W dniu 28 września Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Dzieci tańczyły przy ulubionych utworach. Kulminacyjnym punktem dyskoteki były konkurencje przygotowane dla chłopców, przy których wszyscy bawili się znakomicie. Dyskoteka była bardzo udana. Dostarczyła uczniom wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.
28 września odbyła się kolejna odsłona kina objazdowego, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Tym razem na dużym ekranie obejrzeliśmy pełnometrażowy film animowany ,,Dzieciak rządzi”. Mieliśmy okazję poczuć się jak w prawdziwym kinie, ponieważ korytarz został przyciemniony i pełnił funkcję sali kinowej. Wszystkim seans bardzo się podobał.
7 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, wybory opiekuna SU i wybory Rzecznika Praw Ucznia. W wyborach uczestniczyli uczniowie kl.I, II-VI. Skład Samorządu Uczniowskiego przedstawia się następująco: Agnieszka Kurowska - kl.VI, Oliwia Nasiadka - kl.VI, Damian Komor – kl.V, Oliwia Wróbel - kl.VI. Opiekunem SU został p.Tomasz Łyskawy. Rzecznikiem Praw Ucznia została p.Agata Komor.
1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny – 2017/2018. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły pani dyrektor Honorata Pękul powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli, wychowawców klas, przekazała informacje nt. organizacji pracy szkoły. Dyrektor szkoły odczytała list od Ministra Edukacji Narodowej. Minutą ciszy uczciliśmy tragiczne wydarzenia z 1939r. Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami. Największe emocje na pewno przeżywali pierwszoklasiści i nowi uczniowie z oddziału przedszkolnego. Trzymamy kciuki! Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą!
ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA FOTOGRAFII ZE ŚWIĘTA SZKOŁY
Podziękowania
Za obecność wśród nas, życzenia, gratulacje, upominki i wsparcie naszych działań związanych z uroczystością 70-lecia szkoły i 100-lecia nauczania serdecznie dziękuję:
Honorata Pękul
Dyrektor Szkoły w Trzciance
10 listopada 2016 roku minęła 100 rocznica nauczania w Trzciance i Ojcowiźnie!
Te fakty stały się powodem przygotowań do obchodów Jubileuszu, które rozpoczęliśmy w listopadzie 2016 roku, a zakończymy 27 maja 2017 roku. Właśnie w tym dniu, w sobotnie popołudnie odbędą się uroczyste obchody 70 – lecia szkoły i 100-lecia nauczania. Dzień ten będzie doskonałą okazją do spotkań ze szkolnymi przyjaciółmi i kolegami, do wspomnień po latach, przypomnieniem ważnych chwil z życia szkoły, które są także częścią życia każdego z nas; absolwentów szkoły, obecnych uczniów, emerytowanych nauczycieli, pracujących kiedyś i obecnie w tej szkole pedagogów i dyrektorów szkoły, zawsze podających pomocną dłoń rodziców i rodziny Patrona szkoły.
ZAPROSZENIE
,,Wspomnienia żyją dopóty, dopóki do nich wracamy. A rozkwitają tym wspanialej, im więcej serca wkładamy w ich pielęgnowanie.”
Ewa Glińska
Drodzy Absolwenci!
Dzieciństwo i młodość to czas, który najczęściej wspominamy z łezką w oku, z tęsknotą za tym, co minione. Wiele z tych wspomnień związanych jest z latami spędzonymi w szkole. Pamiętacie te szczególne chwile? Chcielibyście je ożywić i ocalić? Zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie literackim. W dowolnej formie (np. opowiadanie, opis sytuacji, kartka z pamiętnika, wiersz) opiszcie swoje wspomnienia związane z Naszą szkołą. Ich tematyka może być różnorodna – od zabawnej po refleksyjną czy zaskakującą.
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Uczniowie
Publicznej Szkoły Podstawowej
im.Piotra Kulasińskiego w Trzciance
mają zaszczyt zaprosić
na uroczyste obchody 70- lecia szkoły,
które odbędą się 27 maja 2017r.
W programie:
13 00 – Bieg Absolwentów ku czci Patrona Szkoły.
13 40 –Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Patrona Szkoły.
14 00 – Msza Święta dziękczynna.
- Powitanie gości.
