• INFORMACJA

      Szkoła opracowała Standardy osób małoletnich, które są dostępne w zakładce dokumenty szkoły.

      Renata Samsel

      Dyrektor Szkoły Podstawowej

      im. Piotra Kulasińskiego

      w Trzciance

    • WAKACJE - CZAS NA ODPOCZYNEK

    • ,,TRZCIANKA KULINARNIE" - PODSUMOWANIE PROJEKTU

      Czas na podsumowanie projektu "Trzcianka kulinarnie"

      W roku szkolnym 2023/24 w naszej szkole prowadzone były zajęcia z gotowania w ramach projektu “Trzcianka kulinarnie”. Na realizację tych zajęć zdobyliśmy grand w wysokości 4500,00 zł od Fundacji im. Romana Czernerckiego i Fundacja Szkoła z Klasą. W ramach zajęć odbyło się ok. 15 spotkań kulinarnych, na których przyrządziliśmy 20 potraw. W jednym z nich udział wzięła przedstawicielka Koło Gospodyń Wiejskich w Trzciance p. Anna Zagożdżon. Zakupiliśmy sprzęt do kuchni o wartości ponad 2000,00 zł, który będzie dalej służył uczniom w kolejnych projektach. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe koszulki oraz fotoksiążkę z przepisami.

      Ciekawym elementem projektu było spotkanie  studyjne, w ramach którego odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowcu. Razem spędziliśmy niezapomniane trzy dni. Goście nocowali w naszej szkole, razem przygotowywali z nami posiłki, zwiedzali Trzciankę oraz brali udział w warsztatach edukacyjnych wraz z uczniami ze ZPO z Poręby oraz SP w Białymbłocie.

      Na podsumowanie projektu pojechaliśmy do Warszawy, gdzie zadaniem uczennic było zaprezentowanie efektów naszej pracy zespołowej.

      Projekt był bardzo ciekawą propozycją spędzenia czasu po lekcjach, okazją do nauczenia się gotowania, podjadania również fantastycznych wyrobów własnych.

      To już drugi raz udało nam się zdobyć grant w ramach działań #EdukacjaInspiracja. W roku szkolnym 2021/22 zrealizowaliśmy projekt “Przywróćmy wspomnienia”, w czasie którego odnowiliśmy wspólnie kilkanaście dawnych sprzętów oraz stworzyliśmy mini skansen na terenie naszej szkoły.

      Renata Samsel

      Dyrektor Szkoły Podstawowej

      im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance

    • NOWA WIATA ROWEROWA ORAZ STREFA WYPOCZYNKU W NASZEJ SZKOLE

          Szkoła Podstawowa w Trzciance wzbogaci się o nową wiatę rowerową oraz strefę wypoczynku!

      Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance została jednym z laureatów kolejnej edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne grantowi w wysokości 24 tys. złotych w sąsiedztwie szkoły powstanie „Wiata rowerowa wraz ze strefą wypoczynku”. Będzie to miejsce spotkań edukacyjnych i warsztatów, nauki w harmonii z naturą i odpoczynku dla uczniów i mieszkańców Trzcianki /gminy w każdym wieku. „Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę. W sześciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 1050 grantów o łącznej wartości prawie 22 mln złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych https://www.wzmocnijotoczenie.pl, https://www.energetycznykompas.pl

      www.wzmocnijotoczenie.pl

                                                                                        Samsel Renata

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

                Dnia 21 czerwca 2024 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00. Pani dyrektor Renata Samsel powitała serdecznie wszystkich zgromadzonych: uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. W swoim przemówieniu podsumowała mijający rok szkolny, przypominając o licznych sukcesach uczniów oraz projektach, które zostały zrealizowane. Pani dyrektor przedstawiła również plany na wakacje i nadchodzący rok szkolny. Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród dla najlepszych uczniów. Dyrektor szkoły uhonorowała tych, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz zdobyli tytuły mistrzowskie w różnych dziedzinach. Po ceremonii wręczenia nagród odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy I i IV. Występy obejmowały tańce, śpiewy oraz rady na bezpiecznie spędzone wakacje. Następnie uczniowie udali się do swoich klas na spotkania z wychowawcami, gdzie nastąpiło wręczenie świadectw. Wychowawcy podziękowali swoim podopiecznym za wspólnie spędzony rok, gratulowali osiągnięć i życzyli udanych wakacji. Uroczystość zakończenia roku szkolnego była  wydarzeniem, które pozostanie na długo w pamięci uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Teraz wszyscy mogą cieszyć się zasłużonym wakacyjnym odpoczynkiem.

                                                                                                         Szymańska Ewa

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

    • ,,OD POMYSŁU DO DRUKU 3D"

    • ,,OD POMYSŁU DO DRUKU 3D"

      W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie naszej szkoły aktywnie wykorzystywali zasoby pozyskane z programu „Laboratoria Przyszłości”. Program ten umożliwił nam dostęp do nowoczesnych technologii, które wzbogaciły proces nauczania i rozwijały umiejętności praktyczne naszych uczniów. Jednym z najbardziej fascynujących elementów, które przyciągnęły uwagę całej społeczności szkolnej, był świat druku 3D. Dzięki możliwościom, jakie daje drukarka 3D, uczniowie pod kierunkiem nauczyciela informatyki Pani Emili Knochowskiej. mogli samodzielnie projektować i tworzyć trójwymiarowe modele. Proces ten nie tylko rozwijał ich kreatywność, ale także uczył logicznego myślenia, planowania oraz precyzji. Efekty pracy naszej drukarki można podziwiać w gablocie przy świetlicy, tam zostały umieszczone najbardziej imponujące wydruki 3D. Program „Laboratoria Przyszłości” miał ogromne znaczenie dla rozwoju kompetencji technicznych uczniów. Praktyczne zastosowanie nowoczesnych technologii w edukacji umożliwiło uczniom zdobywanie doświadczeń, które z pewnością będą procentować w przyszłości. Ponadto, program ten zainspirował wielu uczniów do dalszego zgłębiania wiedzy z zakresu technologii. Dzięki drukarce 3D uczniowie mieli możliwość przekształcania swoich pomysłów w rzeczywistość.  

                                                                                                Sylwia Ponichtera

    • PRACA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ - ROK 2023/2024

      Wydarzenia z życia biblioteki - I PÓŁROCZE 2023/2024

      • 11 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli  udział w Narodowym Czytaniu – akcji organizowanej przez Prezydenta RP.  Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Na początku został odczytany okolicznościowy list Prezydenta zachęcający do wspólnej lektury. Następnie uczniowie z klas IV-VII, nauczyciel języka polskiego i religii odczytali fragmenty powieści. Uczniowie wysłuchali też czytania fragmentów utworu Pary Prezydenckiej. Cieszymy się, że dołączyliśmy do akcji Narodowego Czytania.
      • 13 października w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza szkoła przyłączyła się do IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie. Czytaliśmy na korytarzu, w salach lekcyjnych,    w bibliotece, w pokoju nauczycielskim. Każdy czytał to, co lubi. W akcję włączyli się uczniowie klas 0-VII, nauczyciele i pracownicy obsługi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania każdego dnia.
      • 23 października dla uczniów klas II-III odbyły się w bibliotece szkolnej zajęcia pod hasłem: ,,Tworzymy stworki książkowe”.  Na młodych czytelników czekało niezwykłe zadanie –mieli stworzyć swojego stworka trzymającego kolorową książeczkę. Celem zorganizowanych  zajęć plastycznych było rozbudzenie wyobraźni dzieci oraz zainteresowanie  treścią przeczytanych książek. Spotkanie bardzo podobało się naszym małym ilustratorom, którzy z zapałem i wyobraźnią  oddawali się swojej pracy.
      • W październiku dla uczniów klas 0-I odbyły się zajęcia pod hasłem: ,,Tworzymy książkę, a w niej … nasze kolorowe postacie bajkowe”. Uczniowie kolorowali według własnej inwencji postacie bajkowe. Gotowe prace zostały zbindowane w książeczkę formatu A4. Przy tej okazji uczniowie mogli obserwować proces bindowania. Pan konserwator naszej szkoły przedstawił uczniom technologię introligatorską, która pozwala na złączenie luźnych kartek za pomocą  plastikowej spirali. Metoda ta daje efekt trwałego połączenia luźnych kartek papieru, co znacząco poprawia wartość estetyczną prac.
      • W październiku odbyły się warsztaty biblioteczne dla uczniów klas IV-V, VII ,,Drugie życie starych gazet”. Uczniowie samodzielne wykonali ze starych gazet  projekty dowolnej postaci literackiej oraz hasła związane z książką. Wykazali się kreatywnością. Prace wyeksponowano na gazetce ściennej.
      • 16 października  w naszej szkole odbyła się akcja ,,Wypożycz książkę w ciemno z mini  upominkiem". Akcja cieszyła się zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. Celem akcji było zachęcenie do sięgnięcia po książkę poprzez zabawę. Wszyscy, którzy wzięli udział w akcji zostali obdarowani cukierkami i zakładkami do książek. 
      • W październiku odbyła się akcja ,,Zostaw po sobie ślad w bibliotece – podaruj książkę”. Chętni uczniowie mogli ofiarować do biblioteki swoje książeczki, na których widnieje wpis z ich imieniem i nazwiskiem.
      • Zorganizowano dwa kiermasze książek w pomieszczeniu biblioteki jako element współpracy z Księgarnią Tuliszków. Kiermasze odbyły się w październiku i grudniu.
      • Bibliotekarz udał się z  uczniami klasy 4 do Filii Bibliotecznej Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzciance- celem wizyty była  lekcja biblioteczna na temat księgozbioru popularnonaukowego 
      • W listopadzie dla uczniów klas 0-III zorganizowano wspólne zabawy z okazji Święta Pluszowego Misia.
      • Przed świętami Bożego Narodzenia udekorowano pomieszczenie biblioteki szkolnej i drzwi wejściowych.
      • Eksponowano prace uczniowskie: plakaty, lekturowe pudełka.
      • Zorganizowano konkursy (laureaci konkursów opisani są w zakładce konkursy):

      - konkurs dla uczniów klas I-III ,,Najładniejsza zakładka do książki”

      - konkurs dla uczniów klas IV-VII ,,Reklama ulubionej książki”

