• OGÓLNOPOLSKA AKCJA ,,DZIEŃ PUSTEJ KLASY''

                     Dnia 7 czerwca 2024 roku cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance wzięła aktywny udział w ogólnopolskiej akcji „Dzień Pustej Klasy". Było to wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu promowanie edukacji terenowej, czyli nauczania poza tradycyjną klasą szkolną. W trakcie tego dnia uczniowie spędzili czas na szkolnym podwórku oraz w okolicach szkoły, angażując się w różnorodne aktywności. Poznawali przyrodę, co pozwoliło im lepiej zrozumieć otaczający ich świat i jego ekosystemy. Dzieci rysowały przedmioty w odpowiedniej skali, co rozwijało ich umiejętności plastyczne i matematyczne. Czytanie książek i różnych tekstów odbywało się na świeżym powietrzu, co z kolei sprzyjało koncentracji i rozwojowi umiejętności czytelniczych. Pisanie na świeżym powietrzu inspirowało kreatywność i twórcze myślenie. Oprócz tego dzieci uczestniczyły w szeregu innych aktywności, które wzbogacały ich wiedzę i umiejętności w sposób angażujący i przyjemny. Nazwa „Dzień Pustej Klasy" doskonale oddaje cel tego święta: sprawić, aby klasy były puste, a dzieci mogły uczyć się w otoczeniu natury. Jest to jedna z najbardziej uszczęśliwiających form edukacji, która łączy naukę z zabawą.  Podsumowując, „Dzień Pustej Klasy" w naszej szkole był niezwykle udanym przedsięwzięciem. Uczniowie mieli okazję doświadczyć nauki w inspirujący sposób, co z pewnością przyczyniło się do ich wszechstronnego rozwoju.

                                                                                Ponichtera Sylwia 

       

    • WYCIECZKA DO WARSZAWY

       

                  Korzystając z zaproszenia Biura Edukacji Narodowej IPN grupa 25 uczniów klas IV-VII wraz z nauczycielami: Bożeną Tarcicką, Agatą Komor i Honoratą Pękul wzięła udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych Prezydentom RP  na Uchodźstwie. Pan edukator tejże instytucji zabrał nas w podróż przez burzliwe lata historii. W trakcie spotkania przybliżył nam postacie sześciu mężów stanu, którzy                  w latach 1939- 1990 pełnili funkcję Prezydenta RP na Uchodźstwie. Podczas niecodziennej lekcji historii dowiedzieliśmy się, jaką rolę odegrali Prezydenci w zachowaniu ciągłości władzy państwowej, emigracji politycznej po II wojnie światowej. Fenomen państwa polskiego na uchodźstwie nie jest nam już obcy.      Do Mauzoleum przybył Zastępca Prezesa IPN, by wspólnie z nami złożyć wiązankę kwiatów i oddać hołd Prezydentowi Władysławowi Raczkiewiczowi, z okazji 77. rocznicy Jego śmierci, która przypada 6 czerwca. Nasza Izba Patrona wzbogaciła się o pozycję książkową pt.„Władysław Raczkiewicz 1885-1947, Prezydent RP na Uchodźstwie”, którą otrzymaliśmy od Zastępcy Prezesa IPN, dr hab. Karola Polejowskiego.

      Charakter naszej wycieczki podkreśliła data, 4 czerwca.  W tym dniu, 35 lat temu  w naszym kraju odbyły się częściowo wolne wybory. Ostatni Prezydent na Uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia ówczesnemu Prezydentowi RP- Lechowi Wałęsie.

      Niektórzy uczestnicy zajęć edukacyjnych podzielili się swoją wiedzą, do której zapoznania zapraszam.

      Kacper Uchal- uczeń klasy IV:

                  4 czerwca 2024 roku uczniowie klas 4-7 Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego   w Trzciance wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy.

                  Głównym punktem wycieczki były zajęcia edukacyjne dla uczniów w Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie. Izba ta mieści się w dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej. Jest to Panteon Wielkich Polaków. Pochowany został tutaj, m. in. Jan Twardowski- duchowny katolicki i poeta.

                  Uczniowie odwiedzili również Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodżstwie, gdzie pochowany jest Prezydent Władysław Raczkiewicz oraz inni, znani Prezydenci. Uczniowie oddali hołd Prezydentowi, a zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej złożył wieniec przy Jego sarkofagu.

       W tej części Świątyni znajdują się także relikwie:

                 - Bł. ks. Jerzego Popiełuszki,

                 -  Św. Jana Pawła II,

                  - Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego,

                  - Św. Andrzeja Boboli,

                  - Św. Maksymiliana Marii Kolbego,

                  - Św. Faustyny Kowalskiej,

                  - Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz innych.

              Na koniec uczniowie odwiedzili górny Kościół Opatrzności Bożej, gdzie wspólnie się pomodlili.

              Była to cenna lekcja historii, którą na pewno długo zapamiętają.

      Oliwia Podlasin- uczennica klasy VI

                  4 czerwca wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Warszawy, którą rozpoczęliśmy zwiedzaniem Świątyni Opatrzności Bożej. Przed wejściem do Świątyni Pan przewodnik zadawał nam pytania i opowiadał nam dlaczego na banerze pojawiły się daty: 1791-2016. Chcę się podzielić taką wiedzą, którą sama otrzymałam od Pana przewodnika i dostępnych źródeł internetowych, np., Wikipedii. Ostatecznie wzniesiono tę Świątynię na Polach Wilanowskich i otwarto 11 listopada 2016 r. Decyzję o wzniesieniu w Warszawie Świątyni Bożej Opatrzności podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po Uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Świątynia miała stanowić wotum narodu za wyzwolenie się spod wpływów obcych mocarstw. Chcę także pokrótce opisać ten budynek. Świątynia Opatrzności Bożej z zewnątrz ma kształt sześcianu z kopułą. W przestrzenną formę tego sześcianu wpisane jest okrągłe wnętrze świątyni, przypominające rzymski Panteon. Ma wysokość 75 metrów. Świątynia jest częścią kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w skład, którego wchodzą również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków. Początkowo budowla miała być realizacją Deklaracji Sejmu Czteroletniego z 5 maja 1791 roku jako wotum dziękczynne. Centrum Opatrzności Bożej to instytucja kultury powołana przez  kard. Kazimierza Nycza – arcybiskupa, metropolitę warszawskiego. Jednym z działań podjętych przez Centrum jest organizacja Dnia Dziękczynienia. Idea tego dnia jest związana z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z roku 1792. Pan przewodnik oprowadził nas po całej, przepięknej Świątyni, a także po całym budynku. Pan przewodnik oprowadził nas także po Panteonie Wielkich Polaków, znajdującym się w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej, która nawiązuje do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Podobnie jak na Wawelu,  są w nim grobowce osób wybitnych, których świadectwo życia zapisało się głęboko w historii naszego kraju. Panteon staje się wyjątkową pamiątką dla przyszłych pokoleń. Obecnie w Panteonie spoczywają znane i cenione osoby: poeta – ks. Jan Twardowski, kapelan Rodzin Katyńskich  – ks. prałat Zdzisław Peszkowski, pierwszy szef dyplomacji III RP – prof. Krzysztof Skubiszewski oraz tragicznie zmarli w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem: pijar, twórca „Parafiady” –  o. Józef Joniec, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, duszpasterz policjantów i motocyklistów       – ks. Andrzej Kwaśnik, kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej – ks. Zdzisław Król; delegat Rządu na Kraj – Stefan Korboński i jego żona, polska działaczka niepodległościowa – Zofia Korbońska; przewodniczący Rady Narodowej RP – Zygmunt Szadkowski wraz z żoną Wandą Szadkowską, wicepremier Longin Komołowski, inicjator Motocyklowych Rajdów Katyńskich  – Wiktor Węgrzyn, wybitny twórca, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej – Ryszard Peryt oraz biskup pomocniczy Archidecezji Warszawskiej, prezes zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej, Marian Duś.

                              Mauzoleum Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

      12 listopada 2022 roku nastąpiło otwarcie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz związanej z nimi Izby Pamięci. W Mauzoleum znajduje się obecnie sześć sarkofagów. W czterech  z nich zostały złożone szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Dwa puste sarkofagi upamiętniają Prezydentów – Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego. Pod koniec naszych zajęć Pan przewodnik poszedł po pana Wiceprezesa IPN, by w przeddzień 77. rocznicy śmierci śp. Prezydenta Władysława Raczkiewicza, dr hab. Karol Polejowski, z-ca Prezesa IPN złożył wieniec wraz z nami przy Jego sarkofagu w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Oddaliśmy także hołd  ŚP. Władysławowi Raczkiewiczowi. Niestety, ale nasze zajęcia edukacyjne z Panem przewodnikiem dobiegały już końcowi. Na pamiątkę Pan Wiceprezes podarował nam książkę o Władysławie Raczkiewiczu.         

         Paweł Marszał – klasa VII:

               Panteon Wielkich Polaków i Świątynia Opatrzności Bożej to miejsca bardzo ciekawe. Pozwalają one zrozumieć lepiej historię Polski, Jej wartości oraz wielkie postacie, które Ją kształtowały. Przewodnik z IPN opowiadał nam o Prezydentach na Uchodźstwie, takich, jak:  Kazimierz Sabbat, Stanisław Ostrowski, Ryszard Kaczorowski,  Edward Raczyński , August Zaleski i Władysław Raczkiewicz.  

                  Następnie przybył do nas zastępca Prezesa IPN i wspólnie złożyliśmy wieniec przy grobie Władysława Raczkiewicza. Po pożegnaniu poszliśmy na górę, w celu dalszego zwiedzania Świątyni Opatrzności Bożej.

              Moim zdaniem było fajnie i ciekawie.

      Eryk Zawadzki- klasa VII:

            We wtorek, 4 czerwca pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej. Przed wejściem przywitał nas przewodnik, który zaprowadził nas do podziemi. W podziemiach było pomieszczenie  w kształcie koła. Na środku stał ołtarz, wokoło którego stały ławki. Przy ścianach znajdowały się obrazy zasłużonych ludzi, m.in. Św. Jana Pawła II oraz zakonnicy, która była niewidoma  i całe swoje życie poświęciła pomocy osobom takim, jak Ona. Najważniejszym punktem                       w pomieszczeniu była jednak część, w której znajdowały się groby Prezydentów RP  na emigracji. Cztery były pełne, a dwa symboliczne. Było tam także pomieszczenie, w którym znajdowały się kolumny z Ich wizerunkami. Gdy się do nich podeszło, przemawiały głosem danego Prezydenta. Pod koniec naszych zajęć przyszedł do nas Zastępca Prezesa IPN i razem złożyliśmy wieniec pod jednym z grobów. Z wycieczki zapamiętałem nazwiska Prezydentów na Uchodźstwie, takich, jak: Ryszard Kaczorowski, August Zaleski, Kazimierz Sabbat, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński oraz Władysław Raczkiewicz, któremu złożyliśmy wieniec. Od Zastępcy Prezesa IPN dostaliśmy książkę o Prezydencie Władysławie Raczkiewiczu.

                    W między czasie poszliśmy na górną część Świątyni, gdzie był główny Kościół.  Ten punkt wycieczki mi się podobał, ponieważ był bardzo ciekawy.

                  Kolejną atrakcją naszej wyprawy do stolicy było zwiedzanie Lotniska Chopina.  Z tarasu widokowego podziwialiśmy pasażerskie przyloty i odloty, a także długie kolejki podróżnych oczekujących na odprawy.

      Zgodnie z programem odwiedziliśmy Park Trampolin, by odbyć zajęcia sportowe.

      W drodze powrotnej posililiśmy się w Mac Donald’ s. 

      Po godzinie 17.00  pełni wrażeń wróciliśmy do Trzcianki.

      Warto dodać, że w roku szkolnym 2023/2024 trzykrotnie odwiedziliśmy Warszawę.

                                                                                                                              Honorata Pękul

    • WYCIECZKA ROWEROWA NA ZAKOŃCZENIE NAUKI W KLASIE III

             W dniu 06.06.2024r.  korzystając z pięknej pogody uczniowie z klasy III pod opieką wychowawczyni Anny Rozenek  i Anny Leśniak-Gałązki oraz rodziców pani Eweliny Piórkowskiej  i Marcina Rogalskiego pojechali na rowerową wycieczkę  do Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku. Wychowawca i uczniowie dzięki uprzejmości pana dyrektora  Marcina Hryszkiewicza   i pani nauczycielki Anny Zdziarstek a zarazem mamą uczennicy mogli wspólnie spędzić czas w związku z zakończeniem pierwszego etapu edukacyjnego.

      Przed wyruszeniem w drogę została omówiona trasa rowerowa oraz odbyła się pogadanka jak bezpiecznie poruszać się na rowerze. Rozmawiano także z uczniami na temat aktywnego spędzania wolnego czasu.

      Po dotarciu na miejsce na dzieci już czekały konie.  Spotkanie rozpoczęło się od zajęć teoretycznych na temat zwyczajów i sposobów życia koni. Uczniowie poznali także sprzęt potrzebny do jazdy konnej oraz rolę konia we współczesnym świecie. Dzieci z pomocą nauczycielek odpowiedzialnych za prowadzenie hipoterapii mogły spróbować: przygotować konia do jazdy, wyczyścić, pogłaskać i  nakarmić. Trzecioklasiści wiedząc, że konie są spokojne i bezpieczne oraz przygotowane do pracy z dziećmi z wielką ochotą wzięli udział w jeździe konnej.

      Następnie odbyło się wspólne ognisko, na które został zaproszony również Pan dyrektor.  Po wspólnym posiłku i odpoczynku odbyły się wyścigi hobby horse na przygotowanym torze. Sprawiły one dzieciom ogromną radość. Była to świetna zabawa, a jednocześnie trening wielu sprawności fizycznych. Na zakończenie uczniowie podziękowali Pani Annie Zdziarstek za zaproszenie  i przeprowadzenie tak wspaniałych zajęć.

      To był bardzo udany wyjazd. Radość z bycia razem i obcowanie z końmi dodała wszystkim energii i pozostawiła niezapomniane wrażenia.

                                                                                           Anna Rozenek

    • ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNYCH KONKURSÓW

      ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNYCH KONKURSÓW, KTÓRYCH TEMATEM  PRZEWODNIM  JEST RODZINA I PIELĘGNOWANIE TRADYCJI RODZINNYCH

       

      3 czerwca 2024 r. był doskonałą okazją, by podczas tegorocznych obchodów Dnia Dziecka ogłosić wyniki,  wręczyć dyplomy i nagrody uczestnikom szkolnych konkursów. Fundatorem nagród była Rada Rodziców.

       

      SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY: „WSPANIAŁA DRUŻYNA- TO MOJA RODZINA…”

      W konkursie, w dwóch kategoriach wiekowych  wzięło udział  23 uczniów klas 0-III.

       Kat. kl. „0”- I 

       Laureaci konkursu :

       I miejsce- Lena Wróbel -  kl. „0”

       II miejsce- Hanna Cichowska - uczennica  kl. I

       III miejsce- Lena Zając – uczennica   klasy I

      Wyróżnienia: Iga Wyszyńska, Aleksander Marszał- kl.  „0”.

      Udział : Błażej Żach, Szymon Kurowski, Szymon Deluga, Marcel Budnicki, Oliwier

                    Łapiński, Piotr Marszał

       

      Kat. kl.  II-III

      Laureaci konkursu :

       I miejsce – Aniela Zdziarstek – uczennica  kl. III

       II miejsce- Lena Łapińska - uczennica  kl. III

       III miejsce- Marcelina Poziemska– uczennica   klasy II

      Wyróżnienia: Gabriela Wiśniewska, Fabian Poziemski, Sara Wawrzyniak – uczniowie kl.II

      Udział : Mariia Sopko, Hubert Żukowski, Mariusz Wołgin, Natan Piórkowski, Fabian Zając,

                    Kazimierz Rogalski

       

      SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY: „DRZEWO  GENEALOGICZNE MOJEJ RODZINY”

       

      Kat. kl.  IV- VII

       Laureaci konkursu :

       I miejsce exeguo– Kacper Uchal – uczeń  kl. IV

                                  - Hanna Wawrzyniak- uczennica kl. V

       II miejsce- Julia Mówińska - uczennica  kl. IV

       III miejsce- Klaudia Kołodziejczyk– uczennica   klasy IV

      Wyróżnienie: Nadia Przybylska– uczennica   klasy IV

       Udział : Amelia Seroka, Bartłomiej Rosiński, Oskar Czajkowski- uczniowie klasy IV,

                     Paulina Kuczyńska- uczennica kl. VII

       

      SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO- LITERACKI: „MOJA PAMIĄTKA RODZINNA ”

      Kat. kl.  IV- VII

       Laureaci konkursu :

       I miejsce – Kacper Uchal – uczeń  kl. IV wykonał dwie prace

       II miejsce- Nadia Przybylska- uczennica  kl. IV

       III miejsce exeguo – Antonina Częstochowska– uczennica   kl. IV

                                      - Bartłomiej Rosiński- uczeń kl. IV

      Wyróżnienie: Julia Mówińska– uczennica   klasy IV

      Udział : Klaudia Kołodziejczyk, Amelia Seroka, Fabian Wiśniewski- uczniowie klasy IV.                                                                                                 

                                                                              Gratulacje !

                                                                                                                           Honorata Pękul

    • DZIEŃ DZIECKA

           W dniu 3 czerwca 2024 roku  odbyły się obchody Dnia Dziecka pod Patronatem Wójta Gminy Brańszczyk.  Wydarzenie było pełne atrakcji i zabaw, które miały na celu zapewnienie dzieciom radości i niezapomnianych wrażeń. W organizację tego dnia zaangażowali się:  Rada Rodziców, OSP Trzcianka, KGW Trzcianka, Stowarzyszenie Bocian KRiS, Fundacja Młody Geniusz.

      Dla dzieci przygotowanych było wiele atrakcji.

      Strefa dmuchańców - Dzieci miały okazję skorzystać z  dmuchańców, które były rozstawione na terenie szkoły. Zjeżdżalnie  cieszyły się ogromną popularnością i przyciągały dzieci w różnym wieku.

      Wspinaczka i sumo - Kolejną atrakcją była wspinaczka na specjalnie przygotowanej ściance oraz zabawy w sumo, w których dzieci mogły rywalizować w specjalnych strojach sumo. Wspinaczka i sumo były doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu i wyzwań fizycznych.

      Pokaz strażacki - Straż Pożarna zorganizowała pokaz swoich umiejętności, prezentując sprzęt i techniki ratownicze. Dzieci miały możliwość zobaczenia wozu strażackiego i jego wyposażenia, a także uczestniczenia w symulowanych akcjach ratunkowych. Pokaz wzbudził ogromne zainteresowanie i podziw wśród najmłodszych.

      Łucznictwo - Dla dzieci przygotowano również stanowisko do łucznictwa, gdzie pod okiem specjalistów mogły spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Była to atrakcja, która rozwijała celność i skupienie.

      Lanie wodą z węża strażackiego - Jedną z najbardziej oczekiwanych atrakcji było lanie wodą z węża strażackiego. Dzieci miały okazję pobawić się w wodnych strumieniach, lać wodą  w postaci smerfów,  co w upalny dzień przyniosło im wiele radości i ochłody.

      Bańki mydlane - Dzieci mogły puszczać bańki mydlane. Kolorowe, latające bańki wprowadziły magiczny nastrój i były doskonałym zwieńczeniem Dnia Dziecka.

      Poczęstunek z Koła Gospodyń Wiejskich  w Trzciance - Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało dla uczestników pyszny poczęstunek. Dzieci mogły spróbować domowych wypieków, kanapek, owoców i napojów, skosztować waty cukrowej i popcornu. Poczęstunek cieszył się dużym zainteresowaniem i stanowił miły przerywnik w zabawie.

      Turniej  badmintona - Zorganizowano również turniej  badmintona. Dzieci rywalizowały ze sobą w drużynach, co wzbudziło wiele emocji i radości. Zawody były świetną okazją do rozwijania umiejętności sportowych i zdrowej rywalizacji.

      Turniej e-sportowy - Kolejną atrakcją był turniej e-sportowy, który przyciągnął młodych miłośników gier komputerowych. Dzieci mogły rywalizować w popularnych grach wideo, co pozwoliło im nie tylko na dobrą zabawę, ale także na rozwijanie swoich umiejętności w zakresie e-sportu.

                 Obchody Dnia Dziecka były pełne radości, zabawy i niezapomnianych wrażeń. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i organizacji udało się stworzyć wyjątkową atmosferę i zapewnić dzieciom wspaniałe wspomnienia. Wszystkie atrakcje spotkały się z ogromnym entuzjazmem uczestników, a wydarzenie można uznać za wielki sukces.

                                                                                      Szymańska Ewa

    • PROGRAM EDUKACYJNY ,,AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"

           W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy pierwszej realizowali XV – tą edycję  „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Jest to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa, który skierowany jest do I klas szkół podstawowych w całej Polsce. Organizowany jest przez markę Puchatek, we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji pod Patronatem Honorowym Komendanta Głównego Policji.       
      Celem akcji była edukacja i poprawa bezpieczeństwa uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju.          
      Podczas zajęć dzieci wypełniały karty pracy, uczyły się jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze, bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć edukacyjnych. Uczyli się również rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.       
      Po przeprowadzeniu zajęć uczniowie przystąpili w formie multimedialnej do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, który był podsumowaniem zajęć Akademii Bezpiecznego Puchatka.       
      Udział w programie edukacyjnym ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka” zwiększył świadomość pierwszoklasistów dotyczącą bezpieczeństwa w domu, w szkole, na drodze, w Internecie i w relacjach z rówieśnikach. 
       Za rzetelny udział w zajęciach oraz rozwiązanie Testu Bezpieczeństwa uczniowie klasy pierwszej nabyli prawo do posługiwania się Certyfikatem "Akademii Bezpiecznego Puchatka”.


                                                                                          Emila Knochowska      

    • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT ,,POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI"

      Ogólnopolski Projekt „Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”

      W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, który miał  na celu wsparcie edukacji informatycznej i medialnej oraz pomoc szkołom w realizacji podstawy programowej zgodnie z podstawowymi kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024.           
      Projekt składał się z czterech modułów, a każdy moduł z siedmiu lub ośmiu ciekawych zadań
      do wykonania, z których trzy były obowiązkowe. W kwietniu zakończyliśmy jego realizację i otrzymaliśmy certyfikat. Udział w projekcie sprawił nam wiele radości i dodatkowo urozmaicił lekcje z informatyki.
      Dziękujemy Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce za możliwość uczestnictwa w tak ciekawym projekcie. 
                                                                       Emila Knochowska

    • CYKL ZAJĘĆ DOTYCZĄCYCH ZMYSŁÓW - KLASA 0

          Uczniowie klasy 0 w tym roku szkolnym realizowali cykl zajęć dotyczących zmysłów. Podczas spotkań uwaga dzieci została zwrócona na znaczenie zmysłów w życiu codziennym każdego człowieka. Najtrwalej w naszej pamięci zapisuje się wiedza, którą poznaliśmy poprzez doświadczanie. Podczas zajęć dzieci: zwiedzały szkołę z zasłoniętymi oczami, piły zimową pachnącą herbatkę, robiły slima, rozpoznawały dźwięki z otoczenia i wiele innych. Zajęcia miały za zadanie uwrażliwić uczniów na potrzeby osób z niepełnosprawnością a ich uczestnicy mogli przełamywać własne uprzedzenia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, a proponowane aktywności były dla nich świetną okazją do zabawy i nauki.

                                                                                                           Dominika Chmiel

    • SMACZNIE I ZDROWO W KLASIE 0

      W dniu 23 maja uczniowie klasy 0 samodzielnie wykonali zdrowy deser truskawkowy. Do wykonania deseru wykorzystali odżywcze składniki: truskawki, owsianą gramolę i jogurt naturalny. Najwięcej radości przyniosła degustacja deseru.

                                                                           Aneta Kulesza

    • ZAJĘCIA W RAMACH PROGRAMU "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI" – Drukarka 3D MakerBot SKETCH

      W dniu 20 maja 2024 r. w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" uczniowie klas 1 i 2 mieli okazję poznać budowę oraz działanie drukarki 3D MakerBot SKETCH. Omówiono zasady bezpieczeństwa podczas pracy z drukarką 3D oraz proces druku przestrzennego. Uczniowie zostali wprowadzeni w podstawy obsługi aplikacji Tinkercad, która jest narzędziem do projektowania obiektów 3D. Uczniowie samodzielnie próbowali tworzyć swoje projekty w Tinkercad, korzystając z różnych narzędzi i funkcji aplikacji. Każdy uczeń miał możliwość zaprojektowania prostego obiektu 3D. Możliwość samodzielnego projektowania w aplikacji Tinkercad pozwoliła uczniom rozwijać wyobraźnię oraz umiejętności przestrzenne. Praca z drukarką 3D i aplikacją Tinkercad wymagała od uczniów interakcji z nowoczesnym oprogramowaniem, co znacząco przyczyniło się do rozwoju ich umiejętności cyfrowych. Uczniowie mieli również okazję śledzić cały proces drukowania przykładowego przedmiotu.

      Emila Knochowska

      Sylwia Ponichtera

      Anna Leśniak- Gałązka

    • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          Dnia 16 maja 2024r.  odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej. Uczniowie klasy I zostali powitani przez Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Kota w butach, Tygryska. Postacie z baśni przekazały pierwszoklasistom, że czytanie to klucz do niesamowitych podróży, jakie mogą odbyć w świecie książek, a każda strona książki jest  nową  możliwością  poznania czegoś niezwykłego. Na nowych czytelników czekały do rozwiązania zagadki oraz zadania  w ,,Stacji czytelniczej” i ,,Stacji słownictwa”. Uczniowie poznali zasady zachowania w  bibliotece, aby  mogli cieszyć się czytaniem w spokoju i bezpieczeństwie. Dowiedzieli się, że idealny czytelnik powinien być kreatywny, ciekawski i pełen entuzjazmu do zgłębiania treści literackich. Następnie nadszedł  czas na najważniejszą część  – ślubowanie i  pasowanie na Czytelnika! Pierwszoklasiści obiecali, że będą  szanować książki, korzystać z biblioteki zgodnie z zasadami i rozwijać swoją pasję do czytania. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy, książki, zakładki do książek i słodkości. Mamy nadzieję, że dla nowych czytelników przygoda z książkami będzie niekończącą się podróżą po magicznym świecie literatury.

      Szymańska Ewa

      Sówka Danuta

    • Wykorzystanie Plotera Brother z Programu "Laboratoria Przyszłości" przez uczniów klasy 2

                Dnia 14 maja 2024 r. w ramach realizacji programu "Laboratoria Przyszłości" uczniowie klasy 2 mieli okazję pracować z ploterem Brother. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z możliwościami tego nowoczesnego urządzenia oraz rozwijanie umiejętności technicznych i kreatywnych. Nauczyciel przedstawił podstawowe funkcje plotera Brother oraz zasady bezpieczeństwa przy jego obsłudze. Omówiono różnorodne zastosowania urządzenia, zarówno w kontekście wycinania, jak i rysowania ilustracji. Nauczyciel zaprezentował funkcję rysowania, pokazując, jak urządzenie może tworzyć skomplikowane ilustracje na podstawie wybranych wzorów. Uczniowie samodzielnie wybierali ilustracje na ekranie plotera. Każdy uczeń miał możliwość przygotowania własnego projektu i obserwacji, jak ploter przenosi wybraną ilustrację na papier. Uczniowie poznali zaawansowane technologie i nauczyli się obsługiwać nowoczesne urządzenie, co może być przydatne w przyszłych projektach szkolnych. Zajęcia z ploterem Brother w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" były niezwykle udane. Uczniowie klasy 2 nie tylko poszerzyli swoją wiedzę techniczną, ale także mieli okazję do rozwijania kreatywności i umiejętności cyfrowych. Program ten stanowi doskonały przykład nowoczesnego podejścia do edukacji, łącząc teorię z praktyką i inspirując uczniów do nauki poprzez zabawę.

      Sylwia Ponichtera

      Anna Leśniak- Gałązka

    • 19. ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA  I SZTANDARU

      7 MAJA 2024 ROKU – 19. ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA  I SZTANDARU

                  Tego dnia, w imieniu całej społeczności szkolnej nasi uczniowie : Kacper z klasy IV  i  wszyscy uczniowie  klasy V recytacją  wierszy autorstwa naszych absolwentów oddali hołd Piotrowi Kulasińskiemu- Patronowi Szkoły, w 19. tą  rocznicę nadania naszej  szkole Jego  imienia i sztandaru.

                  2 maja b.r. zostały zapalone znicze pamięci na pomniku Patrona  przed bramą wjazdową do szkoły i na cmentarzu parafialnym w Brańszczyku.

            Należy stwierdzić, że poprzez udział w konkursach, akcjach społeczno-edukacyjnych, realizację zadań  w ramach projektów  ubogacano pracę wychowawczą z Patronem szkoły.                                                                                               

                                                                                                                                  Honorata Pękul

    • Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

      7 maja uczniowie klas 0-VII udali się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Leszczydole Nowinach. Uczestniczyli w żywej lekcji przyrody. Razem z leśniczym przespacerowali się  ścieżką edukacyjną. Mogli poznać różne gatunki drzew iglastych i liściastych, gatunki  roślin i zwierząt  występujących na naszym terenie. Dużo dowiedzieli się o pracy leśniczego, zapoznali się z różnorodnością form ochrony przyrody oraz aktualnymi problemami lokalnych leśników. Na zakończenie na wszystkich czekały kiełbaski pieczone na grillu. 

                                                                                                 Szymańska Ewa

    • WYJAZD DO KINA HUTNIK W WYSZKOWIE

      6 maja uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wycieczce do Kina Hutnik w Wyszkowie. Celem wyjazdu było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w miejscach publicznych. Uczniowie obejrzeli spektakl teatralny pt.: ,,Przygody Tomka Sawyera”. Poznali postać głównego bohatera Tomka, który  z najlepszym przyjacielem Huckiem Finnem przeżywa fascynujące przygody zmieniające ich  codzienność  w barwne, ciekawe wyzwania. Spektakl bardzo się podobał, wartka i zmieniająca się akcja dostarczyła pozytywnych wrażeń.

                                                                                                        Szymańska Ewa

       

    • APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

                                      PAMIĘTAMY  O HISTORII  I  TRADYCJI

                  26 kwietnia 2024 roku  w naszej szkole odbyła się akademia  z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczestnikami spotkania były dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klas I-VII, nauczyciele i pracownicy szkoły. Na wspólne, majowe świętowanie przybył do naszej placówki Pan Jerzy Maciejewski- członek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „ Rajski Ptak” w Wyszkowie.

             Po wprowadzeniu sztandaru szkoły wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy. Następnie Kacper- uczeń klasy IV wprowadził uczestników w tematykę spotkania, wyjaśniając cóż to za data?- 3 Maja. W dalszej kolejności  zawiązano sejmik uczniowski, podczas którego zostały  omówione najważniejsze sprawy dotyczące naszej Ojczyzny, sprzed 233 lat. Uczniowie klasy szóstej wyjaśnili zgromadzonym co znaczą pojęcia: „ Konstytucja”, „Wolność”, „Naród”,  „Ojczyzna”. Król  Stanisław August Poniatowski wygłosił zgromadzonym  wyjątkowe słowa dotyczące uchwalenia Konstytucji, która niosła wolność polskiego narodu. To wydarzenie odbyło się  w otoczeniu grupy posłów, którzy zaczęli wiwatować:

      Vivat Konstytucja

      Vivat Król

      Vivat wszystkie stany.

       

                  Pięknie wybrzmiały piosenki patriotyczne wykonane przez uczennice klasy V, VI i VII. Aby podkreślić charakter tegorocznej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej dziewczęta wykonały piosenki o Ojczyźnie,  „Witaj, majowa jutrzenko” i piosenkę pod tytułem : „Polska Flaga”, przygotowane  pod kierunkiem Pani Mirosławy Kurowskiej.

                  Atmosferę naszego świętowania podkreślał uczniowski strój galowy, kotyliony, serduszka, chorągiewki biało-czerwone, serce dla Ojczyzny ozdobione pracami dzieci    z oddziału przedszkolnego.

       

                                                     O POLSKIEJ FLADZE

                  – Pan Jerzy Maciejewski, członek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „ Rajski Ptak” w Wyszkowie

                  Po uroczystej akademii nasz Honorowy Gość skierował słowa do uczniów, nawiązując do tematyki majowego świętowania. Podkreślił, jaką  rolę pełniła  flaga  kiedyś i jaką pełni obecnie. Prosił uczniów, aby  i w tym roku  tego polskiego symbolu narodowego nie zabrakło na naszych domach, w dniach  2 i 3 maja. Dziękujemy Panu za obecność wśród nas.

                                                                                                    Honorata Pękul

    • Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

      Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w ramach współpracy z biblioteką szkolną, uczniowie klasy V  wybrali  się do Filii Bibliotecznej Gminnej  Biblioteki Publicznej w Trzciance. Podczas spotkania bibliotekarka p. D.Sówka przedstawiła  uczniom zarys dziejów książki, począwszy od starożytności aż do czasów współczesnych. Omówiła także prawa autorskie. Uczniowie uczestniczyli  w  zabawach dydaktycznych, rozwiązywali krzyżówki, których celem była popularyzacja czytelnictwa i kształtowanie kompetencji czytelniczych. Na koniec uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzowym ,,Uważnie słuchamy, więc dużo wiedzy o książce mamy”. Laureatami zostali:

      I miejsce - Karolina Karolewska

      II miejsce – Hanna Wawrzyniak

      III miejsce – Dominika Wyszyńska

      Spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej atmosferze. Przyczyniło się do  rozwijania w uczniach umiejętności komunikacji poprzez dyskusje na temat książek, do rozwijania kultury czytelniczej, co może mieć pozytywny wpływ na  rozwój intelektualny, kreatywność i wyobraźnię.

                                                                                                      Ewa Szymańska

    • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

           23 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się apel  z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Dzień Książki to moment refleksji nad wpływem, jaki ma czytanie na nasze myśli, uczucia i działania. Książki są jak magiczne bramy prowadzące nas w podróże przez nieskończoną przestrzeń wyobraźni. Każda strona otwiera przed nami światy, których nie moglibyśmy poznać inaczej. W książkach odkrywamy nie tylko nowe miejsca, ale także nowe spojrzenia na świat, różnorodność kultur i bogactwo ludzkich doświadczeń. W mitologiczną podróż zabrali nas uczniowie klasy V. Przenieśli nas w świat mitologii, gdzie historie są pełne heroicznych czynów, niezwykłych przygód i boskich interwencji, gdzie siła, mądrość i odwaga spotykają się w niezwykłych opowieściach, które od wieków inspirują i fascynują ludzkość. Poprzez mądre rady uczniowie uświadomili zebranym, że dzięki książkom uczymy się empatii, zdobywamy nową wiedzę i rozwijamy nasze umiejętności myślenia krytycznego. One inspirują nas do działania, pobudzają wyobraźnię i otwierają drzwi do nieograniczonych możliwości. Wszystkim czytelnikom życzymy  owocnych podróży przez strony książek i nieustającej radości z odkrywania nowych światów.

                                                                                                           Ewa Szymańska

    • DZIEŃ ZIEMI - AKCJA SPRZĄTANA TERENU WOKÓŁ SZKOŁY

      Dnia 22 kwietnia 2024 r. uczniowie kl. I-III zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki kolejny raz wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Ziemi. Zadaniem dzieci było sprzątanie dużego terenu wokół szkoły. Akcja przebiegła szybko i sprawnie. Uczniowie nie nazbierali dużo śmieci,  ponieważ wiedzą, że każdego dnia należy dbać o własne otoczenie. W naszej szkole prowadzone są różne zajęcia i akcje związane z ekologią. Aktywna postawa uczniów przynosi zamierzone efekty. W ramach podsumowania akcji uczniowie wykonali wiosenne drzewa na papierowych talerzach.

      Sylwia Ponichtera

      Anna Rozenek

    • AKCJA ,,ŻONKILE"

      W dn. 19 kwietnia 2024 r. uczniowie kl. 1-3 wzięli czynny udział w akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile 2024 zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie pod hasłem ,,Łączy nas pamięć”. Celem akcji było stworzenie okazji do rozmowy na temat pamięci i historii, aby dzieci potrafiły zidentyfikować i opisać postawy związane z odwagą, troską o innych, potrzebą zachowania pamięci. Na znak pamięci o powstaniu wykonali papierowe żonkile, które zostały przypięte do ubrań w czasie realizacji zadań. Rozmawiali na temat wartości, postaw i tego, co wpływa na proces zapamiętywania na podstawie obejrzanego filmu animowanego pt. ,,Pamięć drobinek”. Wyrażali także swoje emocje, jakie towarzyszyły im podczas oglądania filmu w formie graficznej. W ramach integracji zespołu klasowego wykonali grupową pracę pt. ,,Wspólny płomień pamięci”, obrazującą  wydarzenia z wycieczki szkolnej, która do dziś budzi u nich pozytywne wspomnienia. Uczniowie oglądali także film edukacyjny pt. ,,Będę pisać” w celu upamiętnienia ważnego wydarzenia, jakim było powstanie, który został przygotowany przez Muzeum POLIN. Film ukazywał historię żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu oraz życie w getcie warszawskim. Dzieci uczestniczyły także w zajęciach, które odbyły się w Izbie Patrona Szkoły. Miały one na celu ukazanie im sposobów na zachowanie różnych wydarzeń w pamięci. Dzieci oglądały eksponaty oraz kroniki dotyczące patrona
      i społeczności szkolnej.

       

      Anna Rozenek

      Sylwia Ponichtera

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć