,,Wycieczka szkolna jako jedna z form pracy dydaktyczno-wychowawczej”
Wycieczki szkolne uatrakcyjniają i urozmaicają proces nauczania i wychowania. Dziecko powinno w miarę rozwoju psychofizycznego dokonywać konfrontacji teorii z praktyką i otaczającą rzeczywistością wykorzystując zdobytą wiedzę teoretyczną wyniesioną z domu rodzinnego, szkoły czy z literatury. Aby to zrealizować, uczeń musi wyjść poza teren klasy i szkoły, poznać rzeczy, procesy, zjawiska i wydarzenia. W ten sposób będzie się kształtować indywidualny obraz otaczającej dziecko rzeczywistości, oparty na umiejętności uogólniania i abstrahowania, analizowania i systematyzowania, wnioskowania i przewidywania. Wycieczki ułatwiają rozwój emocjonalny stosunku dzieci do przeszłości i współczesności, a nauczycielom pozwalają na integrację treści metod nauczania i wychowania, na umiejętne zaspokajanie wielostronnych potrzeb rozwojowych dzieci. Pobyt na wycieczce to przecież uczenie się przez odkrywanie, przeżywanie i działanie. Potwierdza to stare porzekadło, które mówi: “USŁYSZĘ – ZAPOMNĘ, ZOBACZĘ - ZAPAMIĘTAM, ZROBIĘ – ZROZUMIEM”
ROK SZKOLNY 2024/2025
Dnia 9 września 2024r. poczet sztandarowy, uczniowie klasy VI,VII,VIII wraz z panią dyrektor i nauczycielami uczestniczyli w gminnej uroczystości upamiętniającej rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w 85.rocznicę Bitwy pod Wyszkowem. Wydarzenie miało na celu oddanie hołdu poległym w czasie wojny oraz przypomnienie o znaczeniu pamięci historycznej dla współczesnych pokoleń. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz pocztów sztandarowych szkół z gminy Brańszczyk. Msza była okazją do modlitwy za poległych oraz za pokój na świecie. W homilii podkreślono wartość wolności i konieczność dbania o nią w dzisiejszych czasach. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy w procesji udali się na cmentarz, gdzie przy grobie poległych żołnierzy w 1939 roku odbył się Apel Pamięci. Zostały odczytane nazwiska poległych. Następnie delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod pomnikiem, symbolicznie oddając hołd tym, którzy oddali życie za wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Uroczystość odbyła się w atmosferze zadumy i refleksji, przypominając o ogromnych stratach, jakie przyniosła II wojna światowa oraz o obowiązku zachowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.
Szymańska Ewa
************************************************************************************************************************************
W dniu 26.09.2024 r. klasy 0-3 wraz z nauczycielami wybrały się na pobliskie skrzyżowanie. Celem wyjścia było kształtowanie nawyków prawidłowego zachowania się w ruchu drogowym, a tym samym utrwalenie podstawowych zasad pieszego. Pod nadzorem nauczycieli dzieci obserwowały ruch publiczny, ćwiczyły umiejętności poruszania się w pobliżu jezdni oraz prawidłowe przejście przez pasy. Dzieci zwracały uwagę na znaki drogowe, chodniki, ścieżki rowerowe, oznaczenia ulic. Obserwowały ruch różnych pojazdów. Po takim wyjściu na pewno każdy doskonale wie, że należy przestrzegać odpowiednich przepisów, bo NASZE Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Weronika Trześniewska, Aneta Kulesza
*******************************************************************************************
Kiedy okazało się, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z programu “Podróże z klasą”, bardzo się cieszyliśmy. Już od kilku lat nie było organizowanych w naszej szkole wycieczek kilkudniowych. W ramach programu ,,Podróże z klasą" szkoła zorganizowała trzy wycieczki: dla kl.I-III, kl.IV-VI, kl.VII-VIII. Dofinansowanie w wysokości prawie 40 tys. zł sprawiło, że wycieczki były darmowe, ponieważ koszty zostały w całości pokryte z programu “Podróże z klasą”.
Do Giżycka wyruszyliśmy 1 października o 8.30. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Kurpiowskim w Wachu. Gospodarze, Państwo Bziukiewiczowie, oprowadzili nas po swoim pięknie wyposażonym gospodarstwie. Pokazali eksponaty z dawnych lat oraz podzielili się z uczestnikami wycieczki wiedzą o tradycjach kurpiowskich. Kolejnym celem były Mikołajki, gdzie wybraliśmy się na pizzę. Po obiadku odbyliśmy krótki spacer promenadą, następnie wsiedliśmy do promu, który zawiózł nas do Giżycka. W Giżycku czekała nas już kolacja oraz nocleg w Centralnym Ośrodku Sportu.
Drugiego dnia po śniadaniu zwiedzaliśmy Giżycko. Wybraliśmy się na pieszą wędrówkę do wieży widokowej, a stamtąd do Twierdzy Boyen. Tam zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, a każda z nich brała udział w grze terenowej ,,Alarm”. Dzięki temu zwiedzanie okazało się fantastyczną zabawą detektywistyczno-historyczną. Po pożywnym obiedzie wyruszyliśmy autokarem do Gierłoża, gdzie zwiedziliśmy Wilczy Szaniec, czyli kwatery Hitlera. Budynki niewątpliwie wywarły ogromne wrażenie na uczniach. Po tak intensywnym dniu wydawałoby się, że pokłady energii uczniów są na wyczerpaniu, jednak ku zdziwieniu opiekunów, niektórzy uczniowie z chęcią zareagowali na możliwość zorganizowania dyskoteki.
Trzeci dzień to już poranne pakowanie się do drogi powrotnej. Pogoda jednak nie sprzyjała nam na piesze wędrówki, dlatego po szybkiej zmianie planów pojechaliśmy do Kętrzyna na film animowany, a następnie do Owczarni. Tam zwiedziliśmy Muzeum Wsi Mazurskiej oraz zjedliśmy pyszny obiad. Zadowoleni wróciliśmy do Trzcianki ok godz. 18.00.
Renata Samsel
********************************************************************************************************************************************
Wycieczka z uczniami klas I-III już za nami. Udało nam się spędzić miło i ciekawie dwa dni w Giżycku i okolicach. Całość finansowana była z pozyskanych przez szkołę środków w ramach projektu “Podróże z klasą” w wysokości 9 220,00 zł.
7 października wczesnym rankiem wyruszyliśmy w podróż. Naszym celem było Giżycko i znajdująca się tam Twierdza Boyen. Tam zaplanowano dla nas warsztaty malowania toreb. Uczniowie z pomysłem i zaangażowaniem przystąpili do pracy. Chętnie zaczęli odwzorowywać szablony wybranych przez siebie postaci oraz malować je specjalnymi farbami do materiału. Całość wyszła bajecznie. Dzieci zadowolone ze swoich prac udały się na zwiedzanie twierdzy. Armaty, żołnierskie stroje, uprzęże konne. Ciekawiło ich wszystko. Nie ominęły również placu zabaw. Pobyt na świeżym powietrzu wzmożył głód uczestników wycieczki. Podjechaliśmy więc do Tawerny Marina, gdzie zjedliśmy smakowity obiadek. Nasyceni mogliśmy kontynuować zwiedzanie Giżycka, więc wykorzystaliśmy ładną pogodę do spaceru po promenadzie. Roztaczające się jezioro Niegocin wywarło miłe wrażenie.
Nocleg mieliśmy zaplanowany w Agroturystyce Marzena w Marianach. Po zakwaterowaniu zaplanowaliśmy jeszcze zwiedzanie bunkra znajdującego się nieopodal posesji. Bunkier zachowany w bardzo dobrym stanie zrobił duże wrażenie na wycieczkowiczach. Przed zachodem słońca wybraliśmy się jeszcze na krótki spacerek po Marianach. Wróciliśmy na kolację.
Wieczór zapowiadał się spokojny. Tak właśnie myśleli opiekunowie. Okazało się jednak, że zmęczenie uczestników, o którym mówili w czasie spaceru, odeszło w zapomnienie. Uczniowie planowali posiedzenia do późnych godzin nocnych. Nie wszystkim jednak to się udało. Sen przyszedł dość szybko.
Nowy dzień rozpoczął się pysznym śniadaniem oraz pakowaniem walizek. Całość wykwaterowania przebiegła dość sprawnie, dzięki czemu już po krótkim czasie mogliśmy wyruszyć w dalszą podróż.
W pierwszej kolejności udaliśmy się do Kadzidłowa do Parku Dzikich Zwierząt. Wspaniałe okazy zrobiły na nas duże wrażenie. Nie każdy również miał okazję kiedykolwiek wcześniej zobaczyć wilka lub sokoła na żywo. Wspaniałe okazy, mnóstwo informacji o ich zwyczajach sprawiło, że wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca.
Powoli udawaliśmy się w drogę powrotną. W Myszyńcu zatrzymaliśmy się w Restauracji Kur na obiad, a po nim wyruszyliśmy do Wachu do Muzeum Wsi Kurpiowskiej. Uczniowie dowiedzieli się informacji na temat naszej kultury i tradycji kurpiowskiej. Obejrzeli wspaniałe eksponaty i dowiedzieli się, jak kiedyś ich dziadkowie i pradziadkowie gospodarowali na wsiach.
Tak właśnie zakończyła się nasza wycieczka. Muzeum w Wachu było ostatnim punktem. Do szkoły podjechaliśmy ok. 18.00. Rodzice odebrali szczęśliwe dzieci, a wycieczka stała się już tylko miłym wspomnieniem.
Renata Samsel
********************************************************************************************************************************************
ROK SZKOLNY 2023/2024
7 września poczet sztandarowy, uczniowie klasy VI i VII wraz z opiekunami uczestniczyli w gminnych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej w 84. rocznicę Bitwy pod Wyszkowem Grupy Operacyjnej ,,Wyszków" z hitlerowskim najeźdźcą. Rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą. Później nastąpił przemarsz na Cmentarz Parafialny w Brańszczyku, a następnie Apel Pamięci, modlitwa za poległych żołnierzy, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie poległych żołnierzy w 1939 r.
Szymańska Ewa
************************************************************************************************************************************
15 września 2023 roku uczniowie klas I-V wybrali się wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Leszczynowe Zacisze” w Rozalinie w ramach programu „Program dla szkół”. Po przyjechaniu na miejsce przywitała ich bardzo miła właścicielka gospodarstwa i zapoznała z planem dnia. Pierwszym punktem programu była swobodna zabawa na placu zabaw zachęcająca do aktywności ruchowej. Następnie uczniowie skosztowali przepyszne naleśniki, z domową konfiturą. Kolejnym punktem programu była przejażdżka wozem ciągniętym przez traktor na pole, gdzie uczniowie dowiedzieli się: skąd pochodzą ziemniaki, jak zbudowany jest krzaczek ziemniaka, która część rośliny jest jadalna, a która trująca, jakie potrawy przyrządza się z ziemniaków, a przede wszystkim jak wyglądają wykopki. Dla niektórych dzieci były to pierwsze wykopki w ich życiu. Będąc na polu uczniowie mogli również wyrwać marchewkę, którą nakarmili zwierzęta gospodarskie żyjące na farmie. Po powrocie ponownie skorzystali z zabaw na świeżym powietrzu typu: skakali na trampolinie, zjeżdżali z tyrolki, głaskali zwierzątka, doili krowę, bawili się w piaskownicy w tzw. ogrodzie dziecięcym, grali w ping-ponga. Jednak najlepszą atrakcją wyjazdu okazała się zabawa w stodole na sianie.
Po zabawie uczniowie udali się na obiadek. Zjedli pieczone ziemniaczki i kiełbaski. Najedzeni i pełni sił wybrali się do sadu leszczynowego gdzie: podziwiali krzewy z orzechami poznając ich właściwości i wartości odżywcze. Na koniec wspólnie wybrali się pod czujnym okiem opiekunów do lasu.
Na wycieczce nikomu nie zabrakło dobrych humorów i świetnej zabawy. Mimo wielkiego zmęczenia po dniu pełnym wrażeń, dzieci wróciły do szkoły uśmiechnięte i bardzo zadowolone.
Knochowska Emila
*****************************************************************************************************************************************
Odbyło się wyjście na ronda niedaleko trasy S8 – klasy 0-III poznali przepisy ruchu drogowego.
******************************************************************************************
„ ŻYWA LEKCJA HISTORII ” W MUZEUM HISTORII POLSKI
I WOJSKOWYM CMENTARZU POWĄZKOWSKIM w WARSZAWIE
26 października 2023 roku grupa 23 uczniów klas 4-7 wraz z opiekunami : Bożeną Tarcicką, Tomaszem Łyskawym i Honoratą Pękul wybrała się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Stolica przywitała nas jesienną, deszczową pogodą.
Pierwszy punkt wycieczki zaprowadził nas do Parku Trampolin. Tam spędziliśmy czas na sportowo. Następnie przemieściliśmy się autokarem do nowo otwartego Muzeum Historii Polski, gdzie zaopatrzeni zostaliśmy w słuchawki, by z panem przewodnikiem udać się po historyczną wiedzę o naszej Ojczyźnie. Podziwialiśmy dawne stroje, broń, żołnierskie mundury, dzieła sztuki. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób podpisywano kiedyś dokumenty, używając pieczęci.
Na trzecim planie był Wojskowy Cmentarz Powązkowski, gdzie pani przewodnik odkrywała przed nami tajniki tego szczególnego miejsca pochówku wybitnych postaci. Przed 1 listopada odwiedziliśmy groby Powstańców, oddaliśmy hołd „Alkowi”, „Rudemu” „Zośce” oraz innym bohaterom Powstania Warszawskiego, a także Żołnierzom Wyklętym. Pokłoniliśmy się Śp. Irenie Szewińskiej. Wart podkreślenia jest fakt, że absolwenci naszej szkoły uczestniczyli w Biegach Przełajowych im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, jeszcze kilka lat temu. Trudno uwierzyć, że nie ma już Damy Polskiego Sportu wśród nas…Wówczas Pani Irena Szewińska otwierała coroczne imprezy sportowe i wręczała zwycięzcom medale, nagrody oraz dyplomy.
W naszej pamięci pozostały groby innych sportowców, pisarzy, aktorów, polityków i ludzi kultury. Każdy z nas mógł zobaczyć miejsce pochówku prof. Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga, który lubił wypoczywać w naszej gminie, pierwszego Polaka- kosmonauty, Mirosława Hermaszewskiego i pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Będąc w tym miejscu pamiętaliśmy o lokalnym patriocie, przyjacielu naszej szkoły, Honorowym Obywatelu Gminy Brańszczyk, wieloletnim Prezesie Stowarzyszenia Lotników Polskich, Śp. Kazimierzu Pogorzelskim. Zapaliliśmy znicze, złożyliśmy kwiaty. Towarzyszyła nam zaduma i refleksja.
Zatrzymaliśmy się także przy pomniku Gloria Victis, gdzie otrzymaliśmy informację o tym miejscu nie tylko od pani przewodnik, ale także od nauczyciela historii. Wieloletni przyjaciel naszej szkoły, ks. prof. Henryk Kietliński, jako kapelan AK i „Szarych Szeregów” przemawiał do uczestników kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia.
Ten punkt programu wycieczki wynikał z projektu edukacyjnego „Szkoła w Trzciance pamięta o BOHATERACH”.
Ubogaceni w wiedzę i nowe doświadczenia możemy stwierdzić, że pogoda nas nie rozpieszczała tego dnia, to mimo wszystko był to dzień, który z pewnością zapamiętamy na długi czas.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do Mac’ Donalds. Ok. godziny 18.00 zakończyliśmy naszą przygodę i dotarliśmy do Trzcianki.
Honorata Pękul
A oto, jak wspominają wycieczkę najmłodsi uczestnicy- czwartoklasiści:
Kacper Uchal :
Dnia 26 października 2023 roku byliśmy na wycieczce w Warszawie. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Polski. Jest to nowe muzeum, w którym podziwialiśmy historię naszej Ojczyzny. Zachwyciły mnie dawne polskie stroje, które nosili ludzie.
Zainteresowały mnie mundury polskich żołnierzy, które zmieniały się na przestrzeni lat. Bardzo podobały mi się obrazy wiszące na ścianach.
Jako fan piłki nożnej byłem pod wrażeniem wystawy na temat Euro 2012, którego gospodarzami była Polska z Ukrainą. Widziałem piłkę z meczu Polska- Rosja.
Zachwyciła mnie wystawa broni wojskowej oraz klapa bagażnika samochodu przywiezionego z wojny na Ukrainie.
Dużym plusem były słuchawki na uszach, dzięki którym dobrze było słychać przewodnika.
Odwiedziliśmy także Wojskowy Cmentarz na Powązkach. Klasa 6 złożyła wiązankę na grobie pilota, który odwiedzał naszą szkołę. Widziałem grób Kazimierza Deyny- piłkarza Legii Warszawa i Reprezentacji Polski oraz pomnik aktora Emiliana Kamińskiego.
Odwiedziliśmy miejsce, w którym są pochowani: „Rudy” , „Alek” i „Zośka”.
Wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca.
Klaudia Kołodziejczyk:
Dnia 26 października 2023 roku wraz koleżankami i kolegami ze szkoły byliśmy na wycieczce szkolnej w Warszawie. Celem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Historii Polski oraz Wojskowego Cmentarza na Powązkach. Całej wycieczce towarzyszyła wielka ciekawość, tym bardziej, że nigdy wcześniej nie byłam w tych miejscach.
Zwiedzanie Muzeum Historii Polski rozpoczęliśmy o godzinie 10.00. Na naszą grupę czekał przewodnik, a my otrzymaliśmy specjalne zestawy słuchawkowe, dzięki którym poznanie historii było jeszcze bardziej przyjemne.
Kolekcja muzealna była bardzo różnorodna. Zobaczyliśmy wiele rzeczy począwszy od epoki średniowiecza, aż do współczesności. Pan przewodnik poinformował, że w zbiorach muzeum znajduje się ponad 60 tysięcy obiektów. Moją uwagę najbardziej przykuły piękne, historyczne obrazy, rzeźba Victoria- Victoria oraz piękny zegar słoneczny.
Po dużej dawce historii nadszedł czas na drugi, bardzo ważny punkt naszej wycieczki- Wojskowy Cmentarz na Powązkach. Dowiedzieliśmy się, że cmentarz powstał w 1912 roku i zajmuje ogromną powierzchnię. Po wybuchu I wojny światowej stał się miejscem pochówku nie tylko żołnierzy rosyjskich, ale również niemieckich, czeskich , słowackich, czy polskich. Co ważne, znajduje się tu wiele grobów uczestników powstań, m.in. styczniowego, listopadowego i warszawskiego. Największe wrażenie zrobił na mnie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, gdyż do tej pory widziałam to tylko w telewizji. To była wspaniała wycieczka i mam nadzieję, że niejednokrotnie powrócę do tych miejsc, aby lepiej poznać historię Polski.
Oskar Czajkowski:
26 października 2023 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do Parku Trampolin, ponieważ mieliśmy tam zaplanowane zajęcia sportowe. Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Polski. Po muzeum oprowadzał nas przewodnik, który pokazywał i opowiadał nam o dawnych przedmiotach. Widzieliśmy zbroje, kaski, dywany, obrazy, różne karabiny, oś czasu, maszynę na której robiono tkaniny.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Wojskowego Cmentarza na Powązkach. Pani przewodniczka pokazywała nam groby znanych osób, które zostały tam pochowane. Był grób Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz „ Zośki”, „ Alka” i „ Rudego”, którzy walczyli w obronie Ojczyzny i za nią zginęli.
Na tym wycieczka się zakończyła, więc wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po trasie zajechaliśmy jeszcze do Mc Donalda. Wycieczka bardzo mi się podobała.
**********************************************************************************************************
31 października pojechaliśmy na spektakl pt. ,,Dobre rady lisa Witalisa" do Kina Hutnik w Wyszkowie. Poznaliśmy lisa, który szczycił się swoim długim, puszystym ogonem i inteligencją. Wydawać by się mogło, że chciał pomagać innym zwierzakom, jednak szybko pokazał swoje prawdziwe oblicze. Okazało się, że myślał tylko o sobie. Wykorzystał on ufność i łatwowierność innych zwierząt, żeby spełniać swoje zachcianki. Poniósł zasłużoną karę. Jaką? Obejrzyjcie spektakl, a wszystkiego się dowiecie. Spektakl nauczył nas, że zawsze należy słuchać się siebie samego i nie ufać osobom, które nam źle doradzają.
Sylwia Ponichtera
*********************************************************************************************************
Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w warsztatach ,,Leśnej bandy” w Porębie.
*******************************************************************************************************
4 stycznia 2024r. dzieci z klas 0-III uczestniczyły w kolejnym spotkaniu Dziecięcej Akademii Teatralnej Pan Hilary. Tym razem rzeszowski Teatr Nemno zaprezentował spektakl pt. „ Królowa Śniegu " na podstawie baśni Christiana Andersena. Jego wyjątkowość polegała na tym, że został on zrealizowany w formie TEATRU CIENI. Spektakl ten dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń przenosząc je w świat baśniowych postaci oraz zdarzeń. Spektakl zrobił na widowni ogromne wrażenie. Dzieci oglądały go jak zaczarowane. Po zakończonym przedstawieniu mogły poznać wykonawców oraz rekwizyty, które zostały wykorzystane w teatrze cieni. To było bardzo ciekawe i wartościowe spotkanie.
Emila Knochowska
************************************************************************************************************************************************
6 maja uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wycieczce do Kina Hutnik w Wyszkowie. Celem wyjazdu było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w miejscach publicznych. Uczniowie obejrzeli spektakl teatralny pt.: ,,Przygody Tomka Sawyera”. Poznali postać głównego bohatera Tomka, który z najlepszym przyjacielem Huckiem Finnem przeżywa fascynujące przygody zmieniające ich codzienność w barwne, ciekawe wyzwania. Spektakl bardzo się podobał, wartka i zmieniająca się akcja dostarczyła pozytywnych wrażeń.
Szymańska Ewa
************************************************************************************************************************************************
ROK SZKOLNY 2022/2023
Wycieczka do Skrzatowa – Skrzaty z Lipin
30 września 2022r. uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce wesoło witając jesień w Skrzatowie, w miejscowości położonej w Lipinach koło Grzegorzewa. Wyjazd odbył się w ramach realizacji „Programu dla szkół”.
W tym jakże uroczym i bajecznym miejscu dzieci mogły spotkać zamieszkujące tam maleńkie stworki ukryte w korzeniach i konarach drzew.
Poznali główną atrakcję tego miejsca, urocze i sympatyczne alpaki, które wzbudziły wśród nich ogromne zainteresowanie. W trakcie zajęć dowiedzieli się o nich mnóstwo ciekawostek, między innymi jakie mają zwyczaje, co lubią i czego nie lubią jeść. Mogli je pogłaskać i nakarmić ulubionym przysmakiem – marchewką.
Podczas zwiedzania mini zoo uczniowie oprócz alpak mieli okazję spotkać owce, małe owieczki, króliki, kaczki i kury. Małym wycieczkowiczom towarzyszyły wesołe, wszędobylskie, zawsze gotowe na zabawy i pieszczoty pieski, które były dopełnieniem tego sympatycznego miejsca.
Uczniowie wzięli udział w ekologicznych warsztatach plastycznych ozdabiając farbami płócienne torby, które na pewno przydadzą im się w roku szkolnym.
W tej leśnej scenerii wspaniale bawili się na trampolinie. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy na dmuchanej zjeżdżalni. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się tyrolka – zjeżdżalnia na linie.
Po zabawach na kreatywnym placu zabaw uczniowie zjedli grillowaną kiełbaskę, która świetnie smakowała. Zostali poczęstowani cukrową watą i pyszną jesienną herbatą. Na zakończenie zostały odprowadzone do wyjścia przez alpakę – przewodnika stada.
Uczniowie bardzo aktywnie i radośnie spędziły czas biorąc udział w zajęciach i zabawach. Dzięki rozmaitym atrakcjom rozwijali ciekawość, szacunek i kreatywność do wszystkiego, co ich otacza. Myślę, że wioska Skrzatów na długo pozostanie w ich pamięci. Dało się to zauważyć podczas powrotu do domu, gdzie pomimo zmęczenia byli pełni humoru, radości i miłych wspomnień.
Emila Knochowska
*********************************************************************************
WYJŚCIE DO POMNIKA PATRONA SZKOŁY
- 28 października uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami udali się do pomnika Patrona szkoły - Piotra Kulasiskiego. Przed zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych, uczniowie oddając szacunek - złożyli kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło także cichej modlitwy.
- uczniowie klasy piątej, należący do koła historycznego uporządkowali grób Patrona szkoły na cmentarzu parafialnym w Brańszczyku. Minutą ciszy, modlitwą uczcili pamięć naszego lokalnego bohatera, a następnie zapalili znicz, złożyli wiązankę. Znicze zostały zapalone na mogiłach bohaterów z okresu II wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Znicz pamięci zapłonął na mogiłach osób nam bliskich. Pamiętamy o Marii Żywirskiej –historyczce, etnografce, muzealniczce, pedagogu, autorce monografii pt. „Puszcza Biała. Jej dzieje i kultura”, Patronce Skansenu w Brańszczyku, Dzidzi Karłowskiej, 8 –letniej uczennicy naszej szkoły, która zmarła w 1935 roku, z powodu panującej wówczas epidemii dyfterytu i szkarlatyny;
- uczniowie klasy VIII odwiedzili kapliczkę przy trasie S8, symbol wydarzeń związanych z wojną polsko- bolszewicką 1920 roku w naszej miejscowości, poprzedzoną pogadanką na lekcji historii na temat tego miejsca pamięci narodowej i jej bohaterów; ppor. Tadeusza Wagnera i kaprala Jerzyńskiego;
**********************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO WARSZAWY
3 listopada 2022 roku 35- osobowa grupa uczniów z klas IV- VIII wraz z opiekunami: Bożeną Tarcicką, Ewą Szymańską i Honoratą Pękul odwiedziła Warszawę. Celem naszego wyjazdu było przybliżenie uczniom historii i piękna stolicy Polski. Po opuszczeniu autokaru, udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, najstarszej części Warszawy. Niezmiennymi od lat cennymi zabytkami miasta, podziwianymi przez nas były: Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta III, Warszawska Syrenka, Pałac Prezydencki, a także wyższe uczelnie: Uniwersytet Warszawski i Akademia Sztuk Pięknych. Marzeniem nauczycieli jest, aby nasi uczniowie studiowali na uczelniach, które mogliśmy podziwiać podczas naszej pieszej wędrówki. Następnie zabytkowymi ulicami Starego Miasta przemieściliśmy się na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zapamiętajmy napis zamieszczony na płycie nagrobnej: „Tu leży Żołnierz Polski poległy za Ojczyznę”. Warto wiedzieć, że w tym symbolicznym miejscu pamięci narodowej wartę pełnią Żołnierze z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Po drodze zatrzymaliśmy się przy pomniku Józefa Piłsudskiego, w dalszej wędrówce przy ławeczce Chopina, gdzie wysłuchaliśmy Jego fortepianowej muzyki, następnie odwiedziliśmy wnętrze Kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża, w miejscu szczególnym dla dziejów chopinowskiego dziedzictwa. Dziś bardzo ważne miejsce pamięci o Chopinie, dawniej parafialny Kościół rodziny Chopinów. Każdy z nas mógł w ciszy i skupieniu pomodlić się, zobaczyć, gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina i przypomnieć sobie, że nasz wybitny kompozytor urodził się w Żelazowej Woli, a zmarł w Paryżu. O tych faktach informuje wmurowana tablica pamiątkowa z wymownymi słowami według Ewangelii Św. Mateusza: „Gdzie skarb Twój, tam serce Twoje” oraz lewy filar świątyni, gdzie wmurowano serce Fryderyka Chopina, bezcenną pamiątkę, która dotarła do Ojczyzny. Na życzenie Fryderyka przywiozła je do Polski Jego siostra Ludwika. Był świadomy, że władze rosyjskie nie pozwolą przewieźć Jego ciała do Ojczyzny. Filar Kościoła jest rodzajem pomnika, który polski naród wzniósł swojemu artyście. Ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Niepodległości, które gromadzi bogate pamiątki i eksponaty na tle burzliwej historii naszego kraju. Tam podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w zajęciach muzealnych na temat: „ Z Orłem Białym przez wieki” i „Polonia Restituta- Polska Odrodzona”. Przewodnicy przedstawili nam bolesną historię naszej Ojczyzny obejmującą lata 1914-1921, jak Polacy dążyli do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli i jak kształtowały się nasze granice. Zobaczyliśmy mapę przyszłej Europy wydrukowaną w 1914 r., w Petersburgu, Akt zaślubin Polski z morzem i o tym, że forma orzełków ulegała ewolucji. Dowiedzieliśmy się także„ Co mówi legenda?”. „Poszukując najstarszej legendy o Orle Białym i początkach państwa historycy sięgnęli do dawnych kronik. Okazało się, że opowieść narasta przez wieki, a kolejne jej elementy możemy odnaleźć u różnych kronikarzy”. Każdy chętny uczeń mógł przymierzyć hełm i poczuć się chwilowo „żołnierzem”. Z uwagą obejrzeliśmy sztandary, cenne obrazy, biżuterię, plakaty, odezwy, ulotki. Zapamiętamy postaci, które odegrały znaczącą rolę w budowaniu suwerennego państwa polskiego: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, czy też Józefa Hallera oraz wydarzenia historyczne, które miały miejsce. Przykładem było powstanie wielkopolskie, powstania śląskie. Pan przewodnik zwrócił szczególną uwagę na III powstanie śląskie z 1921r. Dzięki wysiłkom Wojciecha Korfantego Śląsk został włączony do Polski. Nasza wiedza została wzbogacona przed Narodowym Świętem Niepodległości, w 104 rocznicę odzyskania niepodległości w Pałacu Przebendowskich / Radziwiłłów. Nie zabrakło realizacji punktu naszej wycieczki zgłoszonej przez uczniów. Miejscem rozrywki był Park Trampolin. Przemieszczając się autokarem do tego miejsca podziwialiśmy samoloty, które startowały z Okęcia w podniebną podróż. Odwiedziliśmy też Mc Donald’s. Trzeba powiedzieć, że dopisała nam przepiękna, jesienna pogoda. Z żalem żegnaliśmy Warszawę. Wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie oświadczyli, że ponownie odwiedzą stolicę Polski.
Honorata Pękul
*******************************************************************************************************************************
UDZIAŁ POCZTU SZTANDAROWEGO W GMINNYCH OBCHODACH ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 11 listopada 2022 r. poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w gminnych obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej za Ojczyznę, odprawionej w kościele parafialnym w Brańszczyku. Następnie przeszliśmy na cmentarz parafialny, zapaliliśmy znicz na pomniku żołnierzy wojny 1920r., oddając w ten sposób hołd bohaterom.
************************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO WYSZKOWA
15 listopada uczniowie kl.I-VIII uczestniczyli w wycieczce do Wyszkowa do Kina Hutnik na spektakl teatralny oraz do Biblioteki Pedagogicznej. Celem wyjazdu było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki teatralnej i odpowiedniego zachowania w miejscach publicznych - rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
*********************************************************************************************************
WYCIECZKA DO WYSZKOWA
25 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Wyszkowa do Kina Hutnik w Wyszkowie.Celem wyjazdu było rozwijanie umiejętności odbioru kultury wysokiej, poznanie pracy aktorów teatralnych, poznanie teatru marionetek.
****************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO TREBLINKI
29 listopada 2022 roku uczniowie klas IV- VIII wraz z nauczycielami: Agatą Komor, Ewą Szymańską i Honoratą Pękul pojechali na wycieczkę do Treblinki. Tam odbyliśmy „żywą lekcję historii” w ramach programu: „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego. Pani przewodnik zapoznała nas z historią Treblinki. W skupieniu słuchaliśmy tego, co mówiła. W interesujący i dostosowany do wieku naszych uczniów sposób zapoznała nas z planem obozów: Treblinka I i Treblinka II. Poznaliśmy mapę z planem obozu odtworzonym na podstawie relacji osób, które w obozie przebywały. W muzeum oglądaliśmy różne eksponaty pochodzące z okresu II wojny światowej. Ze skupieniem przyglądaliśmy się przedmiotom, które zostały odnalezione na terenie Karnego Obozu Pracy, Treblinka I, który Niemcy utworzyli latem 1941roku. Obejrzeliśmy wystawy i filmy opowiadające o Treblince, m.in.„Oczy suche od łez”, „BARY- pies z Treblinki”. Podczas zwiedzania obozu zagłady uczniowie przeszli „czarną drogę”, widzieli betonowe bloki symbolizujące tory, oglądali kamienie stworzone na wzór macew, czyli nagrobków na żydowskim cmentarzu. Warto wiedzieć, że macewy Niemcy wykorzystywali do brukowania placu obozowego. Naszą szczególną uwagę skupił pomnik, który jest symbolicznym grobowcem Tych, co zginęli i napis: „NIGDY WIĘCEJ”.
W dalszej kolejności udaliśmy się do obozu pracy. Zobaczyliśmy żwirownię, miejsce, w którym pracowali więźniowie. W początkowym okresie funkcjonowania obozu osadzano w nim głównie Polaków, później i Żydów, w większości mieszkańców dystryktu warszawskiego. Wszyscy byli przymuszani do pracy w odkrywkowej kopalni żwiru. Obóz został zlikwidowany w końcu lipca 1944 roku. Następnie dotarliśmy do miejsca niezwykle wzruszającego, skłaniającego do refleksji, miejsca straceń, do zbiorowych mogił i pomnika upamiętniającego zamordowanych Romów i Sinti z Polski i Niemiec. Pani przewodnik opowiedziała nam o miejscu, gdzie były wykonywane egzekucje i bolesną historię 14-letniej Hani Zaleskiej, która zginęła kilka dni przed wyzwoleniem obozu, w 1943 roku. Na tablicy informacyjnej przed wejściem na teren obozu widnieje liczba 800 tys. zamordowanych- ofiar obozu zagłady w Treblince. W naszej pamięci pozostanie miejsce, gdzie znajdują się głazy upamiętniające śmierć ludzi różnej narodowości: Żydów z Polski, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, Macedonii, Niemiec i Związku Radzieckiego. Jeden z kamieni poświęcony jest Januszowi Korczakowi, który z własnej woli zginął tam z grupą dzieci na początku sierpnia 1942 roku. To oni stali się symbolem męczeńskiej śmierci tysięcy deportowanych tu ludzi. Głównym celem naszej wizyty było oddanie hołdu zamordowanemu tu, w Treblince Januszowi Korczakowi, wielkiemu Przyjacielowi Dzieci i Jego wychowankom. Przez lata prowadząc Dom Sierot wspierał je i przygotowywał do dorosłego życia. Często powtarzał, że nie ma dzieci-są ludzie. Warto znać myśl Starego Doktora: „Kiedy dziecko się śmieje, śmieje się cały świat”. Wycieczka do Treblinki, oddalonej od nas 45 kilometrów, miejsce historyczne, z pewnością u wielu jej uczestników wywołało zadumę i refleksję.
Honorata Pękul
****************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO WYSZKOWA
3 lutego uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Wyszkowa do Kina Hutnik w Wyszkowie. Celem wyjazdu było rozwijanie umiejętności odbioru kultury wysokiej, poznanie pracy aktorów teatralnych.
*******************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO WYSZKOWA
14 marca odbyła się wycieczka do Wyszkowa do Kina Hutnik na spektakl teatralny ,,Kartki z powstania". W wycieczce wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Przedstawienie oparte zostało na utworze „Pamiętniki z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego.
*******************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO WYSZKOWA
13 kwietnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w spektaklu ,,Straszka Pospolita" w ramach programu Dziecięcej Akademii Teatralnej Pan Hilary,odbył się także wiosenny spacer po Parku Miejskim w celu obserwacji zjawisk przyrodniczych i czynów człowieka.
*********************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO WYSZKOWA
27 kwietnia uczniowie klasy VIII wzięli udział w wycieczce w zakresie doradztwa zawodowego. Celem wyjazdu było zapoznanie się z ofertą szkół średnich w Wyszkowie.
*********************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO OSTROŁĘKI
9 maja uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce do Ostrołęki.
*********************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO TORUNIA
31 maja uczniowie klas IV-VIII zwiedzali Toruń, poznali tradycję wypieków toruńskich pierników.
**********************************************************************************************************************************
WYCIECZKA DO WYSZKOWA I PORĘBY
14 czerwca uczniowie klas IV_VIII odwiedzili miejsca związane z martyrologią narodu polskiego na terenie powiatu wyszkowskiego - w Wyszkowie i w Porębie.
ROK SZKOLNY 2021/2022
W ramach akcji ,,Szkoła pamięta" odbyły się wyjścia uczniów z wychowawcami do pomnika Patrona Szkoły, do kapliczki Wagnera, na cmentarz parafialny.
***********************************************************************************************************************************************
1 grudnia 2021 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – V i VII – VIII odbyli wycieczkę do Warszawy. Udali się do Muzeum Nowa Praga aby obejrzeć największą na świecie wystawę kosmonautyki „Cosmos Discovery” oraz wziąć udział w nietypowej lekcji wychowania fizycznego w Hangarze 646.
Na wystawie było nieziemsko. Dzieci poznały historię podboju kosmosu, od pierwszych, historycznych prób, aż po obecne wyprawy oraz przyszłość lotów kosmicznych. Wystawa zawierała setki oryginalnych eksponatów z USA, Rosji oraz Polski, które znajdowały się w kosmosie, unikalną kolekcję skafandrów, prawdziwych modeli statków kosmicznych, promów kosmicznych i rakiet. Dzieci przynoszą ze sobą nieodpartą ciekawość wszystkiego wokół dlatego wybierając wystawę chcieliśmy zainteresować uczniów kosmosem i pogłębić ich wiedzę z tego zakresu, a także budować poczucie wartości. Wskazać, że można rozwijać swoje pasje w różnych kierunkach. Chętne dzieci mogły wziąć udział w interaktywnym, kosmicznym obozie treningowym dla kosmonautów w najnowocześniejszej technologii 3D. Każdy uczestnik otrzymał kartę kosmiczną – kartę kosmonauty z nazwiskiem i historią życia prawdziwego astronauty.
Następnie dzieci udały się na lekcję wychowania fizycznego do Hangaru 646, gdzie na trampolinach, ściankach wspinaczkowych oraz wieżach do skoków rozwijały koordynacje i ogólną sprawność ruchową.
Program wycieczki został ułożony w taki sposób aby wskazać uczestnikom, którzy byli w różnym wieku (od kilku do kilkunastu lat), jak można spędzić wolny czas z dala od wszelkiego rodzaju używek. Zabawie przyświecało hasło: „Duży i mały może bawić się doskonale”. Uczniowie mieli możliwość kształtowania przynależności do środowiska jakim jest szkoła. Mogli wzmacniać swoje więzi oraz kontakty interpersonalne poprzez wspólną zabawę. Celem zajęć w Hangarze było przygotowanie do aktywności fizycznej oraz ochrona i dbanie o zdrowie własne oraz innych. W ten sposób chciano uświadomić uczniom potrzeby całożyciowej aktywności fizycznej oraz konieczności stosowania prozdrowotnego stylu życia, co sprzyja zapobieganiu chorobom i doskonaleniu zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie biletów na wystawę Cosmos Discovery, a Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za dofinansowanie do przejazdu.
Anna Rozenek
***************************************************************************************************************************************************
11 maja klasy IV-V miały okazję uczestniczyć w pieszej wycieczce po terenach Trzcianki. Przewodnikiem tej grupy był znany wyszkowski piechur, harcerz i przyrodnik - Jurek Sitek. Trasa 6 kilometrowa dla większości uczestników nie była zbyt trudna i przebiegała trasą: szkoła - Błękitna Laguna - Gajówka Lipa - szkoła. W trakcie spaceru Jurek Sitek przekazywał wiedzę na temat napotkanych roślin i ich zastosowania, zwyczajów zwierząt, których tropy zauważyliśmy po drodze oraz jadalnych roślin, które są w zasięgu naszych lasów. Pomimo upału i zmęczenia wszystkim udało się pokonać 3 godzinną wędrówkę.
Renata Samsel
*************************************************************************************************************************************************
Dnia 8 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”2022. Pierwszym punktem wyjazdu było Muzeum Ziemi, którego celem było popularyzowanie u uczniów wiedzy paleogeograficznej, geologicznej i mineralogii.
Podczas lekcji muzealnej podziwialiśmy piękne wystawy zgromadzone w dwóch obiektach muzealnych. Pan przewodnik z dużym zaangażowaniem opowiadał o znajdujących się w nich kolekcjach meteorytów, bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych, niezwykłych minerałów i skał pochodzących z terytorium Polski oraz innych regionów świata.
Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Neonów, które zajmuje się dokumentacją i ochroną polskich reklam świetlnych powstałych po II wojnie światowej. Podczas zwiedzania uczniowie zobaczyli wiele wyjątkowych neonów oraz innych instalacji reklamowych, zaprojektowanych przez wybitnych artystów. Poznali także wiele ciekawych faktów z historii neonów, kiedy za czasów świetności zdobiły one różne zakątki Warszawy.
Zajęcia w muzeach rekomendowane przez MEiN były interesujące i z pewnością na długo zostaną w pamięci.
Zgodnie z planem wycieczki w dalszą drogę wyruszyliśmy do rozrywkowego centrum miasta – Hulapark w Hulakula. Na miejscu odbyły się warsztaty na wesoło z ciekłym azotem. Starsi uczniowie zamieniając się w naukowców, tworzyli swój wyjątkowy przepis na najpyszniejsze i najbardziej kremowe lody.
Młodsze dzieci podczas wyjątkowych warsztatów tworzyli „glutki” według własnego projektu. Ogromne emocje towarzyszyły także podczas zabawy na sali zabaw Hulapark. Uczniowie próbowali poznać tajniki sztuki gry w kręgle. Każdy kolejny rzut sprawiał im ogromną radość oraz motywował do dalszej zabawy.
Wycieczka była pełna atrakcji i wrażeń. Wszyscy uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili na teren szkoły, miło wspominając czas, który poświęcili na naukę, zabawę oraz nowe doświadczenia.
Emila Knochowska
**************************************************************************************************************************************************
“Przywróćmy wspomnienia” - spotkanie podsumowujące
12 czerwca trójka uczennic z naszej szkoły miała okazję wyjechać do Warszawy w ramach udziału w projekcie “Przywróćmy wspomnienia” na spotkanie podsumowujące projekt. Po przyjeździe do Warszawy i zakwaterowaniu w hotelu “Gromada”, postanowiliśmy przejść się po Warszawie. Najpierw wjechaliśmy na 30 piętro Pałacu Kultury na Taras Widokowy, następnie udaliśmy się do Pierogarni na pyszne jedzonko, a wieczorem pochodziliśmy po pobliskim Parku Muzycznym.
Kolejnego dnia z samego rana czekało na nas śniadanie. A o godz. 9.30 wyruszyliśmy do pobliskiego Brain Embassy Czackiego, gdzie czekało nas przygotowanie stoiska z prezentacją prac wykonanych w czasie trwania projektu. Takich stoisk było raze 13. Każda szkoła, której udało się zdobyć grant z Fundacji Edukacja Inspiracja, prezentowała swoje efekty pracy. Szkoły miały różne pomysły: gry terenowe, eksperymenty fizyczne, poznawanie kultury słowiańskiej, lektury z Maincraftem itp. Uczennice Natalia, Zuzia i Wiktoria miały za zadanie przy swoim stoisku zaprezentować działania w ramach projektu “Przywróćmy wspomnienia”, czyli tworzenia mini Skansenu w naszej szkole.
Wyszło naprawdę super. Następnie stoiska się zmieniały, a uczennice miały okazję poznać inne ciekawe projekty z całej Polski. Po obiedzie były jeszcze specjalne, innowacyjne zajęcia dla uczniów i nauczycieli.
Po zakończonym spotkaniu udaliśmy się w drogę powrotną do Wyszkowa.
Renata Samsel
*************************************************************************************************************************************************
ROK SZKOLNY 2019/2020
WYCIECZKA DO CIECHANOWCA I KORYCIN
W dniu 17 września uczniowie z kl. I-VIII wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i do Ziołowego Zakątka w Korycinach. Ciechanowiec znajduje się w przepięknie położonym zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku. Zaś siedziba Ziołowego Zakątka mieści się wśród malowniczych pól i lasów. Na tych terenach wciąż żywa jest tradycja zielarska, z której korzystamy i czerpiemy prozdrowotne właściwości. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum w Ciechanowcu. Pani przewodnik zapoznała uczniów z osiągnięciami techniki rolniczej, m.in. dawnymi traktorami i innymi maszynami rolniczymi. Podczas zwiedzania uczniowie oglądali eksponaty znajdujące się w pałacu i innych historycznych obiektach udostępnionych podczas zwiedzania, m.in. XVIII- wieczny kościół z dzwonnicą, chaty chłopskie oraz kolekcję zabytkowych pojazdów konnych. Wiele emocji wzbudziła wystawa pisanek pochodzących z różnych regionów Polski. Następnie uczniowie oglądali stare domki utrzymane w oryginalnym stylu z zadbanymi ogródkami. Następnym punktem wycieczki była wizyta w Ogrodzie ,,Zielony Zakątek” w Korycinach, która rozpoczęła się od wspólnego ogniska. Później uczniowie wyruszyli na spacer po ogrodzie. Pani przewodnik opowiadała o roślinach i ziołach, ich właściwościach, zastosowaniu w wielu dziedzinach życia. Spacer po ogrodzie wywarł na uczniach niesamowite wrażenie, urzekł wielobarwnością roślin, ich aromatem i spokojem. Po zwiedzaniu ogrodu wszyscy udali się na warsztaty ziołowe, podczas których wykonywali własne mieszanki herbaciane, które zabrali do domu. Wszyscy pełni niezapomnianych wrażeń i miłych wspomnień wrócili do domu.
Ewa Szymańska
WYCIECZKA DO KINA HUTNIK W WYSZKOWIE
17 października odbyła się wycieczka do Kina Hutnik na spektakl teatralny pt.:,,Tomek Sawyer", który jest adaptacją książki ,,Przygody Tomka Sawyera". Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki, krzewienie kultury i estetyki żywego słowa. Naszą uwagę przykuwały stroje aktorów, a ich gra była pełna swobody i naturalności. Oprawa muzyczna pomagała zrozumieć uczucia postaci i wprowadzała w odpowiedni nastrój. Przedstawiona historia wielokrotnie nas rozbawiła, momentami zasmuciła, wzruszyła i skłoniła do refleksji. Po przedstawieniu widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
Ewa Szymańska
WYJAZD NA GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA W POBLISKIM LESIE
29 października uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą pojechali rowerami na grób nieznanego żołnierza w pobliskim lesie. W ciszy, zadumie, pochylając się nad leśną mogiłą, uczniowie pomodlili się i zapalili znicze.
Ewa Szymańska
WYJŚCIE DO POMNIKA PATRONA SZKOŁY
31 października uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami udali się do pomnika Patrona szkoły - Piotra Kulasiskiego. Przed zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych, uczniowie oddając szacunek - złożyli kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło także cichej modlitwy.
Ewa Szymańska
WYCIECZKA DO CIECHANOWA I OPINOGÓRY
4 grudnia odbyła się całodniowa wycieczka do Ciechanowa i Opinogóry. W programie wycieczki było:
- zwiedzanie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
- zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
- warsztaty w Fabryce Bombek w Ciechanowie
Ewa Szymańska
WYCIECZKA DO WARSZAWY
5 lutego odbyła się wycieczka do Warszawy. W programie wycieczki było:
- zwiedzanie gmachu Telewizji Polskiej
- pobyt w parku rozrywki Jump Arena
- seans w kinie 6D
Ewa Szymańska
ROK SZKOLNY 2018/2019
UCZNIOWIE Z TRZCIANKI Z WIZYTĄ W QUAD GRAPHICS
Uczniowie klasy VIII wzięli udział w nietypowych zajęciach z zakresu zawodoznawstwa. 25 października udali się na wycieczkę do największego wyszkowskiego przedsiębiorstwa Quad Graphics. Zajęcia zostały zorganizowane przez p. Katarzynę Kielisiak, nauczyciela doradztwa zawodowego i wiedzy o społeczeństwie we współpracy z Quadem
Uczniowie wraz ze swoim wychowawcą p. Ewą Szymańską spędzili przedpołudnie na zajęciach i na zwiedzaniu Quad Graphics. Mieli okazję na własne oczy zobaczyć zakład produkcyjny (drukarnię i introligatornię), ale również część administracyjną. Mogli spotkać i porozmawiać z osobami wykonywującymi takie zawody jak np. mechanik, czy elektromechanik, ale również pełniącymi znaczące role w kierownicze jak dyrektor zakładu, czy inni specjaliści z zakresu administracji.
Dodatkowym efektem spotkania było przedstawienie szczególnej oferty edukacyjnej w postaci planowanej klasy patronackiej, którą zamierzają otworzyć ZS nr 1 w Wyszkowie w porozumieniu z Quadem. Jako przyszli absolwenci szkoły podstawowej chętni uczniowie będą mogli kontynuować naukę w szkole branżowej I stopnia z możliwością zdobycia kwalifikacji w zawodzie drukarz, introligator, mechanik lub elektromechanik. Quad Graphics gwarantuje objęcie tych uczniów praktykami zawodowymi, z możliwością kontynuowania pracy zawodowej w Quadzie.
Bardzo dziękujemy całemu zespołowi pracowników, którzy otoczyli nas opieką i bardzo miło przyjęli w trakcie pobytu na terenie przedsiębiorstwa. Składamy wyrazy szacunku za wsparcie , zaangażowanie w organizację wizyty oraz podzielenie się doświadczeniem zawodowym, co może przydać się młodym osobom, które już wkrótce wejdą na rynek pracy.
Katarzyna Kielisiak
- wyjście do pomnika Patrona szkoły
********************
- wycieczka do Wyszkowa
2 października uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Wyszkowa. Obejrzeli spektakl teatralny ,,Świat Robotów" przygotowany na motywach utworu Lema. Gra aktorów pełna swobody i naturalności wywołała na twarzach uczniów uśmiech. Przedstawienie wszystkim się podobało.
*******************
-wycieczka do Wyszkowa
10 października uczniowie kl.IV-VIII uczestniczyli w wyjeździe do Kina Hutnik. Głównym celem było obejrzenie filmu pt.: ,,Dywizjon303. Historia prawdziwa". Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Film wszystkim się podobał.
******************
- wycieczka do Wyszkowa
17 października 2018 roku uczniowie z klas IV – VII udali się do Kina Hutnik w Wyszkowie. obejrzeli spektakl ,,Xanartheis Gdziekolwiek jesteś ... powrócisz". Grupa taneczna pokazywała, że powinniśmy żyć zgodnie z sercem i własnymi wartościami oraz nie przejmować się, gdy ktoś mówi nam, że coś się nie uda. Powinniśmy dążyć do tego, co nam mówi serce i żyć tak, jak mówi nam serce.
- wycieczka do Wyszkowa – do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,Dziady” cz.II
- jednodniowa wycieczka do Warszawy – koncert mikołajkowy ,,5 złotych minut ratujących życie" na hali Torwar, wizyta w Muzeum Narodowym, pobyt w Multikinie, obejrzenie filmu pt.:,,Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwarda"
ROK SZKOLNY 2017/2018
-wyjście do pomnika Patrona szkoły
- wyjazd do Brańszczyka na cmentarz parafialny - odwiedzenie grobu Patrona i żołnierzy poległych w czasie wojny
- jednodniowa wycieczka do Brańszczyka – na cmentarz parafialny, zapalenie zniczy na grobie Patrona szkoły, żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny, na grobie Marii Żywirskiej; udział w Mszy Św. w intencji ks.Wojciechowskiego, spotkanie z Wójtem Gminy – pogadanka nt. samorządności; zwiedzanie skansenu, wystawy poświęconej Marii Żywirskiej
Uczniowie i nauczyciele udali się na wycieczkę do Brańszczyka. Wzięli udział w niecodziennej lekcji historii, którą poprowadził dla nas Wójt gminy. Gospodarz naszego terenu przedstawił w ciekawy sposób historię naszej małej Ojczyzny. Zwrócił uwagę na ponad 800-letnią historię miejscowości gminnych. W tym dniu obejrzeliśmy w Skansenie wystawę poświęconą Marii Żywirskiej. Odwiedziliśmy także cmentarz parafialny. Zapaliliśmy znicze na grobie Patrona szkoły, Marii Żywirskiej, mogiłach żołnierzy poległych w okresie II wojny światowej i bohaterach wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Oddaliśmy cześć Tadeuszowi Wagnerowi. Uczestniczyliśmy też w Mszy Św. w intencji ks. Józefa Wojciechowskiego- przyjaciela naszej szkoły. Modliliśmy się z ks. dyrektorem Łukaszem Mikołajczykiem i mieszkańcami w Domu Emeryta im ks. Orione w Brańszczyku
- wycieczka do Wyszkowa – do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,Śladami Stasia i Nel” – adaptacji książki ,,W pustyni i w puszczy”, mini warsztaty teatralne, aktywne spędzanie czasu na basenie
- jednodniowa wycieczka do Warszawy – zwiedzanie z przewodnikiem Stadionu Narodowego; oglądanie spektaklu teatralnego pt. ,,Mały Książę: w Teatrze Roma; oglądanie wystaw i eksponatów w Muzeum Wojska Polskiego; zabawy w Hangarze 646.
Celem wycieczki było poznanie miejsc pamięci narodowej, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego, rozwijanie poczucia przynależności do narodu, budowanie więzi emocjonalnych między Polakami, przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym kraju. W programie wycieczki:
-wycieczka do Wyszkowa - do Kina Hutnik na występy Rewii Dziecięcej Sylaba
- wycieczka do Wyszkowa - do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne pt. ,,Zemsta” w wykonaniu aktorów z Teatru Roma w Warszawie
- wyjazd na wigilię dla chorych i samotnych do Domu Emeryta w Brańszczyku
- wyjście do pomnika Patrona dnia 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- wyjazd na cmentarz parafialny- odwiedzenie grobu Patrona i żołnierzy poległych w czasie wojny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- wycieczka do Wyszkowa – do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,Bajka o Warsie, Sawie i Warszawskiej Syrence”
- wycieczka do Wyszkowa – do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,Hobbit czyli podróż w nieznane”
- wycieczka do Warszawy dla uczniów kl.VII z terenu gminy Brańszczyk
- wyjazd do Wyszkowa na Festyn Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
- jedna uczennica wzięła udział w trzydniowej wycieczce do Zakopanego
22 lutego delegacja uczniów kl.VII wraz z wychowawcą p.E.Szymańską i p.M.Wyszomirską wzięła udział w młodzieżowej debacie dotyczącej przeciwdziałąnia powszechności dopalaczy i innych środków psychoaktywnych w ramach kampanii ,,Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga". Debata odbyła się w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie. Głównym celem debaty było zwiększenie poziomu wiedzy nauczycieli i uczniów o zagrożeniach, jakie związane są z narkotykami i dopalaczami, ale też kształtowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży szkolnej na temat negatywnego wpływu środków odurzających. Celem debaty była również integracja środowiska oświatowego – uczniów i nauczycieli z różnych szkół powiatu wyszkowskiego, budowanie koalicji na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom, a także promowanie dobrych praktyk w szkołach.
ROK SZKOLNY 2016/2017
- W dniu 29 września uczniowie klasy III wraz z wychowawcą wybrali się do pobliskiego lasu w Trzciance. Była piękna i słoneczna pogoda. W czasie wycieczki dzieci obserwowały przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Mówiły o odpowiednim zachowaniu się w lesie, który jest domem nie tylko dla zwierząt ale i roślin. Poznały warstwową budowę lasu. Wskazywały drzewa liściaste i iglaste. W czasie spaceru po lesie zbierały okazy przyrodnicze i inne dary lasu. Z wielkim zaangażowaniem wsłuchiwały się w odgłosy otaczającej ich przyrody. Na zakończenie wycieczki mogły się wspólnie pobawić i cieszyć słoneczną pogodą. Uczniowie powrócili do szkoły zmęczeni ale uśmiechnięci. Wycieczka do lasu była dobrą okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą oraz wzbogacenia wiedzy przyrodniczej wśród uczniów.
Emila Knochowska
- wycieczka do Warszawy – zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, Zamku Królewskiego
- wyjście do pomnika Patrona przed dniem 1 listopada
- wyjazd na cmentarz parafialny- odwiedzenie grobu Patrona i żołnierzy poległych w czasie wojny
- wycieczka do Wyszkowa – do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,Sposób na szkołę”, wizyta w Bibliotece Miejskiej- udział w lekcji nt. regionalizmu, oglądanie okolicznościowych wystaw
-wycieczka do Wyszkowa do Kina Hutnik na spektakl ,,Na Zielonym Wzgórzu”, wizyta w Bibliotece Miejskiej, obejrzenie wystawy poświęconej Cyprianowi Kamilowi Norwidowi i wystawy przedstawiającej Wyszków z czasów
- wycieczka do Wyszkowa do Kina Hutnik na spektakl ,,Baśnie Andersena”
- wycieczka do Płocka
ROK SZKOLNY 2015/2016
- wyjście do pomnika Patrona przed dniem 1 i 11 listopada
- wycieczka do Wyszkowa – do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,Pinokio”, wizyta w Bibliotece Miejskiej
-wycieczka do Wyszkowa do Kina Hutnik na spektakl muzyczny ,,Piosenkostop”, wizyta w Bibliotece Pedagogicznej, zwiedzanie zakładu pracy Ardagh Glass dawnej Huty Szkła
- wycieczka do Warszawy do Centrum Rozrywki ,,Cinema Park” realizacja zagadnień wg programu edukacyjnego ,,Podróże kosmiczne”, w sali 3D oglądanie filmu o podróży na krańce Wszechświata, film o planecie Ziemi, kino objazdowe – film pt. ,,Dom”, słuchowisko ,,Jak mogłoby wyglądać tajemnicze spotkanie z pozaziemskimi istotami” warsztaty zdobienia pierników świątecznych, pobyt w Eldorado
- wycieczka do Brańszczyka- na cmentarz parafialny, do Domu Emeryta, zwiedzanie skansenu
- wycieczka do Torunia
- W dniu 19 maja 2016 roku 30 uczniów z klas I – III oraz 9 dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyło w wycieczce do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Virga” w Drogoszewie prowadzonego przez Marcina Wiśniewskiego. Celem wyjazdu było propagowanie aktywnego spędzania czasu w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Ośrodek proponuje swój autorski program zajęć, gdzie podczas zabawy dzieci zdobywają wiedzę o przyrodzie, a przede wszystkim o okolicznych gatunkach ptaków. Dzieci wzięły udział w pogadance na temat sowy płomykówki. Poznały jej cechy charakterystyczne oraz warunki życia. Następnie samodzielnie malowały sowy wykonane z masy solnej. Oglądały licznie zgromadzone eksponaty piór, gniazd i szkieletów różnych ptaków. Odbyły spacer do lasu w celu poznania pracy ornitologa. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie zagrody wiejskiej, karmienie zwierząt oraz spotkanie z dzikiem. W dalszej części wycieczki uczniowie obejrzeli ogród warzywny, sad oraz łąkę zapoznając się z różnymi gatunkami roślin tam żyjących. Po bardzo ciekawych zajęciach na dzieci czekały ekologiczny poczęstunek i ciepła herbata. Był również czas na swobodną zabawę na świeżym powietrzu. Dla wszystkich pobyt w gospodarstwie "Virga" okazał się niesamowitą przygodą i doskonałą formą spędzenia wolnego czasu w naturalnym środowisku.
Bożena Tarcicka
ROK SZKOLNY 2014/2015
- wyjście dla uczniów kl.0-III na skrzyżowanie ulic przy głównej trasie (z udziałem funkcjonariuszy policji)
- wyjścia uczniów z wychowawcami do pomnika patrona szkoły przed dniem 1 i 11 listopada
- wyjazd na wigilię dla chorych i samotnych do Domu Emeryta w Brańszczyku
- wycieczka do Wyszkowa – do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,W tajemniczym ogrodzie”, wizyta w Bibliotece Miejskiej – oglądanie wystawy poświęconej bohaterom września, pobyt na basenie
-wycieczka do Wyszkowa do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,Piotruś i wilk” , pobyt na basenie
- wyjazd w czasie ferii zimowych na pływalnię do Wyszkowa
-23 kwietnia – wycieczka do Warszawy
W dniu 23 kwietnia 2015r. uczniowie klas I - VI wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym etapem naszej wycieczki była wizyta w Manufakturze Cukierków. Uczniowie mieli okazję stworzyć karmelkowe cudeńka czyli lizaki, które bardzo im smakowały. Następnie udaliśmy się na Torwar- halę widowiskowo-sportową, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu znanej z występów na całym Świecie, jedynej w swoim rodzaju Moskiewskiej Rewii na lodzie, która zaprezentowała fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci, oparte na motywach baśni autorstwa Charls'a Perraulta ,,Śpiąca Królewna". Wspaniałe, różnorodne kostiumy, bogata scenografia, jak również energetyzujące widzów układy choreograficzne zostały zaprojektowane przez Olgę Kondraszową – mistrzynię jazdy figurowej. Ponadto wartość artystyczną spektaklu wzbogaciły fantastyczne efekty specjalne, wraz z pokazem sztucznych ogni w finale rewii. W trakcie przedstawienia mogliśmy podziwiać nie tylko doskonałą muzykę i choreografię, ale również indywidualne popisy zawierające trudne elementy jazdy figurowej. Kolejnym punktem naszej wycieczki były Łazienki Królewskie, czyli letnia rezydencja Stanisława Augusta. Jest to miejsce pełne bogactwa architektonicznego i wybitna realizacja idei oświeceniowych, gdzie wysoka kultura spotyka się ze zjawiskową przyrodą. To piękno można było obserwować podczas spaceru. Uczniowie bardzo chętnie obcowali z tamtejszymi ptakami czy też wiewiórkami, karmiąc je okruszkami chleba. Następnie udaliśmy się na lekcje muzealne. Uczniowie kl. I-III uczestniczyli w lekcji ,,Poznaj Króla”, zaś uczniowie kl. IV-VI w lekcji ,,Obiady czwartkowe”. Lekcje muzealne prowadzone metodami warsztatowymi bardzo się podobały. Wycieczka zakończyła się pobytem w Mc Donalds.
30 kwietnia - wycieczka do Wyszkowa
Rano wyjechaliśmy do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów z Teatru Roma w Warszawie pt. ,,A to są cztery pory roku”. Był to ładny, poetycki spektakl, który za pomocą tańca, obrazu i muzyki granej na żywo opowiadał o tym, co jest najbardziej niesamowite i magiczne w otaczającym nas świecie – o przyrodzie. O jej rytmie, o tym jak się zmienia, ile ma barw i odcieni. Następnie udaliśmy się do Ochotniczej Straży Pożarnej. Celem wizyty było poznanie pracy strażaków oraz trudności z jakimi spotykają się podczas służby. Strażak p.Sarbiewski ze szczególnym zaangażowaniem zaprezentował nam wyposażenie wozu bojowego, a także sprzęty niezbędne podczas akcji ratunkowych tj. nożyce hydrauliczne, butlę tlenową z maską, kombinezony, węże strażackie, sprzęt medyczny. Uczniowie dowiedzieli się o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków, w jakich okolicznościach można wezwać straż. Dzieci dowiedziały się, że strażacy służą pomocą także podczas wypadków i klęsk żywiołowych. Dzieci przez chwilę mogły wcielić się w rolę strażaka zakładając hełm, wiele radości sprawiły im również próby posługiwania się wężem. Mogliśmy z bliska obejrzeć wóz strażacki, a jego głośny sygnał alarmowy wzbudził wiele emocji. Dziękujemy wszystkim panom strażakom. Później udaliśmy się do parku, zwiedziliśmy pomniki znajdujące się tam, bawiliśmy się na placu zabaw i podziwialiśmy piękno wiosennej przyrody.
25 maja - wycieczka do Warszawy
Ten dzień także okazał się pełen niezapomnianych wrażeń. Pojechaliśmy do Cinema Park. Dowiedzieliśmy się, że Ziemię zamieszkują miliony różnych gatunków zwierząt, różnej wielkości, odmiennych kształtów: od malusieńkich mrówek po olbrzymie słonie, od ponurych żuczków po kolorowe pawie. W czasie programu Królestwo zwierząt odkryliśmy dziką naturę każdym zmysłem. W sali 3D założyliśmy specjale okulary i wspólnie z kluczem ptaków wybraliśmy się w ekscytującą podróż w czasie ich corocznych migracji. W sali wyobraźni wspólnie z grupą przyjaciół wybraliśmy się na wyprawę po amazońskiej dżungli. W sali ruchu wzięliśmy udział w podwodnej podróży po głębiach mórz i oceanów. W sali muzyki dowiedzieliśmy się w jaki sposób porozumiewają się ze sobą zwierzęta. W sali interakcji odpowiedzieliśmy na pytania dotyczące zwierząt. W sali inspiracji obejrzeliśmy film o małych orangutanach. Zobaczyliśmy jak nabywają nowe umiejętności, które pozwalają im przetrwać w dzikiej dżungli. Następnie udaliśmy się do pizzerii i uczestniczyliśmy w warsztatach pieczenia pizzy. Samodzielnie upieczona pizza smakowała wyśmienicie. W drodze powrotnej nie zabrakło wizyty w McDonalds. Wycieczka bardzo nam się podobała.
- wycieczka rowerowa do Kamieńczyka – pobyt w muzeum, zwiedzanie pomników
- wyjazd do Warszawy na uroczyste przekazanie 3 wózków inwalidzkich w ramach zbiórki nakrętek
WYJAZD UCZNIÓW NA UROCZYSTE PRZEKAZANIE WÓZKÓW INWALIDZKICH
Nasza szkoła od trzech lat zajmuje się zbiórką plastikowych nakrętek. W akcji biorą udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Cieszy nas życzliwość i zaangażowanie nie tylko uczniów, ale całych rodzin. Rezultatem dobrego serca i chęci niesienia bezinteresownej pomocy było zebranie wielu worków nakrętek, które przekazane zostały do Żoliborskiego Stowarzyszenia ,,Dom – Rodzina – Człowiek”. Akcja pozwoliła nam wszystkim uświadomić sobie, jak ważne jest bezinteresowne niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, a także w procesie kształtowania postaw społecznych, nauczyła nas tworzenia stałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu. Uczy od najmłodszych lat jak drobne, nic nie znaczące przedmioty zamieniać w dobry gest i uczynek. Pokazuje, że pomoc to nie tylko pieniądze. W naszej szkole nagradza się uczniów najbardziej zaangażowanych w akcje charytatywne. Od dwóch lat duże zaangażowanie w zbiórkę nakrętek dostrzegliśmy u P.Zawistowskich, do akcji przyłączyła się cała rodzina.
27 października 2014r. odpowiedzieliśmy na zaproszenie Stowarzyszenia ,,Dom-Rodzina-Człowiek” z Warszawy i wzięliśmy udział w uroczystym przekazaniu trzech wózków inwalidzkich. W uroczystości wzięli udział uczniowie z klasy IV i VI wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego oraz absolwent szkoły Filip Zawistowski z mamą p.Jolantą Zawistowską. Uroczystość rozpoczęła się w Katedrze Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Mszę w intencji Stowarzyszenia celebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup kmdr. Janusz Bąk. Po mszy udaliśmy się do Służewskiego Domu Kultury przy ul. Bacha 15, gdzie wózki czekały już na przekazanie.
Po przywitaniu przybyłych gości Pani Prezes Zofia Korzeniecka-Podrucka przedstawiła sprawozdanie ze zbiórki. Na trzy wózki zebrano 27 ton i 540 kg, wózki kosztowały 22 032 zł. Na dzień 27.10.2014 przekazano 29 specjalistycznych wózków i jedną parę protez kończyn dolnych.
Następnym i najważniejszym punktem programu było przekazanie wózków dla pani Barbary z Ząbek, Ani z Sycyny i Dominiki z Warszawy. Jak każde przekazanie niesie ze sobą dużo radości i wolności dla osób na wózkach.
Na koniec wręczono podziękowania dla przybyłych na uroczystość gości - korkowiczów, a następnie wszystkich zaproszono na poczęstunek.
Nakrętkowa Akcja rusza teraz dla: pani Ewy z Żyrardowa, pana Wojtka z Warszawy i dla Adrianka z Podlasia. Zbieramy nakrętki dalej!
Opiekun SU
Ewa Szymańska
ROK SZKOLNY 2011/2012
- Odbyło się dwie wycieczki dla uczniów kl.IV-VI do Wyszkowa do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,Widziane z Olimpu” i lekcję multimedialną ,,Sekrety X Muzy” oraz na basen
- wycieczka dla uczniów klas 0-III do Kina Hutnik na przedstawienie teatralne ,,Pinokio” oraz do sali zabaw ,,Jaś i Małgosia”
- wyjście dla uczniów kl.0-III na skrzyżowanie ulic przy głównej trasie (z udziałem funkcjonariuszy policji)
- wyjścia uczniów z wychowawcami przed pomnik Patrona szkoły oraz uczniów kl.VI z wychowawcą na grób Patrona znajdujący się na cmentarzu w Brańszczyku
- wyjścia uczniów do lasu, na boisko
ROK SZKOLNY 2008/2009
- Na początku roku szkolnego uczestniczyliśmy we Mszy Św. związanej z inauguracją nowego roku szkolnego 2008/2009.
-16 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wyjechali do Brańszczyka na obchody Dnia Papieskiego. Przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II uczniowie złożyli płatki kwiatów jako symbol duchowego daru. Następnie wszyscy udali się do kościoła na różaniec w intencji o rychłą beatyfikację Papieża Jana Pawła II. Po różańcu Pan Wójt - Mieczysław Pękul skierował do zebranych przesłanie. Na zakończenie wszyscy spotkali się przy ognisku. Spotkanie rekreacyjne poprowadził zespół ,,Dromader" z Wyszkowa.
- 20 października 32 osobowa grupa uczniów z klas IV-VI udała sie do Kina Starego w Wyszkowie. Uczestniczyli w lekcji multimedialnej prowadzonej przez p.Monikę Kisła- aktorkę teatralną i filmową, znaną z filmu ,,Klan", ,,Plebania", ,,Cześć Tereska".
W czasie lekcji uczniowie poznali pojęcie rodzaju filmowego i główne rodzaje filmowe, dowiedzieli się, czym charakteryzują się filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Lekcja zakończyła się seansem filmowym pt. ,,Lassie".