• Akcja #FerieBezNudy

      Aktualizowany na bieżąco harmonogram zajęć oraz dostępne treści można znaleźć na www.feriebeznudy.pl

      Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, której fundatorem jest Totalizator Sportowy, opracowała specjalny program zajęć skierowany do dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. #FerieBezNudy to akcja mająca na celu wsparcie rodziców i opiekunów w zorganizowaniu czasu wolnego w domu z wykorzystaniem nowoczesnej platformy internetowej www.feriebeznudy.pl. Partnerem tej inicjatywy jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.

      #FerieBezNudy obejmą takie kategorie jak sztuka, sport czy rozrywka. Wśród kilkunastu bloków tematycznych znajdą się moduły związane z tańcem, śpiewem, aktorstwem, rysunkiem, nauką DJ-owania, vlogowania, robienia zdjęć czy tworzenia animacji. Nie zabraknie ciekawostek ze świata gier planszowych, sztuki iluzji czy tak popularnych dziś gier komputerowych. Gratką dla zainteresowanych e-sportem będą turnieje na żywo z udziałem znanych zawodników, m.in. Izaka, Rocka, Roja, Micha czy Nervariena. Łącznie, w ciągu dwóch tygodni ferii, pojawi się prawie 100 różnorodnych treści dostępnych dla dziecii młodzieży.

    • FERIE ZIMOWE

    • WIELE SZCZĘŚCIA, SUKCESÓW, POMYŚLNOŚCI W NOWYM ROKU

    • ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT

    • KONFERENCJA ONLINE

      8 grudnia 2020r. o godzinie 12.00 odbędzie się konferencja  ,,Współczesny wymiar bezpieczeństwa w szkołach i placówkach w okresie pandemii" polecana przez Kuratorium Oświaty. w Warszawie

      link do konferencji 

      https://www.youtube.com/watch?v=SVgGYIC0cHg&feature=youtu.be

       

    • INFORMACJA

    • UDZIAŁ W PROGRAMIE EDUKACYJNYM ,,SZKOLNE PRZYGODY GANGU FAJNIAKÓW"

      DZIĘKI FAJNIAKOM POZNAJEMY  MAGICZNY ŚWIAT PRZYRODY

      Środowisko naturalne jest dobrem nas wszystkich, dlatego wszelkie inicjatywy podejmowane na rzecz pogłębiania wiedzy na ten temat są w naszej szkole chętnie realizowane, szczególnie jeśli dają możliwość zaszczepienia szacunku do przyrody oraz kształtowania nawyków ekologicznych już u naszych najmłodszych wychowanków.

      Z taką inicjatywą wyszła sieć sklepów Biedronka, przedstawiając program edukacyjny i konkurs skierowany do uczniów klas I-III oraz wychowanków przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Obecna edycja o nazwie „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków” koncentrowała się na kwestiach związanych z przyrodą i ekologią.

      Celem programu było „[…] pokazać dzieciom magię natury, ucząc wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia”. Organizatorzy akcji chcieli z pomocą maskotek Fajniaków i ich przygód zainspirować dzieci do podejmowania wspólnych działań dla dobra naszej planety, stąd pomysł na przybliżenie charakteru czterech żywiołów: powietrza, wody, ziemi i ognia. Intencją pomysłodawców programu było również dostarczenie uczniom możliwości nabywania wiedzy poprzez eksperymentowanie oraz praktyczne działanie.

      Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział zarówno w programie edukacyjnym, jak i w konkursie.  Dzieci realizowały zajęcia poświęcone określonemu żywiołowi, wykonując lub obserwując różne eksperymenty, oglądając filmy, słuchając opowiadań o przygodach Fajniaków. Następnie opierając się na zdobytej wiedzy oraz własnych obserwacjach i doświadczeniach, uczniowie przedstawiali dany żywioł w formie plastycznej.

      Udział w zajęciach i  konkursie w znacznym stopniu poszerzył wiedzę uczniów  dotyczącą ochrony środowiska i przyrody. Eksperymenty bardzo wzbogaciły  i uatrakcyjniły proces lekcyjny. Uczniowie chętnie i z ogromnym zaangażowaniem brali w nich udział wyciągając  trafne wnioski. Pozwoliło im to z pewnością lepiej zrozumieć otaczający ich świat.

                                                                                                                               Bożena Tarcicka

       

    • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY ,,EMOCJA"

      Uczniowie klasy pierwszej realizatorami modułu pierwszego  w Międzynarodowym  Projekcie  Edukacyjnym: „Emocja”

                                                                  MODUŁ I

      Uczniowie klasy I  rozpoczęli przygodę  z Międzynarodowym Projektem Edukacyjnym ,,Emocje''.  Z radością informujemy, że wykonaliśmy wszystkie  zadania z modułu pierwszego pt:. „Kreatywność”.  W ramach projektu obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Kropki. Wspólnie obejrzeliśmy bajkę pt. „The Dot”. Była to historia o dziewczynce Vashti, która początkowo nie wierzyła we własne siły, a na koniec odkryła w sobie talent plastyczny. Dzięki obejrzanej bajce zrozumieliśmy, że każdy z nas może być ARTYSTĄ.

      Kolejnym zadaniem było malowanie przez dzieci w otrzymanym przez nich szablonie wielobarwnych, kolorowych i wymarzonych kropek. Namalowane kropki segregowaliśmy na grupy np. grupa artystów, grupa sportowców, itp., pokazując, że uczniowie mogą mieć podobne talenty. 

      Po lekturze opowiadania Igi Gromady „Blok rysunkowy” rozmawialiśmy, że każdy z nas jest wyjątkowy, mimo, że nie zawsze jest najlepszy w każdej dziedzinie życia. Przy użyciu aplikacji telefonicznej Quiver wprawialiśmy w ruch zaprojektowane przez dzieci kropki, które zamieniały się w bańki mydlane, podskakiwały i obracały się. Zadanie to, sprawiło uczniom wiele radości. 

      W ramach zadań z modułu I kodowaliśmy, gdzie hasłem przewodnim był PIM – POLSKI JĘZYK MIGOWY. Podczas zajęć, w których uczestniczyła z nami pani psycholog poznaliśmy podstawowe zwroty grzecznościowe w języku migowym. Rozwijaliśmy postawy empatii wobec osób niesłyszących. 

      Wszystkie wykonane zadania z modułu I pomogły dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony. Przyczyniały się do budowania :

      -tolerancji i empatii,

      -poczucia własnej wartości, 

      -wiary we własne możliwości.  

      Pozwoliły wspólnie się pobawić.      
                                           

                                                                                                                     Emila Knochowska

    • PROJEKT ,,MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

      Zaledwie kilka dni przed wprowadzeniem nauki zdalnej nasza szkoła otrzymała książki w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Ten etap projektu skierowany jest do pierwszoklasistów. Za sprawą przygotowanych książek uczniowie mogą rozpocząć swoją przygodę z rozpoznawaniem liter, składania ich w wyrazy i zdania. Jest to świetnym początkiem do odkrywania magii czerpania przyjemności z czytania lektur. Otrzymane książki trafiły do uczniów 6 października, dzięki czemu dzieci w czasie wolnym od nauki zdalnej będą mogły oddać się nowej, ciekawej lekturze.

                                                                                                            Renata Samsel

    • Program Edukacyjny "Wybieram wodę"

      W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wybieram wodę”, który jest wspólną  inicjatywą  Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii.   
      Działania programu pokazują, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa prawidłowe nawodnienie organizmu.        
      W ramach projektu przeprowadzono w klasach cykl zajęć edukacyjnych (zgodny ze scenariuszami oraz kartami pracy
      przygotowanymi przez realizatora programu),  podczas których uczniowie mieli możliwość pogłębić wiedzę na temat właściwości wody oraz jej wpływu na:         
      -życie i zdrowie człowieka,    
      -zdrowy styl życia        
      -właściwe odżywianie. 
      Uczniowie poznali również rolę prawidłowego nawodnienia ludzkiego organizmu oraz zasady gospodarowania wodą przez każdego z nas. Poznali zasady świadomego korzystania z naturalnych zasobów wodnych, które chronią człowieka przed deficytem niezbędnego składnika diety.  
      Zajęcia stanowiły ważny element profilaktyki zdrowotnej. Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji, które będą stosować w codziennym życiu.           
      Za udział w Programie szkoła w Trzciance otrzymała CERTYFIKAT.   

      Udział   w  ogólnopolskiej społecznej kampanii : „Wybieram wodę”  i realizacja zadań  to przykład  podejmowanych  działań profilaktycznych w szkole oraz tworzenie warunków do działań prozdrowotnych. Kluczowe zadanie w dalszym ciągu   będziemy  realizować    poprzez propagowanie  oszczędzania wody i jej racjonalnego gospodarowania. 
                                                                                                   Emila Knochowska       

       

    • INFORMACJA

    • #SzkołaPamięta- edycja 2020 z naszym udziałem

      W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa,  nasze działania realizowane w ramach akcji miały  charakter wirtualny i multimedialny,  choć nie zabrakło też naszych odwiedzin  grobu Patrona na cmentarzu parafialnym i pomnika Patrona  przed bramą szkolną. Pamiętamy także     o   Dzidzi Karłowskiej – 8 –letniej uczennicy naszej szkoły, która nie przeżyła w  1937 roku, z powodu panującej wówczas epidemii dyfterytu i szkarlatyny.

      W ramach tegorocznej akcji  zwróciliśmy  uwagę na historię naszej  małej ojczyzny i Jej lokalnego bohatera. Poprzez podjęte działania:

      • dzieci z oddziału  przedszkolnego i uczniowie klasy  I obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą sylwetkę    i  dokonania Piotra Kulasińskiego - patrona szkoły, bohatera oddającego życie za wolną    i niepodległą Polskę, a następnie uczniowie klasy I  wykonali   prace plastyczne przedstawiające Jego postać i zaprezentowali  młodszym kolegom
      • uczniowie klasy II i III   udali  się z nauczycielem  do Pomnika Patrona Szkoły, by jak co roku odmówić modlitwę,  zapalić  znicz i  złożyć wiązankę, następnie  obejrzeli dwa filmy edukacyjne: "A więc wojna - Tak rozpoczęła się II Wojna Światowa!" oraz "Z albumu Dziadka  - historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci", wysłuchali "Piosenki młodego patrioty",  wykonali  pracę plastyczną: "Pomnik Piotra Kulasińskiego".
      • Maja Sadowska - uczennica klasy IV dokonała opisu pamiątki rodzinnej –drzewa genealogicznego swojej rodziny, uczniowie tej  klasy: Oliwia Pujer, Lena Budnicka, Paulina Kuczyńska,  Eryk Zawdzki, Szymon Rogalski, Dawid Wiśniewski, Ignacy Łapiński wykonali  prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych,
      •  uczennice kl. VI: Gabriela Zdziarstek i Kornelia Żabik   opracowały  prezentacje multimedialne na temat Patrona szkoły,  Wiktoria i Zuzanna Urbaniak  przygotowały prace na temat: „ Mój  pradziadek – Stanisław Ponichtera- bohater Niepodległej”, zaś Dominik Kuczyński wykonał pracę plastyczną – portret  Patrona. Prace uczniowskie  będą mogły być wykorzystane podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np.  rocznicy nadania szkole imienia i sztandaru, a przedstawione postaci historyczne są przykładem do naśladowania,
      • uczniowie klasy VIII: Nikola Oliasz, Damian Komor, Dawid Szymański wykonali prezentacje multimedialne na temat: „Miejsca pamięci narodowej na terenie gminy Brańszczyk”, Maja Kania   dokonała w swojej pracy  szczegółowego opisu wydarzenia   -  II wojny światowej w Brańszczyku,  miejsc historycznych naszej małej Ojczyzny, które powinny być nam znane, zaś  Zuzanna Marszał  przygotowała mapę  miejsc pamięci  z najbliższej okolicy,
      • w imieniu całej społeczności szkolnej dyrektor szkoły i opiekun samorządu uczniowskiego udali się na grób Patrona szkoły na cmentarz parafialny. Minutą ciszy, modlitwą uczcili pamięć naszego lokalnego bohatera, a następnie  zapalili znicz, złożyli wiązankę, którą co roku wykonuje nauczyciel naszej szkoły. Znicze zostały zapalone na mogiłach bohaterów z okresu I i II wojny światowej. Znicz Pamięci zapłonął na mogiłach osób nam bliskich. Pamiętamy także o  Dzidzi Karłowskiej – 8–letniej uczennicy naszej szkoły, która zmarła w  1937 roku, z powodu panującej wówczas epidemii dyfterytu i szkarlatyny.

      Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w społeczności lokalnej,  jak i ogólnonarodowej historii. Zwracamy szczególną  uwagę  na potrzebę pielęgnowania pamięcio bohaterach, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.  Nasze liczne  działania upamiętniły też 74 rocznicę śmierci  Piotra Kulasińskiego - Patrona naszej szkoły, którą obchodzimy 5 listopada.

                                                                                                                                   Honorata Pękul

    • UDZIAŁ W AKCJI ,,SZKOŁA PAMIĘTA"

    • CodeWeek 2020 – Europejski Tydzień Kodowania

      Kolejny raz szkoła w Trzciance wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania- CodeWeek 2020, będącym ogólnoeuropejskim wydarzeniem propagującym kodowanie  i naukę programowania.

                  EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa promująca programowanie i podnosząca umiejętności cyfrowe uczestników.  Dedykowana jest  tym wszystkim, którzy kontynuują  przygodę z programowaniem bądź biorą udział w programie po raz pierwszy. W 2020 roku Europejski Tydzień Kodowania odbył się od 10 do 25 października. Wydarzenie to obejmowało całą Europę, a w Polsce odbyło się pod hasłem: „Cała Polska Programuje”. Jako szkoła w Trzciance jesteśmy dumni, że dzięki udziałowi   w CodeWeek 2020 poprzez realizację programu, mogliśmy przyczynić się do sukcesu Polski na arenie europejskich zmagań z zakresu programowania. Po zakończeniu akcji nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT  uczestnictwa w tym wielkim, międzynarodowym przedsięwzięciu. Cieszymy się niezmiernie, że odnieśliśmy sukces.

      Dlaczego nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do CodeWeek?      
       Nauka programowania w zaproponowanej przez CodeWeek formule, jest dla dzieci również fantastyczną zabawą. Pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne. Uczy rozwiązywania problemów, wspomaga umiejętność pracy  w grupie. Przyczynia się do rozwijania umiejętności, które są przydatne na każdym etapie życia.

      Podczas trwania ogólnopolskiego wydarzenia "Cała Polska Programuje" uczniowie realizowali przygotowane specjalnie na tę okoliczność zadania. Ta społeczna inicjatywa  z  udziałem naszej szkoły była świetną przygodą z programowaniem dla uczniów, którzy z powodzeniem, uczestniczyli w największym programistycznym wydarzeniu  w Europie.  Potwierdzeniem są otrzymane przez uczniów certyfikaty i dyplomy  przekazane przez organizatorów.
                                                                                                                           Emila Knochowska

       

    • PASOWANIE NA UCZNIA

                                               Pasowanie na pierwszaka         
                     Dzień  27 października 2020 roku  zapisał się  dla  pierwszoklasistów w sposób szczególny. W tym dniu  10 uczniów   złożyło ślubowanie i zostało przyjętych w poczet społeczności uczniowskiej  Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance .  Z przykrością stwierdzamy, że
      ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie odbyła się wspólna uroczystość z udziałem rodziców.          
      Pierwszoklasiści w obecności pani dyrektor szkoły, Honoraty Pękul zaprezentowali
       program artystyczny. Podczas uroczystości uczniowie przedstawili swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Doniosłym momentem uroczystości było odśpiewanie hymnu szkoły, złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor szkoły. W ten sposób uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów  naszej szkoły.

       Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i legitymacje szkolne. Na ręce pani dyrektor został wręczony prezent dla pierwszaków od rodziców. Mapa Polski będzie doskonałą pomocą dydaktyczną do nauczania edukacji polonistycznej i przyrodniczej. 
      Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami. Życzymy Wam samych sukcesów w murach naszej szkoły  i radości ze zdobytej wiedzy. Rodzicom zaś gratulujemy tak wspaniałych pociech.        
                                                                                                            Powodzenia pierwszaki!

      Zapraszamy do oglądania relacji!

                                                                                              Wychowawca kl.I Emila Knochowska

      https://youtu.be/Vof1PvXZJio        LINK DO FILMU  

    • INFORMACJA

    • XII Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich

      W ramach XII Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance stanęli na starcie godzinnego biegu sztafetowego, który odbył się 2 października na terenie szkoły. W biegu wzięli udział uczniowie z klas II-VIII, a  ich zadaniem było przebiegnięcie jak największego dystansu.  Dzieci z klas II-III pokonywały pętlę o długości 150 m            i przebiegły łącznie 7200 metrów. Uczniowie klas IV-VIII mieli do pokonania odcinek 260 metrów          i uzyskali następujące wyniki:

      Klasa IV – 10660 metrów,

      Klasa VI – 10200 metrów,

      Klasa VII – 12160 metrów,

      Klasa VIII – 11340 metrów.

       Do akcji przystąpiło 42 uczniów oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Łączny dystans jaki przebiegła szkoła wyniósł 51 560 metrów!

                                                                                                                                          Tomasz Łyskawy

    •      Udział w projekcie: „ ZDALNA SZKOŁA +”

         „Zdalna szkoła+”  to projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w zakresie  wsparcia  Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego. W ramach projektu nasza placówka  otrzymała 3 laptopy, które ułatwią prowadzenie zdalnej edukacji, ale też będą  pomocą dla uczniów w ich codziennej pracy w szkole.  

      Projekt jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu”, Działania 1. 1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach poprzez sfinansowanie zakupu laptopów dla uczniów  z rodzin wielodzietnych 3+ do realizacji zdalnego nauczania”.

                                                                                                                       

                                                                                                                        Honorata Pękul

                                                                                                                 p.o. Dyrektora szkoły​​​​​​​

    • Procedury bezpieczeństwa w celu zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły

      ZARZĄDZENIE NR 1/VIII/2020

      Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance

      z dnia 28.08.2020r.

      ws wprowadzenia procedury bezpieczeństwa w celu zapobiegania
      i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły

      obowiązującej na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego

      obowiązujące od 1 września 2020r.

       

       

      Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.) zarządza się, co następuje:

       

      § 1.

      Wprowadza się procedury bezpieczeństwa w celu zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance.

       

      § 2.

      Traci moc Zarządzenie nr 2/V/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance z dnia 19.05.2020r.

       

      § 3.

      Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

       

      .

      Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie
      i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły

      obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance

      obowiązują od 1 września 2020r.

       

      § 1

      Ogólne zasady organizacji pracy

      1. Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
      2. Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
      3. Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
      4. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
        • zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
        • zakrycie nosa i ust,
        • obowiązkowa dezynfekcja rąk,
        • ograniczone przemieszczanie się po szkole,
        • ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
      5. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub
        w izolacji.
      6. W drodze do i ze szkoły/oddziału przedszkolnego opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
      7. W szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
      8. Przedszkolaki i uczniowie powinni regularnie myć ręce używając mydła w płynie i wody.
      9. Sale, w których odbywają się zajęcia, pomieszczenia sanitarno-higieniczne, ciągi komunikacyjne i powierzchnie dotykowe są porządkowane i dezynfekowane.
      10. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, według których należy postępować.
      11. W wejściu głównym, przy wejściu do szkoły znajdują się aktualne numery telefonów do organu prowadzącego, kuratora oświaty, właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.
      12. Szkoła posiada termometr bezdotykowy.
      13. W szkole znajdują się pojemniki przeznaczone na zużyte maseczki i rękawiczki jednorazowe.
      14. Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
      15. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
      16. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
      17. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

       

      § 2

      Organizacja i funkcjonowanie grupy przedszkolnej i klas szkolnych

      1. W oddziale przedszkolnym powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na pobyt zbiorowy od 3-5 dzieci powinna wynosić co najmniej 15m2 , a w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia ulega odpowiednio zwiększeniu na kolejne dziecko – jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie o 2m2, jeżeli powyżej 5h to
        o 2,5m2 (jednak nie może być ona mniejsza niż 1,5m).
      2. Uczniowie i dzieci przedszkolne przebywają, w miarę możliwości, w stałych salach.
      3. Podczas trwania epidemii COVID-19 w opiekę nad dziećmi nie będą w miarę możliwości angażowani nauczyciele i inni pracownicy szkoły powyżej 60 roku życia.
      4. Zapewnia się taką organizację pracy i jej koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
      5. Nauczyciele klas I-III organizują przerwy dla swoich grup, w interwałach adekwatnych do potrzeb jednak nie rzadziej niż co 45 minut. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela dyżurującego.
      6. W klasach starszych przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczyciela dyżurującego, korzystając wyłącznie z korytarza górnego.
      7. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się korzystanie przez uczniów w czasie przerw z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
      8. Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze; uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
      9. Wychowankowie i uczniowie nie przynoszą do oddziału przedszkolnego/szkoły niepotrzebnych rzeczy i zabawek.

      § 3

      Wybór formy kształcenia

      1. Wyboru   formy   kształcenia   – stacjonarnej lub zdalnej dokonuje się w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego na obszarze powiatu  wyszkowskiego,   na   terenie   którego   ma   siedzibę   Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego                          w Trzciance.
      2. W zależności od tego, czy powiat wyszkowski, na terenie którego ma siedzibę   Szkoła   Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, został   zaliczony   do   strefy „czerwonej” lub „żółtej”, zgodnie z  Rozporządzeniem RM z dnia 7 sierpnia 2020 r.                    w sprawie   ustanowienia   określonych   ograniczeń,   nakazów   i zakazów  
        w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356), dyrektor podejmuje decyzję o   rozpoczęciu   procedury   ograniczenia   funkcjonowania   szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach.
      3. W sytuacji niezaliczenia powiatu wyszkowskiego  do strefy „żółtej” lub „czerwonej” w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
      4. W   przypadku   zaliczenia   powiatu  wyszkowskiego  do   strefy   „żółtej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia:
      1. mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego),
      2. kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas

      określony   i   wprowadzeniu   w   całej   szkole   kształcenia   na   odległość   (edukacji zdalnej).

      1. W przypadku zaliczenia powiatu wyszkowskiego  do strefy „czerwonej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
      2. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 1 wymaga uzyskania zgody   organu   prowadzącego   i   otrzymania   pozytywnej   opinii   Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
      3. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 2 i ust. 5 wymaga uzyskania   zgody   organu   prowadzącego   i  otrzymania pozytywnej   opinii   Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
      4. Przed upływem okresu wprowadzenia form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor   może   podjąć   decyzję   o   ponownym   wprowadzeniu   wymienionych   form kształcenia na czas określony.
      5. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.

      §4

      Nauczyciele

      1. Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne,  wychowawcze i opiekuńcze w szkole.
      2. Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie pracy stacjonarnej.
      3. Podstawowa forma pracy z dziećmi/uczniami w budynku szkoły to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze.
      4. Nauczyciel dokumentuje prowadzone zajęcia w dzienniku lekcyjnym w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.
      5. Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia dzieciom/uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.
      6. Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach.
      7. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę  na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
      8. W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka nauczyciel, za zgodą rodzica, może zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć.

                                                                    § 5

      Rodzice

      1. Do szkoły można przyprowadzać/może przyjść tylko uczeń/dziecko zdrowy/zdrowe - bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
      2. Nie można przyprowadzić/wysłać dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
      3. Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
      4. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu
        (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
      5. Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
      6. Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

      §6

      Pracownicy szkoły

      1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną
        i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
      2. Pracownicy obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz z nauczycielami.
      3. Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz kontaktach z osobami z zewnątrz.
      4. Podczas wykonywania czynności służbowych maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
      5. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
        z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika/kosza wyposażonego w worek.
      6. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
      7. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta. Maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
      8. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
        o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
      9. Codziennie, a w razie potrzeby częściej, zobowiązuje się pracowników obsługi do:
      • utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy),
      • dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
      • dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł,
      • dezynfekcji toalet,
      • dezynfekcji zabawek i innych przyrządów znajdujących się w klasie i sali przedszkolnej.
      1. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
      2. Do obowiązków personelu obsługi należy także:
        • sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
        • napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
        • wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
          i dezynfekcja.
      3. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego  i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl

      § 7

      Przyprowadzanie i odbieranie dziecka ze szkoły, oddziału przedszkolnego

      1. Do szkoły/oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń/wychowanek, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.              W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody szkoła zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia ucznia na zajęcia).
      2. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że uczeń nie jest zdrowy, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia ucznia na zajęcia w danym dniu.
      3. Dziecko do szkoły/oddziału przedszkolnego mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
      4. Do szkoły/oddziału przedszkolnego uczniowie/dzieci przychodzą (są przyprowadzani)               o wyznaczonych godzinach.
      5. Po wejściu do placówki osoba przyprowadzająca bądź odbierająca powinna zachować wszelkie środki ostrożności, zdezynfekować ręce, posiadać osłonę ust i nosa.
      6. Wejście do szkoły dla uczniów klas IV-VIII odbywa się tylko dolnym wejściem z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy uczeń wchodząc do budynku powinien zdezynfekować ręce.
      7. Wejście dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III odbywa się głównym wejściem z zachowaniem dystansu społecznego.
      8. Rodzice przyprowadzający i odbierający uczniów ze szkoły czekają na dzieci przed budynkiem szkoły zachowując dystans społeczny i wszelkie środki ostrożności.
      9. Rodzice wychowanków oddziału przedszkolnego mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej (korytarz główny i szatnia oddziału przedszkolnego) przez pierwsze dwa tygodnie września, z zachowaniem zasad – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem /dziećmi 1,5 m, należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
      10. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego rodzic/opiekun za zgodą dyrektora szkoły, przy zachowaniu dystansu społecznego co najmniej 2m, może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych ). Należy jednak ograniczać dzienną liczbę rodziców/opiekunów do niezbędnego minimum.
      11. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
      12. Rodzic odbierający dziecko ze świetlicy szkolnej czeka na dziecko przed wejściem do budynku. Aby zasygnalizować swoje przyjście, dzwoni dzwonkiem do drzwi. Dziecko zostaje odprowadzone i przekazane rodzicowi przez nauczyciela świetlicy lub pracownika obsługi.

       

      § 8

      Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw i boiska szkolnego

      1. Plac zabaw zostaje włączony do użytkowania.
      2. Po powrocie ze świeżego powietrza dzieci muszą dokładnie umyć ręce.
      3. Podczas zajęć wychowania fizycznego w sali gimnastycznej i na boisku może przebywać jedna grupa przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
      4. Zaleca się korzystanie przez przedszkolaków i uczniów z przebywania na świeżym powietrzu (boisku szkolnym) w czasie zajęć wychowania fizycznego.
      5. Podczas zajęć można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć.
      6. Wykorzystywane do zajęć i zabaw przybory sportowe, zabawki np. piłki, skakanki, obręcze, klocki powinny być systematycznie dezynfekowane lub myte.
      7. Sprzęt po lekcji wychowania fizycznego dezynfekuje sprzątaczka, która sprząta salę gimnastyczną.
      8. Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

      § 9

      Zasady korzystania ze świetlicy szkolnej

      1. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej, uczniów dojeżdżających autobusem szkolnym, uczniów rodziców pracujących.
      2. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
      3. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych z przestrzeganiem wszelkich wytycznych.
      4. Środki do dezynfekcji rąk rozmieszczone są w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
      5. Świetlica będzie wietrzona (nie rzadziej, niż co godzinę), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
      6. Dzieci przebywające na świetlicy korzystają z własnych przyborów szkolnych.

      § 10

      Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

      1. Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; będzie udostępniony na drzwiach biblioteki.
      2. Przedszkolaki i uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki według harmonogramu ustalonego przez nauczyciela bibliotekarza.
      3. Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
      4. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.
      5. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
      6. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
        i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
      7. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

      §11

      Zasady bezpiecznego przyjęcia cateringu i spożywania posiłku

      1. Firma cateringowa dostarcza przygotowane posiłki z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
      2. Pracownik cateringu w czasie dostawy zabezpieczony jest przez firmę cateringową w środki ochrony osobistej: fartuch, rękawiczki jednorazowe, maseczkę lub przyłbicę.
      3. Po przyjeździe do szkoły:
      1. kierowca  będący w rękawiczkach jednorazowych dezynfekuje ręce preparatem zamieszczonym w przedsionku szkoły i stawia pojemnik,
      2. pracownik obsługi zabezpieczony w rękawiczki jednorazowe i maseczkę lub przyłbicę  dezynfekuje preparatem dezynfekcyjnym pokrywę wierzchnią pojemnika do transportu,
      1. Wykorzystane pojemniki zwracane są firmie cateringowej tego samego dnia wraz z resztkami.
      2. Pracownik obsługi może nie przyjąć dostarczanego posiłku w razie jakichkolwiek wątpliwości lub braku zachowania zasad bezpieczeństwa ze strony cateringu.
      3. Posiłki i sztućce jednorazowego użytku wydaje pracownik obsługi.
      4. Dzieci po zjedzonym posiłku zużyte talerze i sztućce jednorazowe umieszczają w wyznaczonym pojemniku.
      5. Stoliki i krzesła po każdym posiłku są myte przez pracownika obsługi za pomocą ciepłej wody ze środkiem myjącym dopuszczonym do użytku w szkole, a następnie po wyschnięciu zdezynfekowane.
      6. Uczniowie spożywający obiady w szkole będą korzystali ze stołówki szkolnej, a pozostałe z sal lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
      7. Dzieci z oddziału przedszkolnego będą spożywały śniadanie na stołówce szkolnej w czasie wskazanym przez wychowawcę.
      8. Procedura może ulec zmianie w każdym czasie ze względu na dynamiczną sytuację w kraju oraz wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

      § 12

      Kontakt z osobami trzecimi

      1. Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
      2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z dostawcą cateringu bądź kurierem, pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
      3. Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze, w przedsionku szkoły i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej (dezynfekcja rąk lub rękawiczki, osłona ust i nosa).
      4. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.
      5. W przypadku odbioru posiłków należy upewnić się, że pojemniki transportowe były w dobrym stanie i nieuszkodzone.

       

      § 13

      Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka

      1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły/ oddziału przedszkolnego.
      2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
      3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, w tym  podwyższoną temperaturę ciała powyżej 37,0ºC niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w odrębnym  pomieszczeniu.
      4. W szkole jest przygotowane pomieszczenie, tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe. Jeżeli nie ma osoby, która może pełnić dyżur z odizolowanym dzieckiem, wówczas nauczyciel wyznacza odizolowane miejsce w klasie lub sali.
      5. Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
      6. W izolatorium dziecko przebywa pod opieką nauczyciela lub innego pracownika szkoły z zapewnieniem minimum 2m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
      7. O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka.
      8. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
      9. Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
      10. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

       

      § 14

      Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

      1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
      2. Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 11
      3. Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
      4. Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
      5. W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
      6. Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
      7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
      8. Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
      9. Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku,
        w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
      10. O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.

       

      § 15

      Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika

      Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń. Jeśli wynik testu dziecka będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych. Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 14 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.

       

      §16

      Postanowienia końcowe

      1. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
      2. Traci moc procedura wprowadzona w dniu 25.05.2020r.
      3. Procedura może być modyfikowana.
      4. Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
      5. Uczniowie zostaną zapoznani podczas pierwszych zajęć w szkole.
      6. Rodzice zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę oraz zobowiązani do wypełnienia deklaracji – załącznik nr 1

       

       

      Załącznik nr 1

      Deklaracja rodziców

       

      Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6  Ustawy   z   dnia   14   grudnia   2016   r.   Prawo   oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r.
      o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego

      przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119 poz. 1)

       

      Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że (proszę zaznaczyć kółko):

      • Zapznałam/łem się z treścią Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 obowiązującej na terenie Szkły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
      • Zbowiązuję się do przestrzegania obowiązującej procedury bezpieczeństwa
        i zasad związanych z reżimem sanitarnym a przede wszystkim: przyprwadzania/ posyłania do szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, (bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała) oraz bezzwłocznego odebrania dziecka
        z placówki w razie wystąpienia jakichklwiek oznak chorobowych
        w czasie pbytu w placówce.
      • Przyjmuję d wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby
        u mjego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki
        i będzie mgło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych.
      • Wyrażam zgdę na pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych w trakcie pobytu w szkole.
      • Zbowiązuję się do poinformowania szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie koronawirusa SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 w moim najbliższym otoczeniu.
      • Mje dziecko nie miało kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą na  COVID-19 raz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby.

       

      ……………………………..…………….

      (czytelny podpis matki/ojca)

       

       

       

    • NARODOWE CZYTANIE

      Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku odbędzie się czytanie ,,Balladyny" Juliusza Słowackiego.

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć