wydarzenia z życia biblioteki szkolnej praca biblioteki analiza czytelnictwa PROJEKT CZYTELNICZY REGULAMINY

    Biblioteka

    wydarzenia z życia biblioteki szkolnej

     

     

                           

                  Wydarzenia z życia biblioteki - I PÓŁROCZE 2024/2025

             

        W dniu 3 października 2024r.  w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy 2 i 3, której tematem były "Zwierzęta w literaturze - nasi mali bohaterowie".  Celem zajęć było przybliżenie dzieciom literatury, w której głównymi bohaterami są zwierzęta oraz zachęcenie ich do czytania książek. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji, opowiadały o swoich ulubionych zwierzęcych bohaterach i dzieliły się doświadczeniami związanymi z czytaniem książek o zwierzętach. Następnie odbyły się warsztaty plastyczno-techniczne. Dzieci otrzymały papierowe talerzyki, z których miały za zadanie stworzyć swoje własne zwierzątka. Do dyspozycji uczniów były różne materiały plastyczne, takie jak kolorowy papier,  kredki, flamastry. Każde dziecko mogło wybrać ulubione zwierzę i stworzyć jego podobiznę na talerzyku. Powstały różnorodne prace, które zostały zaprezentowane na gazetce ściennej. Lekcja biblioteczna zakończyła się  sukcesem. Uczniowie nie tylko poznali ciekawe książki o zwierzętach, ale również mieli okazję wyrazić swoją kreatywność podczas warsztatów plastycznych. Wystawa prac cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a dzieci były dumne z wykonanych przez siebie zwierzątek. 

          

    ******************************************************************************************

        W dniu 2 października 2024r., w ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt, w naszej szkolnej bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy 1. Spotkanie miało na celu rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem zwierząt, a także promowanie czytelnictwa poprzez literaturę związaną z tym tematem. Zajęcia rozpoczęły się pogadanką na temat różnych gatunków zwierząt. Bibliotekarka opowiedziała o zwierzętach, które możemy spotkać zarówno w Polsce, jak i na innych kontynentach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i opowiadały o swoich domowych pupilach. Kolejnym punktem programu był pokaz książek o zwierzętach. Dzieci miały okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi pozycjami literackimi, które przybliżają tematykę zwierząt. Bibliotekarka zachęcała uczniów do wypożyczania książek i samodzielnego odkrywania ciekawostek na ich temat. Na zakończenie odbył się konkurs na spostrzegawczość, zatytułowany "Leśne poszukiwania". Uczniowie mieli za zadanie znaleźć ukryte elementy na ilustracji. Dzieci wykazały się dużą determinacją i świetnie poradziły sobie z wyzwaniem. Po zakończeniu zabawy nastąpiło wręczenie nagród dla laureatów konkursu. Wszyscy otrzymali zakładki do książek, a laureaci  karty ze zwierzętami,

    Laureaci:

    I miejsce – Aleksander Marszał

    II miejsce-Aleksander Rolka

    III miejsce – Michał Kaczkowski 

         

    *****************************************************************************************

                                                                                                                                               

                  Wydarzenia z życia biblioteki - II PÓŁROCZE 2023/2024

           

    • 11 marca 2024r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka pod hasłem: ,,W KRAINIE POEZJI". Do konkursu przystąpili chętni uczniowie z klas 0-VI. Razem było 27 recytatorów. Wyniki przedstawiają się następująco:

    kategoria kl.0-III

    I miejsce - Gabriela Wiśniewska, kl.II

                II miejsce - Fabian Poziemski, kl.II

    III miejsce - Julian Konarzycki, kl.I

    wyróżnienie: Iga Wyszyńska z kl.0, Michał Kaczkowski z kl.0

    udział: Antoni Kordowski - kl.0, Kacper Łapiński - kl.0, Sonia Sopko - kl.0, Lena Zając - kl.I, Szymon Kurowski - kl.I, Julian Siedlecki - kl.II, Marcelina Poziemska - kl.II, Mariia Sopko - kl.II, Aniela Zdziarstek - kl.III, Lena Łapińska - kl.III, Kasjan Tompkowski - kl.III, Natan Piórkowski - kl.III, Fabian Zając - kl.III, Kacper Oliasz - kl.III

    kategoria kl.IV-VI

                I miejsce - Gabriela Składanek, kl.V

    II miejsce - Kacper Uchal, kl.IV

    III miejsce - Dominika Wyszyńska, kl.V

    wyróżnienie- Alan Żach, kl.V

    udział: Amelia Seroka - kl.IV, Hanna Wawrzyniak - kl.V, Zuzanna Bloch - kl.V, Nela Sarbiewska - kl.VI

     

    • W dniach 19 - 21 marca 2024 roku biblioteka szkolna zorganizowała wyjątkowe wydarzenie czytelnicze pod nazwą "Wiosenny Ogród". Głównym celem było zachęcenie dzieci do czytania i rozwijania ich zainteresowań literackich poprzez różnorodne aktywności związane z tematyką wiosenną.

    Przebieg wydarzenia

    Losowanie cytatów o wiośnie

    Na początku wydarzenia, dzieci miały okazję losować cytaty związane z wiosną. Cytaty te były starannie dobrane z różnych książek i poezji, aby wprowadzić uczestników w atmosferę wiosennej radości i odrodzenia. Losowanie cytatów wzbudziło dużą ciekawość i zainteresowanie wśród dzieci, a także stanowiło doskonały wstęp do dalszych aktywności.

    Wypożyczanie książek

    Po losowaniu cytatów, dzieci mogły przystąpić do wypożyczania książek o tematyce wiosennej lub według własnych zainteresowań.  Biblioteka przygotowała specjalną wystawę książek, które opisywały przyrodę, kwiaty, zwierzęta i inne aspekty związane z wiosną. Każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie i zabrać książkę do domu, aby kontynuować przygodę czytelniczą.

    Słodka niespodzianka

    Na zakończenie wydarzenia, każde dziecko, które wzięło udział w losowaniu cytatów i wypożyczyło książkę, otrzymało mały słodki upominek – cukierki.

    Kącik czytelniczy

    Dzieci miały możliwość  przenieść  się do specjalnie przygotowanego kącika czytelniczego pod hasłem: ,,Ogród wiosenny”, gdzie mogły w komfortowych warunkach zanurzyć się w lekturze. Kącik czytelniczy został udekorowany wiosennymi motywami, co dodatkowo umilało czas spędzony na czytaniu.

    Podsumowanie

    "Wiosenny Ogród" okazał się dużym sukcesem. Dzieci z radością uczestniczyły w losowaniu cytatów, chętnie wypożyczały książki i cieszyły się słodkimi niespodziankami. Dzięki temu wydarzeniu udało się nie tylko zachęcić najmłodszych do czytania, ale także stworzyć miłą, wiosenną atmosferę w bibliotece. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane i przyczynią się do dalszego rozwoju czytelnictwa wśród dzieci.

     

    • 23 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się apel  z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Dzień Książki to moment refleksji nad wpływem, jaki ma czytanie na nasze myśli, uczucia i działania. Książki są jak magiczne bramy prowadzące nas w podróże przez nieskończoną przestrzeń wyobraźni. Każda strona otwiera przed nami światy, których nie moglibyśmy poznać inaczej. W książkach odkrywamy nie tylko nowe miejsca, ale także nowe spojrzenia na świat, różnorodność kultur i bogactwo ludzkich doświadczeń. W mitologiczną podróż zabrali nas uczniowie klasy V. Przenieśli nas w świat mitologii, gdzie historie są pełne heroicznych czynów, niezwykłych przygód i boskich interwencji, gdzie siła, mądrość i odwaga spotykają się w niezwykłych opowieściach, które od wieków inspirują i fascynują ludzkość. Poprzez mądre rady uczniowie uświadomili zebranym, że dzięki książkom uczymy się empatii, zdobywamy nową wiedzę i rozwijamy nasze umiejętności myślenia krytycznego. One inspirują nas do działania, pobudzają wyobraźnię i otwierają drzwi do nieograniczonych możliwości. Wszystkim czytelnikom życzymy  owocnych podróży przez strony książek i nieustającej radości z odkrywania nowych światów.

     

    • Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w ramach współpracy z biblioteką szkolną, uczniowie klasy V  wybrali  się do Filii Bibliotecznej Gminnej  Biblioteki Publicznej w Trzciance. Podczas spotkania bibliotekarka p. D.Sówka przedstawiła  uczniom zarys dziejów książki, począwszy od starożytności aż do czasów współczesnych. Omówiła także prawa autorskie. Uczniowie uczestniczyli  w  zabawach dydaktycznych, rozwiązywali krzyżówki, których celem była popularyzacja czytelnictwa i kształtowanie kompetencji czytelniczych. Na koniec uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzowym ,,Uważnie słuchamy, więc dużo wiedzy o książce mamy”. Laureatami zostali:

    I miejsce - Karolina Karolewska

    II miejsce – Hanna Wawrzyniak

    III miejsce – Dominika Wyszyńska

    Spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej atmosferze. Przyczyniło się do  rozwijania w uczniach umiejętności komunikacji poprzez dyskusje na temat książek, do rozwijania kultury czytelniczej, co może mieć pozytywny wpływ na  rozwój intelektualny, kreatywność i wyobraźnię.

    • Zorganizowano  kiermasz książek w pomieszczeniu biblioteki jako element współpracy z Księgarnią Drugi Tom

     

    • Dnia 16 maja 2024r.  odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej. Uczniowie klasy I zostali powitani przez Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Kota w butach, Tygryska. Postacie z baśni przekazały pierwszoklasistom, że czytanie to klucz do niesamowitych podróży, jakie mogą odbyć w świecie książek, a każda strona książki jest  nową  możliwością  poznania czegoś niezwykłego. Na nowych czytelników czekały do rozwiązania zagadki oraz zadania  w ,,Stacji czytelniczej” i ,,Stacji słownictwa”. Uczniowie poznali zasady zachowania w  bibliotece, aby  mogli cieszyć się czytaniem w spokoju i bezpieczeństwie. Dowiedzieli się, że idealny czytelnik powinien być kreatywny, ciekawski i pełen entuzjazmu do zgłębiania treści literackich. Następnie nadszedł  czas na najważniejszą część  – ślubowanie i  pasowanie na Czytelnika! Pierwszoklasiści obiecali, że będą  szanować książki, korzystać z biblioteki zgodnie z zasadami i rozwijać swoją pasję do czytania. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy, książki, zakładki do książek i słodkości. Mamy nadzieję, że dla nowych czytelników przygoda z książkami będzie niekończącą się podróżą po magicznym świecie literatury.

     

    • W dniu 18 czerwca 2024 roku przystąpiliśmy do Międzynarodowej  Akcji  Czytelniczej pod hasłem "Czytanie na Polanie". Wydarzenie to miało na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły oraz zachęcanie ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie ulubionych książek. Uczniowie mieli możliwość czytania w różnych, komfortowych miejscach, takich jak kocyki, ławki oraz bujawki. Największą popularnością cieszyły się kolorowe, miękkie kocyki rozłożone na trawie, a także chusty animacyjne. Niektórzy uczniowie wybrali ławki, które zapewniały im wygodne siedzenie i możliwość lektury w cieniu drzew. Jeszcze inni chętnie korzystali z bujawek, łącząc czytanie z delikatnym kołysaniem. Dzięki temu czytanie stało się jeszcze bardziej atrakcyjne. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu z książką w ręku. Dzięki tej akcji udało się zachęcić dzieci do czytania, a także pokazać, że książka może być świetnym towarzyszem w różnych okolicznościach. Uczniowie miło spędzili czas na świeżym powietrzu, promując jednocześnie czytelnictwo i integrując się w szkolnej społeczności. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się stworzyć niezapomniane wydarzenie czytelnicze, które z pewnością  pozostanie w pamięci uczniów.

     

     

    PROJEKTY CZYTELNICZE

    Projekt czytelniczy „Latarnik – historia o polskim tułaczu” - Celem projektu było przybliżenie uczniom noweli Henryka Sienkiewicza „Latarnik” oraz rozwijanie umiejętności czytelniczych, pracy zespołowej i kreatywności poprzez tworzenie plakatów oraz opowiadanie historii. W pierwszej fazie projektu uczniowie zapoznali się z nowelą „Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Prowadzili dyskusje i analizę tekstu, zwracając uwagę na kluczowe motywy, takie jak patriotyzm, tęsknota za ojczyzną i samotność. Następnie uczniowie pracowali w grupach. Każda grupa miała za zadanie stworzenie plakatów ,,na wieszakach”, które w kreatywny sposób przedstawiały główne wątki i postaci z noweli. Uczniowie pracowali nad plakatami  wykorzystując różne techniki plastyczne. Stworzone prace omówione zostały na forum klasy, a następnie wyeksponowane na gazetce ściennej. Projekt znacząco zwiększył zainteresowanie literaturą Henryka Sienkiewicza i zachęcił uczniów do sięgania po polską klasykę. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością treści noweli oraz umiejętnością jej interpretacji. Praca w grupach pozytywnie wpłynęła na relacje między uczniami, ucząc ich współpracy, dzielenia się zadaniami i odpowiedzialności za wspólny projekt. Tworzenie plakatów i opowiadań pozwoliło uczniom na rozwijanie kreatywności oraz umiejętności plastycznych i literackich. Gotowe prace były  różnorodne i pokazywały indywidualne podejście uczniów do tematu. Projekt pokazał, że połączenie tradycyjnych metod nauczania z elementami twórczymi jest skutecznym sposobem na rozwijanie pasji czytelniczych i umiejętności uczniów.

    Projekt czytelniczy  „Świat oczami Małego Księcia” - W ramach projektu czytelniczego uczniowie klasy VII realizowali pracę grupową, której celem było głębsze zrozumienie i interpretacja utworu  „Mały Książę” autorstwa Antoine de Saint-Exupérego. Projekt ten obejmował tworzenie plakatów w kształcie planet  oraz opowiadanie o losach Małego Księcia. Klasa została podzielona na  grupy, z których każda miała inne zadanie związane z książką. Każda grupa czytała wybrane fragmenty książki i analizowała je pod kątem głównych tematów i przesłań. Następnie uczniowie tworzyli plakaty, które miały przedstawiać ich interpretację losów Małego Księcia oraz kluczowe przesłania książki. Każda grupa przedstawiła swoje plakaty oraz opowiedziała o losach Małego Księcia, podkreślając najważniejsze momenty i wartości zawarte w książce. Plakaty przedstawiały planety odwiedzane przez Małego Księcia oraz postacie, które tam spotykał. Wielu uczniów skupiło się na relacjach Małego Księcia z Różą oraz Lisem, analizując ich symbolikę. Niektóre plakaty ukazywały krytykę postaw dorosłych, takich jak chciwość, próżność czy obsesja na punkcie władzy. Podczas prezentacji, każda grupa opowiadała o różnych aspektach życia i podróży Małego Księcia. Uczniowie zwracali uwagę na: poszukiwanie sensu życia, symbolikę postaci spotykanych przez Małego Księcia oraz refleksje nad wartościami takimi jak przyjaźń, miłość, odpowiedzialność i pokora. Projekt „Świat oczami Małego Księcia” okazał się  wartościowy dla uczniów. Dzięki pracy grupowej i twórczym zadaniom  uczniowie mieli okazję zrozumieć i docenić głębsze przesłania zawarte w książce, rozwinąć umiejętności współpracy i komunikacji., wykazać się kreatywnością i innowacyjnością w prezentacji swoich pomysłów. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczniów, projekt ten dostarczył wielu cennych doświadczeń i refleksji.

    Projekt  "Mitologiczne Opowieści. Bohaterowie i ich przygody". Projekt realizowany był z uczniami klasy V. Realizacja zadań projektowych miała na celu przybliżenie uczniom różnych mitologii świata, ze szczególnym naciskiem na bohaterów i ich przygody. Projekt ten pozwolił na zrozumienie roli mitologii w kulturze oraz rozwinięcie umiejętności analizy tekstów literackich. Projekt obejmował zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, w tym prezentacje postaci mitologicznych podczas wystąpienia klasowego i na forum szkoły. Uczniowie wybierali sobie boga mitologicznego, którego chcieli przedstawić. Każdy uczeń przygotował prezentację na temat wybranego boga, opowiadając o jego historii, atrybutach i znaczeniu w mitologii. Uczniowie przebrali się za wybranego boga, wykonując własnoręcznie kostiumy i rekwizyty związane z ich atrybutami.

    Projekt "Językowe zmagania. Edukacyjne wyzwania i potyczki" realizowany był z uczniami klasy IV,V,VII. Miał na celu rozwijanie umiejętności językowych uczniów poprzez zabawę i rywalizację. Projekt obejmował  różne zadania językowe, podczas których uczniowie pisali i czytali łamańce językowe, co miało na celu poprawę ich dykcji, płynności mowy oraz zdolności koncentracji. Odbyły się także konkursy klasowe. Projekt "Językowe zmagania. Edukacyjne wyzwania i potyczki" okazał się skutecznym narzędziem do rozwijania umiejętności językowych uczniów. Poprzez zabawę i zdrową rywalizację, uczniowie mogli poprawić swoje umiejętności językowe w atmosferze wsparcia i współpracy.

               Wydarzenia z życia biblioteki - I PÓŁROCZE 2023/2024

    Wydarzenia z życia biblioteki:

    • 11 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli  udział w Narodowym Czytaniu – akcji organizowanej przez Prezydenta RP.  Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Na początku został odczytany okolicznościowy list Prezydenta zachęcający do wspólnej lektury. Następnie uczniowie z klas IV-VII, nauczyciel języka polskiego i religii odczytali fragmenty powieści. Uczniowie wysłuchali też czytania fragmentów utworu Pary Prezydenckiej. Cieszymy się, że dołączyliśmy do akcji Narodowego Czytania.

     

    • 13 października w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza szkoła przyłączyła się do IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie. Czytaliśmy na korytarzu, w salach lekcyjnych,    w bibliotece, w pokoju nauczycielskim. Każdy czytał to, co lubi. W akcję włączyli się uczniowie klas 0-VII, nauczyciele i pracownicy obsługi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania każdego dnia.

     

    • 23 października dla uczniów klas II-III odbyły się w bibliotece szkolnej zajęcia pod hasłem: ,,Tworzymy stworki książkowe”.  Na młodych czytelników czekało niezwykłe zadanie –mieli stworzyć swojego stworka trzymającego kolorową książeczkę. Celem zorganizowanych  zajęć plastycznych było rozbudzenie wyobraźni dzieci oraz zainteresowanie  treścią przeczytanych książek. Spotkanie bardzo podobało się naszym małym ilustratorom, którzy z zapałem i wyobraźnią  oddawali się swojej pracy.

     

    • W październiku dla uczniów klas 0-I odbyły się zajęcia pod hasłem: ,,Tworzymy książkę, a w niej … nasze kolorowe postacie bajkowe”. Uczniowie kolorowali według własnej inwencji postacie bajkowe. Gotowe prace zostały zbindowane w książeczkę formatu A4. Przy tej okazji uczniowie mogli obserwować proces bindowania. Pan konserwator naszej szkoły przedstawił uczniom technologię introligatorską, która pozwala na złączenie luźnych kartek za pomocą  plastikowej spirali. Metoda ta daje efekt trwałego połączenia luźnych kartek papieru, co znacząco poprawia wartość estetyczną prac.

     

    • W październiku odbyły się warsztaty biblioteczne dla uczniów klas IV-V, VII ,,Drugie życie starych gazet”. Uczniowie samodzielne wykonali ze starych gazet  projekty dowolnej postaci literackiej oraz hasła związane z książką. Wykazali się kreatywnością. Prace wyeksponowano na gazetce ściennej.

     

    • 16 października  w naszej szkole odbyła się akcja ,,Wypożycz książkę w ciemno z mini  upominkiem". Akcja cieszyła się zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. Celem akcji było zachęcenie do sięgnięcia po książkę poprzez zabawę. Wszyscy, którzy wzięli udział w akcji zostali obdarowani cukierkami i zakładkami do książek. 

     

    • W październiku odbyła się akcja ,,Zostaw po sobie ślad w bibliotece – podaruj książkę”. Chętni uczniowie mogli ofiarować do biblioteki swoje książeczki, na których widnieje wpis z ich imieniem i nazwiskiem.

     

    • Zorganizowano dwa kiermasze książek w pomieszczeniu biblioteki jako element współpracy z Księgarnią Tuliszków. Kiermasze odbyły się w październiku i grudniu.

     

    • Bibliotekarz udał się z  uczniami klasy 4 do Filii Bibliotecznej Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzciance- celem wizyty była  lekcja biblioteczna na temat księgozbioru popularnonaukowego 

     

    • W listopadzie dla uczniów klas 0-III zorganizowano wspólne zabawy z okazji Święta Pluszowego Misia.

     

    • Przed świętami Bożego Narodzenia udekorowano pomieszczenie biblioteki szkolnej i drzwi wejściowych.

     

    • Eksponowano prace uczniowskie: plakaty, lekturowe pudełka.

