczęście, a świateczny nastrój panował zawsze. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu spotkaniu, przypomnieniu zwyczajów i tradycji wielkanocnych, świąteczne dni będą bardziej radosne. Czytelnikom tego artykułu ślemy także najlepsze życzenia: niech Zmartwychwstały Chrystus wspiera Was swymi łaskami i da Wam moc pokonywania codziennych trudności życia.


      Opracowała Honorata Pękul
    • Dzień Babci i Dziadka

      Dzień Babci i Dziadka
      ,,Wszystko jest milsze, lepsze, ciekawsze, kiedy w domu ma się na zawsze kochanego dziadka i najukochańszą babcię” – pod takim hasłem odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie z klasy 0 i VI pod opieką wychowawców przygotowali część artystyczną. W trakcie występów wyświetlana była prezentacja multimedialna przedstawiająca zdjęcia babć i dziadków występujących uczniów. Uczniowie wskazując na zdjęciach swe babcie i dziadków wypowiadali ciepłe słowa skierowane do Nich. Uatrakcyjnieniem występów uczniowskich był pokaz tańca w wykonaniu zespołu tanecznego ,,IMAGE” z Wyszkowa. Całość zakończyła się walczykiem w wykonaniu uczniów i nauczycieli, którzy przygotowali program. Po czym uczniowie wręczyli swym Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki. W następnej kolejności rozstrzygnięte zostały konkursy.

      Konkurs poetycki na wiersz o Babci i Dziadku.

      Laureatami zostali:

      - I miejsce- Aleksandra Banaszek – kl.VI

      - II miejsce – Katarzyna Niewiadomska- kl.V

      - III miejsce – Kinga Pakieła – kl.IV


      Laureaci konkursu plastycznego ,,Kwiaty dla Babci i Dziadka”- kategoria kl.IV-VI

      I miejsce- Katarzyna Niewiadomska-kl.V

      II miejsce-Aleksandra Banaszek-kl.VI

      III miejsce-Kinga Pakieła –kl.IV

      Sylwia Ponichtera-kl.VI


      Kategoria kl.0-III

      Wyróżnienia zdobyli:
      Karol Zdziarstek kl. O
      Weronika Zdziarstek – kl.I
      Eryk Paź-kl.I
      Konrad Pułaski – kl.I
      Bartłomiej Obudziński - kl. II
      Marta Czajkowska - kl.III
      Daria Czajkowska - kl.III
      Weronika Kania - kl.III


      Konkurs ,,Bukiet dla Babci i Dziadka”

      I miejsce – Magdalena Hawryluk –kl.VI

      II miejsce- Dominika Sadowska-kl.IV

      III miejsce-Szymon Kurowski-kl.V

      Wszystkim laureatom p.dyr. H.Pękul wręczyła dyplomy i nagrody.
      Po rozstrzygnięciu konkursów zaprezentowali się uczniowie kl.III – uczestnicy Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Głos zabrała także Babcia – p.H.Rowińska, która podziękowała w imieniu wszystkich Babć i Dziadków za tak wspaniałą uroczystość, za to, że dzięki swym wnukom i nauczycielom co roku można się spotykać w tak przyjaznej atmosferze. Następnie p.dyr. zaprosiła wszystkich zebranych na słodki poczęstunek.
      Cieszymy się, że Babcie i Dziadkowie tak licznie przybyli na swe święto. Chyba ciepła, zimowa pogoda sprzyjała tak wysokiej frekwencji.
    • Jasełka

      21 grudnia 2007r. podczas spotkania opłatkowego uczniowie naszej szkoły wystawili przedstawienie jasełkowe pod tytułem: „Świąteczna ulica”. Głównym celem spektaklu było zwrócenie uwagi na smutną prawdę o rzeczywistości tych, którzy w pogoni za pieniądzem, zapominają nawet o świątecznej tradycji.
      Sztuka składała się z VI scen. W scenie I dwaj biznesmeni wychodząc z banku rozmawiali o cenach walut na rynku. Jednemu z nich przypomniało się, że obiecał żonie i córce pomócw przygotowaniach do Wigilii. Gdy oświadczył koledze, że musi iść już do domu to on go wyśmiał. Kazał mu zadzwonić do żony i powiedzieć, że wróci później, gdyż mają jeszcze pilne spotkanie w sprawie intrantnego kontraktu. Dla biznesmena I ważna była rodzina, atmosfera i sens Świąt Bożego Narodzenia, zaś dla biznesmena II pieniądze i sukcesy w pracy.
      W II odsłonie dwie starsze panie wracając z przedświątecznych zakupów plotkowały. Zajęte romową nie zauważyły rozpędzonego tramwaju. Niewiele brakowało, a zostałyby potrącone przez pojazd. Jedna z pań po tym wydarzeniu bardzo się przestraszyła i źle się poczuła.
      W scenie III na pomoc pani, która zasłabła przyszedł facet z choinką. Natomiast biznesmen II widząc całe zajście, komentował tylko, że babcie zamiast gadać powinny patrzeć jak chodzą. Chorą panią zainteresowała się przechodzącą obok dziewczyna. Wezwano pogotowie.
      W scenie IV pani, lekarka z pogotowia narzekała, że nie ma kiedy zająć się swoją rodziną, bo ludzie są „bez serca” i chorują nawet przed Świętami i w Święta. Po zbadaniu starszej pani pogotowie zabrało ją do szpitala.
      W scenie V dziewczyna i p. Franciszka (druga ze straszych pań) idą zanieść zakupy do domu p. Pelagii (staruszki, która zasłabła). Dwóch łobuzów siedzących na ławce naśmiewa się ze starszej pani. Pani Franciszka krzyczy na nich, ale dziewczyna ich broni. Mówi, że oni nie są wcale źli, robią tak, bo biorą przykład ze starszych ludzi.
      W scenie VI biorą udział wszyscy „aktorzy”. Na pierwszy plan wybija się „milczący żebrak”, który z boku przyglądał się na wydarzenia rozgrywające się podczas poszczególnych scen. Chcąc podsumować zachowania ludzi przeczytał fragment z Pisma Świętego o narodzeniu Chrystusa (Łk 2, 1-7). Spod białego prześcieradła wyłonił się uczeń grający Jezusa. W przesłaniu skierowanym do wszystkich zgromadzonych ukazał sens przyjścia Mesjasza na świat. W scenariusz przedstawienia zostały wkomponowane kolędy: „Gdy wigilijny wieczór zapada”, „Maleńki Jezu” oraz „O Gwiazdo Betlejemska”. Całość Jasełki podsumował Narrator uświadamiając nas, że Bóg do nas przychodzi każdego dnia: w swoim Słowie, w Eucharystii, w drugim człowieku. Mamy otworzyć szeroko nasze serca, abyśmy umieli Go rozpoznać. Mamy stać się człowiekiem Bożym.
      Po refleksyjnym przedstawieniu Bożonarodzeniowym podzieliliśmy się wszyscy opłatkiem. W tym dniu odwiedził nas również Św. Mikołaj. Przywiózł prezenty dla każdego ucznia z naszej szkoły. Przedstawienie „Świąteczna ulica” mieli również okazje obejrzeć mieszkańcy parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku. W dniu 6 stycznia 2008r. zostało zaprezentowane w kościele parafialnym.





    • Obchody 60-lecia szkoły

      24 listopada 2007 roku odbyła się uroczystość 60-lecia szkoły. Hasłem uroczystości były słowa: ,,Szkoła to miejsce takie najdziwniejsze, które z upływem lat staje się piękniejsze”.

      Święto szkoły rozpoczęło się złożeniem kwiatów na mogile Patrona na cmentarzu parafialnym w Brańszczyku. Następnie odbył się bieg sztafetowy ku czci Patrona, w którym wzięli udział absolwenci pod opieką nauczycieli, policji i strażaków OSP w Trzciance. Przy pomniku znajdującym się tuż przed szkołą zapalono znicz, a następnie absolwent szkoły – gen.bryg. Marian Oleksiak wygłosił apel poległych oddając cześć osobom poległym w obronie ojczyzny. Przedstawiciele samorządów także oddali hołd Patronowi szkoły – kapitanowi ,,Biczowi”, a wśród nich byli:

      p.Bogdan Pągowski – Starosta Powiatu Wyszkowskiego

      p.Mieczysław Pękul – Wójt Gminy Brańszczyk

      p.Andrzej Łapiński - za-pca Wójta

      p.Sławomir Gałązka- Przewodniczący Rady Gminy

      rodzina Patrona oraz delegacje szkół z pocztami sztandarowymi.

      Następnie wszyscy udali się na Mszę Św., której przewodniczył Dziekan Wyszkowski ks.kan. Waldemar Krzywiński, a koncelebrował ją wraz z ks. Józefem Wojciechowskim Dyrektorem ,,Domu Emeryta” w Brańszczyku, ks.kan. Pawłem Stacheckim – Proboszczem Parafii Brańszczyk i ks.prałatem Jerzym Zającem-absolwentem naszej szkoły.

      Po Mszy Św. dyr. szk. Honorata Pękul złożyła kapłanom serdeczne podziękowania. Przy pomocy prezentacji multimedialnej zaprezentowała osiągnięcia dydaktyczne, sportowe i kulturalne sprzed wielu lat.

      Dyrektor szkoły przyjęła gratulacje i życzenia od: Zastępcy Dyrektora Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie – p.Teresy Michalak, Starosty Powiatu Wyszkowskiego – p.Bogdana Pągowskiego, Wójta Gminy Brańszczyk – p.Mieczysława Pękula, z-pcy – p.Andrzeja Łapińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy – p.Sławomira Gałązki, Dyrektorów szkół z terenu gminy, Dyrektora i pracowników Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku, Sióstr Zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Maryi, (do którego należą absolwentki – s.Barbara Ostrowska, s.Alina Rojek), p.Renaty Końskiej – absolwentki szkoły, emerytowanych nauczycieli, rodziców i uczniów. Odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły, która wzbudziła wiele emocji.

      Następnie rozstrzygnięto konkursy literackie i plastyczne.

      Laureatami konkursu poetyckiego ,,Moja szkoła” zostali:

      w kategorii klas I-III

      I miejsce – Natalia Archacka-kl.III

      II miejsce- Norbert Komor –kl.III

      III miejsce- Klaudia Nasiadka-kl.III

      Wyróżnienie – Katarzyna Poziemska-kl.II


      w kategorii klas IV-VI:

      I miejsce – Sylwia Ponichtera –kl.VI

      II miejsce- Przemysław Archacki-kl.VI

      III miejsce-Kinga Pakieła-kl.IV

      Wyróżnienie – Karol Ponichtera-kl.V

      Ilona Luft –kl.IV


      Laureaci konkursu plastycznego ,,Niezapomniane szkolne chwile” to:

      w kategorii klas 0 -III

      I miejsce – Weronika Zdziarstek – kl.I

      II miejsce- Marta Czajkowska- kl.III

      III miejsce- Dominika Zdziarstek –kl.III

      Wyróżnienie- Daria Czajkowska-kl.III

      Weronika Kania –kl.III

      w kategorii klas IV-VI:

      I miejsce – Martyna Zdziarstek-kl.V

      II miejsce- Sylwia Ponichtera –kl.VI

      III miejsce- Szymon Kurowski –kl.V

      Wyróżnienie- Przemysław Archacki- kl.VI

      Laureaci konkursu otrzymali z rąk p.dyr. dyplomy i nagrody rzeczowe.


      Nagrody otrzymali absolwenci, którzy napisali prace literackie na temat: ,,Wspomnienia ze szkolnej ławy”. Byli to: p.Eugeniusz Ponichtera, p.Henryk Ponichtera, p.Jerzy Rowiński, p.Marzena Kania, p.Beata Pakieła, p.Agnieszka Ponichtera, p.Krystyna Niewiadomska, p.Jolanta Nasiadka, p.Wiesława Tymińska, Agata Obudzińska, p.Jacek Rowiński. Wszystkim p.dyr. wręczyła podziękowania i okolicznościowe statuetki.

      Na zakończenie rodzice wnieśli torty z płonącymi świecami, które wprowadziły odpowiedni nastrój. Każdy mógł skosztować jubileuszowego tortu i wysłuchać ,,Sto lat” w wykonaniu wszystkich uczniów. Następnie wszyscy udali się na uroczysty obiad i zabawę taneczną.

      Na uroczystości można było nabyć okolicznościowe znaczki, foldery, gazetkę szkolną, tomik poezji uczniów oraz biuletyn jubileuszowy. Wielkim powodzeniem cieszył się ,,kącik wspomnień”, w którym można było ujrzeć zabytkowe ławki szkolne, zdjęcia absolwentów. Można było obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów oraz wystawę ,,Szkoła ma tyle kolorów ile potrafisz w niej ujrzeć” przedstawiającą wiersze uczniów, które wpłynęły na konkurs ,,Moja szkola”, a także wystawę ,,Szkoło, gdy Cię wspominam…” ukazującą fragmenty prac absolwentów.


      Na sesji Rady Gminy Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego p.Marian Krupiński z okazji 60-lecia szkoły złożył dyrektor szkoły p.H.Pękul życzenia i gratulacje od Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz wręczył album ,,Perły Mazowsza” i list gratulacyjny.

      Zobacz Album fotograficzny

    • Apel z okazji Święta Niepodległości

      9 listopada 2007 roku uczniowie i nauczyciele PSP we Trzciance uroczyście obchodzili 89 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy V pod kierunkiem nauczycielki, Magdaleny Kimula, przedstawili program artystyczny, który miał przybliżyć uczniom naszej szkoły trudne lata niewoli, walkę o niepodległość, a wreszcie atmosferę pierwszych dni wolności. Apel rozpoczął się wspomnieniem długiego okresu zaborów, kiedy toczyła się bezkrwawa, choć zacięta walka o zachowanie polskiego języka, obyczajów i religii. Następnie, w jesiennej scenerii, przy ognisku zasiedli żołnierze, którzy wspominali wojenne dzieje, swoich wielkich dowódców i wspaniałe zwycięstwa, ale również i chwile zwątpienia, jakie zdarzają się każdemu wojakowi. Przypomnieliśmy nazwiska wielkich patriotów, takich jak Józef Piłsudski, Wojciech Korfanty czy Wincenty Witos, a także znakomitych pisarzy, malarzy i kompozytorów, którzy „rozsławili Polskę w świecie i przypominali, że nie zginęła.” Występ uczniów ubarwiły mundury chłopców i kolorowe stroje dziewcząt oraz pieśni i piosenki. Oprócz Roty i Białych róż, wysłuchaliśmy także piosenek: Wojenko, wojenko i Przybyli ułani pod okienko. Wspomnienie pierwszego dnia wolności oznajmiło uroczyste bicie dzwonów. Wysłuchaliśmy pięknego wiersza Antoniego Słonimskiego, który wyrecytowała uczennica klasy V. Na zakończenie uroczystości wszyscy odśpiewaliśmy hymn Polski.
      Zobacz Album fotograficzny


    • X Gminne Biegi Przełajowe z udziałem mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego

      X Gminne Biegi Przełajowe z udziałem mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego
      Wielokrotny mistrz olimpijski Rober Korzeniowski gościł w dniu 26.10.2007 w Trzciance, podczas 10-ych jubileuszowych Gminnych Biegów Przełajowych pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk. W zawodach udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów – z terenu gminy Brańszczyk. Biegi rozegrano na dystansach 800,1000,1600 m. W kategorii szkół podstawowych –I miejsc zajęła PSP z Białegobłota, II miejsca przypadło PSP z Brańszczyka,
      III miejsc wywalczył gospodarz zawodów – PSP z Trzcianki.
      Wśród gimnazjów najlepsza okazała się szkoła z Brańszczyka.
      Indywidualnie nagrody i dyplomy otrzymywała , pierwsza trójka zawodników w każdym biegu.
      Zobacz Album fotograficzny
    • Dzień Nauczyciela i Pasowanie na ucznia

      15 października świętowaliśmy podwójnie. Tego dnia odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela oraz Pasowanie pierwszaków na uczniów naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęli pierwszacy, którzy po świetnie zdanym egzaminie w szkole Pani Jesieni, za zgodą pani dyrektor Honoraty Pękul ślubowali na sztandar szkoły.
      Po uroczystym pasowaniu zostali włączeni w poczet uczniów naszej szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali okolicznościowe pamiątki oraz mnóstwo upominków.
      W dalszej części uroczystości głos zabrali uczniowie klas starszych, którzy powitali pierwszaków w szkole i krótkimi rymowanymi wierszykami przedstawili im wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie za pomocą wierszy i piosenek ukazali szkolne, codzienne życie.Były słowa podziękowań i życzenia.
      Po występach uczniów głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców, dyrektor Honorata Pękul oraz przybyły na te uroczystość Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul.
      W tym roku nagrodę z rąk Wójta otrzymała p. Mirosława Kurowska zaś nagrody od pani dyrektor przyjęli: Barbara Kania, Ewa Szymańska, Bożena Tarcicka, Elżbieta Hawryluk, Henryka Walczak.
      Zobacz Album fotograficzny

    • DZIEŃ CHŁOPAKA

      DZIEŃ CHŁOPAKA
      1 października świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji odbyła się szkolna dyskoteka. Dziewczynki przygotowały chłopcom różne upominki, a nawet słodkie ciasta.
    • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
      28 września odbyły się wybory do samorządu szkolnego. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie klas I-VI naszej szkoły. Maluchy z oddziału przedszkolnego były jedynie bacznymi obserwatorami. Uczniów klasy I wspomagała wychowawczyni pani Anna Rozenek.
      W skład komisji wyborczej weszli przedstawiciele poszczególnych klas: Weronika Rowińska –kl. I, Hubert Kukwa – kl. II, Angelika Sadowska – kl. III, Kornel Kwiatkowski – kl. IV, Mateusz Ponichtera – kl. V, Przemysław Archacki - kl. VI.Na karcie do głosowania znalazło się 12 nazwisk. Uczniowie mieli wybrać tylko jedno nazwisko.

      WYNIKI WYBORÓW

      Przewodnicząca: Dominika Sadowska kl.IV

      Zastępca: Krzysztof Deluga kl. VI

      Skarbnik: Szymon Kurowski kl. V

      Sekretarz: Martyna Zdziarstek kl. V

      Wybory przebiegły sprawnie. Uczniowie w sposób odpowiedzialny wybrali Radę Samorządu Uczniowskiego, która będzie reprezentować ich interesy.
    • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

      UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
      3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Mamy nadzieję, że będzie on lepszy od poprzedniego, a przynajmniej taki sam. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wiele osiągnięć i sukcesów
    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć