W imieniu Pani reżyser- Ewy Szakalickiej serdecznie zapraszam społeczność szkolną i mieszkańców lokalnej społeczności do obejrzenia filmu: „Pan mecenas”. TVP HISTORIA wyemituje dokument dotyczący przełożonego naszego Patrona- Piotra Kulasińskiego, przedstawiający życie i działalność bohatera, mec. Leona Mireckiego -działacza Stronnictwa Narodowego, żołnierza NOW-AK, więźnia politycznego i wychowawcy młodzieży 4 maja 2023 roku o godz. 19.30. Powtórka filmu odbędzie się 5 maja 2023 roku o godzinie 8.50 także w w/w programie TVP.
Honorata Pękul
Uczniowie klas IV-VIII włączyli się w 11. edycję akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, dla upamiętnienia wydarzenia wybuchu powstania w Warszawskim Getcie, 19 kwietnia 1943 roku. Wówczas warszawscy Żydzi podjęli nierówną walkę zbrojną z niemieckim okupantem. W obecnym 2023 roku obchodzimy 80 rocznicę tej walki z hitlerowcami. Symbolem zbiorowej pamięci jest żonkil. Każdy uczeń wykonał go z papieru, poznając przy tym historię walk na ulicach Warszawy w kwietniu 1943 roku. W ten sposób nasi uczniowie wspominali Tych, którzy heroicznie walczyli o swoją wolność. Poznali ostatniego przywódcę powstania w Warszawskim Getcie – Marka Edelmana, który wiele lat po upadku powstania, składał żółte kwiaty- żonkile pod pomnikiem Bohaterów Getta. Żonkil to znak, że „Łączy nas pamięć”, symbolizujący szacunek i nadzieję. Akcja „Żonkile” organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
W akcji społeczno- edukacyjnej wzięliśmy udział po raz drugi. Takie ukazywanie przeszłości to sposób, by zainteresować młodych ludzi historią- naszych uczniów, już w szkole podstawowej.
Honorata Pękul
Nasze tegoroczne działania miały różnorodny charakter.
Wyjście do pomnika Patrona szkoły
W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli 28 lutego 2023roku odbyło się wyjście do pomnika Patrona szkoły uczniów klasy czwartej i piątej. Uczestnicy poznali krótką historię tego miejsca i Jego Bohatera. Nauczyciel historii przeprowadził pogadankę, która stała się inspiracją do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym: „Pomnik Patrona- miejsce wdzięczności Bohaterowi Niezłomnemu”. Uczniowie wykazali się kreatywnością. 100% dziewcząt i chłopców z klasy czwartej i piątej wykonało prace, które oceniła komisja konkursowa. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce- Hanna Wawrzyniak- kl. IV
II miejsce ex aeguo – Nela Sarbiewska i Oliwia Podlasin- kl. V
III miejsce- Karolina Wdowiak- kl.IV
Wyróżnienia: Karolina Karolewska, Dominika Wyszyńska, Alan Żach- kl. IV, Albert Czajkowski – klasa V
Udział: Zuzanna Bloch, Gabriela Składanek – kl. IV, Fabian Głowacki- klasa V.
Uczniowie klas V-VIII przystąpili do Szkolnego Konkursu Plastycznego: „Żołnierze Niezłomni- historia życiem pisana…”. Po ocenie komisji konkursowej wyłoniono laureatów:
I miejsce ex aeguo - Nela Sarbiewska - kl.V, Eryk Zawadzki- kl. VI
II miejsce –Weronika Szerzeń- kl.VIII
III miejsce ex aeguo – Patrycja Bajor - kl.VIII, Paulina Kuczyńska- kl. VI
Wyróżnienia: Lena Budnicka, Oliwia Pujer, Szymon Rogalski- kl. VI, Weronika Urbaniak, Zuzanna Urbaniak- kl.VIII
Udział: Maja Sadowska, Paweł Marszał, Karol Łapiński– kl.VI, Gabriela Zdziarstek- kl. VIII.
Najlepsze prace plastyczne, które spełniały warunki ogólnopolskiego konkursu reprezentować będą naszą szkołę na wyższym szczeblu, jako placówki noszącej imię Żołnierza Niezłomnego.
Przystąpienie do Ogólnopolskiego Konkursu „ Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”.
Uczennice klasy VIII: Julia Podlasin, Wiktoria Urbaniak, Zuzanna Urbaniak, Gabriela Zdziarstek i Kornelia Żabik przygotowały prace literackie, w ramach tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „ Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”. Pisemne prace dziewcząt dotyczyły Patrona szkoły.
„ MŁODZI NIEZŁOMNYM”- Koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Na lekcjach historii uczniowie klas starszych obejrzeli w/ w Koncert. Poznali motta bohaterów oraz wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej.
Spotkanie z autorką i przedpremierowy pokaz filmu pt. „ PAN MECENAS”
25 marca 2023 roku, w sobotnie popołudnie, odpowiadając na zaproszenie Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej nauczyciel historii uczestniczył w spotkaniu z autorką i przedpremierowym pokazie filmu pt. „ Pan Mecenas”, reż. Ewa Szakalicka. Dokument przedstawił życie i działalność bohatera mec. Leona Mireckiego, działacza Stronnictwa Narodowego, żołnierza NOW -AK, więźnia politycznego i wychowawcy młodzieży. To także historia ziemi ostrowskiej opowiedziana w filmie. Miło było poznać historię życia i działalność przełożonego Piotra Kulasińskiego. O naszym Patronie bohater filmu kiedyś powiedział: „ Był jedną z najpiękniejszych postaci, jaką ziemia Brańszczyka i w ogóle Puszczy Białej wydały”- tak orzekł I Komendant NOW, późniejszy inspektor Zarządu Głównego , śp. Leon Mirecki ps. „ Leon”. Taką informację przekazał społeczności szkolnej uczeń i żołnierz naszego Patrona, dziś już śp. Benedykt Kulasiński, ps.„Buk”, 24 października 2003r., na pierwszym spotkaniu w naszej placówce.
Honorata Pękul
Szanowni Państwo
od dnia 1 marca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej.
Dokumenty należy złożyć w Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance najpóźniej do dnia 17 marca 2023r.
Wszelkie informacje udzielane są pod numerem telefonu 296794494.
Serdecznie zapraszamy !
potwierdzenie_woli_przyjecia_do_przedszkola_.pdf
potwierdzenie_woli_przyjecia_do_przedszkola_.docx
wniosek_o_przyjecie_do_oddzialu_przedszkolnego.docx
W naszej szkole rusza projekt powszechnej nauki pływania "Umiem pływać". Na realizację tego projektu udało się pozyskać pieniądze z Ministerstwa Sportu i Turystyki za pośrednictwem Unii Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza. Projekt skierowany jest do uczniów klas I-III i realizowany będzie w dwóch etapach. Szczegóły projektu oraz wszelkie informacje zawarte są w Regulaminie. Proszę o zapoznanie się w nim przed przystąpieniem ucznia do projektu.
regulmin_zajec_plywackich_(1)-1.docx.pdf
Renata Samsel
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
Dnia 28 marca 2023r. gościliśmy w szkole artystów z Cyrku SZOK. Wszyscy oglądający przedstawienie bawili się doskonale. Podziwialiśmy żonglerkę w kilku wersjach, taniec z wężem, tresurę przesympatycznych pudelków i ogromnego, białego misia. Nie obyło się bez sztuczek, w których udział mogła wziąć publiczność. Po zakończeniu wspólnej zabawy można było kupić cyrkową pamiątkę.
To było ciekawe przedstawienie i wspaniała zabawa!
Szymańska Ewa
Dnia 10 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski ,,Warszawska Syrenka”. Wzięło w nim udział 28 uczniów. Przesłuchania odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III, IV-VI oraz VIII. Główne cele konkursu to: zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
Kategoria klas 0-III
I miejsce - Kacper Uchal - klasa III
II miejsce - Szymon Deluga - klasa 0
III miejsce - Lena Łapińska - klasa II
wyróżnienia - Szymon Kurowski z klasy 0, Fabian Poziemski z klasy I
Kategoria klas IV-VI
I miejsce - Gabriela Składanek – klasa IV
II miejsce - Hanna Wawrzyniak – klasa IV
III miejsce - Dominika Wyszyńska – klasa IV
Kategoria klasy VIII
I miejsce - Kornelia Żabik – klasa VIII
II miejsce - Wiktoria Urbaniak - klasa VIII
III miejsce - Jakub Wawrzyniak – klasa VIII
Laureaci miejsc I-III reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim ,,Warszawska Syrenka”. Uczeń Kacper Uchal reprezentował naszą szkołę i gminę w konkursie recytatorskim na etapie powiatowym zdobywając II miejsce.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie na różnych etapach, a zwycięzcom składamy gratulacje.
Szymańska Ewa
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W dniu 2 marca 2023r. cała społeczność szkolna uczciła pamięć w ramach Gminnych Obchodów Dnia „Żołnierzy Wyklętych” bohaterów, którzy pod koniec drugiej wojny światowej oraz po jej zakończeniu walczyli o wolność Polski. W asyście pocztu sztandarowego uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele władz samorządowych:
wójt - p. Wiesław Przybylski, p. sekretarz - Beata Wójcik, p. radna - Hanna Zagożdżon oraz p. sołtys - Jadwiga Wyszyńska przeszli pod pomnik upamiętniający postać Piotra Kulasińskiego. Oddając cześć patronowi szkoły po odmówieniu krótkiej modlitwy delegacje złożyły wiązanki oraz zapaliły znicze. Po powrocie do szkoły uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny, którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych, pogłębienie wiedzy o formach i charakterze oporu żołnierzy „drugiej konspiracji” walczących o wolność naszej Ojczyzny i oddających życie za wiarę w wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna. Było ich bardzo wielu. Jednym z nich był nasz patron szkoły Piotr Kulasiński. Gdy nasza Ojczyzna - Polska znalazła się w potrzebie, to Piotr Kulasiński - wielki patriota, żołnierz niezłomny - stał się bohaterem broniącym wolności, wiary, prawdy i prawa.
Po apelu delegacja uczniów z klas II-III złożyła kwiaty przed tablicą pamiątkową patrona szkoły.
Udział w tym wydarzeniu był dla całej społeczności szkolnej niezapomnianą lekcją historii oraz wyrazem naszego hołdu dla żołnierzy za ich niezłomną postawę patriotyczną, męstwo, przywiązania do tradycji niepodległościowych i przelaną krew w obronie naszej Ojczyzny.
Emila Knochowska
10 lutego 2023r. w Centrum Księdza Orione w Brańszczyku z okazji Światowego Dnia Chorego uczniowie z klas II-III zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu
pt.„Żyj zdrowo”, którego głównym celem było zachęcanie zebranych do zdrowego trybu życia. W spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Brańszczyk Pan Wiesław Przybylski, mieszkańcy Domu Emeryta i osoby starsze z terenu Gminy Brańszczyk. Uczniowie podczas występów zachwycili zebranych wspaniałą grą aktorską. Widzowie oglądali ich z wielkim zainteresowaniem i przejęciem. Na koniec występu uczniowie za zaprezentowanie swoich umiejętności wokalnych, tanecznych i recytatorskich otrzymali gromkie brawa, które okazały się dla nich największą nagrodą.
Knochowska Emila
Od 6 lutego 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu.
Jak co roku nasza szkoła włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, które mają na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystania internetu. Podsumowując wszystkie działania edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu w Sieci i rozwijaniu kompetencji cyfrowych, uczniowie z klasy III i VIII przygotowali przedstawienie pt. „Różyczka w szponach Sieci". Spektakl był oparty na motywach baśni o śpiącej królewnie. Ukazał zebranym widzom zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z sieci i utrwalił zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Zachęcamy uczniów i rodziców do wejścia w poniższe linki zawierające bardzo ciekawe i pomocne materiały:
https://www.saferinternet.pl/images/dbi/215-Plakat-Dzien-Bezpiecznego-Internetu-poznaj-zasady-A1-594x841mm-v3.pdf
https://sieciaki.pl/
https://uwaznirodzice.pl/
https://www.saferinternet.pl/pakiety-edukacyjne/dla-doroslych.html
https://edukacja.fdds.pl/course/index.php?categoryid=4#
Knochowska Emila
Kolejne aktywności związane z udziałem w programie innowacyjnym „W świecie drukarki 3D” już za uczniami klas IV – VIII. Tym razem wspólnie pobieraliśmy gotowe modele z darmowej strony internetowej https://www.thingiverse.com/ . Następnie drukowaliśmy je na szkolnej drukarce 3D MakerBot SKETCH.
Knochowska Emila