     

    • Zorganizowano konkursy (laureaci konkursów opisani są w zakładce konkursy):

    - konkurs dla uczniów klas I-III ,,Najładniejsza zakładka do książki”

    - konkurs dla uczniów klas IV-VII ,,Reklama ulubionej książki”

    - konkurs dla uczniów klasy VII ,,Spotkanie z Balladyną”

    - konkurs dla uczniów klasy IV ,,Poznajemy Akademię Pana Kleksa”

     

    • Realizowano projekty:

    - Projekt w klasie IV ,,Odkrywamy świat Akademii Kleksa". Projekt realizowany był w oparciu o lekturę Jana Brzechwy. Uczniowie uczestniczyli w lekcji kleksografii, podczas której wykonywali kolorowe kleksy i je opisywali, w grupach wykonywali kartę pracy ,,W świecie dziur i dziurek", ćwiczenia z przędzenia liter. Malowali postać pana Kleksa w oparciu o cytaty z lektury. Prace uczniowskie wyeksponowane były na gazetce w sali polonistycznej. Na zakończenie działań projektowych odbył się  klasowy konkurs czytelniczy dla klasy IV ,,Jak wyglądała nauka w Akademii Pana Kleksa?".

    - Projekt w klasie V ,,Po drugiej stronie szafy wszystko zdarzyć się może...". Podczas realizacji zadań projektowych  uczniowie obejrzeli film ,,Lew, czarownica i stara szafa". Tworzyli notatki graficzne na temat wydarzeń z lektury. Opracowywali w grupach krzyżówki, plakaty. Odbyła się lekcja głośnego czytania fragmentów dotyczących bohaterów literackich.

    -  Projekt w klasie VII ,,Spotkanie z Balladyną". Uczniowie obejrzeli spektakl teatralny ,,Balladyna". W grupach opracowali składane książki na temat świata przedstawionego w lekturze. Dokonywali przekładu intersemiotycznego do wybranych wydarzeń. Na forum klasy prezentowali swoje prace, w których wykazali się kreatywnością. Prace uczniowskie wyeksponowane były na gazetce ściennej na korytarzu. Na zakończenie działań projektowych odbyła się zgaduj-zgadula ,,Spotkanie z Balladyną".

    - Projekt w klasie V ,,Książka źródłem wiedzy". Uczniowie uczestniczyli w akcji ,,Przerwa na czytanie". Uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej encyklopedii  i słowników. Na zajęciach z wychowawcą uczniowie czytali  swoje ulubione książki. Na przerwach  gromadzili  się w bibliotece szkolnej i w kącikach czytali książki. Dzielili  się swoimi wrażeniami czytelniczymi. Z gazet tworzyli plakaty z napisami różnych gatunków literackich. Wzięli udział w konkursie ,,Reklama ulubionej książki'.

     

    • Wykonano gazetki ścienne:

    - Gazetka pod hasłem: ,,Czytanie ma przyszłość”

    - ,,Książki na jesienne wieczory”

    - ,,Stworki książkowe” – prezentacja prac uczniowskich

    - 11 Listopada – prezentacja książek tematycznych

    - ,,Każde dziecko ma prawo do …”

    - ,,Nasze piękne, kolorowe misie” - prezentacja prac uczniowskich

    - ,,6 grudnia – mikołajki”

    - ,,Tradycje świąteczne w Europie”

    - ,,Projekt świątecznych toreb” - prezentacja prac uczniowskich

    - Prace konkursowe: Reklama ulubionej książki, zakładki do książek - prezentacja

       prac uczniowskich

    - ,,Dzień Babci i Dziadka – kochamy Was”

    - ,,Bezpieczne ferie- rady”

                                                                                 Szymańska Ewa 

    **********************************************************************************

                          Wydarzenia z życia biblioteki - II PÓŁROCZE 2022/2023

    ·       W maju w Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z uczniami kl. IV - głośne czytanie utworów Szymborskiej i Fredry.

    ·       Odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej.

    ·       Na lekcjach języka polskiego odbywały się lekcje głośnego czytania.

    ·       Eksponowano prace uczniowskie: plakaty, lekturowe pudełka.

    ·       Tworzono kąciki czytelnicze zachęcające do wypożyczania książek z widniejącym hasłem: ,,Przyjdź, wypożycz, poczytaj”..

    ·       Przed świętami Wielkanocy udekorowano pomieszczenie biblioteki szkolnej i drzwi wejściowych.

    Wykonanie gazetek ściennych:

    ·       ,,W Soplicowskim Dworze”

    ·       ,,1 marca – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

    ·       ,,21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny”

    ·       ,,Wielkanoc w literaturze”

    ·       ,,Czytanie krzepi”

    ·       ,,Czarownice i czarnoksiężnicy w baśniach i w bajkach”

                                                                                                              Szymańska Ewa

    ******************************************************************************************************************************************

     

                         Wydarzenia z życia biblioteki - I PÓŁROCZE 2022/2023

    Wydarzenia z życia biblioteki:

    ·       W październiku odbyły się spotkania z uczniami kl. I – III  - głośne czytanie utworów Tuwima i Brzechwy.

    ·       Zorganizowano dla uczniów konkursy:

    - Konkurs wiedzowy dla klasy VIII  ,,W świecie lektur"

    - Konkurs czytelniczy dla klas IV-VI ,,Czy znasz losy Janka Muzykanta?"

    - Konkurs plastyczny dla klas I-III ,,Okładka do ulubionej książki"

    - Konkurs dla klas IV-VIII ,,Jesteśmy autorem i wydawcą własnej książki"

    - Szkolny konkurs pięknego czytania ,,W kręgu poezji i prozy romantyzmu”, laureaci

       konkursu wzięli udział w etapie powiatowym organizowanym przez Bibliotekę

       Pedagogiczną w Wyszkowie

    ·       Zorganizowano kiermasz książek w pomieszczeniu biblioteki jako element współpracy z Księgarnią Tuliszków i Drugi Tom.

    ·       W listopadzie dla uczniów klas 0-IV zorganizowano wspólne zabawy z okazji Święta Pluszowego Misia

    ·       Dla uczniów klas 0-III zorganizowano zajęcia z okazji Dnia Postaci Bajkowych

    ·       Eksponowano prace uczniowskie: plakaty, lekturowe pudełka.

    ·       Tworzono kąciki czytelnicze zachęcające do wypożyczania książek z widniejącym hasłem: ,,Przyjdź, wypożycz, poczytaj”..

    ·       Przed świętami Bożego Narodzenia udekorowano pomieszczenie biblioteki szkolnej i drzwi wejściowych.

                                                                  Szymańska Ewa

    **************************************************************************************************************************************

     

                            Wydarzenia z życia biblioteki - II PÓŁROCZE 2021/2022

    Wydarzenia z życia biblioteki:

    - realizacja projektu czytelniczego w klasie V ,,Mitologiczne potyczki”

    - trzy spotkania z uczniami z oddziału przedszkolnego w ramach akcji ,,Wychowanie poprzez czytanie”, czytanie uczniom wierszy, rozmowy inspirowane wysłuchanymi wierszami

    - uroczyste pasowanie na czytelnika przy współpracy z Filią Biblioteczną Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzciance

     

    Wykonanie gazetek ściennych:

    - ,,Wiosna w poezji”

    - ,,Wielkanoc w poezji”

    - ,,Witaj Majowa Jutrzenko”

    - ,,Ważne Święto – Święto Mamy”

    - ,,Dzień Dziecka – ważne święto”

    - ,,Wakacje z książką”

                                                                                                             Szymańska Ewa

    *****************************************************************************************

     

                           Wydarzenia z życia biblioteki - I PÓŁROCZE 2021/2022

     

    - spotkanie z uczniami kl.I - głośne czytanie i wspólne omówienie bajki ,,Jaś i Małgosia”

    - udział uczniów kl.I-III w konkursie plastycznym ,,Chrońmy nasze lasy”- organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Wyszkowie

    - prezentacja szkolnej biblioteki jako biblioteki z powiatu wyszkowskiego na profilu FB Biblioteki Pedagogicznej w Wyszkowie

    - organizacja kiermaszu książek w pomieszczeniu biblioteki jako element współpracy  z Księgarnią Tuliszków i Drugi Tom

    - organizacja Święta Pluszowego Misia dla uczniów kl.0-III

    Wykonanie gazetek ściennych:

    - ,,Biblioteka zaprasza”

    - ,,Święto Pluszowego Misia”

    - ,,Święta Bożego Narodzenia wierszem pisane”

    - ,,Skąd się wzięły nazwy miesięcy?”

     

    Zakończenie Miesiąca Bibliotek Szkolnych - 2017

     

    Październik jest ważnym miesiącem dla każdej biblioteki szkolnej, bowiem to właśnie w tym miesiącu biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Październik jest ogłoszony Miesiącem Bibliotek Szkolnych i z tej okazji biblioteka szkolna przy Publicznej Szkole Podstawowej im. P. Kulasińskiego w Trzciance zorganizowała kilka akcji i konkursów promujących czytelnictwo.

    Kiermasz książek dla uczniów to jedna z akcji promujących czytelnictwo, w ramach której chętni mogli zakupić książki do czytania w promocyjnych cenach. A tematyka książek była różnorodna. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla młodszych bajki, zagadki, malowanki, a dla starszych lektury, powieści fantastyczne, itp.

    W październiku zostały ogłoszone dwa konkursy. Klasy 0-III mogły wziąć udział w konkursie plastycznym p.t. „Poznajcie mojego ulubionego bohatera literackiego”. Uczniowie wykonywali prace z wykorzystaniem różnych technik plastycznych m.in. rysowanie, szkicowanie, palowanie, wyklejanie.

    Uczniowie kl. IV-VII miały okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie w konkursie czytelniczym pod tym samym tytułem. Ich zadaniem było przygotować fragment wybranego przez siebie utworu oraz zaprezentować go w ciekawy sposób dodając charakteryzacji, intonacji głosu czy rekwizyty.

    Rozstrzygnięcie konkursów oraz przyznanie nagród odbyło się 03.11.2017 r. w czasie uroczystego apelu podsumowującego Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

    Apel rozpoczął się o godz. 12.00. Na środek wyszła pani bibliotekarka przebrana za damę z wyższych sfer. Po krótce przedstawiła powód spotkania, czyli podsumowanie Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz zaprosiła Damiana Komora do zaprezentowania przygotowanego przez siebie fragmentu książki na konkurs czytelniczy „Poznajcie mojego ulubionego bohatera literackiego”. Damian przygotował postać Kota w butach, a jego strój idealnie odwzorowywał wybraną postać. W nagrodę za udział i odwagę uczeń otrzymał nagrodę.

    Następnie uczniowie wzięli udział w przygotowanych quizach. Każdy z uczniów wylosował dla siebie numerek. Prowadzący podawał jeden z nich, a osoba z tym numerkiem podchodził do wybranego przez siebie balona, przebijał go i czytał na głos zagadkę o postaciach znanych z bajek i baśni. Prawidłowa odpowiedź nagradzana była słodkim cukierkiem.

