• GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY POD PATRONATEM WÓJTA GMINY BRAŃSZCZYK

                4 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się  Gminny Konkurs Ortograficzny pod honorowym patronatem Wójta Gminy Brańszczyk. To wydarzenie, będące świętem piękna i bogactwa języka polskiego, zgromadziło cztery szkoły z terenu naszej gminy, których uczniowie z godnością, wiedzą i szlachetną rywalizacją stanęli do wspólnego ortograficznego wyzwania. Uczestnicy zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii, dając świadectwo nie tylko swojej wiedzy, ale również głębokiego przywiązania do dziedzictwa narodowego, którego język ojczysty jest nieprzemijającym skarbem naszej kultury. Był to dzień, w którym miłość do polskiego słowa spotkała się z ciężką pracą, wytrwałością i ambicją młodych ludzi. W uznaniu za trud i zaangażowanie, każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, będący symbolem szacunku i podziękowania za włożony wysiłek. Najlepsi spośród najlepszych zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez Wójta Gminy Brańszczyk, które niech będą dla nich motywacją do dalszego rozwijania swoich pasji i talentów. Nie sposób pominąć roli nauczycieli — cichych przewodników po meandrach wiedzy, których oddanie, cierpliwość i mądrość otworzyły przed uczniami drogę do sukcesu. Pragniemy wyrazić im wdzięczność i szacunek. Gminny Konkurs Ortograficzny był wydarzeniem, które pokazało, jak wielką siłą jest wspólna troska o pielęgnowanie języka polskiego. Niech ta piękna inicjatywa będzie trwałym świadectwem naszej odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe i inspiracją dla kolejnych pokoleń.

                                                                                   Ewa Szymańska

    • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

      2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

         Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Nasza szkoła różwnież włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami w spektrum autyzmu. Społeczność szkolna ubrała się na niebiesko i wspólnie przed szkołą stworzyliśmy wielkie „serce dla autyzmu”. W klasach uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne o autyzmie, a żeby realnie wspomóc osoby z niepełnosprawnościami w szkole została przeprowadzona zbiórka charytatywna dla Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku, zebrano 510zł. Z serca dziękujemy za wsparcie, każdy darczyńca otrzymał słodki upominek.

      „Autyzm to sposób postrzegania świata…”

      „Autyzm – zanim ocenisz…

      - daj wsparcie,

      - spróbuj zrozumieć

      - zaakceptuj

      - bądź życzliwy

      - uszanuj

      - pomagaj                                                               

                                                                               Anna Leśniak-Gałązka

                                                                               Dominika Chmiel

    • ZAJĘCIA Z POMOCY MEDYCZNEJ

    • Profilaktyczne spotkanie z funkcjonariuszem policji

                 26 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z mł. ins. Iloną Puścian z Powiatowej Komendy Policji w Wyszkowie. Pani Ilona od lat pracuje w Wydziale dla Nieletnich, dzięki czemu jako praktyk mogła przestrzec uczniów przed konsekwencjami niewłaściwego zachowania. Funkcjonariuszka poruszyła tematy dotyczące: przemocy rówieśniczej, wyłudzeń, wandalizmu, używek, hejtu. Jednocześnie podkreślając że ma nadzieję, iż wiedzy tej nigdy nie będziemy potrzebowali zastosować w praktyce. Dziękujemy za pouczające spotkanie.

                                                                                          Dominika Chmiel

    • WARSZTATY WIELKANOCNE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

    • WYCIECZKA DO WYSZKOWA

    • DZIEŃ NOBLISTÓW - ,,WIELKIE SŁOWA, WIELKIE CZYNY"

        Dnia 21 marca 2025 roku  nasza szkoła zamieniła się w prawdziwe centrum nauki, sztuki i historii, a uczniowie w podróżników w czasie, odkrywców i artystów. Dzień Noblistów pod hasłem „Wielkie Słowa, Wielkie Czyny”, przygotowany przez p.R.Samsel i E.Szymańską,  dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń, inspirując do myślenia, tworzenia i odkrywania wielkich postaci, które zmieniły świat. Podzieleni na pięć grup, pod opieką nauczycieli, uczniowie przemierzali szkolne korytarze, odwiedzając sale tematyczne, w których czekały na nich niezwykłe wyzwania – od artystycznych po naukowe, od literackich po historyczne.

      Sala „Reymontowska wieś i natura”

      W sali tej uczniowie przenieśli się do świata, w którym natura i tradycja grały główną rolę. Drewniane elementy nabierały barw pod pędzlami uczniów, a mowa kurpiowska stała się zagadką do rozszyfrowania. Śmiech towarzyszył podczas układania puzzli z malowniczymi krajobrazami i strojami kurpiowskimi, a radość  przy każdej poprawnie podpisanej ilustracji.

      Sala „Mikroskopia Marii Curie-Skłodowskiej”

      W tej sali uczniowie poczuli się jak  badacze i z bliska przyjrzeli się mikroskopijnemu światu. Ciekawość mieszała się z zachwytem, gdy kolejne preparaty odkrywały swoje tajemnice. Powstała niezwykła galeria rysunków tego, co udało się zaobserwować, a w przezroczystych elementach pojawiły się uczniowskie „eksponaty”. W poszukiwaniu naukowych inspiracji odkrywano również fluorescencyjne kamyki ukryte w piasku, a kolorowanie układu okresowego i tworzenie modelu atomu tylko podsycało fascynację światem chemii.

      Sala „Nie ma wolności bez solidarności”

      Przekraczając próg tej sali, uczniowie przenieśli się w realia PRL-u. Koło fortuny decydowało o kolejnych literach do hasła „Solidarność”, a wspólna wydzieranka powstawała niczym prawdziwy manifest jedności. Uczniowie zapisywali także postulaty, ważąc każde słowo, by oddać sedno swoich pragnień i oczekiwań. Moda PRL-u ożyła w projektach uczniów, a czerwone goździki z bibuły stały się symbolem dawnych czasów. Nie zabrakło też momentów refleksji – zdjęcia z wizyty Lecha Wałęsy w naszej szkole i jego pamiątkowy wpis przypominały, jak wielką wartość ma wolność. Całości dopełnił smak tamtych lat – uczniowie mieli okazję spróbować słodkości znanych z czasów PRL-u.

      Sala „Noblowskich Wizji”

      Każdy zakątek tej sali był małym światem poświęconym jednemu z noblistów:

      • Wisława Szymborska – Tu rządziły koty! Na czarnych kartkach pojawiały się wydrapywane kocie postacie, inspirowane wierszem „Kot w pustym mieszkaniu”. Uczniowie z pasją układali także własne wersy o czworonożnych przyjaciołach zatytułowane: ,,O kocie, który lubił chować się w szafie”, ,,O kocie, który chodził po stole”. Ale to nie wszystko! Z zapałem malowali również zwierzęce sylwetki na magnesach lodówkowych, tworząc małe, unikalne dzieła sztuki. Każdy magnes opowiadał inną historię – były zwierzęta zamyślone, psotne, dostojne i figlarne. Każdy z nich, niczym poezja, niósł w sobie niepowtarzalny charakter i duszę.
      • Czesław Miłosz – Z pomocą kodów QR uczniowie przenieśli się w świat poety. Odsłuchiwali jego wywiady, układali utwory z wyciętych  fragmentów wierszy, a nawet dopisywali własne strofy do „Drogi”. Z  wielkim zaangażowaniem kolorowali delikatne, czerwone maki, czerpiąc inspirację z wiersza „Przypowieść o maku”. Każdy pociągnięty kredką czy flamastrem detal był jak poetycka metafora – jedni oddawali się precyzji, podkreślając drobne płatki i cieniując ich subtelność, inni pozwalali barwom płynąć swobodnie, tworząc ekspresyjne, pełne życia kompozycje. Pod  rękami uczniów rozkwitały kwiaty – symbol ulotności, kruchości i piękna zamkniętego w chwili. W tej twórczej chwili poezja  nabierała kolorów i kształtów, stając się nie tylko słowem, ale także obrazem.
      • Henryk Sienkiewicz – Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem wcielali się w role podczas odgrywania scenek pantomimicznych do  wierszy. Ich twarze pełne były ekspresji – jedni przybierali poważne, dostojne pozy, inni śmiali się radośnie, starając się jak najwierniej oddać emocje i treść utworu. Uczniowie  z zapałem układali duże puzzle przedstawiające mapę świata. Każdy element był dla nich jak kawałek fascynującej układanki, która stopniowo nabierała kształtów. Gdy obraz był już gotowy,  z błyskiem w oku przypisywali poszczególne gatunki do odpowiednich kontynentów – słońce Afryki skrywało lwy i słonie, zimowe pustkowia Antarktydy należały do pingwinów, a tropikalne lasy Amazonii rozbrzmiewały głosami kolorowych papug i tukanów.
      • Olga Tokarczuk – Uczniowska kreatywność sięgnęła zenitu! Tworzenie fryzur noblistki na specjalnej głowie lalki, projektowanie fryzur na kartce i projektowanie naklejek na walizki wędrujące po świecie, pisanie własnych „rozdziałów życia” inspirowanych „Księgami Jakubowymi” okazało się prawdziwą podróżą wyobraźni.

      Sala „Wielkie słowa, wielkie czyny”

      To tutaj uczniowie oddawali hołd noblistom poprzez sztukę. Portrety laureatów zyskały niezwykłe, gazetowe ramy, a w rękach młodych artystów powstawały unikalne medale Alfreda Nobla z pianki plastycznej. W tej sali każda praca była symbolem uznania dla tych, którzy zmienili świat swoimi ideami.

      Finał pełen emocji

      Pod koniec dnia szkolne korytarze wciąż tętniły ekscytacją. Konkursy sprawdzające wiedzę o noblistach wyzwoliły ducha rywalizacji, a najlepsi – najszybsi i najbardziej spostrzegawczy – zostali nagrodzeni. Szczególne emocje towarzyszyły finałowi szkolnych konkursów: Szkolnego Konkursu Plastycznego „Projekt koszulki z wiejskim motywem” oraz Szkolnego Konkursu Kaligraficznego „Piękno Słowa – Sztuka Kaligrafii”

      Laureaci konkursów:

      Szkolny Konkurs Plastyczny „Projekt koszulki z wiejskim motywem”

      Kategoria klas 0-I

      I miejsce – Nadia Sarnacka kl.I

      II miejsce – Aleksander Marszał kl.I

      III miejsce- Aleksandra Jankowska kl.I

      Wyróżnienie – Michał Kaczkowski – kl.I

      Udział – Szymon Deluga, Natan Fijałkowski, Iga Wyszyńska, Marcel Budnicki, Malwina Żabik, Sofiia Sopko, Piotr Marszał, Alicja Poziemska

      Kategoria klas II-III

      I miejsce – Gabriela Wiśniewska

      II miejsce – Błażej Żach

      III miejsce- Marcelina Poziemska

      Udział – Fabian Poziemski, Mariusz Wołgin, Julian Siedlecki

      Kategoria klas IV-VIII

      I miejsce – Oliwia Podlasin

      II miejsce – Lena Budnicka

      III miejsce-Paulina Kuczyńska

      Wyróżnienie – Zuzanna Bloch, Dominika Wyszyńska, Oliwia Pujer

      Udział – Gabriela Składanek, Antonina Częstochowska, Alan Żach, Hanna Wawrzyniak, Nela Sarbiewska

       

      Laureaci I miejsc z dumą odebrali dyplomy i  nagrody – własne koszulki stworzone według autorskich projektów. Uczniowie, którzy zdobyli II, III miejsca i wyróżnienia również otrzymali dyplomy i nagrody.  Pamiątkowe dyplomy i słodkości wręczono także za udział w konkursie.

       

      Szkolny Konkurs Kaligraficzny „Piękno Słowa – Sztuka Kaligrafii”

      I miejsce – Dominika Wyszyńska kl.VI

      II miejsce – Lena Budnicka kl.VIII

      III miejsce – Oliwia Podlasin kl.VII

      Udział – Oliwia Pujer, Liliana Iwańska, Paulina Kuczyńska, Zuzanna Bloch, Kacper Uchal

      Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami.

       

      Wielkie słowa, wielkie czyny – i wielkie inspiracje!

           Choć Dzień Noblistów dobiegł końca, to jego echa wciąż rozbrzmiewają na szkolnych korytarzach, w barwnych pracach pozostawionych na wystawach. To nie był zwykły dzień – to była podróż przez epoki, przez umysły i dzieła ludzi, którzy zmienili historię. Śmiech, zaskoczenie, podziw i duma malowały się na twarzach uczniów. Każda sala stała się nie tylko przestrzenią nauki, ale i wehikułem czasu, który przenosił uczniów w świat wielkich odkryć, literackich arcydzieł i historycznych przełomów. Tworząc, eksperymentując i bawiąc się, uczniowie przekonali się, że nauka nie jest jedynie suchym zapisem w podręczniku, lecz pasjonującą podróżą pełną niespodzianek. A kto wie? Może wśród naszych uczniów rośnie przyszły noblista, który za kilka dekad zapisze się złotymi literami na kartach historii, inspirując kolejne pokolenia do wielkich słów i wielkich czynów. Jedno jest pewne – Wielkie Słowa i Wielkie Czyny mają moc zmiany świata.

                                                                                                                Samsel Renata

                                                                                                                Szymańska Ewa

    • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

            20 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie i nauczyciele założyli kolorowe skarpetki nie do pary. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne "Zespół Downa - wyjątkowe dzieci ", "Dzień kolorowej skarpetki", z których dowiedzieli się, że inny nie znaczy gorszy oraz wykonali prace plastyczne - kolorowe skarpety.

                                                                                                Anna Leśniak-Gałązka

                                                                                               Emila Knochowska

                                                                                               Dominika Chmiel

    • PALENIE MARZANNY

    • EKSPERYMENTY W KLASIE 0

      Dnia 13.03.2025 w klasie  ,,O” dzieci doświadczyły ciekawego eksperymentu składającego się z wody oraz oleju. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy płyn ma swoją gęstość. W zależności od wagi właściwej lżejszy płyn pozostaje na powierzchni, a cięższy opuszcza się na dno czyli tonie. Granicę między tymi płynami dało się zauważyć podczas eksperymentów. Uczniowie zaobserwowali zjawisko składające się z: wody zabarwionej barwnikiem, oleju oraz pastylki musującej, która po wrzuceniu do słoika zaczęła wytwarzać bąbelki. Eksperymenty wykonywane w bezpieczny sposób, zapewniają dzieciom niezwykłą rozrywkę połączoną z walorem edukacyjnym. Doświadczenie to doskonała lekcja na rozbudzanie ciekawości uczniów.  Poniżej krótka fotorelacja.

                                                                                        Weronika Trześniewska, Aneta Kulesza

    • WYCIECZKA DO OSTROWI MAZOWIECKIEJ

      ŻYWA LEKCJA HISTORII W MUZEUM - DOM RODZINY PILECKICH  i  WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ IM. MARII DĄBROWSKIEJ W OSTROWI MAZOWIECKIEJ

                    6 marca 2025 roku, grupa 29 uczniów klas IV-VIII wraz z opiekunami: Bożeną Tarcicką, Agatą Komor, Adelą Gocał i Honoratą Pękul udała się do Muzeum Pileckich  w Ostrowi Mazowieckiej, by wzbogacić wiedzę uczniów o rotmistrzu Pileckim- żołnierzu niezłomnym. Z okazji obchodzonego w tym roku Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nasi uczniowie  uczestniczyli w lekcjach muzealnych:

      - „Witold Pilecki- nie tylko rotmistrz” / kl. IV-VI/;

      - „Witold Pilecki- żołnierz niezłomny” / kl.VII-VIII.

       O powstaniu muzeum i jego poszczególnych eksponatach opowiedzieli nam w niezwykle ciekawy sposób panowie przewodnicy, którzy są pasjonatami dziejów rodziny Pileckich.  Film animowany „ Tajemnica bohatera” poprowadził  grupę młodszą  ścieżkami,  po których kroczył rotmistrz Pilecki. Grupa starsza w ciszy i wielkim  skupieniu obejrzała film: „ Proces. Zbrodnia sądowa”- opowieść o Witoldzie Pileckim, którą prezentowała wystawa multimedialna. Uczniowie poznali życiorys Witolda Pileckiego, Jego losy rodzinne. Potrafią wymienić cechy żołnierzy niezłomnych na przykładzie życia bohaterów: Witolda Pileckiego, Piotra Kulasińskiego- Patrona naszej szkoły czy Danuty Siedzikówny, ps.„ Inka”.                      

                Następnie nasza szkoła skorzystała z oferty edukacyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej  im. Marii Dąbrowskiej  w Ostrowi Mazowieckiej i uczestniczyła w lekcji bibliotecznej pod hasłem:„ Jak powstaje książka?”. Pani bibliotekarka, Sylwia Tryniszewska  w bardzo ciekawy  i interesujący sposób przedstawiła zagadnienia tak, że lekcja w bibliotece ukazywała historię książki od czasów najdawniejszych aż po dzień dzisiejszy. Miała również  charakter zawodoznawczy. Uczniowie dowiedzieli się, kto tworzy książki i na czym polega praca autora, pisarza, poety i naukowca. Uzyskali też informacje jak autor zapisuje wymyślony tekst, czym zajmuje się redakcja, oraz to, że w redakcji wydawnictwa przygotowuje się tekst   do druku. Uczniowie również poznali sposoby wykonywania ilustracji i sposób, w jaki powstaje szkic. Prowadząca zajęcia zwróciła także uwagę uczniów na inicjał i ruchomą czcionkę. Podkreśliła, jak ważną rolę obecnie odgrywają spotkania autorskie i targi książki, do których udziału zapraszała uczestników zajęć.  

                 2-godzinny pobyt w muzeum i lekcja biblioteczna  zapisały się w pamięci naszych uczniów, a przykłady wspomnień uczniowskich wzbogaconych  informacjami z różnych źródeł   zachęcają do zapoznania się z nimi.

                                                                                                                    

                                                                                                                              Honorata Pękul

       

      Julia –uczennica klasy V:

               W miesiącu marcu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego  w Trzciance odbyli wycieczkę do Ostrowi  Mazowieckiej, zorganizowaną przez panią   od historii.

      Celem tej wycieczki było zwiedzanie Muzeum-Domu Marii i Witolda Pileckich  oraz zapoznanie się z historią ich życia. Dzięki panu przewodnikowi mogliśmy bliżej poznać, kim byli, czym się zajmowali. W muzeum mogliśmy zobaczyć ich stroje, wystrój wnętrz, obrazy i fotografie wraz z opisami, z jakiego czasu pochodzą i kogo przedstawiają. Mnie osobiście zafascynowała postać samego Witolda Pileckiego, człowieka, który pełnił wiele funkcji jako harcerz, społecznik, oficer Wojska Polskiego, uczestnik walk o niepodległość Rzeczypospolitej, człowiek, który brał czynny udział w obronie Ojczyzny oraz współtworzył tajną Armię Polską. Zasłynął również jako dobrowolny więzień Auschwitz, z którego udało mu się uciec.

                 Dla mnie było to ciekawe doświadczenie i zapoznanie się z rodzinną  historią Pileckich- ludzi, którzy zapisali się w historii narodu polskiego.

       

      Alan- uczeń klasy VI:

                 W czwartek, 6 marca nasza szkoła wybrała się na wycieczkę o charakterze patriotycznym. Byliśmy w Muzeum Marii i Witolda Pileckich, gdzie  przewodnik przekazał  nam wiele ciekawych informacji  o Witoldzie Pileckim  i  jego rodziny. Między innym dowiedziałem się, że Witold Pilecki urodził się w 1901 roku, w Rosji. Zapamiętałem, że Witold Pilecki założył w obozie Związek Organizacji  Wojskowej, który miał wspierać więźniów, zdobywać żywność, lekarstwa i odzież. Wiem również, że Witold Pilecki posługiwał się wieloma nazwiskami, takimi, jak: Roman Jezierski, Tomasz Serafiński, Leon Bryjak, Jan Uznański, Witold Smoliński. / na podstawie  opracowania - Piotr Stanek „ Witold Pilecki. Jeniec wojenny nr 101892, str. 41/. Pamiętam, że żona Witolda Pileckiego dowiedziała się dopiero po pięciu latach, że rotmistrz  zmarł, bo wmawiano Jej, że wyjechał. Miał  47 lat.

                  Gdy wyszliśmy z muzeum, to następnie  poszliśmy do biblioteki. Tam pani nam opowiadała, jak powstają  książki. Dowiedzieliśmy się też,  że w starożytnych czasach pisano gęsim piórem. I to wszystko pani bibliotekarka pokazywała w formie prezentacji multimedialnej, która była ciekawa.

                  Dzięki organizacji wycieczki o charakterze patriotycznym mogliśmy  poznać historię miejsca oddalonego około 30 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, czyli historię  naszego regionu.

                Zajęcia biblioteczne ukazały nam, że warto czytać książki, które tak wiele mówią o naszej przeszłości.  

       

      Oliwia – uczennica klasy VII:

                Wycieczka do Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej miała miejsce  6 marca, której  organizatorem  była  nasza szkoła.

      Ze względu na różnice wiekowe oraz odpowiedniość prezentowanych treści, podzielono nas na dwie grupy: grupę starszą: 9 uczniów z klas 7–8; w tym ja i  grupę młodszą: 20 uczniów  z klas 4–6.

      Celem naszej wizyty było poznanie życia i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego  oraz historii jego rodziny. Muzeum mieści się w odrestaurowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej, żony Witolda Pileckiego, co nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter.

      Po przybyciu na miejsce zostaliśmy serdecznie powitani przez przewodników muzealnych. Nasza grupa rozpoczęła zwiedzanie od części wystawy poświęconej działalności konspiracyjnej Witolda Pileckiego podczas II wojny światowej. Przewodnik opowiedział nam o jego dobrowolnym pobycie w Auschwitz oraz o organizacji ruchu oporu w obozie.

      Następnie przeszliśmy do części ekspozycji ukazującej życie codzienne rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Mieliśmy okazję zobaczyć oryginalne przedmioty należące do rodziny oraz fotografie dokumentujące ich życie w tym domu. Szczególnie poruszające były listy Witolda Pileckiego do żony i dzieci, które ukazywały Jego troskę o rodzinę, mimo trudnych warunków wojennych.

      W trakcie zwiedzania zwrócono uwagę na kontekst historyczny regionu, w tym na losy ludności żydowskiej oraz działalność Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, która miała duży wpływ na życie kulturalne i społeczne mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej.

      Wizyta w Muzeum – Dom Rodziny Pileckich była dla mnie cenną lekcją historii  i patriotyzmu. Poznałam nie tylko bohaterskie czyny rotmistrza Pileckiego, ale także wartości, jakimi kierował się w życiu: odwagę, poświęcenie i miłość do ojczyzny. Ekspozycja muzealna została przygotowana w sposób nowoczesny i angażujący, co pozwoliło mi lepiej zrozumieć realia tamtych czasów.

                Dzięki tej wycieczce uświadomiłam sobie, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach narodowych oraz docenianie lokalnej historii, która kształtuje naszą tożsamość.

      Dwugodzinna wizyta w Muzeum – Dom Rodziny Pileckich była wartościowym doświadczeniem edukacyjnym, które wzbogaciło moją wiedzę o historii Polski i regionu. Dzięki profesjonalnemu podejściu przewodników oraz interesującej ekspozycji, mogłam lepiej zrozumieć i docenić dziedzictwo pozostawione przez Witolda Pileckiego i  Jego rodzinę.

       

      Liliana- uczennica klasy VIII :                  

             6 marca 2025 roku wraz z koleżankami i kolegami wyjechaliśmy do Ostrowi Mazowieckiej. Pierwszym przystankiem naszej wycieczki było Muzeum Pileckich. Dowiedziałam się tam wielu faktów na jego temat. Wiem,  że Witold Pilecki przyszedł   na świat w Ołońcu, w Rosji, w 1901 roku. Był harcerzem od 1914 roku.

      Studiował na poznańskim Wydziale Rolnym Uniwersytetu, jak również na Uniwersytecie Stefana Batorego. Był studentem Wydziału Sztuk Pięknych. Witold Pilecki odbywał służbę  w wojsku polskim, w latach 1918 – 1921. Podczas II wojny światowej walczył broniąc Polski w kampanii wrześniowej. Od 1939 r. walczył w konspiracji. Był m.in. współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. Pilecki nosił się też z zamiarem organizowania ruchu oporu w obozach koncentracyjnych. W tym celu podjął się przeniknięcia do obozu w Oświęcimiu, by utworzyć tam odpowiednie struktury. Pomagał  w ucieczkach współwięźniów, pisząc systematycznie raporty. W Auschwitz założył Związek Organizacji Wojskowej, którego zadaniem było zdobywanie żywności, ubrań, czy też pomoc w przekazywaniu wiadomości rodzinom więźniów. Witold Pilecki z obozu uciekł w roku 1943. Brał udział w powstaniu warszawskim. Mianowano go wówczas na rotmistrza. Prowadził ponadto działalność wywiadowczą      dla 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Pilecki zbierał równolegle informacje o żołnierzach przetrzymywanych w obozach NKWD. Oskarżono Go później o działalność wywiadowczą  na rzecz emigracyjnego rządu polskiego. W związku z tym Witolda Pileckiego  skazano  na karę śmierci, wykonując wyrok 15 maja 1948 roku, w Warszawie.

                Następnym punktem naszej wycieczki była biblioteka. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawostek o książkach,  na przykład  kto je pisze, jakie są rodzaje książek, jak kiedyś pisano książki, jak książki są wydawane. Wiele ciekawych wiadomości dotyczyło autora tekstu, pisarza  czy naukowca.    

      Wycieczka zakończyła się wizytą w Mc Donald’s. Około godziny 14.30 wróciliśmy do szkoły, a następnie z wrażeniami rozeszliśmy się do swoich domów.                                       

                   Uważam, że wycieczka była bardzo interesująca i wartościowa.

    • PAMIĘĆ, HISTORIA, BOHATERSTWO– GMINNE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

        3 marca 2025 roku  w Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance odbyła się gminna uroczystość poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów walczących o wolność Polski. Szkolna sala wypełniła się uczniami, nauczycielami i  gośćmi, którzy wspólnie oddali hołd tym, którzy nie pogodzili się z narzuconym ustrojem i do końca wierzyli w niepodległą Ojczyznę. Na początku przemówiła dyrektor szkoły, pani Renata Samsel, podkreślając w swoim przemówieniu znaczenie pamięci historycznej i bohaterstwa Żołnierzy Wyklętych. Następnie uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu pana Łukasza Najmoły, pracownika Gminnego Centrum Kultury, który przybliżył działalność antykomunistycznego podziemia w Gminie Brańszczyk. Opowieści o losach lokalnych bohaterów pozwoliły spojrzeć na historię z nowej, bardziej osobistej perspektywy. Po części edukacyjnej nadszedł moment na symboliczną chwilę zadumy – delegacja uczniów  złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą Patrona Szkoły, Piotra Kulasińskiego.  Następnie Wójt Gminy Brańszczyk - Wiesław Przybylski, Radna Jadwiga Wyszyńska oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik wraz z pracownikami, uczniowie, nauczyciele na czele z pocztem sztandarowym udali się pod pomnik Patrona Szkoły, by oddać hołd. W atmosferze zadumy delegacja uczniów, Dyrektor Szkoły, Wójt Gminy, Radna i Dyrektor Centrum Kultury złożyli kwiaty i zapalili znicze, wyrażając w ten sposób szacunek i wdzięczność dla tych, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny. Na zakończenie obchodów odbył się symboliczny bieg pamięci, w którym uczniowie z dyrektorem szkoły z entuzjazmem wzięli udział. To wydarzenie stało się nie tylko sportowym wyzwaniem, ale przede wszystkim wyrazem hołdu dla niezłomności, odwagi i patriotyzmu Żołnierzy Wyklętych. Z pewnością obchody tego dnia  na długo pozostaną w pamięci społeczności szkolnej, przypominając, że historia to nie tylko podręcznikowe daty, ale przede wszystkim ludzie, którzy swoim poświęceniem zapisali się na kartach dziejów.

                                                                                                                Szymańska Ewa

    • KONFERENCJA ,,KRAKÓW ŚLADAMI SZYMBORSKIEJ I MIŁOSZA"

            W dniach 25 – 27 lutego 2025 roku nauczycielki z naszej szkoły p.Samsel Renata i Ewa Szymańska uczestniczyły w konferencji "Kraków śladami Szymborskiej i Miłosza" organizowanej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska”. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i pasjonaci literatury z różnych zakątków świata, w tym z USA, Kataru, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Niemiec, Czech i Mołdawii. Warsztaty obfitowały w inspirujące aktywności, takie jak etiudy dramowe, inscenizacje wierszy czy tworzenie własnych, kreatywnych tekstów. Uczestnicy mieli także okazję zaprezentować swoje utwory podczas oficjalnej prezentacji. Spotkanie pozwoliło spojrzeć na poezję z nowej perspektywy oraz odkryć jej potencjał w pracy dydaktycznej. Konferencję uświetniła również wizyta wyjątkowego gościa – Mirosława Baki, znanego z wielu ról filmowych i teatralnych, a ostatnio z kreacji Macieja Boryny w ekranizacji "Chłopów" Władysława Reymonta. Aktor opowiedział o swojej pracy i kolejnych zawodowych wyzwaniach. Okazuje się, że rola nauczyciela i aktora mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Nie zabrakło także spaceru po Krakowie śladami Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z noblistami: pierwsze krakowskie mieszkanie Szymborskiej, jej ulubiony teatr, a także redakcję tygodnika, w którym publikował Miłosz. Spacer pozwolił lepiej poznać życie i twórczość poetów oraz poczuć atmosferę dawnego Krakowa. Wieczorem odbył się  koncert w Operze Krakowskiej – "Vivaldi – Nowe 4 Pory Roku".  Było to nowatorskie opracowanie klasycznego dzieła Antonia Vivaldiego, łączące elementy różnych gatunków muzycznych: minimal music, world music, inspiracje folklorem góralskim, a także nawiązania do twórczości Wojciecha Kilara i Johanna Pachelbela. Dodatkowym walorem były recytacje sonetów Vivaldiego i Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Mirosława Baki oraz artystyczne wizualizacje inspirowane mikrokosmosem natury. Nie zabrakło również nowoczesnych akcentów. W ramach warsztatu nauczyciele mieli okazję zgłębić temat sztucznej inteligencji i jej zastosowania w edukacji. Uczestnicy dowiedzieli się, jak AI może wspierać ich codzienną pracę, pomagać w przygotowaniu lekcji i rozwijać kreatywność uczniów. Konferencja "Kraków śladami Szymborskiej i Miłosza" dostarczyła  wielu inspiracji i praktycznych narzędzi, które z pewnością  wykorzystamy w swojej pracy. Była to okazja do wymiany doświadczeń, poszerzenia horyzontów oraz odkrycia nowych, twórczych sposobów pracy z literaturą.

                                                                                      Samsel Renata

                                                                                      Szymańska Ewa

      Relację z konferencji można było obejrzeć w TVP Polonia dnia 2 marca 2025 roku

      Poniżej link do obejrzenia

    • DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

    • SENIORZY MOCNI CYFROWO

      „Bezpieczny Senior w Internecie – spotkanie międzypokoleniowe”

      W dniu 21 lutego 2025 roku w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie
      z Seniorami z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzciance pod hasłem „Bezpieczny Senior
      w Internecie – spotkanie międzypokoleniowe”. Głównym celem wydarzenia było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń cyfrowych oraz przekazanie seniorom wiedzy, która pozwoli im unikać pułapek zastawianych przez oszustów. 
      Spotkanie odbyło się w sali komputerowej, gdzie zgromadziła się różnorodna grupa uczestników, obejmująca zarówno uczniów, jak i starszych członków społeczności. Rozpoczęła je pani dyrektor Renata Samsel, która serdecznie powitała wszystkich obecnych. Podczas powitania dyrektor szkoły podkreśliła znaczenie międzypokoleniowej współpracy
      oraz wymiany doświadczeń, które są nieocenione we współczesnym świecie. W swojej wypowiedzi zaznaczyła, iż wspólne działania mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia wyzwań związanych z bezpieczeństwem w sieci.

      W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnych aktywnościach, które miały na celu zwiększenie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.
      W programie znalazły się:

      • Prezentacja multimedialna podczas której omówiono najczęstsze oszustwa, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Oto niektóre z nich:

      -Oszustwa związane z zakupami online: Oszuści tworzą fałszywe strony internetowe lub podszywają się pod legalne sklepy, aby wyłudzić pieniądze lub dane kart kredytowych.

      -Rozsyłanie fałszywych e-maili i SMS-ów: Często zawierają one linki prowadzące
      do złośliwych stron internetowych lub próbują nakłonić do podania danych osobowych.

      -Oszustwa telefoniczne: Oszuści podszywają się pod przedstawicieli banków, urzędów lub innych instytucji, próbując wyłudzić informacje osobiste lub finansowe      

      Zagadnienie ochrony własnych danych przed oszustwami czyhającymi w sieci okazało się niezwykle interesującym i ważnym zagadnieniem dla obu pokoleń.

      • Warsztaty praktyczne: Uczestnicy mogli zapoznać się z Chat GPT, nowoczesnym narzędziem sztucznej inteligencji, które rewolucjonizuje sposób, w jaki komunikujemy się z technologią.
      • Dyskusje grupowe: Wymiana doświadczeń pomiędzy młodszymi i starszymi uczestnikami na temat korzystania z technologii.

      Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły p. Renata Samsel serdecznie podziękowała Seniorom za ich aktywny udział i chęć słuchania młodszego pokolenia. Dzięki rozmowom
      i praktycznym wskazówkom, seniorzy mieli możliwość zrozumienia, jak Internet może stać się dla nich cennym wsparciem w codziennym życiu. Wykorzystanie nowych technologii pomaga w utrzymaniu kontaktu z bliskimi, zarządzaniu finansami,
      a także w codziennych czynnościach takich jak zakupy online czy rezerwacje wizyt lekarskich.

      Z kolei dla uczniów była to doskonała okazja, by podzielić się swoją wiedzą
      i umiejętnościami technologicznymi. Dzięki temu młodsze pokolenie mogło uczyć się cierpliwości, empatii i rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne.

      Wspólna nauka stała się pomostem łączącym różne pokolenia. Dzięki niej Seniorzy
      i uczniowie mogli lepiej się zrozumieć i wspólnie czerpać korzyści z wymiany doświadczeń. Tego rodzaju inicjatywy nie tylko podnoszą poziom umiejętności cyfrowych, ale także wzmacniają więzi społeczne i międzyludzkie.         
                                                                                                                        Emila Knochowska

       

    • BEZPIECZEŃSTWO W SIECI - APEL

      Apel „Bezpiecznie w sieci” dla uczniów z klas IV-VIII  
      W dniu 20 lutego 2025 roku w naszej szkole odbył się apel zorganizowany w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu pt. „Bezpiecznie w sieci". Spotkanie zostało przygotowane z myślą o uczniach klas 4-8, a jego głównym celem było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu oraz promowanie bezpiecznych praktyk w sieci.
      Podczas apelu uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację poświęconą tematowi hejtu w sieci. Prezentacja skupiła się na różnych formach hejtu, jego wpływie na osoby atakowane oraz sposobach radzenia sobie z takimi sytuacjami. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest reagowanie na przemoc słowną w sieci oraz gdzie szukać pomocy. Jednym z najciekawszych momentów apelu była scenka teatralna przygotowana przez uczniów klasy II, VII i V. Młodzi aktorzy w sposób kreatywny przedstawili sytuację, która może zdarzyć się w Internecie, pokazując, jak łatwo można stać się ofiarą hejtu, ale również jak ważne jest wspieranie siebie nawzajem i reagowanie na przemoc. Na zakończenie wydarzenia uczniowie mieli możliwość zadawania pytań nauczycielowi odpowiedzialnemu za przygotowanie apelu. Były one  związane z hejtem i bezpieczeństwem w sieci. Pytania dotyczyły m.in. tego, jak rozpoznać hejt, co zrobić, gdy staniemy się jego ofiarą oraz jakie kroki można podjąć, aby chronić siebie i innych przed przemocą w Internecie. Apel z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu był wartościowym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Dzięki różnorodnym formom przedstawienia tematu, uczniowie mogli lepiej zrozumieć zagrożenia związane z hejtem w sieci oraz nauczyć się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie. To wydarzenie z pewnością przyczyniło się do zwiększenia świadomości i promowania odpowiedzialnego korzystania z zasobów Internetu.          
      Po zakończonym apelu dyrektor szkoły wręczyła nagrody i wyróżnienia dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie pt. „Świadomy senior to bezpieczny senior". Celem konkursu było zwrócenie uwagi uczniów na kluczowe aspekty związane z bezpieczeństwem seniorów. Uczniowie mieli okazję zgłębić wiedzę na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać osoby starsze, oraz sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom. Poprzez swoje prace przyczynili się do promowania świadomości wśród społeczności szkolnej.

      Lista nagrodzonych uczniów:        
      Klaudia Kołodziejczyk         
      Lena Łapińska           
      Paulina Kuczyńska    
      Oliwia Podlasin        
      Lena Budnicka          
      Lista wyróżnionych uczniów:        
      Karolina Karolewska
      Aniela Zdziarstek

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i kreatywności, jaką wykazali się
      w swoich pracach konkursowych.    
                                                                                                                        Emila Knochowska

       

                                            Apel „Bezpiecznie w sieci” dla klas 0-III          
      21 lutego 2025 roku dzieci z klas 0-III wzięły udział w apelu poświęconym bezpieczeństwu
      w Internecie. Było to spotkanie mające na celu edukację naszych najmłodszych użytkowników sieci na temat odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z cyfrowego świata.
      Podczas spotkania uczniowie mieli okazję obejrzeć cykl filmików edukacyjnych zrealizowanych w ramach projektu Sieciaki.pl. Te specjalnie przygotowane materiały zostały  stworzona z myślą o najmłodszych użytkownikach Internetu. Każdy z filmów poruszał istotne zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z sieci. Po każdym filmiku nauczyciel prowadzący spotkanie zadawał uczniom pytania, które miały na celu sprawdzenie zrozumienia omawianych treści. Dzieci chętnie uczestniczyły w dyskusji, dzieląc się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami związanymi z korzystaniem z Internetu.     
      Taka interaktywna forma nauki okazała się bardzo skuteczna, pomagając dzieciom lepiej zapamiętać i zrozumieć przekazywane informacje.  
      Dzięki inicjatywom takim jak apel o bezpieczeństwie w Internecie, szkoła aktywnie przyczynia się do kształtowania odpowiedzialnych i świadomych użytkowników cyfrowego świata. Takie działania edukacyjne są niezbędne w dzisiejszych czasach, gdyż pomagają dzieciom poruszać się po złożonym i często niebezpiecznym świecie online.
      Uczniowie klas 0-III wzięli udział w konkursie pod tytułem "Świadomy senior - to bezpieczny senior", który miał na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa osób starszych.

      Lista nagrodzonych uczniów:        
      Marcelina Poziemska
      Fabian Poziemski     
      Marcel Budnicki       
      Szymon Kurowski    
      Lista wyróżnionych uczniów:        
      Mariia Sopko 
      Gabriela Wiśniewska
      Julian Siedlecki         
      Hubert Żukowski      
      Mariusz Oliwier Wołgin       
      Sara Wawrzyniak      
      Lena Zając     

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za ich zaangażowanie w tak ważny temat!
                                                                                                                      Emila Knochowska

    • DZIEŃ PIŻAMY

      Dnia 31 stycznia w naszej szkole odbył się Dzień Piżamy. Był to czas, w którym solidaryzowaliśmy się z dziećmi chorymi onkologicznie, dla których piżama to nieodłączna część każdego dnia. Tego dnia uczniowie i nauczyciele byli ubrani w kolorowe piżamy lub szlafroki. Celem tej wyjątkowej inicjatywy było wsparcie dzieci z oddziałów onkologicznych oraz zwrócenie uwagi na konieczność profilaktyki badań również u najmłodszych. Braliśmy również udział w akcji charytatywnej „ Pięciozłotówka dla dziecka zdrówka" będącej zbiórką pieniędzy dla Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

      Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom, pracownikom szkoły za każdy wrzucony grosz, za aktywny udział w tak szlachetnym celu. Udało nam się zebrać 243,10 zł, które wpłynęły na konto powyższej Fundacji.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Aneta Kulesza           

    • Międzynarodowa Konferencja Metodyczna ,,Wilno oczami Miłosza i Szymborskiej”

            W dniach 24-26 listopada 2024r. dwójka nauczycieli z naszej szkoły: Renata Samsel i Ewa Szymańska, wzięła udział w Międzynarodowej Konferencji Metodycznej ,,Wilno oczami Miłosza i Szymborskiej” organizowanej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska”.  Nieczęsto jest okazja, by nauczyciele naszej szkoły mieli okazję brać udział w szkoleniu za granicą. Perspektywa wyjazdu i podzielenia się wiedzą z nauczycielami z Polski, Anglii, Szwecji i Białorusi wydawała się ciekawą propozycją. Nauczyciele przyjechali do Wilna autobusem 24 listopada po godzinie 14:00. Zaraz po przyjeździe rozpoczęły się warsztaty, które poprowadziła Pani Agnieszka Kaczmarska. Podczas zajęć zaprezentowała kilka ciekawych form zabaw integracyjnych do wykorzystania na lekcjach. Warsztaty trwały do późnych godzin wieczornych, dlatego obiadokolacją zakończono pierwszy dzień spotkania. Dzień drugi rozpoczęliśmy od wizyty w polskiej szkole w Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie. Nauczyciele obejrzeli budynek, rozmawiali z dyrekcją oraz nauczycielami na temat wyzwań, które związane są z edukacją polonistyczną. Uczestniczyli także w pokazowej lekcji  języka polskiego w klasie V. W szkole tej uczy się ok. 250 uczniów w wieku od klas 1 do szkoły średniej. Wszystkie lekcje prowadzone są w języku polskim pięć dni w tygodniu. Takich szkół w Wilnie jest cztery, ta w której byliśmy, jest obecnie największa. Nauczyciele mieli okazję uczestniczyć również w pokazie umiejętności tanecznych. Uczniowie zatańczyli: walca, krakowiaka, oberka i zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. W Domu Polonii uczestnicy warsztatów uczestniczyli w otwarciu konferencji „Polacy światu: Polscy Nobliści”. W prelekcji na temat Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej brali udział m.in. prof. Michał Rusinek oraz poeta Tomas Venclova. Rozmowa koncentrowała się na wydarzeniu, które odbyło się 2 października 2000 roku i spotkaniu trzech wielkich pisarzy: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Gutera Grassa. Wieczorem odbyła się wycieczka uliczkami Wilna, które już pięknie były przyozdobione świątecznymi dekoracjami. Odwiedziliśmy Stare Miasto, Ostrą Bramę, Uniwersytet Wileński, a obiadokolację zjedliśmy w Belmontas. Ostatni dzień konferencji rozpoczął się warsztatami. Tym razem propozycje zabaw opierały się na temacie głównym, czyli na sylwetkach noblistów. Prowadząca wprowadziła nas w zabawy artystyczno-tematyczne, które z powodzeniem możemy wykorzystać na lekcjach języka polskiego lub zajęciach  bibliotecznych. W drodze powrotnej zajechaliśmy jeszcze zobaczyć dawną stolicę Litwy – Troki. Bez wątpienia konferencja zostanie w pamięci przez długi czas. Zdobytą wiedzę uczestnicy wykorzystają w czasie organizacji akcji promocyjnych, konkursów i lekcji dotyczących obchodów Roku Władysława Reymonta połączonych z rozmowami o Polskich Noblistach.

                                                                                                      Renata Samsel

      Relacja z konferencji w TVP Wilno https://wilno.tvp.pl/.../konferencja-wilno-oczami-milosza...

       

      krótki film https://www.facebook.com/watch/?v=9148376091872600

    • KREATYWNE WARSZTATY Z KLOCKAMI LEGO

              28 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klas I-III uczestniczyli w warsztatach z klockami LEGO, prowadzonymi przez animatora z Edukido Wyszków. Dzięki kreatywnym zajeciom uczniowie mogli jednocześnie rozwijać swoje umiejętności i czerpać radość z nauki.

                                                                                                              Emila Knochowska

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć