W trosce o bezpieczeństwo uczniów, podjęto w naszej szkole działania profilaktyczne, informujące o zagrożeniach wynikających z dostępności "dopalaczy".
Dyrektor szkoły i wychowawcy uświadamiali uczniów, że substancje te są silnie uzależniające, a ich przyjmowanie może prowadzić do zagrożenia życia i zdrowia. W tym celu 24 listopada odbyła się pogadanka z policjantem.Celem spotkania było poinformowanie uczniów o niepokojącym zjawisku, jakim są dopalacze i uświadomienie jakie niebezpieczeństwa są z tym związane.
25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wszystkim uczniom o tym dniu przypominała gazetka biblioteczna. Z okazji tego święta w ramach pracy biblioteki odbyło się spotkanie integrujące dla uczniów klas 0 – III. Celem wspólnie obchodzonego święta było zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia, a także ukazanie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, zachęcenie dzieci do wypożyczania i przeczytania książek o misiach. Każde dziecko przyniosło do szkoły swoje ulubione pluszaki, które przyozdobiły salę, w której odbywała się uroczystość. Na początku dzieci otrzymały znaczki z napisem: ,,Należę do Klubu Pluszowego Misia”, obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą historię pluszowego misia, historię Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oraz obejrzały film pt.: ,,Miś Uszatek”. Spotkaniu towarzyszyły konkursy. Gdy przeszliśmy do dużej sali dzieci malowały różnorodne misie, a w tle słychać było piosenki o misiu. ,,Misiowe obrazy” namalowane z wielką wyobraźnią, z piękną różnobarwną kolorystyką niczym widok tęczy, zawisły na głównej ścianie tworząc dekorację adekwatną do obchodów święta. Dzieci pełne entuzjazmu udawały małe niedźwiadki wyjadając miód z talerzyków. Na pokaz umiejętności tanecznych też nadszedł czas. W radosnym nastroju dzieci i nauczyciele tańczyli w rytm piosenki ,,Pokochaj pluszowego misia”. Każde dziecko w tym dniu otrzymało Dyplom za uczestnictwo w Święcie Pluszowego Misia. Uczniowie odebrali także dyplomy dla najbardziej przytulnego misia, najsympatyczniejszego misia, najmniejszego i największego. Za udział w konkursach uczniowie otrzymali lizaki, zakładki do książek, plany lekcji z fotografią misia. Na sali można było obejrzeć wystawę książek o misiach i niedźwiadkach. Wszyscy świętujący Dzień Pluszowego Misia zostali uwiecznieni na zdjęciach, które tradycyjnie umieszczone są na stronie internetowej szkoły i w kronice szkolnej.
18 listopada odbył się koncert z okazji Roku Chopina. Koncert ukoił nasze rozkołatane dusze, sprawił, że poczuliśmy się zdecydowanie lepiej w jesienną pogodę. Warto było uczestniczyć w koncercie ze względu na muzykę Fryderyka Chopina, która po tylu latach nadal budzi podziw i wzrusza.
13 listopada odbyła się uroczystość patriotyczna podsumowująca Rok Historii Najnowszej.
Każde dziecko rozpoczynając naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej z wielką niecierpliwością czeka na moment, gdy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tak uroczystą chwilę poprzedzają przygotowania - uczniowie poznają swoją szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również obowiązki. Wspólnie z wychowawcą przygotowują również całą uroczystość. Tego dnia zdają swój pierwszy szkolny egzamin przed dyrektorem szkoły, nauczycielami i rodzicami. W tym roku szkolnym uroczystość Pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance odbyła się 28 października 2010 r. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00. Brali w niej udział: uczniowie całej szkoły, nauczyciele, rodzice. Pierwszoklasiści musieli przejść przez ,,ziarna” wiedzy. Tymi ,,ziarnami” były różne krainy m.in. kraina mądrości. Bohaterowie baśni i bajek bardzo bezpiecznie przeprowadzili najmłodszych przez poszczególne krainy, w których pierwszoklasiści wykazali się wiedzą i umiejętnością z różnych dziedzin.
Podczas części oficjalnej złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie zostali pasowani na ucznia pierwszej klasy. Po uroczystości starsi uczniowie obdarowali pierwszaków drobnymi upominkami. Dzień ten dostarczył dużo wspaniałych wrażeń i dlatego na długo pozostanie w pamięci uczniów.
27 października uczniowie obejrzeli film pt. ,,Toy Story 3”. W filmie grały różne postacie, takie jak: Mustang, Chudy, Buzz Astral, Jessy. Wszystkim oglądającym film bardzo się podobał.
Corocznym zwyczajem uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance uroczyście uczcili Dzień Edukacji Narodowej. Jest to bowiem święto wszystkich pracowników oświaty.
Uroczystość pod hasłem: „Naszym nauczycielom miłość, wdzięczność za ich trud”rozpoczęto prezentacją multimedialną z montażem muzycznym do piosenki Ryszarda Rynkowskiego „Wznieś serce nad zło” przygotowaną z tej okazji. Prezentacja wywołała niejedną łezkę wzruszenia w oczach Grona Pedagogicznego.
Uczniowie przygotowali uroczystą akademię, podczas której pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Wcielili się w rolę nauczycieli i uczniów. Przedstawiane scenki z życia szkolnego były pełne humoru. Zapewniły dobrą zabawę i dużą dawkę śmiechu wszystkim zebranym.
Nauczyciele usłyszeli wiele ciepłych słów, będących dowodem wdzięczności za Ich trud i poświęcenie.
„Słowo – miłość za Jej troski
Słowo – wdzięczność za Jej trud
Dar to skromny, dar uczniowski
Wyśpiewany z serc, jak z nut”.
Życzeniom i wyrazom serdeczności nie było końca. Choć uroczystość sama w sobie była już prezentem dla nauczycieli, to nie zabrakło też prezentów w postaci kwiatów od Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
Pod koniec uroczystości pani Dyrektor Honorata Pękul przekazała serdeczne życzenia od instytucji współpracujących z naszą placówką.
Pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikowi obsługi za przykładne wykonywanie obowiązków oraz aktywne uczestnictwo w realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych i organizacyjnych.
Nagrody otrzymali: p. B. Tarcicka, p. M. Kurowska, p. E. Szymańska, p. A. Komor,
p. E. Knochowska, p. W. Kowalski.
Myślę, że dzień ten na długo pozostanie w pamięci nauczycieli, pracowników obsługi i uczniów.
30 września odbyła się dyskoteka szkolna . Inicjatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. O wyznaczonej porze wszyscy stawili się w szkole w odświętnych strojach. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili tańcząc w rytm ulubionej muzyki. O godzinie 18.00 zakończyła się wspaniała zabawa. Dyskoteka wszystkim bardzo się podobała. Myślimy, że Samorząd powinien organizować więcej takich imprez. To najlepszy sposób na nudę i integrację zespołu klasowego.
W dniu 30 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja, którą tworzyli przedstawiciele z poszczególnych klas. Wybory zostały zorganizowane w sposób demokratyczny, każdy wyborca miał prawo do oddania głosu na wybranego przez siebie kandydata.W głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniono naszą samorządową reprezentację. Do pracy w Samorządzie Uczniowskim w roku szkolnym 2010/2011 weszli następujący uczniowie:
Przewodnicząca– Kania Weronika
zastępca – Składanek Marcin
skarbnik- Rowińska Natalia
Samorząd Uczniowski działa w oparciu o regulamin zgodnie, z którym uczniowie tworzą roczny plan pracy. Jest on rokrocznie przez nich analizowany i zmieniany. Każdy przedstawiciel ma przydzielone zadanie, z którego musi się jak najlepiej wywiązać. W myśl regulaminu Samorząd Uczniowski to wszyscy uczniowie, ale jego reprezentację stanowi Zarząd składający się z przedstawicieli poszczególnych klas. Zostali oni wybrani w demokratycznych, tajnych wyborach.
Wszelkie działania podejmowane przez Samorząd Uczniowski są inicjowane i przeprowadzane przez uczniów. Opiekun wspomaga swym doradztwem i fachową wiedzą. Samorząd Uczniowski ma głos decydujący w sprawach dotyczących funkcjonowania szkoły.
2 września uczestniczyliśmy we Mszy Św. związanej z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2010/2011, któremu przyświeca hasło: ,,W komunii z Bogiem”.
1 września 2010r. o godz. 10.00 uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2010/2011. Wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły głos zabrała p.dyr.H.Pękul. Powitała wszystkich zebranych: nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły, a szczególnie uczniów. Ciepłe słowa powitania skierowała szczególnie do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. 1 września to data ważna dla naszej Ojczyzny – 71 Rocznica wybuchu II wojny światowej. W tym wyjątkowym dniu p.dyrektor podkreśliła, aby pamiętać o ludziach, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Dlatego wpisując się w tę historyczną datę minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych, co polegli, a przy pomniku naszego Patrona Piotra Kulasińskiego uczniowie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Pani dyrektor odczytała List Mazowieckiego Kuratora Oświaty z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Następnie wszyscy udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
25 czerwca o godz.11.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010. Swą obecnością zaszczyciła nas Sekretarz Gminy – p.D.Chmielewska oraz Radny p.M.Zdziarstek. Nasi najlepsi uczniowie odebrali z rąk p.dyrektor nagrody i dyplomy. Nagrodzeni zostali za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, za 100% frekwencję, a także za zdobycie tytułu Mistrza w poszczególnych kategoriach. Po oficjalnej części odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczniów kl.III, którzy wierszem i piosenką ukazali nam, że wakacyjne przygody są potrzebne.
Wiele ciepłych słów do uczniów i nauczycieli skierowała pani Sekretarz Gminy, pan Radny, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.
Następnie wszyscy udali się do klas i tam otrzymali świadectwa.
24 czerwca klasa VI i V zaprezentowała swoje programy artystyczne. Szóstoklasiści podziękowali swoim nauczycielom i wychowawcom za zdobytą wiedzę i opiekę, którą otrzymali w trakcie swojej nauki w szkole. Wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły Sowy 2010 w różnych kategoriach. Ciepłe słowa skierowali do swych rodziców, którzy towarzyszyli Im w czasie siedmioletniej edukacji.W dość wesoły sposób zostali także pożegnani przez uczniów klasy piątej, którzy także wręczyli Im Oskary w różnych kategoriach.
22 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, odbyła się dyskoteka szkolna. Wszyscy bawili się świetnie. Dziewczętom i chłopcom dopisywał humor, być może dlatego, że wakacyjne wiraże tuż, tuż.
16 czerwca odbyło się spotkanie z policjantkami. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z kl.0-VI. Prelekcja funkcjonariuszki dotyczyła bezpiecznych zabaw w czasie wakacji.
Dzień 1 czerwca postanowiliśmy uczcić w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy.W naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Dziecka, Mamy i Taty. Uroczystego powitania dokonała dyrektor szkoły Pani Honorata Pękul. A potem rozpoczął się występ artystów. Wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam i tatusiów łzy autentycznego wzruszenia. Zrobione z miłością i ujmującą prostotą laurki z życzeniami, symboliczne kwiaty oraz szczery uścisk ukochanych rodziców były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają i że są najlepsi na całym świecie. Tego dnia w naszej szkole została otwarta sala zabaw dla dzieci. Do jej otwarcia Pani Dyrektor Honorata Pękul zaprosiła uczniów klasy I i Pana Krzysztofa Wierzchowskiego, który upiększył ściany sali zabaw kolorowymi postaciami z bajek. Przecięcia wstęgi dokonali uczniowie: Piotr Krzepicki, Patrycja Świrska, Weronika Szymańska i Kacper Paź; następnie rodzic Ewa Krzepicka oraz Wójt Gminy Mieczysław Pękul, Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Gałązka i Dyrektor szkoły Honorata Pękul. Malarz - Krzysztof Wierzchowski otrzymał z rąk pani dyrektor tytuł „Mistrza Pędzla”. Te krótkie chwile z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno rodziców – szczęśliwych, promieniujących, odświętnych i dumnych ze swych pociech oraz samych uczniów, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości, jakie włożyli w przygotowanie uroczystości zostały tak miło i szczerze przyjęte. Na zakończenie wszyscy delektowali się pysznym ciastem przygotowanym przez rodziców.
12 maja nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego pod opieką wychowawcy przedstawili scenkę na podstawie wiersza,,Chory Kotek”. Ich występ pozwolił nam zrozumieć: jak mądrze zachowywać się, jak rozpoznawać zagrożenia, dlaczego coś wolno a czegoś nie wolno robić? Wszyscy wiemy, że zdrowie to jedna z największych wartości człowieka, pozwala na pracę, radość i szczęście.
7 maja to szczególny dzień dla naszej społeczności, ponieważ tego dnia obchodzimy rocznicę nadania naszej szkole sztandaru i imienia Piotra Kulasinskiego. W tym roku mija już piąta rocznica, którą postanowiliśmy wspólnie uczcić.
Nasz świąteczny dzień rozpoczęliśmy od spotkania, podczas którego odśpiewany został hymn szkoły, odbyła się prezentacja sztandaru oraz przypomnienie treści jakie w symboliczny sposób są na nim zawarte. Wybrani reprezentanci klas odnowili ślubowanie składane na sztandar. Następnie poprzez prezentację multimedialną zaprezentowano sylwetkę naszego patrona Piotra Kulasińskiego. W prezentacji zamieszczono historyczne zdjęcia, szczegóły biograficzne, a także Jego największe osiągnięcia. Następnym punktem programu był konkurs wiedzowy na temat patrona, sztandaru i historii naszej szkoły. W tym celu uczniowie wszystkich klas udali się do sal lekcyjnych, by pod okiem wychowawców napisać test. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:klas I-III oraz IV-VI. Po napisaniu testu oraz krótkiej przerwie uczniowie znowu zgromadzili się razem, by wysłuchać programu patriotycznego przedstawionego przez uczniów klasy V.
Tego świątecznego dnia przybyła do naszej szkoły na spotkanie z uczniami pani Natalia Kwiatkowska- weteranka II Wojny Światowej, członkini Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pani Kwiatkowska w niezwykle interesujący sposób przybliżyła nam czasy II Wojny Światowej; okres, w którym żył i działał nasz patron. Opowiedziała historię swojego życia, a także podzieliła się wspomnieniami o Piotrze Kulasińskim, którego spotkała na swojej drodze jako Jego uczennica. Opowiadała pełna wzruszenia i przejęcia tak, jakby historia sprzed 70 lat zdarzyła się wczoraj. Na zakończenie spotkania, zgodnie z życzeniem naszego przemiłego Gościa zaśpiewaliśmy wspólnie jedną ze znanych nam pieśni żołnierskich. Spotkanie minęło bardzo szybko, braw i podziękowań nie było końca.
W dalszej części przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu wiedzowego.
W kategorii klas I-III laureatami zostali:
Sebastian Bajor- uczeń kl.III
Filip Zawistowski-uczeń kl.II
Jakub Jechna- uczeń kl.II
Piotr Krzepicki- uczeń kl.I
W kategorii klas IV-VI najlepsze wyniki osiągnęli:
Kinga Pakieła- uczennica kl.VI
Dominika Sadowska- uczennica kl.VI
Norbert Komor-uczeń kl.V
Kalina Kuczyńska- uczennica kl. VI
Bartłomiej Obudziński- uczeń kl.IV
Wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez dyrektora szkoły. Gratulujemy Im wiedzy o patronie - Piotrze Kulasińskim.
Na zakończenie pełnego patriotycznych wrażeń dnia wszyscy uczniowie oraz nauczyciele w świątecznym szyku udali się pod pomnik naszego patrona, gdzie złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz odmówili wspólnie modlitwę ku pamięci Piotra Kulasińskiego oraz wszystkich Tych, którzy zginęli za wolność naszej Ojczyzny. Cieszymy się, że w Roku poświęconym Historii Najnowszej udało nam się przeżyć taki dzień. Dzień, w którym historia naszej Ojczyzny stała się nam bliższa, bardziej wyrazista i zrozumiała.
14 kwietnia uczniowie klasy II pod czujnym okiem wychowawcy przedstawili scenkę pod hasłem: ,,Jacy jesteśmy?” Obejrzenie występów drugoklasistów skłoniło każdego z nas do refleksji: czy jesteśmy aktywni, bezpieczni i kulturalni? Czy znamy zasady kulturalnego zachowania się? Czy są słowa ważne i nieważne, duże i małe? Po głębszym przemyśleniu należy stwierdzić, że uczniowie potrafią komunikować się różnymi sposobami oraz oceniać te sposoby. Znają obowiązujące zasady zachowania. Starają się je stosować. Przestrzegają zasad kulturalnego zachowania w życiu codziennym. Odróżniają prawdę od kłamstwa. Starają się być prawdomówni.
12 kwietnia 2010r.odbył się apel, który miał szczególny charakter. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły w milczeniu i z powagą, minutą ciszy uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, a w szczególności 96 osób – Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki, osób, które pełniły najważniejsze funkcje w państwie oraz załogi samolotu - którzy lecąc do Katynia oddać hołd zabitym tam oficerom zginęli w katastrofie lotniczej. Przed szkołą została wywieszona flaga z akcentem żałobnym.