- Historia nauczania w Trzciance i Ojcowiźnie:
* powstanie Koła Polskiej Macierzy Szkolnej w 1916r.
* Utworzenie szkoły w Trzciance w 1946r.
- Część artystyczna w wykonaniu uczniów.
- Przemówienia zaproszonych gości.
- Ogłoszenie wyników Gminnego Konkursu Literacko-
Plastycznego dla uczniów kl.I-VI ,,Moja Szkoła piórem
pisana, pędzlem malowana” oraz Konkursu dla
Absolwentów ,,Szkoła we wspomnieniach”
- Poczęstunek.
Honorata Pękul- dyrektor szkoły
KONKURS LITERACKI DLA ABSOLWENTÓW
„Szkoła we wspomnieniach”
Regulamin konkursu
I. Organizator konkursu:
Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa im.Piotra Kulasińskiego w Trzciance.
II. Adresaci konkursu:
Konkurs skierowany jest do absolwentów szkoły.
III. Cele konkursu:
IV. Zasady udziału w konkursie:
- Przedmiotem konkursu jest przygotowanie wspomnień z okresu 70 lat nauki w Szkole Podstawowej w Trzciance.
- Konkurs ma formułę otwartą, tzn. zakłada dowolność prezentacji swoich wspomnień. Prace mogą przybierać różnorodną formę: opowiadania, kartki z pamiętnika, opisu sytuacji, listu, wiersza. Mile widziane fotografie pamiątkowe i/lub ilustracje z okresu nauki w szkole.
- Prace należy podpisać imieniem i nazwiskiem, wymagany jest również numer telefonu lub e-mail.
Termin : Prace należy dostarczyć do 15 maja 2017r.
V. Kryteria oceny:
Ciekawe ujęcie tematu – wspomnień z czasów szkolnych autora.
Walory językowe i artystyczne tekstu.
VI. Rozstrzygnięcie konkursu
- Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa.
- Podsumowanie konkursu odbędzie się podczas uroczystych obchodów 70-lecia funkcjonowania Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzciance – 27 maja 2017r.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ŻYCZYMY TWÓRCZYCH POMYSŁÓW I SUKCESÓW W KONKURSIE!
KONKURS LITERACKO - PLASTYCZNY
„Moja Szkoła piórem pisana, pędzlem malowana”
Regulamin konkursu
I. Organizator konkursu:
Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa im.Piotra Kulasińskiego w Trzciance
II. Adresaci konkursu:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 0-VI z terenu gminy Brańszczyk.
III. Cele konkursu:
IV. Zasady udziału w konkursie:
- Przedmiotem konkursu jest przygotowanie pracy literackiej lub plastycznej związanej z tematem konkursu.
- Uczniowie klas 0-III przygotowują pracę plastyczną, format A3, dowolna technika plastyczna.
- Uczniowie klas IV-VI tworzą pracę literacką pisaną wierszem. Tematem utworu ma być Szkoła i wydarzenia z nią związane. Objętość pracy dowolna, w zależności od inwencji autora. Praca (wiersz) powinna być przygotowana w edytorze tekstów Times New Roman (wielkość czcionki 12 pkt, interlinia – 1,5 wiersza). Powinna być dostarczona w 2 egzemplarzach oraz dodatkowo na płycie CD.
- Każda ze szkół może dostarczyć dowolną liczbę prac do dnia 15 maja 2017r.
- Nadesłane prace nie będą zwracane autorom.
- Wszystkie prace powinny być opatrzone metryczką z następującymi informacjami: imię, nazwisko, wiek, nazwa szkoły i numer telefonu, imię i nazwisko opiekuna ucznia.
V. Kryteria oceny:
- trafność uchwycenia tematu pracy i jego kreatywne ujęcie
- jakość i staranność wykonania
- walory językowe i artystyczne tekstu
- ogólne wrażenia estetyczno-artystyczne
VI. Rozstrzygnięcie konkursu
- Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa.
- Podsumowanie konkursu odbędzie się podczas uroczystych obchodów 70-lecia funkcjonowania Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzciance – 27 maja 2017r.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ŻYCZYMY TWÓRCZYCH POMYSŁÓW I SUKCESÓW W KONKURSIE!
19 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach Żywej Lekcji Historii. Z tej okazji uczniowie mogli wczuć się w czasy starożytnych Greków i Rzymian. Zobaczyli jak dawniej ubierali się i walczyli starożytni ludzie. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie rycerzy, w jaki sposób strzelało się z kuszy oraz ile ważyła zbroja rycerza spod Grunwaldu. Dodatkowo dzieci mogły przymierzyć kolczugę, zbroję, strój rycerski. W ten sposób przedstawienie dawnej rzeczywistości wzbudza u uczniów ciekawość i wiele emocji, a zdobyta wiedza na długo pozostaje w pamięci.
7 kwietnia 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance odbyła się uroczystość pod hasłem: ,, Są takie święta raz do roku, co budzą życie…”. Po powitaniu, dyrektor szkoły Honorata Pękul wprowadziła obecnych w świąteczną atmosferę, podkreślając, iż: „Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. To święto, które jest czasem odrodzenia, wiary, radości i nadziei……”.
W części artystycznej spotkania uczniowie klasy drugiej pod kierunkiem nauczyciela-wychowawcy, Bożeny Tarcickiej przybliżyli zgromadzonym na uroczystości symbolikę i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi oraz przedstawili inscenizację bajki Hansa Christiana Andersena ,,Calineczka”.
Dekorację stanowiły palmy i baranki wielkanocne wykonane przez uczniów z terenu gminy w ramach VIII Gminnego Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną i Najpiękniejszego Baranka organizowanego przez szkołę w Trzciance. Te prawdziwe dzieła sztuki naszych artystów są dowodem zaangażowania w kultywowanie tradycji ręcznego wykonania ozdób z naturalnych materiałów, np. bukszpanu, wierzbowych bazi, jak i dostępnych dzisiaj różnorodnych dodatków. Wszystkie konkursowe palmy i baranki zachwycały misternością wykonania i zmysłem artystycznym młodych twórców.
W ramach konkursu uczniowie wykonali 45 przepięknych palm i 65 baranków wielkanocnych:
17 prac wykonali uczniowie PSP im . Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie,18 prac zgłosiła do konkursu PSP im. Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku , 7 prac wykonali uczniowie PSP im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „ Mrowisko” w Knurowcu, 10 prac wykonali uczniowie PSP im . Papieża Jana Pawła II w Nowych Budach, 30 prac PSP im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, 5 prac PSP im. Marii Konopnickiej w Turzynie i 18 prac PSP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie.
Lista nagrodzonych uczniów w kategorii klas 0-III na wykonanie najpiękniejszego baranka wielkanocnego przedstawia się następująco:
I Kacper Dziubiel- PSP Nowe Budy
II Wiktoria Roguszewska- PSP Nowe Budy
II Nikola Krzepicka- PSP Turzyn
III Mikołaj Kwiatkowski- PSP Trzcianka
III Julia Tryc- PSP Białebłoto
Wyróżnienia:
Michał Urbanik, Nikola Samselska- PSP Białebłoto
Blanka Bloch, Paweł Ponichtera, Oliwia Roguszewska- PSP Brańszczyk
Gabriela Teofilak, Patrycja Roguszewska- PSP Knurowiec
Amelia Sępkowska, Kuba Wiśniewski, Dawid Wiśniewski, Maja Sadowska, Nikola Tompkowska- PSP Trzcianka:
Gratulacje, dyplomy i nagrody w kategorii klas IV-VI na wykonanie najpiękniejszej palmy wielkanocnej odebrali następujący uczniowie:
I Maja Kania- PSP Trzcianka
I Patyryk Pyśk- PSP Białebłoto
II Karolina Pyśk- PSP Białebłoto
II Bartłomiej Kulesza- PSP Poręba
III Cyryl Sarbiewski -PSP Trzcianka
III Cezary Czarnecki- PSP Poręba
Wyróżnienia:
Dawid Karamuz – PSP Białebłoto, Iga Rajchenbach- PSP Brańszczyk,
Natalia Rosińska- PSP Knurowiec,
Julia Wiśniewska , Aleksandra Wiśniewska – PSP Nowe Budy,
Szymański Dawid, Cyprian Paź –PSP Trzcianka
Maja Wiśniewska, Oliwia Wiśniewska , Natalia Uzdowska, Dawid Pyśk- PSP Poręba
Nagrody i dyplomy wraz z gratulacjami laureatom i wyróżnionym uczniom oraz podziękowania dla szkół za udział w konkursach przekazała w imieniu Wójta Gminy Danuta Chmielewska-sekretarz gminy oraz Honorata Pękul- dyrektor szkoły. Nie zabrakło życzeń z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych dla uczestników spotkania od samorządu gminy, jak i też od organizatorów uroczystości.
Następnie odbył się kiermasz przepięknych prac uczniowskich, z których dochód zostanie przeznaczony na szczytny cel. Spotkanie przy herbatce było ostatnim punktem naszej uroczystości z udziałem gości i przedstawicieli społeczności szkolnych.
Honorata Pękul-dyrektor szkoły
Podziękowania
Serdecznie dziękuję uczestnikom Spotkania Wielkanocnego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, a także udział w kiermaszu wielkanocnym.
Podziękowania kieruję do:
Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną , wzbogaconego w tym roku o Konkurs na Najpiękniejszego Baranka Wielkanocnego i jednocześnie fundatora nagród
Pozwólcie Państwo, że wyrażę swoją radość i podziękowanie, że od ośmiu lat jesteście z nami. Dziękuję za tegoroczną obecność:
- Danucie Chmielewskiej –sekretarz gminy
-Jadwidze Wyszyńskiej i Jadwidze Uchal- radnym gminy
- dyrektorom szkół z terenu gminy Brańszczyk: Barbarze Wiśniewskiej, Renacie Jechna, Marzenie Zając, Iwonie Kulasińskiej i zastępcy- Katarzynie Bralewskiej, Agnieszce Pękul wraz z uczniami – laureatami i wyróżnionymi w konkursach oraz nauczycielami-opiekunami: Bożenie Wiśniewskiej, Zofii Sarnackiej, Annie Gałązka, Natalii Sitek i Annie Siemieniewskiej
- Jackowi Zalewskiemu –Prezesowi ZG OSP w Brańszczyku i Bogdanowi Zdziarstkowi –Prezesowi OSP w Trzciance
- Bożenie Głowackiej –Kierownikowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku wraz z bibliotekarkami; Danutą Sówka i Moniką Deluga
- Agnieszce Ponichtera – sołys Ojcowizny, Elżbiecie Kulesza- sołtys Trzcianki
- babciom i rodzicom.
Niech chwile spędzone w rodzinnej atmosferze towarzyszą nam wszystkim jak najdłużej.
Honorata Pękul
Dyrektor szkoły
„Znalazłem w sobie radość wynikającą ze świadomości, że chcę walczyć.” Witold Pilecki
W całej Polsce dnia 1 marca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji tego dnia w całym kraju odbywały się różnie imprezy kulturowe, historyczne, mające na celu upamiętnienie walczących Żołnierzy Niezłomnych. Został również ogłoszony, przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, konkurs historyczny pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W konkursie, przeznaczonym dla różnych kategorii wiekowych i w różnych kategoriach wzięli udział uczniowie z PSP im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance. W konkursie udział wzięło ponad 20 prac przygotowanych przez uczniów klas 0-VI. Spośród nadesłanych ponad 2000 prac uczestników z całej Polski, a także ze szkół polonijnych spoza granic naszego kraju, łącznie z ponad 20 krajów świata, wyłoniono zwycięzców w różnych kategoriach. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 3 kwietnia 2017 roku w budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL, prowadzonej przez redaktora TVP Rafała Patyrę, przedstawiciele rządu, a także organizatorzy wręczyli laureatom nagrody i wyróżnienia. W tej uroczystości wzięli udział także przedstawiciele naszej społeczności szkolnej - uczniowie wraz z opiekunami: Magdaleną Kaczkowską, Tomaszem Łyskawym oraz tatą jednego z uczniów – Panem Dariuszem Łapińskim. O sukcesie mogą mówić nasi uczniowie. Karol Ignacy Łapiński, uczeń klasy „0” zajął II miejsce w kategorii praca plastyczna: „Żołnierze Wyklęci”, a nasza szkoła zajęła III miejsce w kategorii film z Uroczystości (Akademii) w szkole z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W imieniu szkoły dyplom oraz nagrodę odebrali uczniowie klasy V: Oliwia Nasiadka, Zuzanna Zdziarstek oraz Filip Zdziarstek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Magdalena Kaczkowska
Dnia 22.03.2017r. obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. ,,Magiczna Księga". Artyści opowiedzieli nam historię małej dziewczynki, która czuła się nieszczęśliwa, ponieważ rodzice kazali jej czytać książki. Ona uważała, że czytanie książek to strata czasu. Wolała spędzać swój wolny czas na innych zajęciach. Pewnego dnia znalazła magiczną księgę i zaczęła ją czytać. W trakcie czytania przeniosła się w świat pełen bajek, które pochłaniały ją z coraz większym zainteresowaniem. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że czytanie książek to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim szansa na poznanie ciekawych opowieści i fascynujących bohaterów literackich.
„Twórcze powitanie wiosny
W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej placówce, obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Najpierw uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Tam wykonywali kreatywną kukiełkę z naturalnych materiałów, a także układali rymowanki i okrzyki, które miały pożegnać zimę i przywitać panią wiosnę. Po zakończeniu twórczej pracy wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się na korytarzu szkolnym, aby podsumować wytwory swojej pracy.
Jako pierwsza zaprezentowała się grupa przedszkolaków z kolorową marzanną i przygotowaną rymowanką :
,, Marzanno, Marzanno
Zabierz mróz za morze
Oddaj nam wiosenkę
Niech zielenią się zboża! ”
Jako kolejna wystąpiła klasa II , której okrzyk brzmiał:
,, Marzanko, Marzanko, nasza zimowa koleżanko.
Za zimowe zabawy ci dziękujemy,
ale wiosny już potrzebujemy.
Jazda na sankach znudziła nas,
Na rower przyszedł czas.
Klasa III również wymyśliła wesołą rymowankę:
,, Dzień Wiosny super jest,
Bo Wiosna jest the best.
Żabki, bociany, kwiaty i motyle.
Słońce przygrzewa bardzo mile”.
Następnie swoją marzannę i głośny okrzyk zaprezentowała klasa IV:
,, Marzanno, Marzanno – Ty zimowa panno!
Do ognia cię wrzucamy,
bo wiosnę witamy- ŻEGNAJ KRYŚKA! ”
Klasa V również obowiązkowo przyłożyła się do swojego zadania. Nie zabrakło ciekawej rymowanki:
,, To jest nasza Marzanna
Recyklingowa panna
Dziś nią zimę pożegnamy,
a ciepłą wiosnę powitamy”
A także pojawiła się ułożona przez uczniów piosenka:
,, Żegnamy dziś zimę,
a witamy wiosnę.
Niechaj przyjdą szybko
dni pilne, radosne.
Spalimy marzannę
bez żalu za chwilę,
żeby nam przyniosła
o wiośnie nowinę.
Że wiosna nadejdzie
szybko lada chwila
i niechaj od dzisiaj
życie nam umila.
Jako ostatnia zaprezentowała się klasa VI, która zaczęła swój występ od przygotowanej piosenki:
Ja już wiosnę tu czuję Oooo
i natychmiast się raduję.
Wokół jest tak zielono
Kiedy wiosno jesteś obok.
Ja już wiosnę tu czuję Oooo
i natychmiast się raduję.
Na dworze trwa zabawa
I palona jest marzanna.
Następnie uczniowie przedstawili swoją marzannę oraz głośny okrzyk:
Oto Grażyna,
Która zimę zatrzyma,
A wiosnę rozpoczyna.
Po części artystycznej, cała dziatwa placówki wraz z opiekunami wyszła na plac szkolny, aby przejść w barwnym korowodzie dookoła budynku naszej szkoły. Na koniec wszyscy zebrani ostatecznie pożegnali panią zimę, spalając wykonane marzanny w ognisku, a z ogromną radością przywitali panią wiosnę.
Dzień był bardzo udany, uczniowie zadowoleni z tak spędzonego czasu. Na wielu twarzach zagościł uśmiech i wiosenna radość.
Marta Wyszomirska
1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji 1 marca 2017r w Publicznej Szkole Podstawowej w Trzciance odbyła się akademia ku czci Piotra Kulasińskiego – żołnierza wyklętego, patrona naszej szkoły. Piotr Kulasiński, żołnierz niepodległościowego podziemia został zamordowany 5 listopada 1946 roku przez funkcjonariuszy UB z Ostrowi Mazowieckiej. Los wyznaczył mu czas próby w momencie tragicznych zawirowań polskiej historii. W 1945 roku żołnierze okupacyjnego podziemia musieli zdecydować, czy godzą się na narzucony siłą Polsce niewolniczy ustrój, czy też nie składając broni walczą dalej o wolną ojczyznę. Patron naszej szkoły zdał egzamin z patriotyzmu i za wierność niepodległościowym ideałom zapłacił najwyższą cenę. Jako kontynuatorzy Jego dzieła wciąż poszukujemy odpowiedzi, dlaczego naszą ojczyznę doświadczył los, kiedy swoje młode życie za wolność ojczyzny oddawali jej najlepsi synowie.
Naszą akademię rozpoczęliśmy hymnem szkoły. Słowa tej pieśni najlepiej oddają ideę, jaka przyświeca nam w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Cała społeczność szkolna wyśpiewała: „ Cenniejsza nad skarby świata,
wiedza zdobyta z mozołem,
Nasz Patron dla nas przykładem,
On stawiał na polską szkołę.
Że Polski jesteśmy warci,
my światu też pokażemy,
czynami Patrona wsparci,
za Jego wzorem iść chcemy”.
Atmosferę tamtych dni przywołały wiersze naszych absolwentów, które powstały na okoliczność nadania szkole sztandaru i imienia Piotra Kulasińskiego, 7 maja 2005 roku. Ich prezentacji dokonali uczniowie klasy drugiej pod opieką Bożeny Tarcickiej, uczennica klasy czwartej oraz uczniowie klasy piątej pod kierunkiem Ewy Szymańskiej. A oto fragmenty wierszy przywołujące postać patrona w wykonaniu;
Bartosza Rak:
„ Piotr Kulasiński to Patron szkoły,
dla mnie drugoklasisty to wzór do naśladowania.
Choć Go osobiście nie znałem, to wiem,
że budował, walczył, nauczał,
w potrzebie nikogo nie porzucał”.
Zuzanny Urbaniak:
„ Nauczycielem jest Pan Piotr, społecznik i patriota….”
Wiktorii Urbaniak:
„Kulasiński Piotr niestety,
był solą w oku wielu.
Zabili Go ubecy
w czasach PRL-u”
Patrycji Bajor:
„ W wielkim szumiącym sosnowym lesie,
Wiatr cichym echem pieśń smutną niesie.
Tutaj swe życie złożył obrońca,
Nie lękał się śmierci, walczył do końca”.
Mai Kania:
„ Urodził się, by życiem przykład nam dać,
By serce otworzyć, by dawać, a nie brać.
Urodził się, by walczyć dla Ojczyzny swej,
by krew za nią przelać, by bronić Jej”.
Zuzanny Zdziarstek:
„Ojczyźnie służył swej,
Rodakom pomoc niósł.
Zbudował szkołę nam,
i zgasł …., jak świecy płomień.
Lecz pamięć o Nim żyje,
w sercu każdego z nas”.
Oliwii Nasiadka :
„ W konspiracji zatroskany był o los dziatwy,
Żeby nauczano i mądrością swą kraj wzbogacano”
Filipa Zdziarstka:
„ Ty wiedziałeś, Ty umiałeś, nie szczędziłeś sił,
Jak się trudzić, by pożytecznym zawsze swej Ojczyźnie być”.
Po deklamacji wierszy rozbrzmiały w naszej szkole piosenki żołnierskie, które wykonał zespół dziewcząt w składzie: Maja Kania, Zuzanna Zdziarstek , Oliwia Kurowska, Oliwia Nasiadka, Karolina Pułaska, Natalia Błońska, Klaudia Pujer i Zosia Zalewska, przygotowany przez Mirosławę Kurowską.
Następnie uczniowie klasy VI złożyli kwiaty i zapalili znicz przed tablicą pamiątkową na korytarzu szkolnym , następnie udali się do Izby Patrona. Uczniowski strój galowy podkreślał charakter naszego, świątecznego dnia. Powstał film z akademii w naszej szkole z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod kierunkiem nauczycielki- Ewy Szymańskiej.
H. Pękul
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance