• KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ

      XXI Konkurs Wiedzy Religijnej

       

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXI Konkursie Wiedzy Religijnej pod hasłem: „To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości”. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Burmistrz Wyszkowa oraz Dziekan Dekanatu Wyszkowskiego.

      Celem konkursu było: zapoznanie dzieci i młodzieży z życiem, nauczaniem i twórczością literacką Św. Jana Pawła II, rozwijanie uzdolnień literackich i plastycznych oraz uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pragnienia pokoju i szacunku do drugiego człowieka.

      Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 20 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie, która była organizatorem konkursu.

      W kategorii plastycznej (kl. I – III) laureatami zostali:

      I miejsce – Lena Marta Łapińska

      III miejsce – Mariusz Oliwier Wołgin

      Prace konkursowe wykonali również uczniowie kl. I: Marcelina Poziemska i Fabian Poziemski oraz uczennice klasy III: Nadia Przybylska i Amelia Seroka.

      W kategorii literackiej (kl. IV – VIII) naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IV – Dominika Wyszyńska.

      Gratuluję zwycięzcom i uczestnikom tegorocznego konkursu.

                                                                                                                                     Agata Komor

    • ZDROWYCH, POGODNYCH ŚWIĄT

    • JASEŁKA I SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

    • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

             2 grudnia 2022 r. w naszym oddziale przedszkolnym odbyło się "Pasowanie na Przedszkolaka". Był to szczególny dzień dla dzieci, ponieważ  zostały pełnoprawnymi Przedszkolakami. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia części artystycznej. Mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć przygotowane przez przedszkolaków wierszyki, piosenki w języku polskim i angielskim oraz taniec. Zaprezentowane przez dzieci umiejętności dały dowód na to, jak dużo już potrafią. Nasi mali artyści zasłużyli na gromkie brawa i szczere gratulacje! Był to wesoły i pełen wrażeń dzień. Wszystkim dzieciom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i dużo uśmiechu na co dzień! Dziękujemy Rodzicom za przybycie i przygotowanie tortu, który uświetnił uroczystość.

                                                   Adela Gocał i Anna Rozenek  

       

    • GMINNE ZAWODY W KOSZYKÓWKĘ

    • PIERNIKOWE WARSZTATY Z KOŁEM GOSPODYŃ WIEJSKICH Z TRZCIANKI

      W ramach realizacji Międzynarodowej Innowacji Pedagogicznej „Z kulturą mi do twarzy” wychowawczynie oddziału przedszkolnego i klasy II poprosiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzciance o przeprowadzenie warsztatów kulinarnych dla przedszkolaków i uczniów klas I-III.

      Podczas warsztatów dzieci poznały historię przepisu piernika i dowiedziały się o tym, w jaki sposób stał się on tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Pod czujnym okiem wspaniałych instruktorek dzieci mogły upiec smaczne pierniczki. Przy użyciu różnych foremek tworzyły świąteczne kształty. Warsztaty te miały na celu nie tylko kultywowanie tradycji świątecznych, ale również wzmacnianie więzi wśród uczniów oraz ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci podczas zdobienia pierników zaskakiwały wszystkich swoją kreatywnością. W czasie spotkania panował świąteczny, radosny oraz życzliwy nastrój. Tradycja to nieodłączny element polskiej kultury. Chcąc uchronić ją od zapomnienia musimy przekazywać ją z pokolenia na pokolenie, tak jak to robią nasze Panie z Koła Gospodyń. Takie spotkania łączą pokolenia i wpływają pozytywnie na rozwój naszych dzieci.

      Serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzciance za poświęcony czas oraz niezwykle cenną lekcję wypiekania pierników.

      Dziękujemy również Radzie Rodziców za ufundowanie artykułów spożywczych do przygotowania piernikowego ciasta.


                                                                         Anna Rozenek

                                                                         Adela Gocał

    • AKCJA ,,RÓŻOWA SKRZYNECZKA"

      Nasz szkoła przystąpiła do akcji Różowa Skrzyneczka, która ma na celu wprowadzenie dziewczynek w temat menstruacji, a starszym uczennicom uświadomienie, że nie stanowi to temat tabu. Skrzyneczkę zakupiła Rada Rodziców, pogadankę na ten temat przeprowadziła p. Mirosława Kurowska, a skrzyneczka została zawieszona w toalecie dla dziewcząt.

      raport-rozowa-skrzyneczka.pdf

                                        Renata Samsel
                                        Dyrektor Szkoły Podstawowej
                                        im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
      
    • PROJEKT EDUKACYJNY II EDYCJI DZIECIĘCEJ AKADEMII TEATRALNEJ PAN HILARY PT. ,,AKTOR I LALKA"

    • AKCJA ,,ŚNIADANIE DAJE MOC"

    • WYCIECZKA DO TREBLINKI

      29 listopada 2022 roku uczniowie klas IV- VIII wraz z nauczycielami: Agatą Komor, Ewą Szymańską i Honoratą Pękul pojechali na wycieczkę do Treblinki. Tam odbyliśmy „żywą lekcję historii” w ramach programu: „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego. Pani przewodnik zapoznała nas z historią Treblinki. W skupieniu słuchaliśmy tego, co mówiła. W interesujący i dostosowany do wieku naszych uczniów  sposób zapoznała nas z planem obozów: Treblinka I i Treblinka II. Poznaliśmy mapę z planem obozu odtworzonym na podstawie relacji osób, które w obozie przebywały. W muzeum oglądaliśmy różne eksponaty pochodzące z okresu II wojny światowej. Ze skupieniem przyglądaliśmy się przedmiotom, które zostały odnalezione  na terenie Karnego Obozu Pracy, Treblinka I, który Niemcy utworzyli latem 1941roku.  Obejrzeliśmy  wystawy i filmy opowiadające o Treblince, m.in.„Oczy suche od łez”,                    „BARY- pies z Treblinki”. Podczas zwiedzania obozu zagłady uczniowie przeszli „czarną drogę”, widzieli betonowe bloki symbolizujące tory, oglądali kamienie stworzone na wzór macew, czyli nagrobków na żydowskim cmentarzu. Warto wiedzieć, że macewy Niemcy wykorzystywali do brukowania placu obozowego.  Naszą szczególną uwagę skupił pomnik, który jest symbolicznym grobowcem Tych, co zginęli i napis: „NIGDY WIĘCEJ”.

          W dalszej kolejności  udaliśmy się do obozu pracy. Zobaczyliśmy żwirownię, miejsce, w którym pracowali więźniowie. W początkowym okresie funkcjonowania obozu osadzano  w nim głównie Polaków, później i Żydów, w większości mieszkańców dystryktu warszawskiego. Wszyscy byli przymuszani do pracy w odkrywkowej kopalni żwiru. Obóz został zlikwidowany w końcu lipca 1944 roku. Następnie dotarliśmy do miejsca niezwykle wzruszającego, skłaniającego  do refleksji, miejsca straceń, do zbiorowych mogił  i pomnika upamiętniającego zamordowanych Romów i Sinti z Polski i Niemiec. Pani przewodnik opowiedziała nam o miejscu, gdzie były wykonywane egzekucje i bolesną historię 14-letniej Hani Zaleskiej, która zginęła kilka dni przed wyzwoleniem obozu, w 1943 roku. Na tablicy informacyjnej przed wejściem na teren obozu widnieje liczba 800 tys. zamordowanych- ofiar obozu zagłady w Treblince. W naszej pamięci pozostanie miejsce, gdzie znajdują się głazy upamiętniające śmierć ludzi różnej narodowości: Żydów z Polski, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, Macedonii, Niemiec i Związku Radzieckiego.  Jeden z kamieni poświęcony jest Januszowi Korczakowi, który  z własnej woli zginął tam z grupą dzieci na początku sierpnia 1942 roku. To oni stali się symbolem męczeńskiej śmierci tysięcy deportowanych tu ludzi.  Głównym celem naszej wizyty było oddanie hołdu zamordowanemu tu, w Treblince Januszowi Korczakowi, wielkiemu Przyjacielowi Dzieci i Jego wychowankom. Przez lata prowadząc Dom Sierot wspierał je i przygotowywał do dorosłego życia. Często powtarzał, że nie ma dzieci-są ludzie. Warto znać myśl Starego Doktora: „Kiedy dziecko się śmieje,  śmieje się cały świat”. Wycieczka do Treblinki, oddalonej od nas 45 kilometrów, miejsce historyczne, z pewnością  u wielu jej uczestników wywołało  zadumę i refleksję.

           

                                                                                                                              Honorata Pękul

       

      Krótkie relacje uczniów klasy V  z wycieczki do Treblinki:

      Nela: „Wycieczka do Treblinki nauczyła mnie, że Niemcy byli naprawdę okropni dla Polaków i Żydów. Byli w stanie zamordować 14-letnią dziewczynkę- Hanię. Była tam tak zwana „czarna droga”, którą szliśmy. Z nagrobków Żydów tworzono ulice. W obozie zagłady było ZOO. Żydzi, Niemcy i Polacy mieli oddzielne pokoje”.

       

      Oliwia: „Z Wycieczki do Treblinki zapamiętałam to, że był Karny Obóz Pracy i Obóz Zagłady. W muzeum wystawy były poświęcone Januszowi Korczakowi”.

       

      Albert: „Na wycieczce do Treblinki widziałem obóz pracy i obóz zagłady. Widziałem również pomniki osób, które tu zginęły. Zapamiętałem również, jak szedłem drogą kamienną, która nazywana była „ czarną drogą”. W Treblince była jeszcze makieta i filmy, które pani przewodnik nam wyświetliła”.

    • SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

    • ANDRZEJKI

    • ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

    • ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

    • SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

    • UDZIAŁ POCZTU SZTANDAROWEGO W GMINNYCH OBCHODACH ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

       

              W dniu 11 listopada 2022 r. poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w gminnych obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej za Ojczyznę, odprawionej w kościele parafialnym  w Brańszczyku. Następnie przeszliśmy na cmentarz parafialny, zapaliliśmy znicz na pomniku żołnierzy wojny 1920r., oddając w ten sposób hołd bohaterom.

      W skład pocztu sztandarowego weszli uczniowie klasy VIII: Patrycja Bajor, Natalia Oleksiak, Weronika Szerzeń, Gabriela Zdziarstek, Damian Czajkowski, Kuba Wiśniewski.

      Opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowały Pani Marta Wyszomirska i Agata Komor.

                                                                                               Agata Komor

                                                                                               Marta Wyszomirska

    • WYCIECZKA DO WYSZKOWA DO KINA HUTNIK I BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ

    • „Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!

      Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

       

      Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

       

      Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.

      Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac,  organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach.

       

      Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

    • OGÓLNOPOLSKA AKCJA ,,SZKOŁA DO HYMNU"

    • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć