16 marca odwiedziła nas wędrująca filharmonia. Byliśmy słuchaczami muzyki ceremonialnej. Uczniowie chętnie wykonywali polecenia prowadzącego, prawidłowo współpracowali ze sobą w parach, w grupach i indywidualnie.
7 marca 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet, któremu przyświecało hasło: „Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów”. Chłopcyz klasy III i IV przygotowali program artystyczny dla koleżanek i Pań nauczycielek, w którym zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i taneczne. Uczniowie recytowali wiersze i zaśpiewali piosenkę pt. „Prezent dla Dam”. Zamienili się w reporterów telewizyjnych, którzy przygotowali blok wiadomości na temat aktualnych wydarzeń w świecie kobiet. Nie zabrakło też niespodzianek przygotowanych przez chłopców. Jedną z nich był występ znanego wokalisty. Specjalnie dla Pań i koleżanek na żywo z wielkim przebojem pod tytułem „Najwięcej witaminki” wystąpił A. Rosiewicz, w którego rolę wcielił się Hubert Brandebura. Największym przebojem okazał się jednak taniec wykonany przez uczniów z klasy III do przygotowanej składanki z największymi przebojami disco–polo. Występ uczniów został podsumowany gromkimi oklaskami. Nie zabrakło w nim dobrego humoru, radości i śmiechu. Na zakończenie przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego w imieniu męskiej części społeczności szkolnej złożył wszystkim Paniom i dziewczynkom serdeczne życzenia.
Emila Knochowska
Opiekun SU
10 lutego 2017r. zorganizowany został w szkole Dzień Zakochanych, czyli Walentynki. To dobry czas, by okazać sobie wzajemną sympatię, uczucie, przyjaźń i szacunek. Samorząd Uczniowski kilka dni przed świętem zakochanych przygotował specjalną skrzynkę, do której uczniowie mogli wrzucać walentynkowe kartki. Jak co roku Poczta Walentynkowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, zarówno z klas młodszych jak i starszych. Tego dnia wśród odbiorców serduszkowych liścików nie zabrakło uśmiechu i radości.
Opiekun SU
Emila Knochowska
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów kl.O, II- VI z reprezentantką Posterunku Policji w Wyszkowie na temat "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Bezpieczne korzystanie z Internetu". Policjantka przypomniała o różnych zagrożeniach czyhających na nich w czasie ferii zimowych. Szczególnie skupiła się na omówieniu z uczniami zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegała przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzegała przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Funkcjonariuszka udzieliła wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Poinformowała również jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz jakie zagrożenia czyhają w sieci. Wszystkim wychowankom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.
W poniedziałkowe popołudnie, 23 stycznia 2017 roku odbyła się pełna ciepła i serdecznej atmosfery uroczystość pod hasłem: „Za wielkie serce i mądre rady- Dziękujemy!”, którą uczniowie wraz z opiekunami przygotowali z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nasze wspólne świętowanie rozpoczęła pani dyrektor Honorata Pękul, składając życzenia babciom i dziadkom z okazji ich święta. Następnie w ciepłych i pełnych serdeczności słowach mówiła o roli babci i dziadka w życiu rodziny. Podziękowała za ich miłość i ciepło, które roztaczają wokół siebie i swoich najbliższych. Życzyła gościom dużo zdrowia, radości i oczywiście zadowolenia z wnuków. Następnie babcie i dziadkowie obejrzeli przygotowany specjalnie na ten dzień program artystyczny. Były wzruszające i budzące głęboką refleksję okolicznościowe wiersze i piosenki. Oprócz zaprezentowanego montażu słowno-muzycznego dostojni goście obejrzeli tańce oraz krótkie inscenizacje w wykonaniu swoich wnuków. Po każdym występie widzowie nagradzali artystów głośnymi brawami. Panowała wspaniała atmosfera. Występy sprawiły wszystkim ogromną radość. Wywołały uśmiechy na twarzach gości, ale nie tylko. Przedstawienie było okazją do wzruszeń i niejednokrotnie w oczach babć i dziadków pojawiły się łzy szczęścia. Następnie babcia uczennicy klasy V – pani Henryka Rowińska podziękowała wnukom i nauczycielom za pięknie przygotowaną uroczystość, zaś pani dyrektor szkoły zaprosiła wszystkich do wspólnej fotografii. Z naszego spotkania pozostaną pamiątkowe zdjęcia, ciepłe wpisy w szkolnej kronice i piękne wspomnienia.
Uroczystość zakończyła się bardzo ważnym akcentem. Szkoła w Trzciance uczestniczy w programie profilaktycznym „B &N czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”, który jest skierowany zarówno do najmłodszych, jak również do seniorów. W nawiązaniu do tego programu babciom i dziadkom zostały wręczone elementy odblaskowe mające ogromny wpływ na zwiększenie widoczności na drodze, a tym samym na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Pieszy, poruszający się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przekazując elementy odblaskowe naszym kochanym seniorom, chcielibyśmy przyczynić się do poprawy ich bezpieczeństwa na drodze. Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania w trosce o bezpieczeństwo naszych seniorów z pewnością wpłyną na zwiększenie ich widoczności na przejściach dla pieszych i w pobliżu dróg, zwłaszcza drogi S8, która przechodzi przez naszą miejscowość.
Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły babciom i dziadkom przygotowane prezenty. Pani dyrektor zaprosiła szanownych gości na słodki poczęstunek, o który tradycyjnie zadbali rodzice naszych uczniów. Każda dziewczynka i każdy chłopiec zajął miejsce blisko swojej babci i dziadka, by przytulić się do nich i porozmawiać w tym wyjątkowym dla nich dniu. Dziadkowie mogli podzielić się swoimi wrażeniami z uczestnikami uroczystości. Na ich twarzach widać było dumę z kochanych i utalentowanych wnucząt.
Emila Knochowska- wychowawca klasy III
W dniu 18 stycznia 2017r. w naszej szkole odbyła się lekcja muzyki zaprezentowana przez pana Romana Brochockiego z Sokołowa Podlaskiego pt. „Program muzyczny Romana Brochockiego - rożne instrumenty muzyczne " Podczas programu zaprezentowane zostały różne instrumenty – banjo, bałałajka, akordeon, ligawka, okaryna, harmonijka ustna, saz, fletnia Pana, trąbka. Uczniowie wysłuchali znanych melodii światowych z wykorzystaniem każdego z nich. Pan Roman ciekawie opowiadał o swoich instrumentach, ich historii, wykorzystaniu i budowie. Lekcja okazała się bardzo ciekawa i rozbudziła muzyczne zainteresowania dzieci.
Andrzejki - wieczór wróżb i dobrej zabawy. Popularne Andrzejki znane też jako Jędrzejki to magiczny wieczór z odkrywającymi przyszłość wróżbami. Przypadają one w nocy z 29 na 30 listopada. Są one specjalną okazją do zorganizowania wspaniałych towarzyskich spotkań i dobrej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. Tak też 23.11.2016 r. – uczniowie naszej szkoły bawili się na andrzejkach, przygotowanych przez uczennice klasy V i VI pod kierunkiem pani E. Knochowskiej – opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Uczennice wcieliły się w role wróżek. Każdy mógł więc wywróżyć sobie dokąd pojedzie na wakacje, kim zostanie i co go czeka w przyszłości. Tego wieczoru nie zabrakło również wspólnej zabawy przy skocznej muzyce. Głodni i spragnieni uczestnicy dyskoteki mogli posilić się smakołykami, które oferował sklepik.Tegoroczne andrzejki były bardzo fajne. Widać było, że nikt się nie nudził. Wszyscy dobrze się bawili.
Samorząd Uczniowski: Oliwia Nasiadka
22 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie z cyklu "Wędrująca filharmonia" pod tytułem „Muzyka Polaków”. Znany i lubiany przez uczniów muzyk zapoznał nas z historią muzyki, zaprezentował wszystkim zgromadzonym muzykę skomponowaną przez znanych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, zagrał kilka utworów ludowych. Wysłuchaliśmy: Poloneza A-dur, poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”, Preludium A-dur. Podczas spotkania uczniowie doskonale się bawili.
21 listopada 2016r. w 27 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka - najważniejszego i najbardziej uniwersalnego dokumentu mówiącego o prawach dzieci na całym świecie, po raz trzeci z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w naszej szkole zorganizowany został uroczysty apel pod hasłem: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Miał on na celu przybliżenie uczniom oraz kadrze pedagogicznej najważniejszychdla dzieci praw i obowiązków zawartych w konwencji. Tego dnia głos należał do dzieci a dorośli uważnie wsłuchiwali się w ich słowa. Nad realizacją akcji czuwała pani Emila Knochowska - opiekun Samorządu Uczniowskiego. W ramach obchodów III Ogólnopolskiego Dnia Praw uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu i pokazie multimedialnym dotyczącym próśb dzieci o to, aby dorośli nie łamali ich praw. Uroczystość szkolną rozpoczęła pani dyrektor Honorata Pękul, która powitała wszystkich uczestników i odczytała list Rzecznika Praw Dziecka – pana Marka Michalaka skierowany do wszystkich dzieci. Następnie uczniowie wcielając się w rolę Króla Maciusia Pierwszego, Felka, Ministra i dzieci z różnych stron świata przedstawiły inscenizację według książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. W czasie przedstawienia mali aktorzy opowiedzieli o swoich problemach, poruszali ważne dla nich kwestie, takie jak: prawa do nauki, godności, prywatności, poszanowania, wychowania bez przemocy. Uczniowie głośno mówili o swoich potrzebach, uświadamiając Króla Maciusia o nie szanowaniu ich praw. Aby nie łamać praw dzieci Król Maciuś Pierwszy ustalił dla nich Manifest, w którym zawarł podstawowe prawa przysługujące wszystkim dzieciom na całym świecie. Ale prawdziwy Król Maciuś Pierwszy miał dopiero przybyć. Zapowiedziała Go nauczycielka, Rzecznik Praw Ucznia w naszej szkole, pani Agata Komor słowami: „ Jest przyjacielem wszystkich dzieci. Znacie go na pewno z bajek i wierszy -Oto przed wami Król Maciuś Pierwszy!” Wszedł na dźwięk fanfar. Po przywitaniu się ze wszystkimi uczniami poprosił, aby ustanowić prawa, które będą obowiązywały wszystkie dzieci w ich Królestwie. Każde dziecko dostało kolorową kartkę, na której odrysowało własną dłoń, a po jej wycięciu napisało najważniejsze dla niego prawo. W rytm piosenki pani Majki Jeżowskiej pt. „Na raz, na dwa” uczniowie własnoręcznie lub z pomocą nauczyciela przyczepiali do wcześniej przygotowanego konara, odrysowane i wycięte dłonie, które stworzyły mocno zakorzenione drzewo praw. Po zakończonym zadaniu Król Maciuś Pierwszy zaprosił dzieci do wspólnej podróży na tajemniczą wyspę. Na wyspie tej uczniowie poznali historię niesfornego Alexa, gnębiciela innych dzieci. Ustalono, iż jego zachowanie nie odpowiada potrzebom innych mieszkańców wyspy. Dlatego też, Król Maciuś Pierwszy poprosił przybyłe na wyspę dzieci o pomoc w ustanowieniu i szanowaniu praw, jakie na niej będą obowiązywać. Wspólnie z Maciusiem stworzono Kodeks Wyspy. Aby wyjść na przeciw potrzebom dziecka Król Maciuś Pierwszy zaproponował dzieciom wspólne zabawy integracyjne z Alexem, któremu postanowiono dać jeszcze jedną szansę na poprawę własnego zachowania. Dzieci w rytm muzyki tańczyły w parach z balonami.W czasie pierwszej zabawy Król Maciuś Pierwszy sugerował, jakimi częściami ciała można dotykać balonik. Jako drugą zabawę Król zaproponował dobieranie się dzieci w pary, według kolorów baloników. Zabawa wywołała wiele uśmiechu i radości na dziecięcych twarzach. Nasi milusińscy otrzymali ogromną dawkę prawa do: zabawy, radości, wyrażania swoich myśli i uczuć, do nauki. Na zakończenie kochający wszystkie dzieci Król Maciuś Pierwszy wręczył zebranym serduszka z narysowanym uśmiechem, wypowiadając przy tym następujące słowa: „Bo uśmiechnięte dziecko jest chodzącym cudem. Cudem samo w sobie. Jest jedyne, wyjątkowe i niezastąpione. Ma w sobie niespotykaną siłę. A gdyby zabrakło uśmiechu dziecka byłoby ciemno. Nie pomogłoby słońce, gwiazdy, sztuczne reflektory. Bo ten jeden uśmiech dodaje ogromnej radości. Rozświetla krainę ciemności.”
Podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka pani dyrektor czytała uczniom wiersze tematycznie związane ze świętem oraz zaprosiła całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w szkolnych konkursach podzielonych na grupy wiekowe. Najmłodszym dzieciom zaproponowała konkurs plastyczny pt. „Prawa dziecka oczami dzieci”. Dla dzieci z klas II-III stworzenie rymowanki od 4 do 8 wersów na temat praw dziecka a dla najstarszych wymyślenie hasła i rysunku (prostej grafiki) na temat praw dziecka. Konkursy zostały rozstrzygnięte 5 grudnia 2016r. Wyniki przedstawiają się następująco:
Kategoria wiekowa: klasa 0
I miejsce – Eryk Zawadzki
II miejsce- Oliwia Pujer
III miejsce-Lena Budnicka
Wyróżnienia: Paweł Marszał, Paulina Kuczyńska, Szymon Rogalski, Karol Ignacy Łapiński
Kategoria wiekowa: klasa II-III
I miejsce – Kornelia Żabik
II miejsce- Gabriela Zdziarstek
III miejsce-Jakub Marszał
Wyróżnienia: Szymon Błoński, Weronika Szerzeń, Mikołaj Kwiatkowski, Kacper Zakrzewski.
Kategoria wiekowa: klasa IV-VI
I miejsce – Oliwia Nasiadka
II miejsce- Sylwia Tryc
III miejsce-Zuzanna Marszał
Wyróżnienia: Dawid Szymański, Klaudia Pujer, Agnieszka Kurowska.
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody.
Emila Knochowska
A wszystko po to, aby przypomnieć, ile treści kryją w sobie słowa – historia, lokalny patriotyzm, nasza „mała i duża” Ojczyzna….
„ Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste:
Umiłowanie historii, tradycji języka czy samego krajobrazu ojczystego.
Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (…..)
Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem”.
Jan Paweł II
„ Pamięć i tożsamość”
Listopad to miesiąc szczególny dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance. Stanowią o tym ważne daty; 11 listopada obchodzimy Narodowy Dzień Niepodległości, 5 listopada minęła 70 rocznica śmierci Piotra Kulasińskiego- naszego patrona szkoły, lokalnego bohatera, żołnierza Września, budowniczego szkoły, konspiracyjnego nauczyciela. Mówimy wtedy o Ojczyźnie i jej bohaterskich synach, którzy oddali za Polskę swoje życie. Okazją, by pielęgnować nasz patriotyzm i miłość do Ojczyzny, tej naszej wspólnej, wszystkich Polaków i tej „małej, lokalnej Ojczyzny” była Wieczornica Pieśni Patriotycznej zorganizowana w Publicznej Szkole Podstawowej w Trzciance.Była ona uroczystym odniesieniem do Święta Niepodległości oraz zainaugurowała obchody 100-lecia nauczania w Trzciance i Ojcowiźnie (dawniej Komisarka)) i obchody 70-lecia powstania szkoły w Trzciance.
Odpowiadając na nasze zaproszenie, na uroczystość przybyło wielu gości, a wśród nich: Mieczysław Pękul- wójt gminy Brańszczyk, Andrzej Łapiński- zastępca wójta gminy Brańszczyk, Jadwiga Wyszyńska i Anna Nasiadka- radne Rady Gminy Brańszczyk, Danuta Chmielewska- sekretarz gminy Brańszczyk, Barbara Wiśniewska – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie, Jacek Zalewski- prezes ZG OSP w Brańszczyku, Agnieszka Ponichtera – sołtys miejscowości Ojcowizna. Obecna była również bibliotekarka gminnej biblioteki -Danuta Sówka, Adela Paź – przewodnicząca Rady Rodziców i Jolanta Nasiadka- zastępca przewodniczącej Rady Rodziców. Impreza środowiskowa miała charakter wielopokoleniowy. Nie zabrakło babć, dziadków, rodziców, mieszkańców Trzcianki, absolwentów i pracowników szkoły, a przede wszystkim uczniów.
Dyrektor szkoły zapoznała obecnych z zapisami kroniki szkoły. Najstarsze powstały prawie przed wiekiem. Z tego cennego źródła historycznego możemy się dowiedzieć o początkach nauczania w Trzciance i Ojcowiźnie, które miało miejsce w listopadzie 1916 roku. Właśnie wtedy, po wycofaniu się wojsk rosyjskich zainaugurowano pierwszy rok nauki w Trzciance i Ojcowiźnie. Jak podaje kronika początki były trudne, brakowało podstawowych pomocy dydaktycznych, a nauczanie odbywało się w wynajętych od gospodarzy izbach. Kronika odnosząc się do faktu odzyskania niepodległości podaje, że w 1933 roku społeczność szkolna uroczyście obchodziła 15-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgromadzeni w dniu 10 listopada, w naszej placówce stali się kontynuatorami wydarzeń sprzed 100 lat. „ Dzień dobry Biały Ptaku”, „Nasza Ojczyzna”, „Biały krzyż” i wiele innych pieśni patriotycznych ze szczególną mocą zabrzmiało tego wieczora w szkole, w Trzciance. Pieśnią czciliśmy Polskę niepodległą. Były chwile zadumy, wzruszenia, a wszystko w radosnej, podniosłej atmosferze.
Pogłębianie i umacnianie wśród uczniów postaw patriotycznych oraz ściśle z nim związanych walorów wychowawczych jest ważnym elementem procesu dydaktyczno – wychowawczego w naszej szkole. Nasza uroczystość była cenną lekcją historii o ojczystym kraju, trudnych początkach nauczania przed 100 laty w naszej miejscowości i o wartościach, które przekazały nam minione pokolenia Polaków.
Na zakończenie w imieniu zaproszonych gości głos zabrał wójt Mieczysław Pękul. Podkreślił, iż znajomość własnej historii, własnych korzeni jest nieodzowna w kształtowaniu świadomej tożsamości, na którą składają się minione zdarzenia dotyczące naszego wspólnego domu, jakim jest nasza Ojczyzna -Polska i nasza „ mała Ojczyzna”- ta, w której na co dzień żyjemy. Jako Polacy, biorąc pod uwagę naszą bolesną historię jesteśmy szczególnie zobligowani do pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach - dodał.
H. Pękul
- dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance
DZIEŃ PATRIOTYCZNY W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. PIOTRA KULASIŃSKIEGO W TRZCIANCE.
Są w historii narodu chwile wielkich zwycięstw i bolesnych klęsk, triumfów
i porażek, momentów podniosłych i tragicznych. Mają one swoje miejsce w historii, ale także w sercu każdego Polaka.
Z okazji Święta Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance 10 listopada 2016r. zorganizowano Dzień Patriotyczny. Już od rana panowała świąteczna atmosfera, bowiem tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele przybyli do szkoły ubrani w biało-czerwone stroje. Dzień rozpoczęto od wspólnego spotkania na górnym holu, podczas którego uczniowie zapoznali się z historią ustanowienia Święta Niepodległości oraz obejrzeli film pt. „Polskie symbole narodowe”. Przybliżył on zgromadzonym historię powstania naszego godła, flagi biało-czerwonej oraz hymnu. Uczniowie zapoznali się z kształtem oraz znaczeniem tych symboli dla Polski i Polaków. Następnie udali się do sal lekcyjnych, gdzie pod okiem wychowawców uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Uczniowie doskonalili znajomość dwóch jakże ważnych dla społeczności szkolnej pieśni: „Mazurka Dąbrowskiego” oraz hymnu szkoły. Kolejnym zadaniem było wspólne wykonanie plakatu o treści „Za co kocham Polskę?”, oraz prac plastycznych nawiązujących do symboli narodowych . Po skończonej pracy przyszedł czas na podsumowanie . Uczniowie ponownie zebrali się na górnym holu. Spotkanie rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego w pełnej wersji. Był to bardzo uroczysty i podniosły moment dla wszystkich. Następnie dzieci zaprezentowały wykonane prace plastyczne oraz plakaty. Pięknie prezentowały się prace nawiązujące w swym kształcie do narodowych symboli: kotyliony, chorągiewki oraz godła wykonane przez przedszkolaków. Nie mniej interesująco przedstawiały się plakaty o Polsce, jej walorach i pięknie. Na zakończenie tej części uroczystości obecni na sali ułożyli z biało-czerwonych baloników flagę oraz zaśpiewali piosenką pt. „Kocham Cię Polsko”.
Drugą część uroczystości stanowiła Wieczornica Pieśni Patriotycznej, która odbyła się w godzinach popołudniowych. Jej przesłanie zawierało się w słowach pieśni: „…żołnierz zabierał ją w ogień, niósł ją partyzant przez las…” W szkole ponownie zgromadzili się uczniowie tym razem w towarzystwie swoich rodziców oraz dziadków. Nie zabrakło także zaproszonych gości.Na program składały się pieśni patriotyczne oraz piosenki żołnierskie.Tego wieczora usłyszeliśmy utwory : „Modlitwa obozowa”, „ Białe róże”, „Szare szeregi”, a także „ Dzień dobry biały ptaku”, „Gdzie są chłopcy z tamtych lat ?”, „Biały krzyż” i wiele innych. Swoje wokalne umiejętności w wykonaniach solowych i zespołowych prezentowali uczniowie z koła artystycznego oraz klasy II. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem przyrządzonym w biało-czerwonych kolorach, którego fundatorem była Rada Rodziców.
M. Kurowska
3 listopada uczniowie obejrzeli teatrzyk pt.:,,Magiczna podróż Klary". Tytułowa Klara przy pomocy czarów przeniosła się do współczesnych czasów. Jest bardzo zdziwiona tym, że telefon, komputer, telewizor to urządzenia, które zastąpiły dobrą zabawę w gronie rówieśników. Pokazuje, że wynalazki te nie są potrzebne, aby dobrze się bawić.
"Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu..."
W dniu 3 listopada w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość dla dzieci z kl. "0". Tego dnia każdy przedszkolak został odznaczony wraz z przyznaniem tytułu Super Przedszkolaka. Zanim jednak Pani Dyrektor odznaczyła nasze przedszkolaki, przedstawiły one wobecności przybyłych rodziców krótką część artystyczną, w ramach której dzieci wykazały się umiejętnościami, które każdy przedszkolak powinien osiągnąć.
W drugiej części uroczystości wychowawca grupy zachęcał rodziców do wzięcia udziału w wewnątrzgrupowej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". W ramach promowania czytelnictwa oraz w celu zwiększenia zainteresowania u dzieci literaturą, Pani dyrektor przeczytała dzieciom wiersz "Chory kotek". Na pamiątkę tego dnia, Pani dyrektor wręczyła dzieciom ksiązeczki oraz domek do wspólnego złożenia, który można podziwiać w sali klasy "0".
Dnia 13 października 2016 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na który przybyli nauczyciele, pracownicy obsługi, przedstawiciel Rady Rodziców oraz uczniowie. Na wstępie głos zabrała pani dyrektor H.Pękul, która podziękowała pracownikom szkoły za ich ciężką pracę, cierpliwość, serdeczność, wyrozumiałość i serce okazywane na co dzień. Pani dyrektor odczytała również nadesłane życzenia od absolwenta szkoły - księdza Jacka Rowińskiego. W dalszej części spotkania młodzi artyści pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani E. Knochowskiej, wierszem i piosenką wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy nauczyciela. „Bezmierny mój dług wdzięczności, więc strof mi potrzeba jak w słońcu grająca kapela, żeby po całym kraju rozsławił się, rozgłosił wysiłek nauczyciela. Jakże nie pisać wiersza, jakże nie płonąć w podzięce za światło, co się rozszerza, za dar najpiękniejszy, za wiedzę!” /K. I. Gałczyński/ Na zakończenie uczniowie otrzymali zasłużone oklaski i pochwały. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor, która wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi. W tym roku szkolnym Nagrodę Dyrektora otrzymali nauczyciele: p. M. Kurowska i p. Bożena Tarcicka oraz pracownicy obsługi: p. E. Hawryluk i p. W. Kowalski. Osiągnięcia nauczycieli doceniło także Ministerstwo Edukacji przyznając na wniosek dyrektora szkoły Medal Komisji Edukacji Narodowej pani E. Szymańskiej. Pani dyrektor pogratulowała nauczycielce, życząc dalszych sukcesów w pracy zawodowej. Na zakończenie głos zabrała p. Adela Paź, która w imieniu Rady Rodziców podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za codzienny trud włożony w edukację i wychowanie dzieci. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Emila Knochowska