    Kolejnym punktem apelu było wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego. Wśród najlepszych znaleźli się:

    I miejsce – Hanna Wawrzyniak kl. 0 (Krecik)

    II miejsce – Paulina Kuczyńska kl. I (Calineczka)

    III miejsce – Karo Ignacy Łapiński kl. I (Bolek i Lolek)

    Na zakończenie apelu wyjaśniło się, za kogo przebrała się pani bibliotekarka. Przebrała się za tytułową Pchłę Szachrajkę z utworu Jana Brzechwy "Przygody Pchły Szachrajki". Nie bez powodu właśnie ten utwór pojawił się na zakończenie, ponieważ już w listopadzie odbędzie się konkurs ze znajomości twórczości Jana Brzechwy.

                                                                                                                                    Renata Samsel - nauczyciel bibliotekarz

     

     

    DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

    Dzień Pluszowego Misia to jeden z najprzyjemniejszych świąt dla najmłodszych dzieci. Uczniowie klas 0-III z tej okazji przynieśli do szkoły swoje maskotki, by wspólnie z nimi świętować ich dzień. W tym roku święto wypadało sobotę, dlatego w naszej szkole zorganizowaliśmy obchody 24 listopada. O wyznaczonej godzinie uczniowie przyszli na hol główny i wygodnie rozsiedli się na kolorowej macie, gdzie przedstawili swoje pluszaki. Nauczyciel bibliotekarz w formie prezentacji zapoznał zebrane dzieci z początkami święta oraz przedstawił najbardziej znakomite i znanyne misiowe postacie z bajek i książek. Dla uczniów przygotowano  jeszcze kilka misiowych konkursów: zbieranie wykałaczek rękawicami kuchennymi,  zlizywanie miodku z talerzyka, rysowanie misiów z zasłoniętymi oczyma.

     

    PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    13 kwietnia godz. 11.50 odbyło się Pasowanie na czytelników uczniów kl. I. Na początku uroczystości uczniowie musieli pochwalić się swoją znajomością zasad korzystania z biblioteki. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza  przygotowali przedstawienie, w którym przypomnieli wszystkim uczniom szkoły sens czytania książek, a pierwszoklasistom zrobili szybki test ze znajomości bohaterów bajek dla dzieci. Na zakończenie uczniowie zostali pasowani na czytelników biblioteki oraz otrzymali pamiątkowe zakładki do książek, wykonane samodzielnie przez nauczyciela bibliotekarza.

     

    AKCJA CZYTELNICZA „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

    8 czerwca nasza szkoła przyłączyła się do III edycji akcji czytelniczej organizowanej w całym  kraju pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. W ramach tej akcji klasy przygotowały plakaty promujące czytelnictwo, a klasa „0” przebrała się dodatkowo za postacie z bajek. O godz. 12.00 uczniowie szkoły wraz z nauczycielami wyszli na plac przed budynkiem, gdzie przez 15 minut relaksowali się przy wybranej przez siebie książce. Po upływie tego czasu wszyscy ustawili się w żywy obraz, tworząc uśmiechniętą buzię. Dla chętnych uczniów przygotowano dodatkowo stand fotograficzny, przy którym uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie wcielając się w postać kobiety i mężczyzny otoczonych ogromną ilością książek.

                                                                                                                 Renata Samsel

     

     

    SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

    ZA ROK SZKOLNY 2016/2017

     

     

    Osoba prowadząca: Ewa Szymańska

    Godziny otwarcia biblioteki: biblioteka czynna jest 6 godzin w tygodniu, godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb uczniów

    Liczba wypożyczonych książek – 1740

    Liczba czytelników wypożyczających książki – 1012

    Liczba odwiedzin w czytelni: 20

    Liczba wypożyczeń dla nauczycieli: 64

    Praca biblioteki przebiegała zgodnie z założeniami planu pracy zatwierdzonego przez Dyrektora Szkoły:

    -  udostępniano zbiory biblioteczne,

    -  udzielano informacji bibliotecznych i bibliograficznych uczniom i nauczycielom,

    -  udostępniano potrzebne materiały na poszczególne lekcje,

    -  kształtowano umiejętności uczniów w samodzielnym wyszukiwaniu informacji na określony temat,

    -  rozwijano kulturę czytelniczą poprzez doradztwo w wyborach czytelniczych,

    -  realizowano zadania zawarte w projekcie czytelniczym ,,…a przecież w naszej szkole chodzi                     o czytanie”

    -  przez cały rok aktualizowana jest strona internetowa biblioteki.

     

    Obszary pracy biblioteki

     

    Podejmowane działania, ich cele i efekty

     

     

     

    Zadania organizacyjno-administracyjne.

     

    - opracowanie rocznego planu pracy biblioteki, planu pracy aktywu bibliotecznego, regulaminu wypożyczania podręczników, regulaminu korzystania z biblioteki                - prowadzenie statystyki wypożyczeń dziennej, miesięcznej, półrocznej i roczne                               

       - sprawozdawczość półroczna i roczna                      

    – porządkowanie książek                                            

    – prowadzenie dokumentacji bibliotecznej, ewidencji przychodów i ubytków

     

     

     

    Efekty:                                                                          

      - opracowano niezbędne dokumenty                             

      - sporządzono zestawy statystyczne                            

     - sporządzono sprawozdania z pracy biblioteki              

      – na bieżąco prowadzono dokumentację biblioteki

     

     

     

    Gromadzenie i opracowywanie zbiorów bibliotecznych.

     

    - uzupełnianie zbiorów (w oparciu o rozmowy                         z nauczycielami i uczniami)  w miarę możliwości finansowych                                                                            - zakup nowości książkowych dla dzieci                          

     - zakup materiałów audiowizualnych                                    - ewidencja, opracowanie formalne                                       i techniczne zbiorów                                                           

    - selekcja zbiorów – spis na ubytki zniszczonych pozycji książkowych                                                            

    - dbałość o estetykę księgozbioru – konserwacja zbiorów                                                                                

    - darmowy podręcznik – koordynacja działań                     – gromadzenie scenariuszy imprez szkolnych, uroczystości w teczkach tematycznych

    Efekty:

    - zwiększenie księgozbioru bibliotecznego;   w tym książki zakupione przez p.dyrektor   i ofiarowane przez uczniów  oraz otrzymane podczas Święta Szkoły                  

     - otrzymanie książek    z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa              

    - zwiększenie scenariuszy imprez szkolnych                            w teczkach tematycznych

     

     

     

                     Praca dydaktyczna.

     

    Celem jej było rozwijanie i podnoszenie kompetencji czytelniczych uczniów   i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci   i młodzieży. 

     

    - przygotowanie wniosku ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

     

    Inspirowanie do czytelnictwa poprzez:

          - reklamowanie książek,                                              

    - udzielanie porad  i wskazówek w wyborach czytelniczych,                                     

    - wystawy okolicznościowe, wystawki zakupionych nowości,                                             

    - organizacje świąt bibliotecznych i rocznic literackich: obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Święto Pluszowego Misia                                        

      - udział w akcji ,,Cała Szkoła Czyta”                       

    - organizację konkursów klasowych   i szkolnych                                                    

     -  realizację projektu czytelniczego pt.:   ,,…a przecież w naszej szkole chodzi   o czytanie”

    Efekty:

    - powyższe działania wdrożyły uczniów do uczestnictwa w życiu kulturalnym szkoły, współpracy w zespole, dostarczenia rozrywki    i przeżyć

    - wzrost zainteresowań czytelniczych uczniów

    - promocja uczniów aktywnych w czytelnictwie

    - zrealizowanie zadań z projektu czytelniczego

     

     

     

     

     

     

     

    Współpraca z nauczycielami.

     

    - udzielanie informacji nauczycielom przedmiotów, wychowawcom klas i opiekunom kół zainteresowań, potrzebnych do ich codziennej pracy

    - wspomaganie realizacji programów nauczania i wychowania

    -  informowanie nauczycieli o nowo nabytym księgozbiorze

    - udostępnianie dokumentacji szkoły

    - informacja o stanie czytelnictwa   w poszczególnych klasach, informowanie wychowawców   o czytelnictwie wychowanków, zamieszczanie danych na gazetce, informacje na stronie internetowej szkoły

    -  pomoc przy organizacji imprez szkolnych, konkursów, kącików mola książkowego

    Efekty:

    - ułatwienie dostępu do poszukiwanych informacji

    - wydzielenie do klas księgozbioru celem przygotowania kącików mola książkowego

     

     

           Współpraca z lokalną biblioteką.

    - wymiana doświadczeń z bibliotekarzami innych bibliotek

    - wizyty w Filii Bibliotecznej Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie

    - oglądanie wystaw w odwiedzanych bibliotekach

    - współpraca w zakresie wyrabiania u uczniów nawyku korzystania z różnych bibliotek, wypożyczeń między-bibliotecznych, wymiany informacji o zbiorach

     

    Efekty:

    - współorganizacja konkursów czytelniczych, lekcji bibliotecznych

    - wolontariat biblioteczny

     

     

     Udział w imprezach i spotkaniach pozaszkolnych.

     

    - 21 października uczniowie klas 0,II-VI wraz    z opiekunami udali się na wycieczkę do Wyszkowa. Głównym celem była wizyta   w Kinie Hutnik i obejrzenie spektakli teatralnych Uczniowie klas starszych obejrzeli spektakl pt.: ,,Sposób na szkołę”, natomiast uczniowie z klas młodszych spektakl pt.:,,Baśnie Andersena”. Wszyscy uczestniczyli także  w lekcji na temat regionalizmu  przeprowadzonej w Bibliotece Miejskiej.

    - 11 stycznia 2017r. uczniowie klas III-VI wybrali się  do Kina Hutnik w Wyszkowie. Obejrzeli spektakl teatralny pt.: ,,Na Zielonym Wzgórzu”

     

    - udział uczniów w ogólnopolskim konkursie ,,Polubić czytanie” w trzech kategoriach: test, praca plastyczna, praca literacka

    - udział uczniów w ogólnopolskim konkursie ,,Popisz się talentem”

    - udział w gminnym konkursie literackim ,,Moja szkoła piórem pisana”

    - udział w Gminnym i Powiatowym  Konkursie Recytatorskim ,,Warszawska Syrenka”

     

    Efekty:

    - rozbudzanie zainteresowań czytelniczych
    - rozwijanie zdolności uczniów
    - wyłonienie laureatów
    - Promowanie szkoły w środowisku lokalnym.

     

     

     

     

     

     

    Wnioski:

    • Regularne uatrakcyjnianie księgozbioru bibliotecznego na pewno zwiększa zainteresowanie książką wśród dotychczasowych czytelników
    • Kontynuować zadania mające na celu rozbudzanie i rozwijanie u uczniów zainteresowań czytelniczych

     

    Stan czytelnictwa:

     

    Klasa

    Liczba uczniów

    Liczba wypożyczonych książek

    Średnia na ucznia

     

    0

    11

    701

    63,7

     

    II

    18

    235

    13,7

     

    III

    8

    143

    17,9

     

    IV

    6

    230

    38,3

     

    V

    14

    113

    8,07

     

    VI

    8

    254

    31,75

     

    RAZEM

                       65

                        1676

                  25,8

     

     

     

     

    Miesięczna statystyka wypożyczeń

     

    Miesiąc

    Liczba czytelników odwiedzających bibliotekę

    Ilość wypożyczonych książek

     

    Wrzesień

    150

    267

     

    Październik

    98

    196

     

    Listopad

    163

    332

     

    Grudzień

    84

    161

     

    Styczeń

    125

    188

     

    Luty

    74

    128

     

    Marzec

    137

    218

     

    Kwiecień

    80

    117

     

    Maj

    101

    133

     

    Razem

    1012

    1740

     

     

     

    Realizacja programu  przysposobienia czytelniczego i informacyjnego uczniów:

     

    • Zasady zachowania w bibliotece. Rozmowa na temat poszanowania książek i zamiłowań czytelniczych uczniów - klasa III
    • Klasa 0 z wizytą w bibliotece. Zapoznanie uczniów z regulaminem wypożyczalni   i zasadami obchodzenia się z książką - klasa 0
    • Cechy komiksów- rozmawiamy o pasjach bohaterów komiksu - klasa IV
    • Pracujemy ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych- układ haseł - klasa V
    • Jak korzystać ze słownika frazeologicznego? - klasa VI
    • Jesteśmy czytelnikami- uzasadniamy swoją wypowiedź -  klasa IV
    • Lekcja pięknego czytania fragmentów prozy - klasa VI
    • Dbamy o poprawną polszczyznę -  korzystamy z encyklopedii i słownika -  klasa VI
    • Poznajemy legendy -  skarbnice pamiątek przeszłości -  klasa VI
    • Poznajemy budowę słownika poprawnej polszczyzny -  klasa V
    • Poznajemy nasze zainteresowania czytelnicze -   nasze propozycje, co warto     przeczytać    z kącika mola książkowego -  klasa VI
    • Jak stworzyć komiks? -  Poznajemy charakterystyczne cechy komiksu -  klasa IV
    • Poznajemy cechy bajek i morały z nich płynące -   klasa V
    • Baśń, legenda, komiks -  Poznajemy cechy, czytamy ze zrozumieniem -  klasa VI
    • Cechy legend, poznajemy legendy z różnych regionów -  klasa IV
    • Biblioteka - magiczne miejsce -  klasa 0
    • Dobra książka inspiruje, nasze zainteresowania czytelnicze. Omawiamy budowę  książek - klasa VI

     

     

    Inne wydarzenia w życiu biblioteki:

    • Spotkanie uczniów klasy: 0, II-VI  w ramach akcji ,,Cała szkoła czyta’’. Czytanie bajki przez uczniów klasy V pt. ,, Uda się- Jaś to wie’’,  rady i wskazówki nt. cierpliwości.
    • Spotkanie w ramach akcji ,,Cała szkoła czyta’’.  Czytanie bajki przez uczniów kl. VI pt. ,, Muzyczne ambicje ‘’.  Ambicja - inspiracją do rozmów w klasie.
    • Spotkanie w ramach akcji ,,Cała szkoła czyta’’ - czytanie bajki przez uczniów klasy IV
    • Zorganizowanie kiermaszu książek z wydawnictwa Drugi Tom.
    • Pokaz mitologiczny pod hasłem ,,W świecie Olimpu’’  w wykonaniu uczniów kl. V
    • Spotkanie w ramach akcji ,,Cała szkoła czyta’’ -  czytanie bajki przez uczniów kl. II.
    • Czytanie utworów przez panią dyrektor Szkoły Podstawowej podczas Dnia Patriotycznego   i Dnia Praw Dziecka.
    • Wykonanie gazetki ściennej ph. ,, Święta Bożego Narodzenia w poezji’’.
    • Wykonanie gazetki ściennej ,, Zima w poezji’’.
    • Wykonanie gazetki ściennej ,,Ciekawe cytaty o książkach’’.
    • Przedstawienie rodzicom na zebraniu prezentacji multimedialnej nt. działań z zakresu rozbudzania    u uczniów pasji czytelniczej i zainteresowań książką,  analizy czytelnictwa za I  semestr.
    • Czytanie literatury z kącika mola książkowego przez uczniów kl. VI -  celem rozbudzania zainteresowań czytelniczych.
    • Tworzymy krzyżówki czytelnicze na podstawie lektury ,,Przygody Tomka Sawyera’’ - w kl. V
    • Tworzenie przez uczniów kl. VI krzyżówek i rebusów czytelniczych na podst. lektury ,, W 80 dni dookoła świata”.
    • Zgaduj- zgadula dla uczniów kl. IV na podstawie lektury ,,Tajemniczy ogród’’.
    • Zorganizowanie przez aktyw czytelniczy apelu z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci- wspólne zabawy, czytanie fragm. prozy przez p. Dyrektor w ramach akcji ,,Cała szkoła czyta’’.
    • Konkurs czytelniczy dla uczniów kl. V ph. ,, Tomek Sawyer i jego przygody’’.
    • Wykonanie gazetki ściennej pt. ,, Wielkanoc w poezji’’.
    • Wizyta w bibliotece publicznej, współorganizacja konkursu czytelniczego dla uczniów kl. IV.
    • Lekcja pięknego czytania fragmentów prozy w kl. VI.
    • ,, We wnętrzu starej szafy’’ - gramy w grę planszową na motywach lektury ,, Lew, czarownica   i stara szafa’’ w kl. IV
    • Wykonanie gazetki ściennej poświęconej Mamie.
    • Wspólne zabawy podczas podsumowania projektu czytelniczego ,, … a przecież w naszej szkole chodzi o czytanie’’

    Najlepsi czytelnicy z poszczególnych klas, którzy otrzymali na koniec roku nagrody książkowe i ,,Tytuł najlepszego Czytelnika”:

    Kl.II – Urbaniak Zuzanna

    Kl.III – Rowiński Kacper

    Kl.IV- Szymański Dawid

    Kl.V – Nasiadka Oliwia

    Kl.VI – Tryc Sylwia

     Za pracę w aktywie bibliotecznym nagrodzeni zostali: Nasiadka Oliwia, Kurowska Agnieszka, Błońska Natalia, Zalewska Zosia,  Tryc Sylwia.                                                                                

     

                                                                   Ewa Szymańska

    *******************************************************************************************

     

    WAŻNIEJSZE WYDARZENIA I UROCZYSTOŚCI W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

     

     

    Ogólnoszkolne czytanie w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” – akcja szkolna pt.: ,,Cała szkoła czyta”.

     

     

    Październik - maj

     

    Obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.

     

     

    Październik

    Ogłoszenie rocznego konkursu ,,Dzienniczek przeczytanych lektur”  – dla klas IV-VI

     

     

    Październik

     

    Święto Pluszowego Misia dla klas 0,II-III

     

     

    Listopad

     

     

    Akcja ,,Moja książka w bibliotece szkolnej”

     

    Styczeń – luty

     

     

    Szkolny Konkurs Recytatorski ,,Warszawska Syrenka”

     

     

    Marzec

     

     

    Klasowe, szkolne konkursy czytelnicze, wiedzowe, plastyczne

     

     

    Cały rok szkolny

     

     

     

    Wizyty w innych bibliotekach.

     

    Podczas całego roku szkolnego

     

     

    Podsumowanie działań z realizacji projektu czytelniczego ,,…a przecież w naszej szkole chodzi o czytanie”

     

    Maj

     

                                                                                                                                Ewa Szymańska

     

    Sprawozdanie z realizacji programu rządowego „Książki naszych marzeń”

    w Publicznej Szkole Podstawowej im.Piotra  Kulasińskiego w Trzciance

     

    Program „Książki naszych marzeń” realizowany był w naszej szkole  w roku szkolnym 2015/2016 .

    Główne cele programu to:

    • zakup dla uczniów książek  do czytania
    • doposażenie biblioteki szkolnej w książki o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata
    • promowanie czytelnictwa wśród uczniów
    • wzbogacenie oferty bibliotek szkolnych w książki wybrane przez uczniów – atrakcyjne dla nich
    • rozwijanie samorządności uczniowskiej przez umożliwienie uczniom wpływu na kształtowanie księgozbioru biblioteki szkolnej
    • rozwijanie współpracy bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi.

    Otrzymana przez Szkołę kwota 1250 zł (z czego 250zł pochodzi ze środków gminnych, a pozostałe z ministerstwa) umożliwiła zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Przystępując do programu szkoła zobowiązana była do spełnienia wymogów zawartych w rozporządzeniu. Jednym z nich było zaangażowanie uczniów w wybory książek do zakupu. Uczniowie podawali swoje propozycje, z których utworzono listę wymarzonych  książek. Uczniowie wybrali książki, które ich autentycznie interesowały, były bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Zakupy książek skonsultowano z biblioteką publiczną, aby gromadzone zbiory się uzupełniały. Zakupiono do biblioteki szkolnej 96 egzemplarzy nowych książek. 

    Praca biblioteki szkolnej dostosowana była do potrzeb uczniów. Biblioteka czynna była przez cztery dni w tygodniu od poniedziałku do czwartku w wymiarze 6 godzin tygodniowo, dodatkowo otwierana była  także w piątek podczas przerw lekcyjnych                 w zależności od potrzeb uczniów, wypożyczanie odbywało się z wolnym dostępem do półek, zgodnie z potrzebami uczniowskimi zajęcia czytelnicze odbyły się także podczas ferii zimowych, umożliwiono uczniom wypożyczania woluminów na czas przerw świątecznych         i ferii.

     W ramach realizacji programu kontynuowana była współpraca biblioteki szkolnej  z innymi bibliotekami:

    - Filia Biblioteczna Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzciance- w ramach współpracy odbywały się lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze, wspólne czytanie fragm. utworów literackich, omawianie ich, malowanie ilustracji, wystawa prac uczniowskich                                              

    - Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku: lekcja biblioteczna, czytanie utworów literackich, omawianie ich                                                                                                                                                                                                                                             - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie- lekcje biblioteczne dla kl.0-III  i IV-VI, czytanie utworów literackich, omawianie ich i  rysowanie ilustracji,  wystawa prac uczniowskich, oglądanie okolicznościowych wystaw    

    -Biblioteka Pedagogiczna w Wyszkowie - lekcje biblioteczne dla kl.0-III i IV-VI

    Na zebraniu z rodzicami podsumowującym pracę szkoły za I semestr przedstawiona została analiza czytelnictwa w poszczególnych klasach. Na spotkaniu z wychowawcami odbyły się pogadanki nt. wpływu  czytania na rozwój dzieci. W maju odbyła się pedagogizacja rodziców nt. roli domu w wychowaniu do czytelnictwa, którego mottem były  słowa: ,,Jakie ziarno w serca wasze padnie …. takim będzie późniejsze żniwo", przygotowano dla rodziców folder na temat zalet czytania wpływających na rozwój osobowości dzieci.

    W styczniu odbyła się  uroczystość pod hasłem: ,,Podróż z babcią i dziadkiem do krainy bajek…"

     

    ,,Poznaję baśnie" -czytanie baśni, wspólne omawianie losów bohaterów, malowanie ilustracji do wysłuchanych utworów, wykonanie wystawy prac uczniowskich, konkurs czytelniczy                                                                                                                 ,,W krainie legend" - czytanie legend z różnych regionów, opowiadanie treści legend, wykonywanie ilustracji do poznanych legend, prezentowanie prac uczniowskich na gazetce ściennej, klasowe konkursy czytelnicze, udział w ogólnopolskim konkursie ,,Legenda niejedno ma imię"                                                                                                                                                         ,,Czytam, więc dużo wiem" - wspólne czytanie fragm. utworów literackich, konkursy klasowe, ustne opowiadania na podst. poznanych utworów, tworzenie prezentacji multimedialnych, wykonywanie albumów na podstawie poznanych tekstów, recytowanie utworów podczas konkursu

    Wnioski z realizacji programu:

    zwiększenie księgozbioru bibliotecznego o nowe woluminy wybrane przez uczniów, zaciekawienie uczniów nowym księgozbiorem bibliotecznym, zwiększenie motywacji do sięgania po książkę, którą sami zaproponowali, aby znalazła się w bibliotece, zwiększenie liczby wypożyczonych książek w stosunku do ubiegłego roku o 335, zwiększyła się także liczba czytelników odwiedzających bibliotekę o 206.

                                                                                                                                            Ewa Szymańska

     

    PODRÓŻ Z BABCIĄ I DZIADKIEM DO KRAINY LEGEND...

     

    SPRAWOZDANIE Z PRACY BIBLIOTEKI

           za rok szkolny 2015/2016

     

     

    Udostępnianie książek i innych źródeł informacji odbywało się przez 4 dni w tygodniu,  w wymiarze 6 godzin tygodniowo. Jednak w miarę zapotrzebowania biblioteka była otwierana w większej ilości godzin. Pracę prowadzono w oparciu o roczny plan pracy opracowany we wrześniu. Ze zbiorów biblioteki korzystali  uczniowie oraz  nauczyciele. Łącznie w całym roku szkolnym wypożyczono 1597 woluminów, bibliotekę odwiedziło 881 czytelników.

    Dzięki systematycznemu wzbogacaniu księgozbioru biblioteki o nowe, ciekawe książki  wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym zainteresowanie książką młodych czytelników.

     

    Rok szkolny

    Ilość wypożyczonych książek

    2015/2016

    1597  książek

    2014/2015

    1262 książek

     

    DZIAŁALNOŚĆ  PEDAGOGICZNA

     

    Pracowano nad rozwijaniem indywidualnych zainteresowań czytelników oraz wyrabianiem i pogłębianiem nawyku czytania i uczenia się.

    Prowadzone były  działania  z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej. Podczas przeprowadzonych  lekcji bibliotecznych oraz rozmów indywidualnych czytelnicy zdobywali podstawowe wiadomości na temat korzystania ze źródeł bibliotecznych i narzędzi informacyjnych, bezpieczeństwa w sieci, uzależnień od mediów i komputera, umiejętności wyszukiwania informacji na określony temat z literatury popularnonaukowej.  Uczyli się właściwego zachowania w bibliotece oraz poszanowania książek.

     

    W ramach działań na rzecz podnoszenia atrakcyjności księgozbioru bibliotecznego oraz rozwijania kompetencji czytelniczych  realizowany był ogólnopolski projekt „Książki naszych marzeń” –  w ramach którego zakupiono  książki spoza kanonu lektur, o które uczniowie  prosili. za kwotę 1250zł. Ponadto biblioteka podjęła kolejne starania na rzecz wzbogacania księgozbioru, biorąc udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa (złożenie wniosku).

     

    Biblioteka zorganizowała dla uczniów klas 0-III Święto Pluszowego Misia, pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej.  W czasie ferii zimowych odbyły się zajęcia z książką. Organizowane były konkursy czytelnicze, wspólne czytanie fragmentów utworów literackich, konkursy plastyczne, wystawy prac uczniowskich, spotkania z książką.  Wszystko to sprzyjało kształtowaniu wzorca kultury czytelniczej ucznia, wyposażając go w określony zespół kompetencji czytelniczych.

    W zakresie propagowania czytelnictwa przygotowywano gazetki ścienne. Na bieżąco dokonywano statystyki wypożyczeń, co w znacznym stopniu wpływało na poprawę aktywności czytelniczej uczniów.

    Systematycznie prowadzano rozmowy z czytelnikami na temat ulubionych autorów  i książek.

     

    GAZETKI

                W celu rozwijania zainteresowań oraz poszerzania wiedzy uczniów, przygotowano szereg gazetek ściennych na następujące tematy:

    - ,,Biblioteka zaprasza”

    - ,,Bohaterowie bajek i baśni”

    - ,,Święto pluszowego misia”

    - ,,Święta Bożego Narodzenia w poezji”

    - ,,Przeczytaj, bo warto…”

    - ,,W tajemniczym ogrodzie”

    - ,,W krainie legend”

    - ,,Jesteśmy twórcami komiksu”

    WYCIECZKI

    - wycieczki (2) do Biblioteki Pedagogicznej w Wyszkowie

    - wyjścia do Filii Bibliotecznej Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzciance

    - wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku

    - dwie wycieczki do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie

     

     

    PRACA TECHNICZNA

     

    Na bieżąco bibliotekarz zajmował  się gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem  i konserwacją materiałów bibliotecznych. Dbał wraz z aktywem bibliotecznym    o porządek na półkach.

     

    Biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory o wartościowe pozycje:

    - otrzymane podczas święta z okazji 20-lecia otwarcia nowego budynku szkoły i 10-lecia nadania imienia i sztandaru

    - w ramach przystąpienia do programu rządowego ,,Książki naszych marzeń”

    - zakupione przez p.dyrektor szkoły

    - otrzymane od Rzecznika Praw Dziecka za zdobycie wyróżnienia za zorganizowanie ciekawych zajęć podczas obchodów II Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

    - dary od czytelników

     

     

    Na koniec roku szkolnego wyłoniono najlepszych czytelników, którzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Byli to:

    Z klas I-III- Amelia Sępkowska – kl.I, Dawid Szymański – kl.III, Zuzanna Urbaniak – kl.I

    Z klas IV-VI: Sylwia Tryc – kl.V, Oliwia Nasiadka-kl.IV, Klaudia Szerzeń-kl.VI

     

    W roku szkolnym 2015/2016 jednym z kierunków polityki oświatowej państwa było rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci  i młodzieży, dlatego przeprowadzona została na ten temat ewaluacja wewnętrzna.

     

     

     

                                                    Ewa Szymańska

     

     

    SPRAWOZDANIE Z PRACY BIBLIOTEKI – za II semestr 2014/2015

    • Biblioteka szkolna otwarta była przez cztery dni  w tygodniu – łącznie 6 godzin.
    • Wypożyczanie książek odbywało się z wolnym dostępem do półek.
    • Ze zbiorów bibliotecznych korzystali: uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
    • Prowadzony był katalog alfabetyczny.
    • Na bieżąco prowadzona była statystyka dzienna, miesięczna i okresowa, która służyła sprawozdawczości, ocenie częstotliwości i jakości czytania.
    • W bibliotece gromadzone były teczki tematyczne, w których znajdują się przykładowe scenariusze imprez szkolnych (uaktualniane są na bieżąco).
    • Wydzielony jest kącik czytelniczy, z którego mogą skorzystać wszyscy zainteresowani czytelnicy.
    • W czytelni znajduje się księgozbiór podręczny, udostępniany na miejscu, obejmujący wydawnictwa informacji bezpośredniej i pośredniej, tzn. encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe, leksykony itp.
    • Lekcje biblioteczne prowadzone są według planu pracy z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego.
    • Współpraca z filią biblioteczną w Trzciance układa się dobrze.

     

    Ważniejsze wydarzenia:

    • W II semestrze wykonano trzy  gazetki ścienne: ,,Wiosna w poezji” , ,,Setna Rocznica Urodzin  Ks. Jana Twardowskiego”,  ,,Wakacje z książką”. 
    • W maju odbyło się pasowanie na czytelnika.
    • W kl.VI przeprowadzono klasowy konkurs ładnego czytania.

                                                                                                                                              Ewa Szymańska

     

    ROK SZKOLNY 2012/2013

     

    SPRAWOZDANIE Z PRACY BIBLIOTEKI – II semestr 2012/2013

    • Biblioteka szkolna otwarta była przez pięć dni  w tygodniu – łącznie 7 godzin.
    • Wypożyczanie książek odbywało się z wolnym dostępem do półek.
    • Ze zbiorów bibliotecznych korzystali: uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
    • Prowadzony był katalog alfabetyczny.
    • Na bieżąco prowadzona była statystyka dzienna, miesięczna i okresowa, która służyła sprawozdawczości, ocenie częstotliwości i jakości czytania.
    • W bibliotece gromadzone były teczki tematyczne, w których znajdują się przykładowe scenariusze imprez szkolnych (uaktualniane są na bieżąco).
    • Wydzielony jest kącik czytelniczy, z którego mogą skorzystać wszyscy zainteresowani czytelnicy.
    • W czytelni znajduje się księgozbiór podręczny, udostępniany na miejscu, obejmujący wydawnictwa informacji bezpośredniej i pośredniej, tzn. encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe, leksykony itp.
    • Lekcje biblioteczne prowadzone są według planu pracy z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego.

     

    W II semestrze wykonano dwie gazetki ścienne: ,,Wiosna w poezji” i ,,Rok 2013 – Rokiem Juliana Tuwima””.  W marcu odbyło się pasowanie na czytelnika. Zaś w miesiącu maju    z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy w pomieszczeniu biblioteki odbyły się:

    - Dla uczniów klasy IV odbył się konkurs czytelniczy ph.: ,,W baśniowej Narnii”. Laureatami konkursu zostali:

    I miejsce – Weronika Szymańska, II miejsce- Piotr Krzepicki, III miejsce – Julia Świercz

    -  Dla uczniów klasy V odbył się konkurs czytelniczy ph.: ,,Szlakiem wędrówki Stasia i Nel”. Najlepszymi znawcami przygód głównych bohaterów okazali się:

    I miejsce – Karolina Piórkowska, II miejsce- Katarzyna Rowińska,

    III miejsce – Jakub Jechna.

    -  Uczniowie klasy VI wzięli udział w konkursie czytelniczym ph.: ,,W podróży dookoła świata”. Laureatami konkursu zostali:

    I miejsce – Weronika Rowińska, II miejsce- Weronika Zdziarstek, III miejsce – Konrad Pułaski, wyróżnienie – Jakub Obudziński.

    Wyżej wymienione konkursy odbyły się w Filii Bibliotecznej przy współpracy z biblioteką szkolną. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku.

    Uczniowie klas IV-VI w bibliotece szkolnej uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych nt. znaczenia bibliotek i czytania w codziennym życiu. Uczniowie oglądali prezentacje multimedialne ,,Droga książki do czytelnika” oraz ,,Czasopisma w naszym codziennym życiu”.

    Dla uczniów klasy VI zorganizowano także quiz literacki na podstawie utworu ,,Szatan z siódmej klasy”

    I miejsce – Weronika Zdziarstek, II miejsce- Weronika Rowińska, III miejsce – Eryk Paź.

    Uczniowie z klasy II i III uczestniczyli w lekcji bibliotecznej ,,Biblioteka i jej zbiory”.

    Podczas spotkań w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie poznawali utwory Juliana Tuwima.

    Następnie wzięli udział w konkursie czytelniczym ,,Wiem, bo czytałem i słyszałem”.

    Laureaci z klasy II to:

    I miejsce – Szymon Rosłoniec, II miejsce – Martyna Zawistowska,

    III miejsce – Cyryl Sarbiewski

    Laureatami konkursu w klasie III zostali:

    I miejsce – Wiktor Żabik, II miejsce – Klaudia Szerzeń, III miejsce – Michał Zdziarstek.

    Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i słodycze.

    Cieszy fakt, że uczniowie chętnie odpowiadali na pytania konkursowe i wykazali się znajomością utworów literackich.

     

    Współpraca z filią biblioteczną w Trzciance układa się dobrze.

    Najlepsi czytelnicy z poszczególnych klas, którzy otrzymali na koniec roku dyplomy to:

    - kl.I – Kurowska Agnieszka

    - kl.II – Wróbel Oliwia

    - kl.III – Szerzeń Klaudia

    - kl.IV – Szymańska Weronika

    - kl.V – Kuczyński Jakub

    - kl.VI – Zdziarstek Weronika

    • konkursy klasowe tj. konkurs pięknego czytania dla ucz.kl.VI,
    • konkurs dla klasy IV ,,Czy znasz przygody drewnianego pajaca?”,
    • konkurs dla kl.V ,,Czy znasz losy chłopców z Placu Broni?”
    • W październiku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych  zorganizowano loterię fantową, pieniądze zarobione podczas loterii  zostały przeznaczone na zakup nowych pozycji książkowych.
    • Uczniowie  kl.0 uczestniczyli w spotkaniach w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”
    • W listopadzie zorganizowano dla klas 0-III spotkanie integracyjne z okazji Święta Pluszowego Misia, były  zabawy z chustą, pogadanki, tańce z misiami i konkursy.
    • w marcu odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej

     

                                                                                          Ewa Szymańska

     

    ROK SZKOLNY 2011/2012

    Sprawozdanie z działalności biblioteki szkolnej

    za I semestr 2011/2012

            Biblioteka szkolna czynna jest przez pięć dni w tygodniu – łącznie 7 godzin.

    We wrześniu opracowany został plan pracy biblioteki, plan pracy aktywu bibliotecznego

    i plan pracy z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego. Dokonano  aktualizacji kart czytelników. Codzienne wypożyczenia prowadzone są z wolnym dostępem do półek. Systematycznie prowadzona jest statystyka wypożyczeń dzienna i miesięczna, prowadzony jest zeszyt kontroli dla uczniów korzystających z księgozbioru podręcznego, prowadzona jest statystyka miesięczna  w przeliczeniu średniej na jednego ucznia. We wrześniu sporządzono   wykazy  czytelnicze  uczniów  w poszczególnych  klasach i  na  korytarzu. 

    We wrześniu przypomniano  uczniom regulamin wypożyczalni, na bieżąco udzielane są porady czytelnicze i informacyjne. Lekcje biblioteczne prowadzone są według programu przysposobienia czytelniczego i informacyjnego.

    W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej szkole odbyło siszereg zajęć dla wszystkich uczniów. Uczniowie z klasy 0 uczestniczyli w spotkaniu w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Nauczyciel bibliotekarz po przeczytaniu kilku utworów literackich wyświetlił uczniom prezentację multimedialną przedstawiającą rymowane zasady dobrego zachowania i wskazówki do codziennego bezpiecznego spędzania czasu. Uczniowie z klas I-III obejrzeli prezentację multimedialną pod hasłem: ,,Droga książki do biblioteki” oraz ,,W magicznym świecie wierszy  Jana Brzechwy”. Bibliotekarka przeczytała także uczniom kilka wierszy autorstwa J.Brzechwy. Na  koniec spotkania odbyła się pogadanka podsumowująca wyświetlane treści. Dla uczniów z klasy IV przygotowano konkurs wiedzowy pt. ,,Czy znasz przygody drewnianego pajaca?” Laureatami zostali: I miejsce – Mariusz Sztorc

                       II miejsce – Katarzyna Rowińska

                      III miejsce-  Jakub Jechna

    Uczniowie z klasy IV obejrzeli także prezentację multimedialną NT. powstawania książek.

    Uczniowie z klasy V rywalizowali między sobą w konkursie pod hasłem: ,,Czy znasz przygody chłopców z Placu Broni?”

     Laureatami zostali: I miejsce – Hubert Rojek

                       II miejsce – Konrad Pułaski

                      III miejsce-  Eryk Paź

    Uczniom z klasy V wyświetlono prezentację pt. ,,Droga książki do czytelnika”

    Dla uczniów z klasy VI bibliotekarka przygotowała konkurs ,,Czytam – więc wiem”.

    Laureatami zostali: I miejsce – Bartłomiej Obudziński

                       II miejsce – Hubert Kukwa

                      III miejsce-  Magdalena Kłos

    Uczniowie obejrzeli prezentację pt. ,,Czasopismo – jako źródło wiedzy”.

               Wszyscy laureaci konkursów otrzymali dyplomy. W pomieszczeniu biblioteki odbyła się także loteria fantowa. Zarobione w ten sposób pieniądze w kwocie 114 zł przeznaczone zostały na zakup księgozbioru bibliotecznego. Powyższe działania przyczyniły się do rozwijania zainteresowań czytelniczych i zwrócenia uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu każdego ucznia.

    W listopadzie zorganizowano Dzień Pluszowego Misia dla uczniów klas 0-IV. Wszyscy uczniowie przynieśli misie, które były elementem dekoracji. Odbyło się szereg konkursów, zabaw  i tańce w rytm piosenki ,,Pokochaj pluszowego misia”. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy za uczestnictwo w zorganizowanym święcie.

    Zgromadzono kilka nowych scenariuszy uroczystości szkolnych, które znajdują się w teczkach tematycznych.

    Wykonano gazetki ścienne pod hasłem: ,,Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, ,,Święto Pluszowego Misia”.

    Dokumentacja biblioteczna uzupełniana jest na bieżąco

    Współpraca z filią biblioteczną w Trzciance układa się dobrze.

                                                                                                                                 Ewa Szymańska

     

    II semestr - 2011/2012

    Codzienne wypożyczenia prowadzone były z wolnym dostępem do półek, przed i po lekcjach. Systematycznie prowadzono statystykę wypożyczeń dzienną i miesięczną z przeliczeniem średniej na jednego ucznia. Lekcje biblioteczne prowadzone były według programu przysposobienia czytelniczego i informacyjnego w szkole podstawowej, w ciągu II semestru odbyło się 7 lekcji.

    Zgromadzono kilka nowych scenariuszy uroczystości szkolnych, które znajdują się w teczkach tematycznych. Na bieżąco wydzielano księgozbiór do klasowych biblioteczek w kl.I,II,III.

    W kwietniu odbyło się pasowanie na czytelnika. Współpraca z filią biblioteczną w Trzciance układa się dobrze.

    W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” odbywały Rok Korczakowski czytano pierwszoklasistom ,,Króla Maciusia Pierwszego”, zaś uczniom klasy VI ,,Maciusia na bezludnej wyspie”

    Średnia wypożyczeń dziennie – 9,2.

    Liczba wypożyczeń dla nauczycieli - 65

    Stan księgozbioru na początku roku szkolnego to 4557 woluminów.

    W ciągu roku przybyło 181 woluminów.

    Stan na koniec roku szkolnego to 4738 książek.

    Wartość księgozbioru na początku roku szkolnego to 12 841,36zł, w ciągu roku przybyło książek za 1770,49 zł, na koniec roku szkolnego wartość woluminów wynosi 14 611,85 zł.

                                                                                                                                                   Ewa Szymańska

     

    ROK SZKOLNY 2008/2009
     

    W II semestrze wykonano dwie gazetki ścienne: ,,Wiosna w poezji” i ,,Bądź bezpieczny w wakacje”. W marcu odbyło się pasowanie na czytelnika. Zaś w miesiącu maju z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy w pomieszczeniu biblioteki odbyła się:

    -  loteria fantowa (pieniądze przeznaczone zostaną na zakup nowych pozycji książkowych)

    - konkurs dla kl.IV - ,,Witajcie w Akademii Pana Kleksa”

    - konkurs dla kl.VI - ,,Piękne czytanie fragmentów prozy”

    - konkurs literacki dla kl.V ( w bibliotece publicznej) – na podst.utworu Sienkiewicza.

    - zorganizowana została akcja ,,Moja książka w bibliotece szkolnej”, podczas której pozyskano 39 pozycji książkowych, w większości są to nowe pozycje książkowe.

     

                                                                                                                        Ewa Szymańska

     



    OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA

    BIBLIOTEK SZKOLNYCH- 2007 rok

     

    • Z okazji MDBS w ostatnim tygodniu października w pomieszczeniu biblioteki odbyła się loteria fantowa, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Każdy los był wygrany. O nagrody do loterii zadbał nauczyciel bibliotekarz zakupując drobne rzeczy, a także sponsorując trzy piłki i komplet rakietek do tenisa stołowego. Można było wylosować: notesy, duże balony, wisiorki, piłeczki kauczukowe, piszczące kaczki, długopisy, temperówki, szczotki do włosów itp. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na zakup nowych pozycji książkowych.
    • W klasie IV odbył się konkurs pięknego czytania fragmentów prozy.

    Laureaci to:

    I miejsce – Natalia Urbanowska

    II miejsce – Kinga Pakieła i Kalina Kuczyńska

    III miejsce – Dominika Sadowska i Kornel Kwiatkowski

    Wyróżnienie – Piotr Ponichtera

    • W klasie V odbył się konkurs szybkiego i poprawnego czytania na czas.

    Laureatami zostali:                                                                                                            

    I miejsce – Jakub Wierzchoń

    II miejsce – Aleksandra Gołębiewska                    

    III miejsce – Szymon Kurowski

     

    • W klasie VI odbył się konkurs na najładniej opowiedzianą baśń:

    Laureaci to:

    I miejsce – Magdalena Hawryluk

    II miejsce – Aleksandra Banaszek

    III miejsce – Krzysztof Deluga

     

          Konkurs na najpiękniejszy strój postaci baśniowych:

    Laureatami zostali:

    I miejsce – Aleksandra Banaszek

    II miejsce – Magdalena Hawryluk

    III miejsce – Sylwia Ponichtera, Paulina Kania, Przemysław Archacki

     

    Na konkurs do klasy VI zaproszeni zostali uczniowie z kl.0 wraz z wychowawczynią. Bardzo pilnie i uważnie słuchali baśni opowiadanych przez szóstoklasistów. Na koniec chętnie rozmawiali o swych wrażeniach, o strojach i opowieściach, które im się najbardziej podobały.

                Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i oceny z  języka polskiego.

     

                                                                                                                               Ewa Szymańska
                   PASOWANIE NA CZYTELNIKA


    Dnia 28 marca odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej i publicznej. Uroczystość ta weszła na stałe do kalendarza imprez szkolnych. Przed pasowaniem uczniowie uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, na których poznali bibliotekę, jej zbiory, zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni. Podsumowaniem lekcji bibliotecznych był konkurs pod hasłem: ,,Czy znasz bibliotekę?” Laureatami zostali:

    I miejsce – Weronika Zdziarstek

    II miejsce- Dawid Gołębiewski

    III miejsce- Konrad Pułaski

                28 marca to dzień, w którym pierwszoklasiści stali się prawdziwymi czytelnikami. Zanim zostali pasowani na czytelnika obejrzeli specjalnie dla nich przygotowaną inscenizację, w której  spotykali różnych bohaterów z książek m.in. Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Babę Jagę, Plastusia, Wróżkę, Kota w butach, krasnali. W rolę książki wcieliła się bibliotekarka – p.E.Szymańska.  Pierwszoklasiści poznali prośby, jakie mają do nich książki. Wzorowo odpowiadali na zadawane pytania, za co zostali nagrodzeni przez ,,książkę” cukierkami i ołówkami, otrzymali także  znaczki z napisem ,,Jestem czytelnikiem”.

    Po przedstawieniu nadszedł najważniejszy moment uroczystości. Pierwszaki złożyli przyrzeczenie czytelnika i zostali pasowani. Na pamiątkę bibliotekarka p.D.Sówka wręczyła uczniom dyplomy oraz kolorowe teczki. W czasie uroczystości pierwszaki wykazali się znajomością piosenek o książkach.

                Celem uroczystości pasowania było zachęcenie najmłodszych uczniów szkoły do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Uśmiechniętym pierwszakom -my bibliotekarki-życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.

     

                                                                                                                                    Ewa Szymańska

     

     

    ROK SZKOLNY 2005/2006

     

    We wrześniu opracowany został plan pracy biblioteki, plan pracy aktywu bibliotecznego i plan pracy z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego. Dokonano  aktualizacji kart czytelników. Sporządzono   wykazy  czytelnicze  uczniów znajdujące się  w poszczególnych  klasach i  na  korytarzu.  Przypomniano  uczniom regulamin wypożyczalni, na bieżąco udzielane były porady czytelnicze i informacyjne. Codzienne wypożyczenia prowadzone były z wolnym dostępem do półek, przed i po lekcjach. Systematycznie prowadzono statystykę wypożyczeń dzienną i miesięczną z przeliczeniem średniej na jednego ucznia. Prowadzony był zeszyt kontroli dla uczniów korzystających z księgozbioru podręcznego. Lekcje biblioteczne prowadzone były według programu przysposobienia czytelniczego i informacyjnego w szkole podstawowej, w ciągu roku szkolnego odbyło się 8 lekcji.

    We wrześniu uczniowie z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunem p.A.Rozenek odwiedzili bibliotekę. Zapoznali się z zasadami korzystania z wypożyczalni i zasadami zachowania się w bibliotece. Wszystkim uczniom założono karty czytelników i uczniowie na bieżąco wypożyczali książki.

    W październiku wydzielono księgozbiór podręczny do klasy-pracowni języka polskiego

    i historii. Były to encyklopedie i słowniki różnego rodzaju.

    Zgromadzono kilka nowych scenariuszy uroczystości szkolnych, które znajdują się w teczkach tematycznych.

    W ciągu roku odbyło się kilka konkursów w poszczególnych klasach:

    -  konkurs dla kl.IV - ,,Kto najładniej opowie historię Krzysztofa?”( na podstawie utworu),

    - konkurs pięknego czytania poezji dla uczniów kl.V 

    - konkurs pięknego czytania fragmentów prozy w klasie V i VI.

    W marcu odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej.

    24 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych (MDBS). W naszej szkole z tej okazji odbyły się dwa konkursy:

    - konkurs na najlepszego opowiadacza baśni (kl.II-III) i legend (kl.IV-VI) (12 uczestników)

    - konkurs plastyczny ,,Ilustracje do wybranej baśni i legendy”(wpłynęło 32 prace)

    Celem konkursów było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wzmacnianie motywacji czytania, doskonalenie umiejętności odbioru dzieł literackich.

    Laureaci konkursu  otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali dyplomy uczestnictwa w konkursie.

                W tym dniu w lokalu biblioteki odbyła się także  loteria fantowa, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Każdy los był wygrany, cena losu to 1,50zł.

    O nagrody do loterii zadbał nauczyciel bibliotekarz - E.Szymańska, znajdując sponsora, a w części zakupując drobne rzeczy.

    Można było wylosować: książki, długopisy, ołówki, notesy, skakanki, balony, smycze, samochodziki, bańki mydlane, wisiorki, lizaki.

    Ze sprzedaży losów zarobiono 148zł., pieniądze te zostały przeznaczone na zakup książek do działu Bw. Ogólnie zakupiono 58 nowych pozycji książkowych.

                W maju z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy zorganizowano:

    - akcję ,,Moja książka w bibliotece szkolnej”- w ten sposób biblioteka wzbogaciła się o 37 pozycji książkowych, wszystkim, którzy wzięli udział w akcji wręczono pisemne podziękowania przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza

    - zorganizowano loterię fantową, podczas której zarobiono 120 złotych, pieniądze te przeznaczone zostały na zakup książek dla najmłodszych dzieci – 76 woluminów.

                W minionym roku szkolnym Pani Dyrektor  zakupiła do biblioteki 76 pozycji książkowych, które zostaną wpisane do księgi inwentarzowej w następnym roku szkolnym.

    Współpraca z filią biblioteczną w Trzciance układa się dobrze.

     

                                                                                                                                           Ewa Szymańska

     

     

                                                                                ROK SZKOLNY 2004/2005

     

    We wrześniu opracowany został plan pracy biblioteki, plan pracy aktywu bibliotecznego

    i plan pracy z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego. Dokonano  aktualizacji kart czytelników. Sporządzono   wykazy  czytelnicze  uczniów znajdujące się  w poszczególnych  klasach i  na  korytarzu.  Przypomniano  uczniom regulamin wypożyczalni, na bieżąco udzielane były porady czytelnicze i informacyjne. Codzienne wypożyczenia prowadzone były z wolnym dostępem do półek, przed i po lekcjach. Systematycznie prowadzono statystykę wypożyczeń dzienną i miesięczną z przeliczeniem średniej na jednego ucznia. Prowadzony był zeszyt kontroli dla uczniów korzystających z księgozbioru podręcznego. Lekcje biblioteczne prowadzone były według programu przysposobienia czytelniczego i informacyjnego w szkole podstawowej, w ciągu roku szkolnego odbyło się 11 lekcji.

    Aktyw biblioteczny, do którego należały dziewczęta z klasy szóstej, pracował według planu pracy aktywu. Zajmował się m.in. dekoracją pomieszczenia  biblioteki, wykonywaniem napisów informacyjnych, porządkowaniem książek przy wymianie, wykonywaniem wykazów czytelniczych dla poszczególnych klas. Aktyw wykonał gazetkę na korytarzu informującą

    o pracy w bibliotece szkolnej, gazetkę ścienną poświęconą 130 rocznicy urodzin L.M.Montgomery, gazetkę o sławnych kobietach w literaturze polskiej. We wrześniu uczniowie z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunem p.A.Rozenek odwiedzili bibliotekę. Zapoznali się z zasadami korzystania z wypożyczalni i zasadami zachowania się w bibliotece. Wszystkim uczniom założono karty czytelników i uczniowie na bieżąco wypożyczali książki.

    W październiku wydzielono księgozbiór podręczny do klasy-pracowni języka polskiego

    i historii. Były to encyklopedie i słowniki różnego rodzaju.

    Zgromadzono kilka nowych scenariuszy uroczystości szkolnych, które znajdują się w teczkach tematycznych.

    W ciągu roku odbyło się kilka konkursów:

    -  konkurs dla kl.IV - ,,Kto najładniej opowie historię Krzysztofa?”( na podstawie utworu),

    - konkurs pięknego czytania poezji dla uczniów kl.V  

    - konkurs dla uczniów klasy I pod hasłem ,,Czy znasz bibliotekę?”

    - ciekawa lekcja tworzenia wierszy według wskazówek francuskiego poety w kl.V.

    W lutym  dokonano zmiany pomieszczenia biblioteki szkolnej, przy przenoszeniu księgozbioru bibliotecznego pracowali uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

    W marcu odbyło się pasowanie na czytelnika, uroczystość ta została upamiętniona na tablicy ściennej znajdującej się obok pomieszczenia biblioteki.

    Współpraca z filią biblioteczną w Trzciance układa się dobrze.

    Z księgozbioru podręcznego  korzystało 19 uczniów.

                                                                                                                         Ewa Szymańska

                                    

              W ramach pracy biblioteki odbyły się następujące konkursy:

            

    rok szkolny 2003 / 2004 – I semestr

    • konkurs literacki ,,Dlaczego ogórek nie śpiewa?” – w 50 ROCZNICĘ  śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
    • konkurs pod hasłem ,,Życie i twórczość Juliana Tuwima” – dla klas IV – VI

     

    **************

        rok szkolny 2002 / 2003

    • konkurs na najlepszego czytelnika w poszczególnych klasach
    • konkurs dla klas II – III pod hasłem ,,Świat baśni pana Andersena”
    • konkurs – prezentacja kostiumów z baśni Andersena
    • konkurs plastyczny ,,Ilustracje do baśni Andersena”
    • konkurs literacki dla klas IV – VI na podstawie przeczytanych utworów

    **************************************

          rok szkolny 2001 / 2002

    • konkurs na najlepszego czytelnika w poszczególnych klasach
    • konkurs plastyczny dla klasy V – obwoluta do ulubionej książki
    • konkurs wiedzowy dla klas IV – V ,,Czy znasz utwory Marii Konopnickiej?”
    • konkurs na wykonanie albumu ,,Życie i twórczość ........” – wybranego poety

     

    ***************************

                rok szkolny 2000 / 2001

    • konkurs na najlepszego czytelnika
    • konkurs plastyczny ,,Ilustracje do ulubionej książki”

                                     

     

     

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć