21 stycznia 2025 roku uczniowie klasy 3 mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w prezentacji procesu drukowania 3D. W trakcie zajęć mogli obserwować, jak w nowoczesnej drukarce 3D drukuje się model rekina oraz ulubionego bohatera wielu z nich – Pokemona Bulbasaura.
Dzieci z zaangażowaniem przyglądały się każdemu etapowi, a ich entuzjazm rósł wraz z pojawianiem się kolejnych szczegółów drukowanych obiektów. Po zakończeniu procesu uczniowie z zachwytem podziwiali wydrukowane cuda, co z pewnością rozbudziło ich ciekawość technologiczną i kreatywność. Zajęcia były doskonałym połączeniem nauki i zabawy, a jednocześnie pozwoliły dzieciom zrozumieć, jak działa zaawansowana technologia, która coraz częściej staje się częścią codziennego życia.
Sylwia Ponichtera
Anna Leśniak- Gałązka
Dnia 13 stycznia 2025 roku uczniowie klasy III wzięli udział w grach i zabawach na śniegu, spędzając wyjątkowy czas pełen radości i energii. Śmiech i okrzyki dzieci rozbrzmiewały w powietrzu, a zabawa na świeżym powietrzu dostarczyła wszystkim niezapomnianych chwil. To był naprawdę niezwykły dzień, który na długo pozostanie w ich pamięci.
Sylwia Ponichtera
Podczas lekcji informatyki uczniowie naszej szkoły przypomnieli sobie podstawowe zasady obowiązujące w technologii druku 3D. Pierwszy etap projektowania zaczęliśmy od założenia własnego konta na stronie www.tinkercad.com . Następnie uczniowie za pomocą darmowej aplikacji mieli możliwość tworzenia własnych projektów w szkole i w domu.
Po zakończeniu projektowania dany projekt eksportowaliśmy do pliku o rozszerzeniu .stl
i otwieraliśmy w programie typu Slicer dedykowanym dla drukarki MakerBot Sketch. Po ustawieniu parametrów wysyłaliśmy plik do drukarki 3D poprzez połączenie Wi-Fi. Po wykonaniu tej czynności następował wydruk projektu wykonanego przez ucznia.
Kilka lekcji informatyki o tematyce świątecznej przedstawiono w filmiku.
Dodatkowo w I półroczu odbył się konkurs pt. ,,Figurka dla Mikołaja” dla klas 4-8, który polegał na stworzeniu wyjątkowej figurki dla Świętego Mikołaja, którą mogłyby dzieci podarować dla młodszego dziecka. W ramach tego konkursu chętni uczniowie z klas IV-VIII projektowali figurki za pomocą specjalistycznego programu Tinkercad. Kreatywne pomysły zostały ożywione dzięki drukarce 3D „MakerBot Sketch”.
Piękne, własnoręcznie zaprojektowane figurki zdobiły naszą choinkę na korytarzu szkolnym.
Oto wyniki konkursu.
I miejsce Karolina Karolewska
II miejsce Maja Sadowska
III miejsce Dawid Wiśniewski
Wyróżnienia:
Nela Sarbiewska i Bartłomiej Rosiński.
Gratulujemy!
Drukarka 3D daje uczniom nieograniczone możliwości tworzenia i realizacji własnych pomysłów, wspierając ich kreatywność i rozwój w wielu dziedzinach życia. Ułatwia przejście od koncepcji do gotowego produktu, pozwalając na pełne zaangażowanie w proces projektowania. Dzięki pracy z drukarką 3D uczniowie doskonalą umiejętności w zakresie modelowania, myślenia przestrzennego i rozwiązywania problemów. Jest to innowacyjne narzędzie edukacyjne, które nie tylko inspiruje do eksperymentowania, ale także wprowadza młodych ludzi w świat nowoczesnych technologii i praktycznego zastosowania wiedzy.
Emila Knochowska
Sylwia Ponichtera
link do filmu
„Weihnachtskarten austauschen”
Na przełomie listopada i grudnia 2024 roku nasi uczniowie wzięli udział w międzynarodowym projekcie pt. „Weihnachtskarten austauschen”. Głównym celem projektu była wymiana własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych wraz z życzeniami w języku niemieckim. Do projektu przystąpiły kraje: Polska, Grecja, Hiszpania i Turcja . Kartki Bożonarodzeniowe wykonali uczniowie klasy VII i VIII podczas zajęć języka niemieckiego. Niektórym uczniom pomysł spodobał się na tyle, że wykonali po kilka kartek świątecznych. Uczniowie byli zachwyceni projektem i wyrazili chęć aby w przyszłym roku kontynuować te przedsięwzięcie. Kartki Bożonarodzeniowe, które otrzymaliśmy od uczniów z zagranicy można podziwiać na wystawie, która znajduje się na górnym korytarzu.
Nauczyciel języka niemieckiego
Adela Gocał
Dnia 17 grudnia 2024 roku uczniowie klasy III uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach z wykorzystaniem plotera w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Była to doskonała okazja, aby połączyć nowoczesne technologie z twórczym podejściem do tematyki świątecznej.
Na początku zajęć nauczyciele przypomnieli uczniom zasady działania plotera oraz jego zastosowanie w różnych dziedzinach. W krótkim instruktażu wyjaśniono również, jak przygotować urządzenie do pracy oraz jak wybrać wzór graficzny. Kolejnym krokiem było indywidualne wybieranie wzorów świątecznych przez uczniów. Po wyborze wzoru ploter precyzyjnie przenosił projekt na papier, tworząc piękne i unikalne szablony świąteczne. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem precyzji i szybkości urządzenia, a każdy z nich z niecierpliwością czekał na efekt końcowy. Zajęcia z ploterem wzbudziły duże zainteresowanie i zaangażowanie wśród uczniów. Dzięki możliwości samodzielnej pracy z nowoczesnym urządzeniem dzieci miały okazję rozwijać swoje umiejętności techniczne oraz kreatywność. Po zakończeniu pracy nad projektami wszyscy chętnie prezentowali swoje ozdoby.
Sylwia Ponichtera
Anna Leśniak- Gałązka
Dnia 12 grudnia 2024 roku klasa III uczestniczyła w warsztatach dekorowania bombek, które odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Filii w Trzciance. Warsztaty poprowadziła pani Danuta Sówka, która zaprezentowała ciekawe techniki zdobienia bombek. Uczniowie zabrali wykonane przez siebie ozdoby do domu, aby wzbogacić nimi wystrój świąteczny.
Sylwia Ponichtera
Nowa wiata rowerowa ze strefą wypoczynku w Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance już gotowa !!!
Jesteśmy jednym z laureatów VI edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki grantowi przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance postawiła wiatę rowerową na 12 miejsc postojowych, 2 leżaki parkowe, stolik do gry w szachy oraz szafeczkę na książki !!!
Wszystko zostało już oddane do użytku i cieszy się dużym zainteresowaniem. Projekt wpłynął na poprawę bezpieczeństwa na terenie szkoły. Użytkownicy jednośladów cieszą się, że ich rowery stoją w suchym i zadaszonym miejscu. Mieszkańcy mają miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu i możliwość poczytania w wolnej chwili. Tego nam właśnie było trzeba.
Program #wzmocnijswojeotoczenie to ogólnopolski program grantowy realizowany przez @Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., którego celem jest wsparcie oddolnych inicjatyw związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego, bezpieczeństwem, edukacją i ochroną środowiska. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych
https://www.wzmocnijotoczenie.pl
https://www.energetycznykompas.pl
Samsel Renata
28 listopada 2024r. odbyła się długo wyczekiwana Dyskoteka Andrzejkowa, która przyciągnęła wielu uczniów gotowych do wspólnej zabawy i świętowania. Wieczór był pełen atrakcji, a magia andrzejkowych wróżb i kolorowych przebrań sprawiła, że wydarzenie miało niepowtarzalny klimat. Sala taneczna została przystrojona, więc uczestnicy od razu mogli poczuć atmosferę wieczoru pełnego tajemnic i zabawy.
Uczniowie bawili się przy dynamicznej muzyce, tańcząc zarówno w parach, jak i w grupach. Wielu uczniów przyszło w pomysłowych i barwnych strojach. Były wróżki, duchy, czarownice i inne oryginalne postacie. Jury wybrało zwycięzców konkursu i wręczyło nagrody. Pozostali, którzy przebrali się także otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców. W specjalnie wydzielonej sali można było skorzystać z wróżb, takich jak: lanie wosku, przepowiednie, wróżby z kartami, balonami. Wśród zabaw nie zabrakło popularnego konkursu z krzesełkami. Uczestnicy musieli szybko zająć miejsce, gdy muzyka przestawała grać, a ostatnia osoba odpadała. Rywalizacja była pełna emocji i śmiechu. Andrzejki stały się doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu, integracji uczniów i pokazania swoich talentów tanecznych oraz kreatywności w przebraniach. Wszyscy bawili się świetnie, a magia andrzejkowych tradycji dodała wydarzeniu wyjątkowego uroku. Rada Rodziców przygotowała smaczny poczęstunek dla wszystkich uczestników za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy wszystkim za udział i wspólną zabawę.
Szymańska Ewa
22 listopada 2024r. dla uczniów klas 0-III odbyły się obchody Święta Pluszowego Misia, które dostarczyły dzieciom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. Dzieci przyniosły swoje pluszowe misie, które w rytm muzyki zostały uroczyście zaprezentowane. Wspólne tańce z misiami wprowadziły wszystkich w świetny nastrój. Specjalnie przygotowany tor przeszkód sprawił, że dzieci mogły wykazać się zręcznością i kreatywnością. Wyzwania polegały na przenoszeniu misia przez różne przeszkody. W ramach zabawy relaksacyjnej dzieci uczestniczyły w masażu pleców. Delikatne ruchy na plecach kolegów i koleżanek wywoływały uśmiechy i pozwalały na chwilę odpoczynku. Kolejnym punktem programu było wspólne śpiewanie piosenki o misiu przy akompaniamencie gitary. Wspólne śpiewanie rozgrzało atmosferę i pozwoliło poczuć wspólnotę. Święto Pluszowego Misia okazało się dniem pełnym radości, zabawy i integracji. Dziękujemy wszystkim za udział i wspólną zabawę!
Samsel Renata
Szymańska Ewa
KTO TABLICZKĘ MNOŻENIA ZNA, ZAWSZE RADĘ SOBIE DA
15 listopada po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Była to już XIV edycja tego wydarzenia. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.
Przygotowania do tego dnia trwały cały tydzień. Uczniowie na lekcjach aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, korzystając z ćwiczeń interaktywnych znajdujących się na portalach matematycznych, odświeżali sobie wiedzę używając Kart Grabowskiego, kolorowali Tabliczkowe Obrazki, pracowali nad rozwiązaniem Tabliczkowych Zagadek i Rebusów. Dzięki plakatom zamieszczonym na terenie szkoły mogli przeczytać rymowanki i wierszyki ułatwiające zapamiętanie trudniejszych przykładów z tabliczki mnożenia. Tworzyli własne rymowanki. Grali w gry planszowe. 15 listopada odbyły się egzaminy sprawdzające. Tego dnia uczniowie mieli okazję zmierzyć się w szkolnej rywalizacji. Do egzaminu przystąpiło 42 uczniów z klas III- VIII, którzy przeegzaminowani zostali w formie pisemnej i ustnej. Tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” uzyskało 27 uczniów. Najlepsi uczniowie z każdej klasy otrzymali tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Dyplom i nagrodę rzeczową otrzymali:
Fabian Poziemski – uczeń klasy III
Aniela Zdziarstek i Lena Łapińska - uczennice klasy IV
Kacper Uchal – uczeń klasy V
Alan Żach – uczeń klasy VI
Nela Sarbiewska – uczennica klasy VII
Dawid Wiśniewski – uczeń klasy VIII
Pozostali otrzymali nagrody pocieszenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy dołączyli do tego wydarzenia!
Tarcicka Bożena
8 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 w naszej szkole zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. W tym roku po raz kolejny, w ramach akcji MEN „Szkoła do hymnu” zostały odśpiewane 4 zwrotki tej pieśni patriotycznej. Podczas spotkania towarzyszył nam symbol narodowy- flaga Polski. Radość z niepodległej Ojczyzny podkreślał odświętny ubiór uczniów i nauczycieli, a także chorągiewki i kotyliony wykonane przez najmłodszych uczestników tegorocznego świętowania 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Honorata Pękul
UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii naszej „małej i dużej” Ojczyzny. Wzruszające lekcje patriotyzmu i jednocześnie wolontariatu, do których od wielu lat z zaangażowaniem przystępują uczniowie, nauczyciele i rodzice przedstawiają nasze, tegoroczne działania:
- 27 października 2024 roku, w niedzielę, w godzinach popołudniowych uczniowie należący do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Fabian Wiśniewski z klasy V, Gabriela Składanek, Dominika Wyszyńska i Alan Żach –uczniowie klasy VI wraz ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance uczestniczyli w akcji: „Zapal znicz na grobach zmarłych strażaków”.
- 30 października 2024 roku, uczennice klasy VII: Oliwia Podlasin i Kalina Mróz jako przedstawicielki społeczności szkolnej pod opieką Honoraty Pękul udały się na cmentarz parafialny w Brańszczyku. Siódmoklasistki uporządkowały symboliczny grób Piotra Kulasińskiego, naszego Patrona szkoły, lokalnego bohatera, grób 8-letniej Dzidzi Karłowskiej, Marii Żywirskiej- patronki skansenu w Brańszczyku. Po uporządkowaniu tych miejsc oraz na grobach żołnierzy II wojny światowej, żołnierzach wojny polsko-bolszewickiej dziewczęta zapaliły znicze pamięci, o które corocznie dba mama uczennicy klasy VII.
Wiązanki złożone na grobie Patrona, Dzidzi Karłowskiej na cmentarzu parafialnym i pomniku Patrona przed bramą szkolną wykonała pani Ewa Szymańska. Znicze zapalili uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami na pomniku Patrona przed bramą szkolną.
- 1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych wielu uczniów wraz z rodzicami odwiedziło grób Patrona szkoły na cmentarzu parafialnym.
DZIEŃ ZADUSZNY
Wart podkreślenia jest fakt odwiedzin Wojskowego Cmentarza na Powązkach przez uczennice naszej szkoły: Gabrielę Składanek z klasy VI i Nelę Sarbiewską z klasy VII. Dziewczęta wraz z rodzicami odwiedziły 2 listopada to szczególne miejsce pochówku, między innymi Powstańców Warszawskich 1944 oraz płk. Kazimierza Pogorzelskiego
- przyjaciela naszej szkoły, Honorowego Obywatela Gminy Brańszczyk. Warto dodać, że w ubiegłym roku tę nekropolię i wymienione groby bohaterów odwiedzili uczniowie klas starszych wraz z opiekunami. W tym roku, dzięki rodzicom uczennice stały się kontynuatorkami idei pamięci o bohaterach.
W 78. ROCZNICĘ ŚMIERCI PATRONA
5 listopada 2024 roku, uczniowie klasy IV jako przedstawiciele społeczności szkolnej wraz
z nauczycielami: Dominiką Chmiel i Honoratą Pękul upamiętnili 78. rocznicę śmierci Piotra Kulasińskiego- Patrona naszej szkoły. Samorząd klasowy w składzie: Aniela Zdziarstek, Lena Łapińska i Fabian Zając zapalili znicz pamięci przed tablicą Patrona w budynku szkolnym.
W spotkaniu z historią czwartoklasistom przypomniano fakty z życia Patrona.
Honorata Pękul
28 października 2024r. mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie cyrkowe, które dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń. Występ cyrkowców był pełen emocji, barw i wspaniałych popisów umiejętności artystów. Jednym z głównych punktów programu była akrobatyka. Artyści zachwycali widownię swoją zwinnością i odwagą. Kolejną atrakcją były różne sztuczki żonglerskie i iluzjonistyczne. Dzięki zabawnym skeczom i interakcji cyrkowców z widzami, atmosfera była pełna radości. Wykonawcy pokazali nie tylko ogromny talent, ale i pasję do swojej pracy. Przedstawienie cyrkowe okazało się wspaniałym doświadczeniem, które z pewnością zostanie na długo w pamięci.
Szymańska Ewa