"Mali Mikołajowie w ruchu" - zabawy ruchowe na sali gimnastycznej z przestrzeganiem określonych reguł dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III
W grudniu 2023 roku, w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „ULMOWIE –Rodzina wczoraj i dziś” wzięło udział 5 prac w kategorii kl. 4-8 , które wykonali następujący uczniowie:
Kacper Uchal - uczeń kl. IV, Antonina Częstochowska- uczennica kl. IV , Oliwia Podlasin- uczennica kl. VI, Lena Budnicka- uczennica kl. VII, Paulina Kuczyńska –uczennica kl. VII .
Z klasy ”0” pracę wykonała Iga Wyszyńska, reprezentując kategorię: „ oddział przedszkolny”.
Uczniowie Ci otrzymali dyplomy od organizatorów konkursu, zaś szkoła podziękowanie.
Honorata Pękul
Szanowni Państwo
Składamy serdeczne podziękowania za udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „ULMOWIE – Rodzina wczoraj i dziś”. W konkursie wzięło udział aż 516 utalentowanych dzieci z przedszkoli i uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski.
Dziękujemy, że WASZA placówka dołączyła do grona zaangażowanych w ukazanie na wzór Błogosławionej Rodziny Umów wartości rodziny, jako ważnej jednostki społecznej, której fundamentem jest miłość, przyjaźń, zaufanie, pomoc.
Dziękujemy za udział uczniów i zaangażowanie nauczycieli, którzy podjęli się trudu przygotowania i wysłania prac na konkurs. GRATULUJEMY.
Więcej informacji o konkursie na stronach www.pcen.pl , www.ofdm.pcen.pl oraz Facebooku.
Z wyrazami szacunku – koordynatorzy projektu
Małgorzata Bębenek – doradca metodyczny z plastyki PCEN w Rzeszowie
Marta Ulma-Baran - doradca metodyczny z wychowania przedszkolnego PCEN w Przemyślu
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY: „OPOWIEM CI O RODZINIE ULMÓW…”
Realizacja zadań w ramach projektu edukacyjnego: „ Bohaterscy Polacy z Markowej, Poręby i Wyszkowa” miała różnorodny charakter i jednocześnie stała się podsumowaniem, a także inspiracją do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym:
„Opowiem Ci o Rodzinie Ulmów…..”.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy na temat Rodziny Ulmów i Jej bohaterskiej postawy podczas II wojny światowej, upamiętnienie lokalnych bohaterów, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, kształtowanie postawy szacunku do drugiego człowieka, a także poszukiwań pozytywnych wzorców postaw w duchu uniwersalnych wartości.
45% uczniów z klas IV-VII wykonało prace, które oceniła komisja konkursowa.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I kategoria- kl. IV-V
I miejsce- Kacper Uchal- uczeń kl. IV
II miejsce – Antonina Częstochowska- uczennica kl. IV
III miejsce- Alan Żach – uczeń kl. V
Wyróżnienia: Julia Mówińska- uczennica kl. IV, Zuzanna Bloch, Karolina Karolewska, Dominika Wyszyńska –uczennice kl. V
Udział: Klaudia Kołodziejczyk- uczennica kl. IV, Gabriela Składanek –uczennica kl. V
II kategoria- kl. VI-VII
I miejsce- Lena Budnicka- uczennica kl. VII
II miejsce –Oliwia Podlasin- uczennica kl. VI
III miejsce-Paulina Kuczyńska–uczennica kl.VII
Udział: Nela Sarbiewska – uczennica kl. VI, Maja Sadowska –uczennica kl. VII
Kl.” 0”
Udział: Iga Wyszyńska
5 prac plastycznych, które spełniały warunki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego:
„ ULMOWIE- Rodzina wczoraj i dziś” zostały przesłane do organizatora konkursu.
Udział uczniów w konkursach to poznanie historii Polski splecionej z historią rodziny, a także przykład realizacji treści wynikających z programu wychowawczo- profilaktycznego naszej szkoły.
Dyrektor szkoły, Pani Renata Samsel wręczyła dyplomy i przekazała gratulacje laureatom, wyróżnionym i uczniom, którzy wzięli udział w w/w konkursie.
Apel szkolny miał miejsce 5 grudnia 2023 roku.
Honorata Pękul
BĄDŹ WOLONTARIUSZEM NA RZECZ POWSTANCÓW’ 44. WESPRZYJ SKARBONKĘ
W KAMPANII BOHATERON!
Przed nami 5 grudnia- Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Uczniowie klasy VI uczęszczający na zajęcia rozwijające kompetencje patriotyczne i obywatelskie są wolontariuszami, organizują zbiórkę pieniężną na rzecz Powstańców, która zasili skarbonkę wspierającą kampanię BOHATERON.
Szóstoklasiści zwracają się do społeczności szkolnej i lokalnej o włączenie się w kampanię, poprzez wsparcie finansowe.
Kampania ta ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Wsparcie finansowe, o które proszą wolontariusze pozwoli w pełni zrealizować jedno z zadań wynikających z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego: „ Powstańcy ’ 44- pamiętamy!”, w którym uczestniczy Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, w I półroczu roku szkolnego 2023/2024.
Koordynator: Honorata Pękul
wraz
z wolontariuszami
W czasie lekcji języka polskiego uczniowie zgłębiali tajniki realizacji programów telewizyjnych, poznawali ludzi telewizji, a nawet mogli sami sprawdzić, jakie jest uczucie przed obiektywem kamery. Stworzyliśmy studio telewizyjne, nagraliśmy reportaż o kradzieży, stworzyliśmy reklamę. Nie było łatwo, ponieważ nagrywanie odbywało się w trakcie prowadzonych remontów w szkole. Efekt końcowy wyszedł jednak super.
https://drive.google.com/file/d/1soIb0Q9v3Kvvff5kU2AkdkDo4j0TamXA/view?usp=sharing
Renata Samsel
XXII KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ pod hasłem:
„Człowiek w pełni realizuje się wyłącznie wtedy, gdy kocha i daje siebie innym”.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Wyszkowa oraz Dziekan Dekanatu Wyszkowskiego.
Celem konkursu było:
- zapoznanie dzieci i młodzieży z nauczaniem Św. Jana Pawła II,
- rozwijanie uzdolnień plastycznych,
- uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę niesienia pomocy i bezinteresownej miłości,
- promowanie idei wolontariatu.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu ilustrującego słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział do wolontariuszy: „Człowiek w pełni realizuje się wyłącznie wtedy, gdy kocha i daje siebie innym”. W pracy należało uwzględnić przynajmniej jedną z poniższych akcji:
- Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
- Jałmużna Wielkopostna
- Pomoc ofiarom kataklizmów i klęsk żywiołowych
- Pomoc migrantom i uchodźcom
- Pomoc Polakom na Kresach
- Działalność misyjna kościoła
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 27 listopada 2023 r.
Laureaci z naszej szkoły:
Kategoria kl. I – III
I miejsce – Lena Marta Łapińska kl.III
Wyróżnienie – Błażej Żach kl.I
Kategoria kl. IV- VIII
I miejsce – Dominika Wyszyńska kl.V
Wyróżnienie – Alan Żach kl.V
Prace plastyczne na konkurs wykonali również uczniowie kl. II:
Marcelina Poziemska, Fabian Poziemski, Julian Siedlecki, Mariusz Oliwier Wołgin oraz Gabriela Wiśniewska.
Gratuluję zwycięzcom i uczestnikom konkursu.
Agata Komor
Szachy w naszej szkole
Szachy to najpopularniejsza gra na świecie. Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi ucznia. Stwarza nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy, kształci wyobraźnię przestrzenną, ćwiczy pamięć, uwagę, koncentrację a przede wszystkim inicjuje sytuację wymagające abstrakcyjnego i logicznego myślenia. Nauka gry w szachy wpływa dodatnio na zwiększenie aktywności umysłowej ucznia, przyczynia się do rozwoju inteligencji. Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które prowadzą do zwycięstwa nie tylko na zawodach sportowych ale i w życiu. Wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, uczą wytrwałości, poczucia odpowiedzialności za własne decyzje, odwagę. Uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika - nie bez powodu nazywane są grą królewską .
Od września 2023 r. w naszej szkole odbywają się zajęcia koła szachowego. Uczęszczają na nie uczniowie klasy drugiej, trzeciej i czwartej. To dopiero początki ich szachowej przygody. Przez ten czas zdążyli poznać zaledwie podstawy gry w szachy, a wiele jeszcze przed nimi, aby stać się szachowymi mistrzami. Mamy nadzieję, że nauka gry w szachy wpłynie na lepszy rozwój ich logicznego myślenia, a przez to ułatwi im rozumienie treści matematycznych.
Pomimo, że to dopiero nasze początki trzech uczniów klasy II: Marcelina Poziemska, Fabian Poziemski oraz Julian Siedlecki 27 listopada wzięli udział w VI Turnieju Szachowym w Ostrołęce w ramach projektu SZACHY W MAZOWIECKIEJ SZKOLE. Uczniowie rozegrali tam 7 rund 15- minutowych rywalizując ze swoimi rówieśnikami z różnych szkół. Co prawda nie udało się zdobyć czołowych miejsc, ponieważ konkurencja była duża, ale nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, a ponadto dzięki ich grze szkoła pozyskała 10 zegarów szachowych, których nam brakowało.
Gratulujemy uczniom, dziękujemy ich rodzicom za pomoc w dowozie i czekamy na dalsze sukcesy.
Tarcicka Bożena
OBCHODY XIII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE
Tabliczka mnożenia to zmora niejednego ucznia. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, którego celem jest lepsze zrozumienie zasad matematycznych.
Akcja odbywa się już od 13 lat. To inicjatywa skierowana nie tylko do uczniów, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości.
Organizatorem jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki.
Przygotowania do tego wydarzenia trwały w naszej szkole już od października. Uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia podczas zajęć lekcyjnych oraz dodatkowych zajęć rozwijających zainteresowania, rozwiązując różnego rodzaju zadania, karty pracy, rebusy, testy interaktywne, grając w gry planszowe.
W piątek 17 listopada cała szkoła – począwszy od oddziału przedszkolnego, a kończąc na klasie VIII włączyła się w obchody XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Klasy III-VIII zdawały krótki egzamin przed komisją na holu. Ci, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, który z dumą wkleili do zeszytów od matematyki. Następnie zostały przeprowadzone klasowe konkursy o tytuł Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia, podczas których uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami w tej dziedzinie.
Klasowymi Mistrzami Tabliczki Mnożenia zostali:
Aniela Zdziarstek – uczennica klasy III
Kacper Uchal – uczeń klasy IV
Zuzanna Bloch – uczennica klasy V
Oliwia Podlasin – uczennica klasy VI
Eryk Zawadzki – uczeń klasy VII
Bardzo dobrze z zadaniami matematycznymi poradzili sobie nasi najmłodsi uczniowie z klas I -II oraz przedszkolaki, którzy z ogromnym zapałem rozwiązywali zadania konkursowe. Trudno było wyłonić zwycięzców, dlatego wszyscy zostali wyróżnieni.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia i mamy jeszcze w tej dziedzinie wiele do nadrobienia.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy wszystkim uczestnikom.
TO BYŁA DOBRA, POŻYTECZNA ZABAWA!
Tarcicka Bożena
W dniach 21-24.11.2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Tolerancji, Życzliwości połączony z Dniem osób niepełnosprawnych. Do akcji włączyła sie cała społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele, wychowawcy - podczas zajęć poruszana była tematyka ŻYCZLIWOŚCI. Każda klasa miała za zadanie wybrać najżyczliwszą osobę. Dodatkowo na dolnym korytarzu wystawiona była SKRZYNKA ŻYCZEŃ I POZDROWIEŃ, do której można było wrzucać życzenia i pozdrowienia. Każdy uczeń i nauczyciel otrzymał zakładkę do książki wykonaną przez panią Dominikę Chmiel i Anetę Kuleszę z oddziału przedszkolnego. W naszej szkole wywieszone zostały plakaty "Pamiętaj o uśmiechu". Na dolnym korytarzu przygotowana została gazetka o tamatyce tolerancji, Życzliwości i problemach osób niepełnosprawnych.
W piątek 24 listopada na podsumowanie Tygodnia Życzliwości społeczność szkolna ubrała się na żółto, najżyczliwsze osoby w szkole zostały odznaczone przez panią Dyrektor Orderem Życzliwości a wszyscy zostali poczęstowani cukierkami.
Mamy nadzieję, że to nie będzie tylko tydzień, ale cały rok, bo życzliwość to piękna i potrzebna cecha. "Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy ". Poniżej fotorelacja.
Koordynatorzy akcji:
Anna Leśniak-Gałązka,
Sylwia Ponichtera,
Dominika Chmiel,
Aneta Kulesza
W październiku odbyły się warsztaty biblioteczne dla uczniów klas IV-V, VII ,,Drugie życie starych gazet”. Uczniowie samodzielne wykonali ze starych gazet projekty dowolnej postaci literackiej oraz hasła związane z książką. Wykazali się kreatywnością. Prace wyeksponowano na gazetce ściennej.
Szymańska Ewa
„ ŻYWA LEKCJA HISTORII ” W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
I NA CMENTARZU- STARE POWĄZKI
15 listopada 2023 roku uczniowie kl. 4-7 wraz z opiekunami, o godzinie 7.00 wyruszyli z Trzcianki do Warszawy po historyczną i sportową przygodę, a także nowe doświadczenia. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie nekropolii na Starych Powązkach.
Swoje wrażenia z odwiedzin tego miejsca bardzo dokładnie opisuje uczennica kl. VI – Oliwia Podlasin:
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy zwiedzaniem Cmentarza na Starych Powązkach w Warszawie. W trakcie dwugodzinnego spaceru odwiedziliśmy groby zasłużonych Polaków, podziwialiśmy również nagrobki "zwykłych" Warszawiaków, które dzięki kosztownemu wykonaniu również współtworzą niezapomniany klimat Starych Powązek. Na początek dowiedzieliśmy się o historii samych Powązek - to właśnie tutaj pod koniec XVIII wieku zdecydowano się wybudować cmentarz. Jego rozplanowanie oraz wybudowanie na jego terenie katakumb i kościoła pw. Św. Karola Boromeusza powierzono znanemu architektowi, Dominikowi Merliniemu. On sam, po swojej śmierci, spoczął również na terenie nekropolii. Po przekroczeniu bramy św. Honoraty, zwiedziliśmy najstarszą część Powązek. Tutaj pochowani są między innymi rodzice Fryderyka Chopina, Moniuszko, Jan Kiliński oraz Aleksandra Piłsudska. Znajdują się tu również mogiły współczesne - Zbigniewa Herberta, Gustawa Holoubka czy księdza Stefana Niedzielaka, skrytobójczo zamordowanego. To on był inicjatorem budowy na terenie cmentarza Sanktuarium "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie". Ta część nekropolii ucierpiała również w trakcie zmagań II wojny światowej, o czym informuje stosowna tablica. Pan przewodnik powiedział nam, że znajdujemy się na najstarszej warszawskiej nekropolii na której spoczywają wielcy polscy pisarze, aktorzy, naukowcy, politycy itp. Opowiedział również, że Cmentarz Powązkowski to nie tylko miejsce spoczynku wybitnych osobistości ale także prawdziwa skarbnica dzieł sztuki w postaci rzeźb i nagrobków określanych mianem małej architektury. Kolejnym ważnym punktem zwiedzania były katakumby i Aleja Zasłużonych. W tych pierwszych znajdują się między innymi groby, do których odbywają się wręcz pielgrzymki. Chodzi oczywiście o miejsca, gdzie pochowany jest Czesław Niemen i Irena Jarocka. Zawsze znajdziemy tam zapalone znicze oraz świeże kwiaty. Po drodze do Alei Zasłużonych minęliśmy również grób Jerzego Waldorffa, osoby związanej z tym cmentarzem, jak nikt inny. Sama aleja powstała w roku 1925. Pierwszą pochowaną tam osobą był wybitny pisarz Władysław Reymont. Przez lata miejsce ostatniego spoczynku znajdowali tutaj przedstawiciele polskiej kultury, sztuki i polityki. Dowiedziałam się też, że zwiedzanie tego cmentarza to prawdziwa lekcja historii oraz symboliki związanej z nagrobkami. Pan przewodnik mówił, że Cmentarz Stare Powązki jest najstarszym nieprzerwanie działającym rzymsko-katolickim cmentarzem w tym mieście, czyli w Warszawie. Tu swoje dzieła pozostawili najwybitniejsi polscy rzeźbiarze XIX i XX wieku. Znaleźliśmy tu wybitne dzieła sztuki współczesnej. Kwater osób zasłużonych nie brakuje również w dalszej części cmentarza, w kierunku której udaliśmy się następnie. W naszej wędrówce dotarliśmy również do mogiły, w której przez wiele lat spoczywał anonimowy Adam Zawisza. W rzeczywistości w tym grobie pochowane jest ciało marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. W jego niedalekim sąsiedztwie miejsce ostatecznego spoczynku znalazł Grzegorz Przemyk, maturzysta zamordowany w 1983r. na komisariacie Milicji Obywatelskiej. Pan przewodnik powiedział, że to tu od 1975 roku odbywają się, zapoczątkowane przez nieżyjącego już Jerzego Waldorffa, coroczne kwesty w dniu Wszystkich Świętych. Kwestują osoby znane z telewizji i teatru, sportowcy oraz politycy. Zaduszkowa kwesta wpisała się już na stałe w charakter Powązek. Zapamiętałam, że 43ha wynosi cały teren tego cmentarza (prawie tyle co całe państwo Watykan). Spacer zakończyliśmy, gdyż na cmentarzu padał deszcz . Następnie pożegnaliśmy Pana przewodnika oraz podziękowaliśmy mu za wspaniałą lekcję "żywej historii" i ruszyliśmy w dalszą drogę naszej podróży.
Bardzo ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, którą zaplanowaliśmy w ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ” Powstańcy’44-pamiętamy!”, by uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii i zrealizować zagadnienia wynikające z projektu. Podzieleni na 2 grupy ruszyliśmy po wiedzę o powstańczej Warszawie i Jej bohaterów. Uczniowie klasy 6 i 7 wraz z panią Mirosławą Kurowską i panią przewodnik, druga grupa; uczniowie kl.4 i 5 pod okiem nauczyciela historii- Honoraty Pękul i pani Anny Leśniak- Gałązki poznawali z zapartym tchem tajniki tego szczególnego miejsca. Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się w budynku zabytkowej elektrowni tramwajowej, które zostało otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o Warszawę. Powstanie Warszawskie ukazuje ducha Warszawy. Nie zapomnimy odgłosu bijącego serca Warszawy, a także w naszej pamięci pozostanie ekspozycja muzealna, która oddziałuje światłem, obrazem i dźwiękiem. Wytyczona trasa, którą się poruszaliśmy przedstawiała nam chronologię wydarzeń i prowadziła przez poszczególne sale tematyczne, takie, jak, np.; „Poczta Polowa”, „Radiostacje i łączność”. Zdaliśmy sobie sprawę, jak ważną rzeczą było drukowanie ulotek, w drukarni powstańczej; gdzie zobaczyliśmy oryginalne maszyny drukarskie, maszyny do pisania. Nasz podziw wzbudziło Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły, a także aranżacja kanału, którym się przemieszczaliśmy. W Warszawie słowo „kanał” ma szczególne znaczenie, kojarzy się z Powstaniem Warszawskim. Bardzo często jedyne szanse na przetrwanie to było przejście kanałami. Była taka zasada; najpierw powstańcy, następnie ludność cywilna. Ogromne wrażenie zrobiła na nas replika samolotu Liberator B-24 J, w skali 1: 1.
Zapamiętajmy, że Muzeum Powstania Warszawskiego to ponad 100 tysięcy eksponatów, które stanowią dokumenty, fotografie, wspomnienia, powstańcze opaski, pamiątki związane z Warszawą i uczestnikami Powstania Warszawskiego.
Po opuszczeniu muzeum udaliśmy się do Parku Wolności, by poznać Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami, a wśród nich w centralnej części zamieszczony dzwon „ Monter”, który upamiętnia dowódcę Powstania Warszawskiego, gen. Antoniego Chruściela, komendanta Armii Krajowej Okręgu Warszawa.
Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego dostarczyło nam wielu przeżyć, a 63 powstańcze dni ukazane w pasjonujących życiorysach powstańców było wspaniałą, żywą lekcję historii.
Następnie udaliśmy się do Hula-Kula na zajęcia sportowe z trenerem. Gra w kręgle zregenerowała nam siły. Po dwugodzinnych zmaganiach sportowych wyłoniono zwycięzców. Dyplomy otrzymali: za I miejsce - Lena Budnicka, za II miejsce - Karol Łapiński, za III miejsce – Alan Żach.
Następnie skosztowaliśmy smakołyków w Mac Donalds.
Zmęczeni, z wrażeniami wróciliśmy do Trzcianki.
Wspomnienia ucznia klasy czwartej i uczennicy klasy szóstej przywołują atmosferę tego dnia:
Kacper Uchal- kl.4
Dnia 15 listopada 2023 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy.
Najpierw odwiedziliśmy groby znanych osób na Starych Powązkach. Widzieliśmy grób rodziców Fryderyka Chopina.
Następnie pojechaliśmy zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego. Gdy weszliśmy do środka, usłyszałem odgłos bicia serca. Potem patrząc przez specjalne okulary można było zobaczyć fragmenty nagrań z Powstania Warszawskiego. Następnie każdy z nas mógł zobaczyć przez szybę duży samolot. Gdy przeszliśmy dalej stały dwa duże motocykle z czasów wojny. Widzieliśmy maszyny drukujące. Potem można było zobaczyć duży samolot, który sprawował wrażenie, jakby latał. Na płytkach podłogowych wyświetlany był film z czasów II wojny światowej. A w specjalnych słuchawkach słychać było różne rozmowy. W sali przypominającej kino oglądaliśmy poruszające sceny wojenne. Potem zeszliśmy do tunelu, w którym mogliśmy poczuć się, jak osoby biorące udział w powstaniu. Było w nim ciepło i ciasno. Podczas zwiedzania muzeum mogliśmy zabrać ze sobą kartki z kalendarza, z sierpnia 1944 roku, na których opisany był każdy dzień powstania.
Wycieczka bardzo mi się podobała. Lubię poznawać historię naszej Ojczyzny. Z chęcią bym pojechał jeszcze raz.
Kalina Mróz- kl.6
Wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego był bardzo interesujący. Dowiedziałam się bardzo dużo ciekawych faktów o Powstaniu Warszawskim. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o wydarzeniach Powstania Warszawskiego. Bardzo zaciekawiła mnie godzina ” W ’’, czyli siedemnasta. Dlatego, że na każdym zegarze w muzeum była wskazana ta godzina. Najbardziej podobało mi się chodzenie w kanale, bez światła. Bałam się, że zgubię się w tunelu. Więc wyobraziłam sobie od razu, jak w czasie Powstania osoby w moim wieku, wykonując szereg poleceń mogły czuć się w takich kanałach. Na Starych Powązkach dowiedziałam się, gdzie pochowane są znane osoby. Wyjazd na kręgle był bardzo dobrym pomysłem. Bardzo dobrze się bawiłam, Bardzo udana wycieczka.
Zdobyta wiedza w Muzeum Powstania Warszawskiego, którą poznawaliśmy w kontekście II wojny światowej ubogaciła pracę wychowawczą z Patronem naszej szkoły; dotyczyła czasów w których żył i działał Piotr Kulasiński – nasz lokalny bohater.
Honorata Pękul
13 listopada 2023r. odbył się uroczysty apel z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości pod hasłem: ,,Śpiewamy dla Niepodległej i Jej Bohaterów".
#SzkołaPamięta
28 października 2023 roku, w sobotni, jesienny poranek uczennice klasy VI: Nela Sarbiewska i Oliwia Podlasin, , jako wolontariuszki pod opieką Honoraty Pękul wybrały się na cmentarz parafialny w Brańszczyku. Uporządkowane przez dziewczęta zostały miejsca spoczynku naszego lokalnego bohatera- Piotra Kulasińskiego, Patrona szkoły w Trzciance oraz Dzidzi Karłowskiej.
W ciszy i modlitewnym skupieniu uczczono pamięć Patrona naszej szkoły, bohaterów z okresu wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r., między innymi ppor. Tadeusza Wagnera i kaprala Jerzyńskiego oraz poległych z okresu II wojny światowej, złożonych na cmentarzu w Brańszczyku. Następnie zapalono znicze. Na symbolicznym grobie Patrona szkoły uczennice złożyły wiązankę, wykonaną przez nauczycielkę naszej szkoły- panią Ewę Szymańską. Znicze pamięci zapłonęły na mogiłach osób nam bliskich: Dzidzi Karłowskiej, ośmioletniej uczennicy szkoły w Trzciance, zmarłej 1937 roku, z powodu panującej wówczas epidemii dyfterytu i szkarlatyny. W naszej pamięci pozostanie na zawsze Maria Żywirska –historyczka, etnografka, muzealniczka, pedagog, autorka monografii pt.„Puszcza Biała. Jej dzieje i kultura”. Znicze, które zostały zapalone na wymienionych mogiłach to zadanie z zakresu wolontariatu , które po raz kolejny jest realizowane przez mamę Neli. Warto podkreślić, że dziewczęta zostały dowiezione na cmentarz i odebrane z cmentarza przez swoich rodziców.
Uczniowie i nauczyciele odwiedzali lokalne miejsce pamięci- pomnik Patrona szkoły przed bramą szkolną. Wyjściu towarzyszyła zaduma, refleksja, modlitwa i pogadanka. Samorząd Uczniowski w składzie: Paulina Kuczyńska, Maja Sadowska i Dawid Wiśniewski w imieniu całej społeczności szkolnej złożył kwiaty. Chętni uczniowie zapalili znicze, o które zadbali wraz z wychowawcami.
Uczniowie klasy IV odszukali zdjęcia i przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinach i dokonali ich opisu. Niektórzy uczniowie kl. V-VII zobowiązali się do wykonania prac plastycznych i prac pisemnych nawiązujących do polskiej tradycji Świąt- Wszystkich Świętych i Zaduszek.
Przyglądając się dniom 1 i 2 listopada należy stwierdzić, że mamy do czynienia z kulturą i obyczajowością, które należy pielęgnować.
Gazetka ścienna w świetlicy szkolnej przedstawia prace plastyczne- znicze pamięci dla Patrona szkoły, wspomnianych bohaterów z okresu wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r., z okresu II wojny światowej. Dzieci przed wykonaniem prac poznały lokalne miejsca pamięci i związanej z nimi historii, która przedstawiona została podczas pogadanki na temat: „ Pamiętamy o Tych, którzy od nas odeszli…”.
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w społeczności lokalnej, jak i ogólnonarodowej historii. Zwracamy szczególną uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Podjęte przez społeczność szkolną działania upamiętniły też 77. rocznicę śmierci Piotra Kulasińskiego- Patrona naszej szkoły, która przypada 5 listopada b.r.
Te wzruszające lekcje patriotyzmu lokalnego i jednocześnie wolontariatu kultywowane są od lat przez naszych uczniów, nauczycieli i rodziców, zaś w ramach akcji:„ Szkoła pamięta” po raz piąty.
Honorata Pękul
SZKOLA_DO_HYMNU_2023.pdf - sprawozdanie
„SZKOŁA DO HYMNU” 2023
10 listopada, o symbolicznej godzinie 11.11 zabrzmiał hymn narodowy w Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance. W tym roku po raz szósty w ramach akcji:„ Szkoła do hymnu”. Wspólnie ze społecznością szkolną „ Mazurka Dąbrowskiego” zaśpiewali także strażacy z OSP w Trzciance: prezes- Bogdan Zdziarstek, wiceprezes/ naczelnik- Damian Jechna, sekretarz- Piotr Deptuła. Tej podniosłej chwili towarzyszył sztandar szkoły. Poczet sztandarowy stanowili uczniowie klasy siódmej: Liliana Iwańska, Oliwia Pujer i Dawid Wiśniewski. Charakter patriotycznego spotkania podkreślały chorągiewki biało- czerwone, ubiór w tonacji biało- czerwonej całej społeczności szkolnej oraz mundury strażackie przybyłych Gości.
Uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi wraz z absolwentami naszej szkoły- druhami –strażakami razem wyrażali radość z naszej niepodległej Ojczyny. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie szkoły udekorowali wykonanymi pracami: chorągiewkami i kotylionami gazetkę okolicznościową pod hasłem: „Narodowe Święto Niepodległości. Dziękuję wszystkim za wspólne świętowanie. Pragnę dodać, że dzięki podjętym działaniom przez Zarząd OSP w Trzciance Izba Patrona została wzbogacona w piękną tablicę o Patronie szkoły, która została opracowana w ramach obchodów 96. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance.
Honorata Pękul
10 listopada 2023 roku gościliśmy strażaków z OSP Trzcianka, którzy przeprowadzili w naszej szkole test wiedzy pożarniczej oraz rozstrzygnęli konkurs plastyczny pod hasłem ,,Jestem odpowiedzialny – unikam pożarów”. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursach zostali nagrodzeni. Dziękujemy za współpracę.