Hymn szkoły i opis sztandaru

Hymn szkoły

Po wiedzę sięgaj w zapale,

prawdy płomieni wciąż szukaj.

I ucz się, ucz się wytrwale,

pracą dziś twoja nauka.

Bądź pilny, pracuj sumiennie,

posłuchaj pieśni tej rady.

Po książkę sięgaj codziennie,

bierz z bohaterów przykłady.

Cenniejsza nad skarby świata,

wiedza zdobyta z mozołem.

Nasz patron dla nas przykładem,

on stawiał na polską szkołę.

Że Polski jesteśmy warci,

my światu też pokażemy.

Czynami patrona wsparci,

za jego wzorem iść chcemy.

Autor:

Mirosława Kurowska

Każdy sztandar ma swoja symboliczną wymowę

i określone znaczenie.

Dla naszej szkoły, jest symbolem Małej Ojczyzny jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. To znak rozpoznawczy naszej placówki. Jest on symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem, który łączy tych, którzy opuszczają jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów. Ingeruje środowisko.

Sztandar naszej szkoły ma kształt kwadratu o boku 85cm. Płat sztandaru stanowią barwy: czerwona

i niebieska. Bok sztandaru przymocowany jest do drzewca dębowego.

Awers sztandaru wykonany jest z tkaniny w kolorze czerwonego karmazynu. Na tym tle centralnie umieszczony jest emblemat Orła w koronie – godła naszego państwa. Dziób i szpony orła maja złotą barwę. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają nasi uczniowie. Poniżej wyeksponowanego godła widnieją słowa BÓG, HONOR, OJCZYZNA wyhaftowane złotą nicią.

Rewers sztandaru jest w kolorze niebieskim.

W centralnej jego części znajdują się symbole szkolne: otwarta książka w kolorze ekri  oraz tarcza w kolorze jasno niebieskim połączone ze sobą. Książka to podstawowe źródło wiedzy i atrybut edukacji szkolnej. Na niej widnieje napis „Ręce ludzkie są kruche, ale ich dzieło może przetrwać wieki” wyhaftowany czarną nicią.

Czytając te słowa, nasi uczniowie i nauczyciele, przed oczami mają wizerunek człowieka oddanego ludziom

i Ojczyźnie:

·         pilnego, sumiennego ucznia,

·    nauczyciela krzewiącego wiedzę wśród młodzieży

w trudnych czasach,

·    wielkiego społecznika – inicjatora budowy szkoły

podstawowej w Trzciance,

· człowieka uczciwego, odważnego i sprawiedliwego, wyczulonego na krzywdę ludzką, a nade wszystko wielkiego patriotę i żołnierza.

Jego postawa jest dla nas wzorem i przykładem do naśladowania w codziennej pracy uczniowskiej

i nauczycielskiej. Stąd też na tarczy, symbolu obrony, waleczności, jak również bezpieczeństwa znajdującej się po lewej stronie książki umieszczona została wyciągnięta dłoń nauczyciela, która ujmuje dłoń dziecka.

Tak jak nasz patron Piotr Kulasiński, który niejednokrotnie niósł pomoc potrzebującym, tak my nauczyciele wyciągamy pomocną dłoń w stronę uczniów, którzy zawsze mogą liczyć na naszą pomoc i wsparcie.

W górnej czesi znajduje się nazwa szkoły „Publiczna Szkoła Podstawowa”, u dołu zaś umieszczono napis „im. Piotra Kulasińskiego” i miejscowość „w Trzciance” z datą „2005” jako rok nadania. Litery wyhaftowane są złota nicią.

Płat sztandaru obszyty jest złotym frędzlem o szerokości 5cm i złotą taśmą umocowana do drzewca.

Drzewiec sztandaru jest dębowy, dwudzielny, skręcany srebrną tuleją. Na górnej części drzewca umocowany jest orzeł państwowy w koronie z głową zwróconą w prawo. Orzeł wykonany jest z srebrnego metalu.

Sztandar przechowywany jest na terenie szkoły w Izbie Patrona, w zamkniętej gablocie razem z insygniami pocztu sztandarowego.

Zaprojektowany został przez nauczyciela sztuki

p. Mirosławę Kurowską.

Ufundowany został przez społeczność szkolną, lokalną, rodzinę Patrona oraz sponsorów.