• PROJEKT EDUKACYJNY ,,CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI"

                                  Projekt edukacyjny „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”      
      MODUŁ I     


      Uczniowie z klasy I ukończyli I moduł projektu edukacyjnego „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”. Projekt uzyskał patronat honorowy MEN. Jego głównym celem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród uczniów klas 1-3.        
      W ramach projektu wspólnie wybraliśmy i przeczytaliśmy lekturę pt. „Babcia na jabłoni".  Na dużym arkuszu szarego papieru w grupach wykonaliśmy postać głównego bohatera lektury z kawałków kolorowego papieru. Urządziliśmy kącik czytelniczy z drzewem. Pokolorowaliśmy i uzupełniliśmy  lekturniki. Świętowaliśmy „Dzień Drzewa” w czasie zajęć w bibliotece szkolnej z panią Renatą Samsel.  Zrealizowaliśmy zadania ze scenariusza „Mała chmurka w krainie drzew".          
      Realizacja I modułu dała nam mnóstwo radości.  Wszystkie zadania zostały wykonane z dużym zaangażowaniem.            
      Z równie wielkim zaangażowaniem przystępujemy do kolejnego etapu.   
                                                                                                                       Emila Knochowska

      _Czytam_z_klasa_-_Modul_I.pdf​​​​​​​

    • UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE EDUKACYJNYM ,,EMOCJA"

      Uczniowie klasy pierwszej realizatorami modułu pierwszego w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym: „Emocja”

      MODUŁ II

      Uczniowie z klasy Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance mimo utrudnień wynikających z nauki zdalnej zakończyły realizację modułu II „Wyobraźnia" w ramach realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocja”.

      Każdy z uczniów mógł:
      - doświadczyć potęgi wyobraźni, dzięki której: poznaje świat, rozbudza ciekawość i uczy empatii;
      -obejrzeć film z udziałem psychologa;
      -dowiedzieć się czym jest ciekawość i jak można tresować wyobraźnię;
      - wysłuchać opowiadanie pt. „Kraina Wyobraźni i jej kreatywni mieszkańcy”;
       -wykonać ciekawą pracę plastyczną;
      -stworzyć balonik wyobraźni;
      -obejrzeć bajkę pt. „Miejsce na miotle” i odpowiedzieć na pytanie: „Kogo zabrałbyś na swoją miotłę”.
      Zajęcia zostały również urozmaicone zabawą muzyczno-ruchową.

      Mimo realizowaniu projektu zdalnie było ciekawie, kreatywnie i inspirująco. Czekamy na kolejny moduł.
                                                                                                                    Emila Knochowska

      Gratulujemy_ukonczenia_2_modulu-_Wyobraznia_(1)_(3).pdf​​​​​​​

    • "Zima z Radiem"

      Ferie zimowe 2021 są inne niż wszystkie ze względu na obowiązujące obostrzenia. Polskie Radio, uwzględniając oczekiwania swoich Słuchaczy, przygotowało na ten czas bogatą ofertę skierowaną zarówno do dzieci, jak i do rodziców.

       Programu 1 Polskiego Radia.

    • Akcja #FerieBezNudy

      Aktualizowany na bieżąco harmonogram zajęć oraz dostępne treści można znaleźć na www.feriebeznudy.pl

      Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, której fundatorem jest Totalizator Sportowy, opracowała specjalny program zajęć skierowany do dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. #FerieBezNudy to akcja mająca na celu wsparcie rodziców i opiekunów w zorganizowaniu czasu wolnego w domu z wykorzystaniem nowoczesnej platformy internetowej www.feriebeznudy.pl. Partnerem tej inicjatywy jest Ministerstwo Edukacji i Nauki.

      #FerieBezNudy obejmą takie kategorie jak sztuka, sport czy rozrywka. Wśród kilkunastu bloków tematycznych znajdą się moduły związane z tańcem, śpiewem, aktorstwem, rysunkiem, nauką DJ-owania, vlogowania, robienia zdjęć czy tworzenia animacji. Nie zabraknie ciekawostek ze świata gier planszowych, sztuki iluzji czy tak popularnych dziś gier komputerowych. Gratką dla zainteresowanych e-sportem będą turnieje na żywo z udziałem znanych zawodników, m.in. Izaka, Rocka, Roja, Micha czy Nervariena. Łącznie, w ciągu dwóch tygodni ferii, pojawi się prawie 100 różnorodnych treści dostępnych dla dziecii młodzieży.

    • FERIE ZIMOWE

    • WIELE SZCZĘŚCIA, SUKCESÓW, POMYŚLNOŚCI W NOWYM ROKU

    • ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT

    • KONFERENCJA ONLINE

      8 grudnia 2020r. o godzinie 12.00 odbędzie się konferencja  ,,Współczesny wymiar bezpieczeństwa w szkołach i placówkach w okresie pandemii" polecana przez Kuratorium Oświaty. w Warszawie

      link do konferencji 

      https://www.youtube.com/watch?v=SVgGYIC0cHg&feature=youtu.be

       

    • INFORMACJA

    • UDZIAŁ W PROGRAMIE EDUKACYJNYM ,,SZKOLNE PRZYGODY GANGU FAJNIAKÓW"

      DZIĘKI FAJNIAKOM POZNAJEMY  MAGICZNY ŚWIAT PRZYRODY

      Środowisko naturalne jest dobrem nas wszystkich, dlatego wszelkie inicjatywy podejmowane na rzecz pogłębiania wiedzy na ten temat są w naszej szkole chętnie realizowane, szczególnie jeśli dają możliwość zaszczepienia szacunku do przyrody oraz kształtowania nawyków ekologicznych już u naszych najmłodszych wychowanków.

      Z taką inicjatywą wyszła sieć sklepów Biedronka, przedstawiając program edukacyjny i konkurs skierowany do uczniów klas I-III oraz wychowanków przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Obecna edycja o nazwie „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków” koncentrowała się na kwestiach związanych z przyrodą i ekologią.

      Celem programu było „[…] pokazać dzieciom magię natury, ucząc wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia”. Organizatorzy akcji chcieli z pomocą maskotek Fajniaków i ich przygód zainspirować dzieci do podejmowania wspólnych działań dla dobra naszej planety, stąd pomysł na przybliżenie charakteru czterech żywiołów: powietrza, wody, ziemi i ognia. Intencją pomysłodawców programu było również dostarczenie uczniom możliwości nabywania wiedzy poprzez eksperymentowanie oraz praktyczne działanie.

      Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział zarówno w programie edukacyjnym, jak i w konkursie.  Dzieci realizowały zajęcia poświęcone określonemu żywiołowi, wykonując lub obserwując różne eksperymenty, oglądając filmy, słuchając opowiadań o przygodach Fajniaków. Następnie opierając się na zdobytej wiedzy oraz własnych obserwacjach i doświadczeniach, uczniowie przedstawiali dany żywioł w formie plastycznej.

      Udział w zajęciach i  konkursie w znacznym stopniu poszerzył wiedzę uczniów  dotyczącą ochrony środowiska i przyrody. Eksperymenty bardzo wzbogaciły  i uatrakcyjniły proces lekcyjny. Uczniowie chętnie i z ogromnym zaangażowaniem brali w nich udział wyciągając  trafne wnioski. Pozwoliło im to z pewnością lepiej zrozumieć otaczający ich świat.

                                                                                                                               Bożena Tarcicka

       

    • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY ,,EMOCJA"

      Uczniowie klasy pierwszej realizatorami modułu pierwszego  w Międzynarodowym  Projekcie  Edukacyjnym: „Emocja”

                                                                  MODUŁ I

      Uczniowie klasy I  rozpoczęli przygodę  z Międzynarodowym Projektem Edukacyjnym ,,Emocje''.  Z radością informujemy, że wykonaliśmy wszystkie  zadania z modułu pierwszego pt:. „Kreatywność”.  W ramach projektu obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Kropki. Wspólnie obejrzeliśmy bajkę pt. „The Dot”. Była to historia o dziewczynce Vashti, która początkowo nie wierzyła we własne siły, a na koniec odkryła w sobie talent plastyczny. Dzięki obejrzanej bajce zrozumieliśmy, że każdy z nas może być ARTYSTĄ.

      Kolejnym zadaniem było malowanie przez dzieci w otrzymanym przez nich szablonie wielobarwnych, kolorowych i wymarzonych kropek. Namalowane kropki segregowaliśmy na grupy np. grupa artystów, grupa sportowców, itp., pokazując, że uczniowie mogą mieć podobne talenty. 

      Po lekturze opowiadania Igi Gromady „Blok rysunkowy” rozmawialiśmy, że każdy z nas jest wyjątkowy, mimo, że nie zawsze jest najlepszy w każdej dziedzinie życia. Przy użyciu aplikacji telefonicznej Quiver wprawialiśmy w ruch zaprojektowane przez dzieci kropki, które zamieniały się w bańki mydlane, podskakiwały i obracały się. Zadanie to, sprawiło uczniom wiele radości. 

      W ramach zadań z modułu I kodowaliśmy, gdzie hasłem przewodnim był PIM – POLSKI JĘZYK MIGOWY. Podczas zajęć, w których uczestniczyła z nami pani psycholog poznaliśmy podstawowe zwroty grzecznościowe w języku migowym. Rozwijaliśmy postawy empatii wobec osób niesłyszących. 

      Wszystkie wykonane zadania z modułu I pomogły dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony. Przyczyniały się do budowania :

      -tolerancji i empatii,

      -poczucia własnej wartości, 

      -wiary we własne możliwości.  

      Pozwoliły wspólnie się pobawić.      
                                           

                                                                                                                     Emila Knochowska

    • PROJEKT ,,MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

      Zaledwie kilka dni przed wprowadzeniem nauki zdalnej nasza szkoła otrzymała książki w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Ten etap projektu skierowany jest do pierwszoklasistów. Za sprawą przygotowanych książek uczniowie mogą rozpocząć swoją przygodę z rozpoznawaniem liter, składania ich w wyrazy i zdania. Jest to świetnym początkiem do odkrywania magii czerpania przyjemności z czytania lektur. Otrzymane książki trafiły do uczniów 6 października, dzięki czemu dzieci w czasie wolnym od nauki zdalnej będą mogły oddać się nowej, ciekawej lekturze.

                                                                                                            Renata Samsel

    • Program Edukacyjny "Wybieram wodę"

      W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wybieram wodę”, który jest wspólną  inicjatywą  Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii.   
      Działania programu pokazują, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa prawidłowe nawodnienie organizmu.        
      W ramach projektu przeprowadzono w klasach cykl zajęć edukacyjnych (zgodny ze scenariuszami oraz kartami pracy
      przygotowanymi przez realizatora programu),  podczas których uczniowie mieli możliwość pogłębić wiedzę na temat właściwości wody oraz jej wpływu na:         
      -życie i zdrowie człowieka,    
      -zdrowy styl życia        
      -właściwe odżywianie. 
      Uczniowie poznali również rolę prawidłowego nawodnienia ludzkiego organizmu oraz zasady gospodarowania wodą przez każdego z nas. Poznali zasady świadomego korzystania z naturalnych zasobów wodnych, które chronią człowieka przed deficytem niezbędnego składnika diety.  
      Zajęcia stanowiły ważny element profilaktyki zdrowotnej. Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji, które będą stosować w codziennym życiu.           
      Za udział w Programie szkoła w Trzciance otrzymała CERTYFIKAT.   

      Udział   w  ogólnopolskiej społecznej kampanii : „Wybieram wodę”  i realizacja zadań  to przykład  podejmowanych  działań profilaktycznych w szkole oraz tworzenie warunków do działań prozdrowotnych. Kluczowe zadanie w dalszym ciągu   będziemy  realizować    poprzez propagowanie  oszczędzania wody i jej racjonalnego gospodarowania. 
                                                                                                   Emila Knochowska       

       

    • INFORMACJA

    • #SzkołaPamięta- edycja 2020 z naszym udziałem

      W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa,  nasze działania realizowane w ramach akcji miały  charakter wirtualny i multimedialny,  choć nie zabrakło też naszych odwiedzin  grobu Patrona na cmentarzu parafialnym i pomnika Patrona  przed bramą szkolną. Pamiętamy także     o   Dzidzi Karłowskiej – 8 –letniej uczennicy naszej szkoły, która nie przeżyła w  1937 roku, z powodu panującej wówczas epidemii dyfterytu i szkarlatyny.

      W ramach tegorocznej akcji  zwróciliśmy  uwagę na historię naszej  małej ojczyzny i Jej lokalnego bohatera. Poprzez podjęte działania:

      • dzieci z oddziału  przedszkolnego i uczniowie klasy  I obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą sylwetkę    i  dokonania Piotra Kulasińskiego - patrona szkoły, bohatera oddającego życie za wolną    i niepodległą Polskę, a następnie uczniowie klasy I  wykonali   prace plastyczne przedstawiające Jego postać i zaprezentowali  młodszym kolegom
      • uczniowie klasy II i III   udali  się z nauczycielem  do Pomnika Patrona Szkoły, by jak co roku odmówić modlitwę,  zapalić  znicz i  złożyć wiązankę, następnie  obejrzeli dwa filmy edukacyjne: "A więc wojna - Tak rozpoczęła się II Wojna Światowa!" oraz "Z albumu Dziadka  - historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci", wysłuchali "Piosenki młodego patrioty",  wykonali  pracę plastyczną: "Pomnik Piotra Kulasińskiego".
      • Maja Sadowska - uczennica klasy IV dokonała opisu pamiątki rodzinnej –drzewa genealogicznego swojej rodziny, uczniowie tej  klasy: Oliwia Pujer, Lena Budnicka, Paulina Kuczyńska,  Eryk Zawdzki, Szymon Rogalski, Dawid Wiśniewski, Ignacy Łapiński wykonali  prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych,
      •  uczennice kl. VI: Gabriela Zdziarstek i Kornelia Żabik   opracowały  prezentacje multimedialne na temat Patrona szkoły,  Wiktoria i Zuzanna Urbaniak  przygotowały prace na temat: „ Mój  pradziadek – Stanisław Ponichtera- bohater Niepodległej”, zaś Dominik Kuczyński wykonał pracę plastyczną – portret  Patrona. Prace uczniowskie  będą mogły być wykorzystane podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np.  rocznicy nadania szkole imienia i sztandaru, a przedstawione postaci historyczne są przykładem do naśladowania,
      • uczniowie klasy VIII: Nikola Oliasz, Damian Komor, Dawid Szymański wykonali prezentacje multimedialne na temat: „Miejsca pamięci narodowej na terenie gminy Brańszczyk”, Maja Kania   dokonała w swojej pracy  szczegółowego opisu wydarzenia   -  II wojny światowej w Brańszczyku,  miejsc historycznych naszej małej Ojczyzny, które powinny być nam znane, zaś  Zuzanna Marszał  przygotowała mapę  miejsc pamięci  z najbliższej okolicy,
      • w imieniu całej społeczności szkolnej dyrektor szkoły i opiekun samorządu uczniowskiego udali się na grób Patrona szkoły na cmentarz parafialny. Minutą ciszy, modlitwą uczcili pamięć naszego lokalnego bohatera, a następnie  zapalili znicz, złożyli wiązankę, którą co roku wykonuje nauczyciel naszej szkoły. Znicze zostały zapalone na mogiłach bohaterów z okresu I i II wojny światowej. Znicz Pamięci zapłonął na mogiłach osób nam bliskich. Pamiętamy także o  Dzidzi Karłowskiej – 8–letniej uczennicy naszej szkoły, która zmarła w  1937 roku, z powodu panującej wówczas epidemii dyfterytu i szkarlatyny.

      Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w społeczności lokalnej,  jak i ogólnonarodowej historii. Zwracamy szczególną  uwagę  na potrzebę pielęgnowania pamięcio bohaterach, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.  Nasze liczne  działania upamiętniły też 74 rocznicę śmierci  Piotra Kulasińskiego - Patrona naszej szkoły, którą obchodzimy 5 listopada.

                                                                                                                                   Honorata Pękul

    • UDZIAŁ W AKCJI ,,SZKOŁA PAMIĘTA"

    • CodeWeek 2020 – Europejski Tydzień Kodowania

      Kolejny raz szkoła w Trzciance wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania- CodeWeek 2020, będącym ogólnoeuropejskim wydarzeniem propagującym kodowanie  i naukę programowania.

                  EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa promująca programowanie i podnosząca umiejętności cyfrowe uczestników.  Dedykowana jest  tym wszystkim, którzy kontynuują  przygodę z programowaniem bądź biorą udział w programie po raz pierwszy. W 2020 roku Europejski Tydzień Kodowania odbył się od 10 do 25 października. Wydarzenie to obejmowało całą Europę, a w Polsce odbyło się pod hasłem: „Cała Polska Programuje”. Jako szkoła w Trzciance jesteśmy dumni, że dzięki udziałowi   w CodeWeek 2020 poprzez realizację programu, mogliśmy przyczynić się do sukcesu Polski na arenie europejskich zmagań z zakresu programowania. Po zakończeniu akcji nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT  uczestnictwa w tym wielkim, międzynarodowym przedsięwzięciu. Cieszymy się niezmiernie, że odnieśliśmy sukces.

      Dlaczego nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do CodeWeek?      
       Nauka programowania w zaproponowanej przez CodeWeek formule, jest dla dzieci również fantastyczną zabawą. Pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne. Uczy rozwiązywania problemów, wspomaga umiejętność pracy  w grupie. Przyczynia się do rozwijania umiejętności, które są przydatne na każdym etapie życia.

      Podczas trwania ogólnopolskiego wydarzenia "Cała Polska Programuje" uczniowie realizowali przygotowane specjalnie na tę okoliczność zadania. Ta społeczna inicjatywa  z  udziałem naszej szkoły była świetną przygodą z programowaniem dla uczniów, którzy z powodzeniem, uczestniczyli w największym programistycznym wydarzeniu  w Europie.  Potwierdzeniem są otrzymane przez uczniów certyfikaty i dyplomy  przekazane przez organizatorów.
                                                                                                                           Emila Knochowska

       

    • PASOWANIE NA UCZNIA

                                               Pasowanie na pierwszaka         
                     Dzień  27 października 2020 roku  zapisał się  dla  pierwszoklasistów w sposób szczególny. W tym dniu  10 uczniów   złożyło ślubowanie i zostało przyjętych w poczet społeczności uczniowskiej  Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance .  Z przykrością stwierdzamy, że
      ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie odbyła się wspólna uroczystość z udziałem rodziców.          
      Pierwszoklasiści w obecności pani dyrektor szkoły, Honoraty Pękul zaprezentowali
       program artystyczny. Podczas uroczystości uczniowie przedstawili swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Doniosłym momentem uroczystości było odśpiewanie hymnu szkoły, złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor szkoły. W ten sposób uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów  naszej szkoły.

       Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i legitymacje szkolne. Na ręce pani dyrektor został wręczony prezent dla pierwszaków od rodziców. Mapa Polski będzie doskonałą pomocą dydaktyczną do nauczania edukacji polonistycznej i przyrodniczej. 
      Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami. Życzymy Wam samych sukcesów w murach naszej szkoły  i radości ze zdobytej wiedzy. Rodzicom zaś gratulujemy tak wspaniałych pociech.        
                                                                                                            Powodzenia pierwszaki!

      Zapraszamy do oglądania relacji!

                                                                                              Wychowawca kl.I Emila Knochowska

      https://youtu.be/Vof1PvXZJio        LINK DO FILMU  

    • INFORMACJA

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć