Aktualizowany na bieżąco harmonogram zajęć oraz dostępne treści można znaleźć na www.feriebeznudy.pl
Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, której fundatorem jest Totalizator Sportowy, opracowała specjalny program zajęć skierowany do dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. #FerieBezNudy to akcja mająca na celu wsparcie rodziców i opiekunów w zorganizowaniu czasu wolnego w domu z wykorzystaniem nowoczesnej platformy internetowej www.feriebeznudy.pl. Partnerem tej inicjatywy jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.
#FerieBezNudy obejmą takie kategorie jak sztuka, sport czy rozrywka. Wśród kilkunastu bloków tematycznych znajdą się moduły związane z tańcem, śpiewem, aktorstwem, rysunkiem, nauką DJ-owania, vlogowania, robienia zdjęć czy tworzenia animacji. Nie zabraknie ciekawostek ze świata gier planszowych, sztuki iluzji czy tak popularnych dziś gier komputerowych. Gratką dla zainteresowanych e-sportem będą turnieje na żywo z udziałem znanych zawodników, m.in. Izaka, Rocka, Roja, Micha czy Nervariena. Łącznie, w ciągu dwóch tygodni ferii, pojawi się prawie 100 różnorodnych treści dostępnych dla dziecii młodzieży.
8 grudnia 2020r. o godzinie 12.00 odbędzie się konferencja ,,Współczesny wymiar bezpieczeństwa w szkołach i placówkach w okresie pandemii" polecana przez Kuratorium Oświaty. w Warszawie
link do konferencji
https://www.youtube.com/watch?v=SVgGYIC0cHg&feature=youtu.be
DZIĘKI FAJNIAKOM POZNAJEMY MAGICZNY ŚWIAT PRZYRODY
Środowisko naturalne jest dobrem nas wszystkich, dlatego wszelkie inicjatywy podejmowane na rzecz pogłębiania wiedzy na ten temat są w naszej szkole chętnie realizowane, szczególnie jeśli dają możliwość zaszczepienia szacunku do przyrody oraz kształtowania nawyków ekologicznych już u naszych najmłodszych wychowanków.
Z taką inicjatywą wyszła sieć sklepów Biedronka, przedstawiając program edukacyjny i konkurs skierowany do uczniów klas I-III oraz wychowanków przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Obecna edycja o nazwie „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków” koncentrowała się na kwestiach związanych z przyrodą i ekologią.
Celem programu było „[…] pokazać dzieciom magię natury, ucząc wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia”. Organizatorzy akcji chcieli z pomocą maskotek Fajniaków i ich przygód zainspirować dzieci do podejmowania wspólnych działań dla dobra naszej planety, stąd pomysł na przybliżenie charakteru czterech żywiołów: powietrza, wody, ziemi i ognia. Intencją pomysłodawców programu było również dostarczenie uczniom możliwości nabywania wiedzy poprzez eksperymentowanie oraz praktyczne działanie.
Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział zarówno w programie edukacyjnym, jak i w konkursie. Dzieci realizowały zajęcia poświęcone określonemu żywiołowi, wykonując lub obserwując różne eksperymenty, oglądając filmy, słuchając opowiadań o przygodach Fajniaków. Następnie opierając się na zdobytej wiedzy oraz własnych obserwacjach i doświadczeniach, uczniowie przedstawiali dany żywioł w formie plastycznej.
Udział w zajęciach i konkursie w znacznym stopniu poszerzył wiedzę uczniów dotyczącą ochrony środowiska i przyrody. Eksperymenty bardzo wzbogaciły i uatrakcyjniły proces lekcyjny. Uczniowie chętnie i z ogromnym zaangażowaniem brali w nich udział wyciągając trafne wnioski. Pozwoliło im to z pewnością lepiej zrozumieć otaczający ich świat.
Bożena Tarcicka
Uczniowie klasy pierwszej realizatorami modułu pierwszego w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym: „Emocja”
MODUŁ I
Uczniowie klasy I rozpoczęli przygodę z Międzynarodowym Projektem Edukacyjnym ,,Emocje''. Z radością informujemy, że wykonaliśmy wszystkie zadania z modułu pierwszego pt:. „Kreatywność”. W ramach projektu obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Kropki. Wspólnie obejrzeliśmy bajkę pt. „The Dot”. Była to historia o dziewczynce Vashti, która początkowo nie wierzyła we własne siły, a na koniec odkryła w sobie talent plastyczny. Dzięki obejrzanej bajce zrozumieliśmy, że każdy z nas może być ARTYSTĄ.
Kolejnym zadaniem było malowanie przez dzieci w otrzymanym przez nich szablonie wielobarwnych, kolorowych i wymarzonych kropek. Namalowane kropki segregowaliśmy na grupy np. grupa artystów, grupa sportowców, itp., pokazując, że uczniowie mogą mieć podobne talenty.
Po lekturze opowiadania Igi Gromady „Blok rysunkowy” rozmawialiśmy, że każdy z nas jest wyjątkowy, mimo, że nie zawsze jest najlepszy w każdej dziedzinie życia. Przy użyciu aplikacji telefonicznej Quiver wprawialiśmy w ruch zaprojektowane przez dzieci kropki, które zamieniały się w bańki mydlane, podskakiwały i obracały się. Zadanie to, sprawiło uczniom wiele radości.
W ramach zadań z modułu I kodowaliśmy, gdzie hasłem przewodnim był PIM – POLSKI JĘZYK MIGOWY. Podczas zajęć, w których uczestniczyła z nami pani psycholog poznaliśmy podstawowe zwroty grzecznościowe w języku migowym. Rozwijaliśmy postawy empatii wobec osób niesłyszących.
Wszystkie wykonane zadania z modułu I pomogły dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony. Przyczyniały się do budowania :
-tolerancji i empatii,
-poczucia własnej wartości,
-wiary we własne możliwości.
Pozwoliły wspólnie się pobawić.
Emila Knochowska
Zaledwie kilka dni przed wprowadzeniem nauki zdalnej nasza szkoła otrzymała książki w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Ten etap projektu skierowany jest do pierwszoklasistów. Za sprawą przygotowanych książek uczniowie mogą rozpocząć swoją przygodę z rozpoznawaniem liter, składania ich w wyrazy i zdania. Jest to świetnym początkiem do odkrywania magii czerpania przyjemności z czytania lektur. Otrzymane książki trafiły do uczniów 6 października, dzięki czemu dzieci w czasie wolnym od nauki zdalnej będą mogły oddać się nowej, ciekawej lekturze.
Renata Samsel
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wybieram wodę”, który jest wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii.
Działania programu pokazują, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa prawidłowe nawodnienie organizmu.
W ramach projektu przeprowadzono w klasach cykl zajęć edukacyjnych (zgodny ze scenariuszami oraz kartami pracy przygotowanymi przez realizatora programu), podczas których uczniowie mieli możliwość pogłębić wiedzę na temat właściwości wody oraz jej wpływu na:
-życie i zdrowie człowieka,
-zdrowy styl życia
-właściwe odżywianie.
Uczniowie poznali również rolę prawidłowego nawodnienia ludzkiego organizmu oraz zasady gospodarowania wodą przez każdego z nas. Poznali zasady świadomego korzystania z naturalnych zasobów wodnych, które chronią człowieka przed deficytem niezbędnego składnika diety.
Zajęcia stanowiły ważny element profilaktyki zdrowotnej. Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji, które będą stosować w codziennym życiu.
Za udział w Programie szkoła w Trzciance otrzymała CERTYFIKAT.
Udział w ogólnopolskiej społecznej kampanii : „Wybieram wodę” i realizacja zadań to przykład podejmowanych działań profilaktycznych w szkole oraz tworzenie warunków do działań prozdrowotnych. Kluczowe zadanie w dalszym ciągu będziemy realizować poprzez propagowanie oszczędzania wody i jej racjonalnego gospodarowania.
Emila Knochowska
W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, nasze działania realizowane w ramach akcji miały charakter wirtualny i multimedialny, choć nie zabrakło też naszych odwiedzin grobu Patrona na cmentarzu parafialnym i pomnika Patrona przed bramą szkolną. Pamiętamy także o Dzidzi Karłowskiej – 8 –letniej uczennicy naszej szkoły, która nie przeżyła w 1937 roku, z powodu panującej wówczas epidemii dyfterytu i szkarlatyny.
W ramach tegorocznej akcji zwróciliśmy uwagę na historię naszej małej ojczyzny i Jej lokalnego bohatera. Poprzez podjęte działania:
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w społeczności lokalnej, jak i ogólnonarodowej historii. Zwracamy szczególną uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięcio bohaterach, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Nasze liczne działania upamiętniły też 74 rocznicę śmierci Piotra Kulasińskiego - Patrona naszej szkoły, którą obchodzimy 5 listopada.
Honorata Pękul
Kolejny raz szkoła w Trzciance wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania- CodeWeek 2020, będącym ogólnoeuropejskim wydarzeniem propagującym kodowanie i naukę programowania.
EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa promująca programowanie i podnosząca umiejętności cyfrowe uczestników. Dedykowana jest tym wszystkim, którzy kontynuują przygodę z programowaniem bądź biorą udział w programie po raz pierwszy. W 2020 roku Europejski Tydzień Kodowania odbył się od 10 do 25 października. Wydarzenie to obejmowało całą Europę, a w Polsce odbyło się pod hasłem: „Cała Polska Programuje”. Jako szkoła w Trzciance jesteśmy dumni, że dzięki udziałowi w CodeWeek 2020 poprzez realizację programu, mogliśmy przyczynić się do sukcesu Polski na arenie europejskich zmagań z zakresu programowania. Po zakończeniu akcji nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT uczestnictwa w tym wielkim, międzynarodowym przedsięwzięciu. Cieszymy się niezmiernie, że odnieśliśmy sukces.
Dlaczego nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do CodeWeek?
Nauka programowania w zaproponowanej przez CodeWeek formule, jest dla dzieci również fantastyczną zabawą. Pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne. Uczy rozwiązywania problemów, wspomaga umiejętność pracy w grupie. Przyczynia się do rozwijania umiejętności, które są przydatne na każdym etapie życia.
Podczas trwania ogólnopolskiego wydarzenia "Cała Polska Programuje" uczniowie realizowali przygotowane specjalnie na tę okoliczność zadania. Ta społeczna inicjatywa z udziałem naszej szkoły była świetną przygodą z programowaniem dla uczniów, którzy z powodzeniem, uczestniczyli w największym programistycznym wydarzeniu w Europie. Potwierdzeniem są otrzymane przez uczniów certyfikaty i dyplomy przekazane przez organizatorów.
Emila Knochowska
Pasowanie na pierwszaka
Dzień 27 października 2020 roku zapisał się dla pierwszoklasistów w sposób szczególny. W tym dniu 10 uczniów złożyło ślubowanie i zostało przyjętych w poczet społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance . Z przykrością stwierdzamy, że ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie odbyła się wspólna uroczystość z udziałem rodziców.
Pierwszoklasiści w obecności pani dyrektor szkoły, Honoraty Pękul zaprezentowali program artystyczny. Podczas uroczystości uczniowie przedstawili swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Doniosłym momentem uroczystości było odśpiewanie hymnu szkoły, złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor szkoły. W ten sposób uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i legitymacje szkolne. Na ręce pani dyrektor został wręczony prezent dla pierwszaków od rodziców. Mapa Polski będzie doskonałą pomocą dydaktyczną do nauczania edukacji polonistycznej i przyrodniczej.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami. Życzymy Wam samych sukcesów w murach naszej szkoły i radości ze zdobytej wiedzy. Rodzicom zaś gratulujemy tak wspaniałych pociech.
Powodzenia pierwszaki!
Zapraszamy do oglądania relacji!
Wychowawca kl.I Emila Knochowska
https://youtu.be/Vof1PvXZJio LINK DO FILMU
W ramach XII Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance stanęli na starcie godzinnego biegu sztafetowego, który odbył się 2 października na terenie szkoły. W biegu wzięli udział uczniowie z klas II-VIII, a ich zadaniem było przebiegnięcie jak największego dystansu. Dzieci z klas II-III pokonywały pętlę o długości 150 m i przebiegły łącznie 7200 metrów. Uczniowie klas IV-VIII mieli do pokonania odcinek 260 metrów i uzyskali następujące wyniki:
Klasa IV – 10660 metrów,
Klasa VI – 10200 metrów,
Klasa VII – 12160 metrów,
Klasa VIII – 11340 metrów.
Do akcji przystąpiło 42 uczniów oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Łączny dystans jaki przebiegła szkoła wyniósł 51 560 metrów!
Tomasz Łyskawy
„Zdalna szkoła+” to projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w zakresie wsparcia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego. W ramach projektu nasza placówka otrzymała 3 laptopy, które ułatwią prowadzenie zdalnej edukacji, ale też będą pomocą dla uczniów w ich codziennej pracy w szkole.
Projekt jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu”, Działania 1. 1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach poprzez sfinansowanie zakupu laptopów dla uczniów z rodzin wielodzietnych 3+ do realizacji zdalnego nauczania”.
Honorata Pękul
p.o. Dyrektora szkoły
ZARZĄDZENIE NR 1/VIII/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
z dnia 28.08.2020r.
ws wprowadzenia procedury bezpieczeństwa w celu zapobiegania
i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły
obowiązującej na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego
obowiązujące od 1 września 2020r.
Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Wprowadza się procedury bezpieczeństwa w celu zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance.
§ 2.
Traci moc Zarządzenie nr 2/V/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance z dnia 19.05.2020r.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
.
Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie
i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły
obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
obowiązują od 1 września 2020r.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
§ 2
Organizacja i funkcjonowanie grupy przedszkolnej i klas szkolnych
§ 3
Wybór formy kształcenia
określony i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
§4
Nauczyciele
§ 5
Rodzice
§6
Pracownicy szkoły
§ 7
Przyprowadzanie i odbieranie dziecka ze szkoły, oddziału przedszkolnego
§ 8
Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw i boiska szkolnego
§ 9
Zasady korzystania ze świetlicy szkolnej
§ 10
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
§11
Zasady bezpiecznego przyjęcia cateringu i spożywania posiłku
§ 12
Kontakt z osobami trzecimi
§ 13
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
§ 14
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
§ 15
Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika
Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń. Jeśli wynik testu dziecka będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych. Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 14 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.
§16
Postanowienia końcowe
Załącznik nr 1
Deklaracja rodziców
Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r.
o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego
przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119 poz. 1)
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że (proszę zaznaczyć kółko):
……………………………..…………….
(czytelny podpis matki/ojca)
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku odbędzie się czytanie ,,Balladyny" Juliusza Słowackiego.