      - konkurs dla uczniów klasy VII ,,Spotkanie z Balladyną”

      - konkurs dla uczniów klasy IV ,,Poznajemy Akademię Pana Kleksa”

       

      • Realizowano projekty:

      - Projekt w klasie IV ,,Odkrywamy świat Akademii Kleksa". Projekt realizowany był w oparciu o lekturę Jana Brzechwy. Uczniowie uczestniczyli w lekcji kleksografii, podczas której wykonywali kolorowe kleksy i je opisywali, w grupach wykonywali kartę pracy ,,W świecie dziur i dziurek", ćwiczenia z przędzenia liter. Malowali postać pana Kleksa w oparciu o cytaty z lektury. Prace uczniowskie wyeksponowane były na gazetce w sali polonistycznej. Na zakończenie działań projektowych odbył się  klasowy konkurs czytelniczy dla klasy IV ,,Jak wyglądała nauka w Akademii Pana Kleksa?".

      - Projekt w klasie V ,,Po drugiej stronie szafy wszystko zdarzyć się może...". Podczas realizacji zadań projektowych  uczniowie obejrzeli film ,,Lew, czarownica i stara szafa". Tworzyli notatki graficzne na temat wydarzeń z lektury. Opracowywali w grupach krzyżówki, plakaty. Odbyła się lekcja głośnego czytania fragmentów dotyczących bohaterów literackich.

      -  Projekt w klasie VII ,,Spotkanie z Balladyną". Uczniowie obejrzeli spektakl teatralny ,,Balladyna". W grupach opracowali składane książki na temat świata przedstawionego w lekturze. Dokonywali przekładu intersemiotycznego do wybranych wydarzeń. Na forum klasy prezentowali swoje prace, w których wykazali się kreatywnością. Prace uczniowskie wyeksponowane były na gazetce ściennej na korytarzu. Na zakończenie działań projektowych odbyła się zgaduj-zgadula ,,Spotkanie z Balladyną".

      - Projekt w klasie V ,,Książka źródłem wiedzy". Uczniowie uczestniczyli w akcji ,,Przerwa na czytanie". Uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej encyklopedii  i słowników. Na zajęciach z wychowawcą uczniowie czytali  swoje ulubione książki. Na przerwach  gromadzili  się w bibliotece szkolnej i w kącikach czytali książki. Dzielili  się swoimi wrażeniami czytelniczymi. Z gazet tworzyli plakaty z napisami różnych gatunków literackich. Wzięli udział w konkursie ,,Reklama ulubionej książki'.

       

      Wydarzenia z życia biblioteki - II PÓŁROCZE 2023/2024

       

      • 11 marca 2024r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka pod hasłem: ,,W KRAINIE POEZJI". Do konkursu przystąpili chętni uczniowie z klas 0-VI. Razem było 27 recytatorów. Wyniki przedstawiają się następująco:

      kategoria kl.0-III

      I miejsce - Gabriela Wiśniewska, kl.II

                  II miejsce - Fabian Poziemski, kl.II

      III miejsce - Julian Konarzycki, kl.I

      wyróżnienie: Iga Wyszyńska z kl.0, Michał Kaczkowski z kl.0

      udział: Antoni Kordowski - kl.0, Kacper Łapiński - kl.0, Sonia Sopko - kl.0, Lena Zając - kl.I, Szymon Kurowski - kl.I, Julian Siedlecki - kl.II, Marcelina Poziemska - kl.II, Mariia Sopko - kl.II, Aniela Zdziarstek - kl.III, Lena Łapińska - kl.III, Kasjan Tompkowski - kl.III, Natan Piórkowski - kl.III, Fabian Zając - kl.III, Kacper Oliasz - kl.III

      kategoria kl.IV-VI

                  I miejsce - Gabriela Składanek, kl.V

      II miejsce - Kacper Uchal, kl.IV

      III miejsce - Dominika Wyszyńska, kl.V

      wyróżnienie- Alan Żach, kl.V

      udział: Amelia Seroka - kl.IV, Hanna Wawrzyniak - kl.V, Zuzanna Bloch - kl.V, Nela Sarbiewska - kl.VI

       

      • W dniach 19 - 21 marca 2024 roku biblioteka szkolna zorganizowała wyjątkowe wydarzenie czytelnicze pod nazwą "Wiosenny Ogród". Głównym celem było zachęcenie dzieci do czytania i rozwijania ich zainteresowań literackich poprzez różnorodne aktywności związane z tematyką wiosenną.            Przebieg wydarzenia                                                                                                                     Losowanie cytatów o wiośnie Na początku wydarzenia, dzieci miały okazję losować cytaty związane z wiosną. Cytaty te były starannie dobrane z różnych książek i poezji, aby wprowadzić uczestników w atmosferę wiosennej radości i odrodzenia. Losowanie cytatów wzbudziło dużą ciekawość i zainteresowanie wśród dzieci, a także stanowiło doskonały wstęp do dalszych aktywności.            Wypożyczanie książek Po losowaniu cytatów, dzieci mogły przystąpić do wypożyczania książek o tematyce wiosennej lub według własnych zainteresowań.  Biblioteka przygotowała specjalną wystawę książek, które opisywały przyrodę, kwiaty, zwierzęta i inne aspekty związane z wiosną. Każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie i zabrać książkę do domu, aby kontynuować przygodę czytelniczą.        Słodka niespodzianka Na zakończenie wydarzenia, każde dziecko, które wzięło udział w losowaniu cytatów i wypożyczyło książkę, otrzymało mały słodki upominek – cukierki.                                              Kącik czytelniczy Dzieci miały możliwość  przenieść  się do specjalnie przygotowanego kącika czytelniczego pod hasłem: ,,Ogród wiosenny”, gdzie mogły w komfortowych warunkach zanurzyć się w lekturze. Kącik czytelniczy został udekorowany wiosennymi motywami, co dodatkowo umilało czas spędzony na czytaniu.                                                                                                                  Podsumowanie "Wiosenny Ogród" okazał się dużym sukcesem. Dzieci z radością uczestniczyły w losowaniu cytatów, chętnie wypożyczały książki i cieszyły się słodkimi niespodziankami. Dzięki temu wydarzeniu udało się nie tylko zachęcić najmłodszych do czytania, ale także stworzyć miłą, wiosenną atmosferę w bibliotece. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane i przyczynią się do dalszego rozwoju czytelnictwa wśród dzieci.
      • 23 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się apel  z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Dzień Książki to moment refleksji nad wpływem, jaki ma czytanie na nasze myśli, uczucia i działania. Książki są jak magiczne bramy prowadzące nas w podróże przez nieskończoną przestrzeń wyobraźni. Każda strona otwiera przed nami światy, których nie moglibyśmy poznać inaczej. W książkach odkrywamy nie tylko nowe miejsca, ale także nowe spojrzenia na świat, różnorodność kultur i bogactwo ludzkich doświadczeń. W mitologiczną podróż zabrali nas uczniowie klasy V. Przenieśli nas w świat mitologii, gdzie historie są pełne heroicznych czynów, niezwykłych przygód i boskich interwencji, gdzie siła, mądrość i odwaga spotykają się w niezwykłych opowieściach, które od wieków inspirują i fascynują ludzkość. Poprzez mądre rady uczniowie uświadomili zebranym, że dzięki książkom uczymy się empatii, zdobywamy nową wiedzę i rozwijamy nasze umiejętności myślenia krytycznego. One inspirują nas do działania, pobudzają wyobraźnię i otwierają drzwi do nieograniczonych możliwości. Wszystkim czytelnikom życzymy  owocnych podróży przez strony książek i nieustającej radości z odkrywania nowych światów.
      • Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w ramach współpracy z biblioteką szkolną, uczniowie klasy V  wybrali  się do Filii Bibliotecznej Gminnej  Biblioteki Publicznej w Trzciance. Podczas spotkania bibliotekarka p. D.Sówka przedstawiła  uczniom zarys dziejów książki, począwszy od starożytności aż do czasów współczesnych. Omówiła także prawa autorskie. Uczniowie uczestniczyli  w  zabawach dydaktycznych, rozwiązywali krzyżówki, których celem była popularyzacja czytelnictwa i kształtowanie kompetencji czytelniczych. Na koniec uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzowym ,,Uważnie słuchamy, więc dużo wiedzy o książce mamy”. Laureatami zostali:

      I miejsce - Karolina Karolewska

      II miejsce – Hanna Wawrzyniak

      III miejsce – Dominika Wyszyńska

      Spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej atmosferze. Przyczyniło się do  rozwijania w uczniach umiejętności komunikacji poprzez dyskusje na temat książek, do rozwijania kultury czytelniczej, co może mieć pozytywny wpływ na  rozwój intelektualny, kreatywność i wyobraźnię.

      • Zorganizowano  kiermasz książek w pomieszczeniu biblioteki jako element współpracy z Księgarnią Drugi Tom
      • Dnia 16 maja 2024r.  odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej. Uczniowie klasy I zostali powitani przez Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Kota w butach, Tygryska. Postacie z baśni przekazały pierwszoklasistom, że czytanie to klucz do niesamowitych podróży, jakie mogą odbyć w świecie książek, a każda strona książki jest  nową  możliwością  poznania czegoś niezwykłego. Na nowych czytelników czekały do rozwiązania zagadki oraz zadania  w ,,Stacji czytelniczej” i ,,Stacji słownictwa”. Uczniowie poznali zasady zachowania w  bibliotece, aby  mogli cieszyć się czytaniem w spokoju i bezpieczeństwie. Dowiedzieli się, że idealny czytelnik powinien być kreatywny, ciekawski i pełen entuzjazmu do zgłębiania treści literackich. Następnie nadszedł  czas na najważniejszą część  – ślubowanie i  pasowanie na Czytelnika! Pierwszoklasiści obiecali, że będą  szanować książki, korzystać z biblioteki zgodnie z zasadami i rozwijać swoją pasję do czytania. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy, książki, zakładki do książek i słodkości. Mamy nadzieję, że dla nowych czytelników przygoda z książkami będzie niekończącą się podróżą po magicznym świecie literatury.
      • W dniu 18 czerwca 2024 roku przystąpiliśmy do Międzynarodowej  Akcji  Czytelniczej pod hasłem "Czytanie na Polanie". Wydarzenie to miało na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły oraz zachęcanie ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie ulubionych książek. Uczniowie mieli możliwość czytania w różnych, komfortowych miejscach, takich jak kocyki, ławki oraz bujawki. Największą popularnością cieszyły się kolorowe, miękkie kocyki rozłożone na trawie, a także chusty animacyjne. Niektórzy uczniowie wybrali ławki, które zapewniały im wygodne siedzenie i możliwość lektury w cieniu drzew. Jeszcze inni chętnie korzystali z bujawek, łącząc czytanie z delikatnym kołysaniem. Dzięki temu czytanie stało się jeszcze bardziej atrakcyjne. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu z książką w ręku. Dzięki tej akcji udało się zachęcić dzieci do czytania, a także pokazać, że książka może być świetnym towarzyszem w różnych okolicznościach. Uczniowie miło spędzili czas na świeżym powietrzu, promując jednocześnie czytelnictwo i integrując się w szkolnej społeczności. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się stworzyć niezapomniane wydarzenie czytelnicze, które z pewnością  pozostanie w pamięci uczniów.

       

      PROJEKTY CZYTELNICZE

      Projekt czytelniczy „Latarnik – historia o polskim tułaczu” - Celem projektu było przybliżenie uczniom noweli Henryka Sienkiewicza „Latarnik” oraz rozwijanie umiejętności czytelniczych, pracy zespołowej i kreatywności poprzez tworzenie plakatów oraz opowiadanie historii. W pierwszej fazie projektu uczniowie zapoznali się z nowelą „Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Prowadzili dyskusje i analizę tekstu, zwracając uwagę na kluczowe motywy, takie jak patriotyzm, tęsknota za ojczyzną i samotność. Następnie uczniowie pracowali w grupach. Każda grupa miała za zadanie stworzenie plakatów ,,na wieszakach”, które w kreatywny sposób przedstawiały główne wątki i postaci z noweli. Uczniowie pracowali nad plakatami  wykorzystując różne techniki plastyczne. Stworzone prace omówione zostały na forum klasy, a następnie wyeksponowane na gazetce ściennej. Projekt znacząco zwiększył zainteresowanie literaturą Henryka Sienkiewicza i zachęcił uczniów do sięgania po polską klasykę. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością treści noweli oraz umiejętnością jej interpretacji. Praca w grupach pozytywnie wpłynęła na relacje między uczniami, ucząc ich współpracy, dzielenia się zadaniami i odpowiedzialności za wspólny projekt. Tworzenie plakatów i opowiadań pozwoliło uczniom na rozwijanie kreatywności oraz umiejętności plastycznych i literackich. Gotowe prace były  różnorodne i pokazywały indywidualne podejście uczniów do tematu. Projekt pokazał, że połączenie tradycyjnych metod nauczania z elementami twórczymi jest skutecznym sposobem na rozwijanie pasji czytelniczych i umiejętności uczniów.

      Projekt czytelniczy  „Świat oczami Małego Księcia” - W ramach projektu czytelniczego uczniowie klasy VII realizowali pracę grupową, której celem było głębsze zrozumienie i interpretacja utworu  „Mały Książę” autorstwa Antoine de Saint-Exupérego. Projekt ten obejmował tworzenie plakatów w kształcie planet  oraz opowiadanie o losach Małego Księcia. Klasa została podzielona na  grupy, z których każda miała inne zadanie związane z książką. Każda grupa czytała wybrane fragmenty książki i analizowała je pod kątem głównych tematów i przesłań. Następnie uczniowie tworzyli plakaty, które miały przedstawiać ich interpretację losów Małego Księcia oraz kluczowe przesłania książki. Każda grupa przedstawiła swoje plakaty oraz opowiedziała o losach Małego Księcia, podkreślając najważniejsze momenty i wartości zawarte w książce. Plakaty przedstawiały planety odwiedzane przez Małego Księcia oraz postacie, które tam spotykał. Wielu uczniów skupiło się na relacjach Małego Księcia z Różą oraz Lisem, analizując ich symbolikę. Niektóre plakaty ukazywały krytykę postaw dorosłych, takich jak chciwość, próżność czy obsesja na punkcie władzy. Podczas prezentacji, każda grupa opowiadała o różnych aspektach życia i podróży Małego Księcia. Uczniowie zwracali uwagę na: poszukiwanie sensu życia, symbolikę postaci spotykanych przez Małego Księcia oraz refleksje nad wartościami takimi jak przyjaźń, miłość, odpowiedzialność i pokora. Projekt „Świat oczami Małego Księcia” okazał się  wartościowy dla uczniów. Dzięki pracy grupowej i twórczym zadaniom  uczniowie mieli okazję zrozumieć i docenić głębsze przesłania zawarte w książce, rozwinąć umiejętności współpracy i komunikacji., wykazać się kreatywnością i innowacyjnością w prezentacji swoich pomysłów. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczniów, projekt ten dostarczył wielu cennych doświadczeń i refleksji.

      Projekt  "Mitologiczne Opowieści. Bohaterowie i ich przygody". Projekt realizowany był z uczniami klasy V. Realizacja zadań projektowych miała na celu przybliżenie uczniom różnych mitologii świata, ze szczególnym naciskiem na bohaterów i ich przygody. Projekt ten pozwolił na zrozumienie roli mitologii w kulturze oraz rozwinięcie umiejętności analizy tekstów literackich. Projekt obejmował zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, w tym prezentacje postaci mitologicznych podczas wystąpienia klasowego i na forum szkoły. Uczniowie wybierali sobie boga mitologicznego, którego chcieli przedstawić. Każdy uczeń przygotował prezentację na temat wybranego boga, opowiadając o jego historii, atrybutach i znaczeniu w mitologii. Uczniowie przebrali się za wybranego boga, wykonując własnoręcznie kostiumy i rekwizyty związane z ich atrybutami.

      Projekt "Językowe zmagania. Edukacyjne wyzwania i potyczki" realizowany był z uczniami klasy IV,V,VII. Miał na celu rozwijanie umiejętności językowych uczniów poprzez zabawę i rywalizację. Projekt obejmował  różne zadania językowe, podczas których uczniowie pisali i czytali łamańce językowe, co miało na celu poprawę ich dykcji, płynności mowy oraz zdolności koncentracji. Odbyły się także konkursy klasowe. Projekt "Językowe zmagania. Edukacyjne wyzwania i potyczki" okazał się skutecznym narzędziem do rozwijania umiejętności językowych uczniów. Poprzez zabawę i zdrową rywalizację, uczniowie mogli poprawić swoje umiejętności językowe w atmosferze wsparcia i współpracy.

       

    • "Biblioteka to Twoje okno na świat książek!" - prezentacja gazetek ściennych

    • Projekt edukacyjny "W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?"

            W roku szkolnym 2023/2024 klasa 2 realizowała projekt edukacyjny pt. „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?”. Projekt ten miał na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z kosmosem oraz rozwijanie ich ciekawości i umiejętności samodzielnego myślenia. Podczas trwania projektu uczniowie mieli okazję zapoznać się z wieloma fascynującymi informacjami na temat kosmosu. Uczniowie poznali szczegółowo każdą z planet Układu Słonecznego. Dzieci dowiedziały się, czym różnią się planety skaliste od gazowych olbrzymów. W ramach pracy w grupach, uczniowie projektowali własne skafandry kosmiczne. Było to zadanie, które wymagało kreatywności oraz praktycznego podejścia do problemu ochrony astronautów w trudnych warunkach kosmicznych. Każda grupa przedstawiła swoje projekty, zwracając uwagę na materiały, z jakich skafander powinien być wykonany oraz na jego funkcjonalność. Dzieci poznały, jak porusza się Księżyc wokół Ziemi. Na zajęciach omówiliśmy również fazy Księżyca, uczniowie dowiedzieli się, dlaczego Księżyc zmienia swój kształt na niebie. W trakcie projektu dzieci przyswoiły wiele nowych pojęć związanych z kosmosem, takich jak grawitacja, orbita, galaktyka, czarna dziura i wiele innych. Projekt ten wzmocnił umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia uczniów. Dzięki zadaniom praktycznym, dzieci nauczyły się planować, współpracować w grupach oraz prezentować wyniki swojej pracy. Realizacja projektu była niezwykle wartościowym doświadczeniem dla uczniów klasy 2. Dzieci nie tylko zdobyły wiedzę teoretyczną na temat kosmosu, ale także miały możliwość rozwijania swoich umiejętności praktycznych i społecznych. Projekt pobudził ciekawość uczniów, zachęcając ich do dalszego zgłębiania tematyki kosmicznej oraz do samodzielnego poszukiwania informacji. Wszystkie etapy projektu były realizowane z zaangażowaniem i entuzjazmem, co przełożyło się na wysoki poziom zdobytej wiedzy i umiejętności. Dzięki takiemu podejściu uczniowie z pewnością będą kontynuować swoje zainteresowanie kosmosem i naukami ścisłymi w przyszłości.

      Sylwia Ponichtera

    • LEKCJA O KAMIENIACH SZLACHETNYCH

           Dnia 19 czerwca 2024r. uczeń klasy drugiej, Julian Siedlecki, poprowadził dla uczniów klas 1-2 lekcję o kamieniach szlachetnych, półszlachetnych i minerałach. Celem lekcji było zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami kamieni oraz zainteresowanie ich ciekawostkami na ich temat. Prowadzący przedstawił uczniom: tygrysie oko, szmaragd, chalkopiryt, opalit, kalcyt szmaragdowy, koral i wiele innych. Uczniowie mieli okazję dotknąć tych kamieni, co wzbudziło ich duże zainteresowanie. Julian wyjaśnił różnice między poszczególnymi kamieniami, co pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć ich unikalne cechy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji, zadając pytania i dzieląc się swoimi przemyśleniami. Julian udzielał wskazówek i pomagał w identyfikacji kamieni. Na koniec każde dziecko miało zapamiętać nazwę kamienia, który najbardziej im się spodobał. Podczas lekcji uczniowie poznali również zawód gemmologa, co przyczyniło się do rozwijania doradztwa zawodowego. Lekcja prowadzona przez Juliana Siedleckiego była bardzo udana. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem, aktywnie uczestniczyli w zajęciach i zadawali wiele pytań. W przyszłości warto zorganizować podobne lekcje na inne tematy związane z naukami przyrodniczymi i zawodami. Julianowi bardzo dziękujemy za poprowadzenie lekcji.

                                                                                                 Sylwia Ponichtera

                                                                                                 Anna Leśniak- Gałązka

    • UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWEJ AKCJI CZYTELNICZEJ ,,CZYTANIE NA POLANIE"

               #czytanienapolanie

         W dniu 18 czerwca 2024 roku przystąpiliśmy do Międzynarodowej  Akcji  Czytelniczej pod hasłem "Czytanie na Polanie". Wydarzenie to miało na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły oraz zachęcanie ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie ulubionych książek. Uczniowie mieli możliwość czytania w różnych, komfortowych miejscach, takich jak kocyki, ławki oraz bujawki. Największą popularnością cieszyły się kolorowe, miękkie kocyki rozłożone na trawie, a także chusty animacyjne. Niektórzy uczniowie wybrali ławki, które zapewniały im wygodne siedzenie i możliwość lektury w cieniu drzew. Jeszcze inni chętnie korzystali z bujawek, łącząc czytanie z delikatnym kołysaniem. Dzięki temu czytanie stało się jeszcze bardziej atrakcyjne. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu z książką w ręku. Dzięki tej akcji udało się zachęcić dzieci do czytania, a także pokazać, że książka może być świetnym towarzyszem w różnych okolicznościach. Uczniowie miło spędzili czas na świeżym powietrzu, promując jednocześnie czytelnictwo i integrując się w szkolnej społeczności. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się stworzyć niezapomniane wydarzenie czytelnicze, które z pewnością  pozostanie w pamięci uczniów.

                                                                                                   Szymańska Ewa

    • UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNYM ,,WSPÓLNIE MOCNIEJSI. UCZYMY SIĘ PRZEZ INTEGRACJĘ"

      Klasa II ze Szkoły Podstawowej w Trzciance w roku szkolnym 2023/24 brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Wspólnie Mocniejsi Uczymy się przez intergację ". Uczniowie za wykonane zadania otrzymali certyfikaty. Oto efekty naszej pracy:

      Zadanie nr 1 - Bajkowy świat tworzenie własnych postaci.

      Zadanie nr 2 - Zabawy matematyką - tworzenie gier matematycznych, dzieci wspaniale się zintegrowały przy wspólnym tworzeniu oraz graniu w swoje gry.

      Zadanie nr 3 - Magiczne szablony, tworzenie kartek okolicznościowych.

      Zadanie nr 4 -Tworzenie kukiełkowych teatrzyków, dzieci kukiełki stworzyły i przedstawienie zrobiły. Wspólnie mocniejsi - razem możemy więcej, cele projektu czyli integracja zespołu klasowego, rozwijanie pasji, kreatywności oraz promowanie nauki i wrażliwości na różnice między ludźmi zostały osiągnięte.

                                                                                       Koordynator projektu, Anna Leśniak-Gałązka

    • WYCIECZKA DO WARSZAWY - KLASY 0-III

      Dnia 13 czerwca 2024 r. klasy 0-3 udały się na pełną przygód wycieczkę do Warszawy, która dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

      Pierwszym punktem programu była Manufaktura Cukierków. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach robienia słodyczy, gdzie mieli wyjątkową okazję dotknąć ciepłego karmelu oraz mogli poczuć wspaniały zapach świeżo robionych słodyczy. Dowiedzieli się również o historycznych metodach wytwarzania cukierków i lizaków z XVII wieku. Każde dziecko mogło stworzyć własnego lizaka, którego zabrało ze sobą jako pamiątkę z tej niezwykłej przygody.

      Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Jungle Academy, artystyczno-rozrywkowym centrum zaaranżowanym w klimacie dżungli. Dzieci miały tam okazję do wyśmienitej zabawy i swobodnego wyładowania energii. Wśród licznych atrakcji znalazły się m.in. dziesięć zjeżdżalni, w tym tuby, ultraszybka tygrysia zjeżdżalnia, zjazd wodospadem oraz zjazdy dla najmłodszych. Uczniowie mogli także korzystać z boiska w powietrzu, mostów, małpiego gaju ze ścianką wspinaczkową, pajęczej wieży, a także budować własne dzikie konstrukcje.

      Wycieczka do Warszawy była pełna wrażeń i dostarczyła uczniom mnóstwo radości. Zarówno warsztaty w Manufakturze Cukierków, jak i zabawa w Jungle Academy były świetnymi okazjami do nauki przez zabawę oraz integracji w grupie. Dzieci wróciły do domu z uśmiechami na twarzach i pięknymi wspomnieniami, które na długo pozostaną w ich pamięci.

      Sylwia Ponichtera

      Anna Leśniak- Gałązka

      Emilia Knochowska

      Anna Rozenek

      Aneta Kulesza

      Dominika Chmiel

    • MÓJ TATA KIEROWCA

      W dniu 11 czerwca uczniowie z klas 0-III spotkali się z zaproszonym gościem Panem Wojciechem Kaczkowskim, który przybliżył dzieciom zawód kierowcy ciężarówki oraz przedstawił charakter pracy zawodowego kierowcy. Omówił perspektywy jakie daje wykonanie tego zawodu, opowiedział zarówno o korzyściach wynikających z tej pracy jak również przedstawił ciemniejszą stronę swojego zawodu, która zazwyczaj jest mniej znana. Pozyskana podczas spotkania wiedza z pewnością podniesie świadomość dzieci na temat pracy kierowcy. Pan Kaczkowski nie tylko przybliżył dzieciom tajniki swojego zawodu, ale również przygotował zabawy ruchowe i słodką niespodziankę. W imieniu dzieci i nauczycieli dziękujemy za spotkanie i życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi.

      Aneta Kulesza

      Anna Rozenek

    • WARSZTATY CHEMICZNE ZORGANIZOWANE PRZEZ FUNDACJĘ RORO

    • UDZIAŁ W KONKURSACH O TEMATYCE HISTORYCZNEJ

      26 kwietnia 2024 roku, podczas naszego spotkania z historią dyrektor szkoły, Pani Renata Samsel i nasz Honorowy Gość, Pan Jerzy Maciejewski wręczyli uczniom dyplomy za udział w konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

      Za udział w etapie wojewódzkim V edycji Konkursu „ Armia Krajowa- Bohaterowie”, w kategorii: Portret Bohatera, ogłoszonego dla uczniów szkół podstawowych z terenu województwa mazowieckiego dyplomy otrzymali następujący uczniowie :

      Kl. IV- Antonina Częstochowska,  Nadia Przybylska, Julia Mówińska, Klaudia    Kołodziejczyk

      Kl. V - Zuzanna Bloch

      Kl. VI  - Nela Sarbiewska, Oliwia Podlasin

      Kl. VII- Lena Budnicka, Paulina Kuczyńska, Karol  Ignacy Łapiński

       

      Od organizatora Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego : „ Ulmowie- rodzina wczoraj  i dziś” dyplomy odebrali:

      Kl. „ 0” – Iga Wyszyńska

      Kl. IV-   Kacper Uchal, Antonina Częstochowska

      Kl. VI – Oliwia Podlasin

      Kl. VII – Lena Budnicka, Paulina Kuczyńska

       

                  Na podkreślenie zasługuje udział uczniów w Szkolnym Konkursie  „Symbole Powstania Warszawskiego techniką 3 D”.

       

      Laureatami  konkursu zostali:

      1. Lena Budnicka – uczennica  kl. VII

      2. Nela Sarbiewska- uczennica  kl. VI

      3. Albert Czajkowski- uczeń klasy VI

       

      W konkursie udział wzięli następujący uczniowie:

      kl. V-  Bloch Zuzanna, Karolina Karolewska, Gabriela Składanek, Hanna Wawrzyniak, Dominika Wyszyńska, Alan Żach.

      kl. VI- Oliwia Podlasin, Kalina Mróz; Nela Sarbiewska - zaprojektowała drugą pracę.

       

                  Poprzez udział w konkursach  rozwijano u uczniów wiedzę historyczną w kontekście wydarzeń  II wojny światowej i po jej zakończeniu,  czyli czasach, w których żył i działał nasz Patron.

       

                                                                                                                               Honorata Pękul

    • OGÓLNOPOLSKI KONKURS MALARSKI ,,W ŚWIECIE LEGEND"

          Ogólnopolski Konkurs Malarski ,,W świecie legend” cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników z całej Polski. W konkursie wzięło udział 714 prac, zgłoszonych przez 54 placówki oświatowe, domy kultury, ogniska oraz stowarzyszenia twórcze, jak również indywidualnych artystów. Wyniki konkursu zostały ogłoszone, a z dumą informujemy, że jeden z wyróżnionych uczestników to uczeń naszej szkoły, Eryk. Jego praca została wybrana do publikacji w kalendarzu zbiorczym na nadchodzący rok szkolny.

      Serdecznie gratulujemy Erykowi osiągnięcia tego wspaniałego wyróżnienia! Jego talent i zaangażowanie są godne podziwu. Dziękujemy mu za reprezentowanie naszej placówki w tak prestiżowym konkursie.

      Sylwia Ponichtera

    • Wykorzystanie Plotera do tworzenia upominków na Dzień Mamy – działania w ramach Programu ,,Laboratoria Przyszłości”

           Uczniowie klasy V  przypomnieli sobie  obsługę plotera, aby  wykorzystać nowoczesną technologię do tworzenia  upominków z okazji Dnia Mamy. Pracując z Ploterem  mieli okazję rozwijać swoje umiejętności techniczne, kreatywność oraz zdolności manualne. Wybrali   wzór pudełeczka  na upominki dla swoich mam, a następnie  przy użyciu plotera wycięli je i złożyli. Każdy uczeń ozdobił pudełeczko według własnej inwencji twórczej, napisał życzenia, a w środek włożył kwiat wykonany z bibuły. Działanie to przyczyniło się do wzrostu zainteresowania uczniów nowoczesnymi technologiami oraz ich zastosowaniem w życiu codziennym. Inicjatywa ta pokazała, jak nowoczesne technologie mogą wspierać rozwój kreatywności i praktycznych umiejętności uczniów.

                                                                                        Szymańska Ewa

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć