• PASOWANIE NA UCZNIA

      We  wtorek 7 listopada 2023 r. uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Rangi wydarzeniu dodali zaproszeni goście, wśród których byli: rodzice, Dyrektor Szkoły pani Renata Samsel, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Obsługi oraz uczniowie.          
      Tegoroczną uroczystość „Pasowania na ucznia klasy pierwszej" została przedstawiona w formie show telewizyjnego pt. „Jak oni ślubują”, którą  poprowadzili: Kacper Uchal i Fabian Wiśniewski - uczniowie z kl. IV.
        
      Głównymi bohaterami byli oczywiście pierwszoklasiści, którzy pięknie śpiewali, recytowali i tańczyli. Swoimi talentami, umiejętnościami oraz zdobytą wiedzą musieli udowodnić, że nadają się na uczniów i są gotowe na spotkanie ze szkolną przygodą. 
      Występy pierwszaków oceniało jury, w skład którego weszły słynne osobowości telewizyjne, takie jak: Super Niania - Dorota Zawadzka,  w którą wcieliła się Amelia Seroka, Mistrzyni Kuchni - Magda Gessler, czyli uczennica Julia Mówińska, Komendantka Policji - Nadia Przybylska,  Premier Mateusz Morawiecki w postaci Bartłomieja Rosińskiego oraz krytyk muzyczny - Klaudia Kołodziejczyk. Każdy z jurorów przygotował dla pierwszoklasistów zadanie i  egzaminował pod kątem "swojej profesji" oceniając ich poziom gotowości do złożenia obietnicy i pasowania na ucznia. Z każdego zadania uczniowie wywiązali się wspaniale. Zachwycone Jury jednomyślnie uznało, że bez wahania mogą zostać uczniami naszej szkoły i są gotowi do złożenia ślubowania.

      Następnie został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewany hymn szkoły.  Pierwszoklasiści w podniosłej atmosferze złożyli ślubowanie. Potem Dyrektorka Szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia przez dotknięcie prawego ramienia pierwszaka, dużym, symbolicznym ołówkiem.             
                Po zakończeniu oficjalnej części pani Renata Samsel wręczyła małym bohaterom pamiątkowe dyplomy a reprezentanci poszczególnych klas drobne upominki.
                Na koniec uczniowie, rodzice wraz z Dyrektorem Szkoły i wychowawcą pozowali do wspólnego zdjęcia. Po wykonaniu zdjęć uczniowie i zaproszeni goście udali się do klasy na „słodki” poczęstunek, który przygotowali rodzice.
                To był dzień pełen pozytywnych emocji, niezapomnianych wrażeń, radosnych chwil,  który zapewne na długo pozostanie w pamięci każdego. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

                                                   Emila Knochowska
       

    • SPEKTAKL DLA KLAS 0-III

      31 października pojechaliśmy na spektakl pt. ,,Dobre rady lisa Witalisa".  Poznaliśmy lisa, który szczycił się swoim długim, puszystym ogonem i inteligencją. Wydawać by się mogło, że chciał pomagać innym zwierzakom, jednak szybko pokazał swoje prawdziwe oblicze. Okazało się, że myślał tylko o sobie. Wykorzystał on ufność i łatwowierność innych zwierząt, żeby spełniać swoje zachcianki. Poniósł zasłużoną karę. Jaką? Obejrzyjcie spektakl, a wszystkiego się dowiecie. Spektakl nauczył nas, że zawsze należy słuchać się siebie samego i nie ufać osobom, które nam źle doradzają.

                                                                                                                      Sylwia Ponichtera

    • WYJŚCIE DO POMNIKA PATRONA SZKOŁY

      31 października uczniowie wraz z wychowawcami udali się do pomnika Patrona szkoły Piotra Kulasińskiego, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się.

    • UDZIAŁ W AKCJI ,,SZKOŁA PAMIĘTA"

      Szkola_pamieta_-_2023.pdf   sprawozdanie

      dyplomszkolapamieta.pdf   dyplom za udział w akcji

    • BIEG KU PAMIĘCI BOHATERÓW- POWSTAŃCÓW’ 44

      SZKOLNY  BIEG KU PAMIĘCI BOHATERÓW- POWSTAŃCÓW’ 44

       

      25 września 2023 roku, na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance odbył się Bieg ku Pamięci Bohaterów – Powstańców’44. W ten sposób w słoneczny, jesienny, poniedziałkowy dzień zainaugurowaliśmy nasz udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym: „Powstańcy’44- Pamiętamy!”. W przedsięwzięciu o charakterze historycznym  wzięło udział 31 uczniów kl. 4-7, wraz z wychowawcami: Bożeną Tarcicką, Ewą Szymańską, Tomaszem Łyskawym, Mirosławą Kurowską, nauczycielem religii- Agatą Komor           i nauczycielem historii- Honoratą Pękul,  pod  okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego   - Pauliny Zglec.

      Aby przybliżyć  ważne daty związane z Powstaniem Warszawskim uczniowie wraz  z nauczycielami  pokonywali dystans :

      - 63 metrów, który symbolizuje 63 dni Powstania Warszawskiego;

      - 79 metrów; ponieważ 1 sierpnia 2023 roku obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu Powstania;

      - 1944 metrów; symbolizuje  rok, w którym wybuchło Powstanie Warszawskie .

      Nauczyciel wychowania fizycznego zadbał o wyznaczenie trasy, był przewodnikiem uczniowskiego biegu ku czci  Powstańców Warszawskich. 

      Cele  ogólne projektu:

      - rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego,

      - budowanie tożsamości narodowej uczniów, rozbudzanie uczuć patriotycznych,

      - uświadomienie konieczności dbania o pokój na świecie;

      - realizacja podstawy programowej,

      - rozwijanie kompetencji kluczowych.

      Termin realizacji projektu:

       wrzesień  2023 - styczeń  2024

      Ponadto uczniowie klasy VI zorganizują zbiórkę pieniężną na rzecz Powstańców, która zasili skarbonkę wspierającą kampanię BohaterON.

      Wsparcie finansowe, o które poproszą  nasi wolontariusze  pozwoli w pełni zrealizować  jedno   z  zadań wynikających z  Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego: „Powstańcy’44- Pamiętamy!”

      Udział w projekcie  przybliży jego uczestnikom  czas w historii XX wieku.

                                                                                                          

                                                                                                          Szkolny koordynator projektu:

                                                                                                                     Honorata Pękul

    • WYCIECZKA DO WARSZAWY

      „ ŻYWA LEKCJA  HISTORII ” W MUZEUM  HISTORII POLSKI

      I WOJSKOWYM CMENTARZU POWĄZKOWSKIM  w WARSZAWIE

       

                  26 października 2023 roku grupa 23 uczniów klas 4-7 wraz z opiekunami : Bożeną Tarcicką,  Tomaszem Łyskawym i Honoratą Pękul wybrała się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Stolica  przywitała nas jesienną, deszczową pogodą.

      Pierwszy punkt wycieczki zaprowadził nas do Parku Trampolin. Tam spędziliśmy czas na sportowo. Następnie przemieściliśmy  się  autokarem  do  nowo otwartego Muzeum Historii Polski, gdzie zaopatrzeni zostaliśmy w słuchawki, by z panem przewodnikiem udać się po historyczną wiedzę o naszej Ojczyźnie. Podziwialiśmy dawne stroje, broń, żołnierskie mundury, dzieła sztuki. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób podpisywano kiedyś dokumenty, używając pieczęci.

      Na trzecim  planie był  Wojskowy Cmentarz Powązkowski, gdzie pani przewodnik odkrywała przed nami  tajniki tego szczególnego miejsca pochówku wybitnych postaci.  Przed 1 listopada odwiedziliśmy groby Powstańców, oddaliśmy hołd „Alkowi”, „Rudemu”  „Zośce” oraz  innym  bohaterom Powstania Warszawskiego, a także Żołnierzom Wyklętym. Pokłoniliśmy się  Śp. Irenie Szewińskiej. Wart podkreślenia jest fakt, że  absolwenci  naszej szkoły uczestniczyli w  Biegach  Przełajowych im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, jeszcze kilka lat temu. Trudno uwierzyć, że nie ma już Damy Polskiego Sportu wśród nas…Wówczas Pani Irena Szewińska  otwierała coroczne  imprezy sportowe i wręczała zwycięzcom medale,  nagrody oraz dyplomy.

      W naszej pamięci pozostały groby innych sportowców, pisarzy, aktorów, polityków i ludzi kultury. Każdy z nas mógł zobaczyć miejsce pochówku prof.  Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga, który lubił wypoczywać w naszej gminie,  pierwszego Polaka- kosmonauty, Mirosława Hermaszewskiego i pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Będąc w tym miejscu pamiętaliśmy o  lokalnym patriocie, przyjacielu naszej szkoły, Honorowym Obywatelu Gminy Brańszczyk, wieloletnim Prezesie Stowarzyszenia Lotników Polskich, Śp. Kazimierzu Pogorzelskim. Zapaliliśmy znicze, złożyliśmy kwiaty. Towarzyszyła nam zaduma i refleksja.

      Zatrzymaliśmy się także przy pomniku Gloria Victis, gdzie otrzymaliśmy informację o tym miejscu nie tylko od pani przewodnik, ale także od  nauczyciela historii. Wieloletni przyjaciel naszej szkoły, ks. prof. Henryk Kietliński, jako kapelan AK i „Szarych Szeregów” przemawiał do uczestników kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia.

      Ten punkt programu wycieczki  wynikał z projektu edukacyjnego „Szkoła w Trzciance pamięta o BOHATERACH”.

      Ubogaceni w wiedzę i nowe doświadczenia możemy stwierdzić, że pogoda nas nie rozpieszczała tego dnia, to mimo wszystko był to dzień, który z pewnością zapamiętamy na długi czas.

       W drodze powrotnej zajechaliśmy do Mac’ Donalds. Ok. godziny 18.00 zakończyliśmy naszą przygodę i dotarliśmy do Trzcianki.

                                                                                                                                    Honorata Pękul

       

      A oto, jak wspominają  wycieczkę najmłodsi uczestnicy- czwartoklasiści:

       

      Kacper Uchal :

      Dnia 26 października 2023 roku byliśmy na wycieczce w Warszawie.   Odwiedziliśmy Muzeum Historii Polski. Jest to nowe muzeum, w którym podziwialiśmy historię naszej Ojczyzny. Zachwyciły mnie dawne polskie stroje, które nosili ludzie.

      Zainteresowały  mnie mundury polskich żołnierzy, które zmieniały się na przestrzeni lat. Bardzo podobały mi się obrazy wiszące na ścianach.

      Jako fan piłki nożnej byłem pod wrażeniem wystawy na temat Euro 2012, którego gospodarzami była Polska z Ukrainą. Widziałem piłkę z meczu Polska- Rosja.

      Zachwyciła mnie wystawa broni wojskowej oraz klapa bagażnika samochodu przywiezionego z wojny na Ukrainie.

      Dużym plusem były słuchawki na uszach, dzięki którym dobrze było słychać przewodnika.

      Odwiedziliśmy także Wojskowy Cmentarz  na Powązkach. Klasa 6 złożyła wiązankę na grobie pilota, który odwiedzał naszą szkołę. Widziałem grób Kazimierza Deyny- piłkarza Legii Warszawa i Reprezentacji Polski oraz pomnik aktora Emiliana Kamińskiego.

      Odwiedziliśmy miejsce, w którym są pochowani: „Rudy” , „Alek” i „Zośka”.

      Wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca.

                                                                                                                               

      Klaudia Kołodziejczyk:

      Dnia 26 października 2023 roku wraz koleżankami i kolegami ze szkoły byliśmy na wycieczce szkolnej w Warszawie. Celem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Historii Polski oraz Wojskowego Cmentarza na Powązkach. Całej wycieczce towarzyszyła wielka ciekawość, tym bardziej, że nigdy wcześniej nie byłam w tych miejscach.

      Zwiedzanie Muzeum Historii Polski rozpoczęliśmy o godzinie 10.00. Na naszą grupę czekał przewodnik, a my otrzymaliśmy specjalne zestawy słuchawkowe, dzięki którym poznanie historii było jeszcze bardziej przyjemne.

      Kolekcja muzealna była bardzo różnorodna. Zobaczyliśmy wiele rzeczy począwszy od epoki średniowiecza, aż do współczesności. Pan przewodnik poinformował, że w zbiorach muzeum znajduje się ponad 60 tysięcy obiektów. Moją uwagę najbardziej przykuły piękne, historyczne obrazy, rzeźba Victoria- Victoria oraz piękny zegar słoneczny.

      Po dużej dawce historii nadszedł czas na drugi, bardzo ważny punkt naszej wycieczki- Wojskowy Cmentarz na Powązkach. Dowiedzieliśmy się, że cmentarz powstał w 1912 roku  i zajmuje ogromną powierzchnię. Po wybuchu I wojny światowej stał się miejscem pochówku nie tylko żołnierzy rosyjskich, ale również niemieckich, czeskich , słowackich, czy polskich. Co ważne, znajduje się tu wiele grobów uczestników powstań, m.in. styczniowego, listopadowego i warszawskiego. Największe wrażenie zrobił na mnie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, gdyż do tej pory widziałam to tylko w telewizji. To była wspaniała wycieczka   i mam nadzieję, że niejednokrotnie powrócę do tych miejsc, aby lepiej poznać historię Polski.

       

      Oskar  Czajkowski:

      26 października 2023 roku odbyła się wycieczka do Warszawy.  Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do Parku Trampolin, ponieważ mieliśmy tam zaplanowane zajęcia sportowe. Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Polski. Po muzeum oprowadzał nas przewodnik, który pokazywał i opowiadał nam o dawnych przedmiotach. Widzieliśmy zbroje, kaski, dywany, obrazy, różne karabiny, oś czasu, maszynę na której robiono tkaniny.

      Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Wojskowego Cmentarza na Powązkach. Pani przewodniczka pokazywała nam groby znanych osób, które zostały tam pochowane.  Był grób Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz „ Zośki”, „ Alka” i „ Rudego”, którzy walczyli    w obronie Ojczyzny i za nią zginęli.

      Na tym wycieczka się zakończyła, więc wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po trasie zajechaliśmy jeszcze do Mc Donalda. Wycieczka bardzo mi się podobała.

       

       

    • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

      Dnia 24 października 2023r. w naszej Szkole odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Uczniowie wspaniale zaprezentowali się podczas swojego pierwszego występu artystycznego. Pani dyrektor Renata Samsel po wysłuchaniu ślubowania, dokonała tradycyjnego pasowania. Uroczysty dzień zakończyły upominki, wspólne zdjęcia i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy „0”         

                                               Aneta Kulesza

    • JESIENNE WARSZTATY ,,LEŚNEJ BANDY"

    • WARSZTATY W BIBLIOTECE ,,TWORZYMY STWORKI KSIĄŻKOWE" - dla klas II-III

      23 października dla uczniów klas II-III odbyły się w bibliotece szkolnej zajęcia pod hasłem: ,,Tworzymy stworki książkowe”.  Na młodych czytelników czekało niezwykłe zadanie –mieli stworzyć swojego stworka trzymającego kolorową książeczkę. Celem zorganizowanych  zajęć plastycznych było rozbudzenie wyobraźni dzieci oraz zainteresowanie  treścią przeczytanych książek. Spotkanie bardzo podobało się naszym małym ilustratorom, którzy z zapałem i wyobraźnią  oddawali się swojej pracy.

      Szymańska Ewa

    • ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW W KLASIE 0

      20 października w klasie „0” obchodziliśmy Światowy Dzień Warzyw i Owoców . Dzieci dowiedziały się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw oraz aktywność fizyczna. Największą atrakcją  dla uczniów tego dnia było zrobienie soku i degustacja. 

      Aneta Kulesza

    • APEL Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA

      16 października odbył się apel z okazji Dnia Nauczyciela.

    • AKCJA ,,WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ W CIEMNO Z MINI UPOMINKIEM"

      16 października w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole odbyła się akcja ,,Wypożycz książkę w ciemno z mini  upominkiem". Akcja cieszyła się zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. Celem akcji było zachęcenie do sięgnięcia po książkę poprzez zabawę. Wszyscy, którzy wzięli udział w akcji zostali obdarowani cukierkami i zakładkami do książek. 

      Ewa Szymańska

    • VIII OGÓLNOPOLSKA AKCJA BICIA REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE

      13 października w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza szkoła przyłączyła się do IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie. Czytaliśmy na korytarzu, w salach lekcyjnych, w bibliotece, w pokoju nauczycielskim. Każdy czytał to, co lubi. W akcję włączyli się uczniowie klas 0-VII, nauczyciele i pracownicy obsługi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania każdego dnia.

                                                                                                                    Ewa Szymańska

    • KINO OBJAZDOWE

      13 października gościliśmy w naszej szkole kino objazdowe. Obejrzeliśmy film pt.: „Między nami żywiołami”. To najnowsza animacja Disneya i Pixara. Akcja filmu rozgrywa się w Żywiołowie, mieście zamieszkanym przez przedstawicieli Ognia, Wody, Ziemi i Powietrza. Iskra to twarda, sprytna i ognista dziewczyna, która wbrew woli ojca zaprzyjaźnia się z zabawnym chłopakiem imieniem Wodek. Ich znajomość wywraca świat Iskry do góry nogami i sprawia, że bohaterowie zaczynają na nowo odkrywać otaczający ich świat.

      Ewa Szymańska

    • SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE

    • PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

    • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO I RZECZNIKA PRAW UCZNIA

    • OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,ELEKTROŚMIECI ODDAJESZ - NAGRODY DOSTAJESZ"

      Ekologia na plus 🍀🍃Już nigdy nie uwierzę, jak ktoś mi powie, że segregacja śmieci się nie opłaca. Dzięki dużej ilości zebranych elektrośmieci nasza szkoła zajęła 3 miejsce na poziomie wojewódzkim konkursu "Elektrośmieci oddajesz - nagrody dostajesz". W sumie zebraliśmy elektrośmieci na kwotę 432,00 zł, a za zajęcie 3 miejsca otrzymaliśmy jeszcze 1000,00 zł. Organizator konkursu Asekol przekazał szkole kartę Sodexo o wartości 1432,00 zł. Bardzo dziękujemy za wszystkie przekazane elektorośmieci. Razem możemy więcej 😊

                                                          Renata Samsel
                                                          Dyrektor Szkoły Podstawowej
                                                          im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance

       

    • PRÓBNA EWAKUACJA

      9 października odbyła się próbna ewakuacja. Następnie uczniowie uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego mogli poznać specyfikę pracy strażaków, umundurowanie strażackie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponuje straż.

    • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY ,,POWSTAŃCY 44' PAMIĘTAMY" - BIEG

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć