TVP Kultura– wszystkie filmy można oglądać on – line
Są to lektury z kanonu lektur obowiązkowych i uzupełniających
Zachęcamy również do czytania lektur w wersji papierowej.
Poniedziałek 16 III
1300 - ,,Pinokio” – zachęcamy do obejrzenia klasę 3 i 5
1620 - ,,W pustyni i w puszczy” odc.1 – zachęcamy klasę 5 i 6
Wtorek 17 III
1300 - ,,Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima” (komedia na podstawie prozy E.Niziurskiego, powinna zaciekawić uczniów kl.5 – 6, a nawet starszych)
1555 - ,,W pustyni i w puszczy” (2 odcinek)
Środa 18 III
1300 - ,,Panna Nikt” (dla chętnych)
1600 - ,,W pustyni i w puszczy” (3 odcinek)
Czwartek 19 III
1300 - ,,Katarynka” (nowela - zachęcamy do obejrzenia wszystkich)
1325 - ,,Antek” (nowela – zachęcamy wszystkich, przekonacie się, jak szczęśliwe macie życie)
1540- ,,W pustyni i w puszczy” (4 odcinek)
Piątek 20 III
1615-,,Mały Książę” (lektura obowiązkowa, dla klasy 8 powtórka przed egzaminem)
Poniedziałek 23 III
1300-,,Złota kaczka” (zachęcamy do obejrzenia klasę 3,5,6)
Wtorek 24 III
1300 - ,,Latarnik” (lektura obowiązkowa, dla klasy 8 powtórka przed egzaminem)
Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowychi ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.
Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
Serwis IPN Przystanek historia
Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.
Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne. Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.
W szczególnie uzasadnionych sytuacjach rodzic ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może wystąpić do dyrektora szkoły, do której uczęszcza jego dziecko o zapewnienie opieki.
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Uczniowie klasy drugiej naszej szkoły przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego „Od grosika do złotówki”, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Ministerstwa Finansów.
Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości. Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania ryzyka.
Jego główne cele to:
Działania podejmowane w ramach programu mają na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz kształtowanie przez nich praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Wdrażanie programu jest również podstawą do wspólnych działań rodziców i nauczycieli w trosce o bezpieczeństwo i rozwój edukacji finansowej dziecka.
Realizacja projektu będzie trwała 10 miesięcy, w trakcie których uczniowie odbędą podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie, w czasie której zdobędą określone w danym miesiącu umiejętności.
W grudniu uczniowie otrzymali tajemniczy list od Grosika, w którym zaprosił ich w podróż po nieznanych planetach. Wspólnie wykonali rakietę – jako swój środek transportu. Nauczyli się piosenki „Od grosika do złotówki”, która będzie im towarzyszyła w podróży. Plastycznie przedstawili własne wizualizacje postaci Grosika oraz wykonywali zadania zawarte w Dzienniku podróży nr1.
Zajęcia bardzo się uczniom spodobały i z dużym zaciekawieniem czekają na ich dalszy ciąg.
Bożena Tarcicka
PODRÓŻ NA PLANETĘ GROSIK
W styczniu uczniowie klasy II w ramach realizowanego projektu „Od grosika do złotówki” odwiedzili planetę GROSIK. Zanim wyruszyli na podbój galaktyki swoją rakietą, wspólnie ustalili zasady podróżowania, tworząc regulamin podróży. Bawiąc się poznawali nominały monet i banknotów oraz uczyli się je przeliczać. Dowiedzieli się co oznaczają takie trudne pojęcia jak: awers i rewers oraz które z nich jest ważniejsze. Odbyli wirtualną wycieczkę do fabryki pieniędzy, czyli Mennicy Polskiej. Zapoznali się ze skrótem NBP oraz PLN. Przy okazji rozwiązywali szereg zadań matematycznych dotyczących obliczeń pieniężnych w różnych sytuacjach dnia codziennego. Układali zdania z rozsypanki wyrazowej, rozwiązywali zagadki i rebusy. Wiedzą też co to znaczy : WTRĄCIĆ SWOJE TRZY GROSZE, czy też NIE ŚMIERDZIEĆ GROSZEM.
Od rodziców dowiedzieli się, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu, ale są niezbędne do życia. Wspólnie z Grosikiem poznali zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych, które przed nami.
Na zakończenie podróży każdy uczeń wykonał mapę podróży po planecie GROSIK.
Bożena Tarcicka
NA PLANECIE PORTFELIK
W miesiącu lutym uczniowie klasy II odwiedzili planetę PORTFELIK.
Na tej planecie dowiedzieli się, w jaki sposób zarabiają pieniądze dorośli - MUSZĄ CIĘŻKO PRACOWAĆ. Pracując otrzymują zapłatę, czyli pensję lub wynagrodzenie.
Analizując wiersz Tuwima „Wszyscy dla wszystkich” stwierdzili, że każda praca jest ważna i potrzebna, choć nie każda przyczynia się do wytwarzania produktów , tak jak chociażby praca lekarza czy nauczyciela. Poznali powiedzenia związane z pracą, jak chociażby: BEZ PRACY, NIE MA KOŁACZY
Odbyli rozmowę o pracy ludzi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, czyli strażaków, lekarzy, policjantów. Przypomnieli sobie numery alarmowe służb ratunkowych.
Poprzez uczestnictwo w zajęciach dowiedzieli się , że nie za każdą pracę otrzymujemy pieniądze - czasami pracujemy charytatywnie, czyli jesteśmy wolontariuszami lub pomagamy sobie nawzajem.
Uczniowie zastanawiali się również , w jaki sposób mogą zarabiać pieniądze oni sami. Swoje pomysły przedstawili na plakatach. Liczyli pieniądze rozwiązując zadania matematyczne
Poznali sposoby bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Wykonali własne portfeliki oraz dowiedzieli się co to jest karta płatnicza, jak wygląda i kto może z niej korzystać.
Pracowali ochoczo i z zaangażowaniem .
Tarcicka Bożena
WYLĄDOWALIŚMY NA PLANECIE SKARBONKA
W miesiącu marcu uczniowie odwiedzili planetę SKARBONKA, na której uczyli się różnych form oszczędzania nie tylko pieniędzy. Oszczędzamy również wodę, las, energię elektryczną, ubrania i zabawki. Udzielali rad Grosikowi, jak być oszczędnym. Omawiali znaczenie powiedzeń i przysłów np. CZAS TO PIENIĄDZ, TRZYMAĆ PIENIĄDZE NA CZARNĄ GODZINĘ, MASZ TO JAK W BANKU
Z surowców wtórnych wykonali skarbonki, w których będą przechowywać oszczędzone przez siebie pieniążki. Dowiedzieli się również w jaki sposób mogą oszczędzać dorośli. Oglądali film „Jak możemy przechowywać pieniądze”.
Pisali krótkie wierszyki i rymowanki o oszczędzaniu.
Odbyli wirtualną wycieczkę po banku – dowiadując się zarazem, kto tam pracuje, czym się zajmuje i po co ludzie chodzą do banku. Zaplanowaną wcześniej wycieczkę odbędą w późniejszym czasie.
Poznali także historię pieniądza od starożytności do dnia dzisiejszego.
Przypomnieli sobie również zasady zdrowego stylu życia. Tworzyli własne piramidy żywieniowe. Przygotowywali dla rodziców zdrowe przekąski. Wykonali plakaty „Dbamy o własne zdrowie”.
Z uwagi na zdalne nauczanie prace swoje wykonywali samodzielnie w domu pod okiem rodziców, którzy aktywnie wspierają nas w realizacji projektu.
Tarcicka Bożena
W miesiącu kwietniu Grosik
zabrał nas na wyjątkową planetę,
którą kochają wszystkie dzieci,
bowiem spełniają się na niej
niesamowite marzenia.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ
7 lutego w trosce o bezpieczeństwo uczniów w czasie ferii zimowych odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantką. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Pani policjantka przypomniała, w jaki sposób należy zachować bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych. Podkreśliła, że należy uprawiać sporty zimowe w miejscach do tego przeznaczonych i bezpiecznych. Uświadamiała dzieci, że mają obowiązek pomocy osobie, która uległa jakiemuś wypadkowi. Ostrzegła uczniów przed zabawami, które mogą doprowadzić do wypadku. Omówiła zagrożenia dotyczące korzystania z Internetu, telefonu komórkowego, portali społecznościowych. Przestrzegła uczniów przed grożącymi im konsekwencjami prawnymi, jeśli będą na facebooku kogoś obrażać, wyzywać, zamieszczać wpisy pełne nienawiści, znieważać, zniesławiać. Dodała, że należy dobrze zastanowić się nad tym, co zamieszczamy w sieci. W trakcie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami oraz spostrzeżeniami. Na zakończenie pani policjantka życzyła wszystkim zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych.
Ewa Szymańska
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu dla uczniów klas VI-VIII odbyły się warsztaty nt. ,,Bezpieczne korzystanie z TIK”. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela pracowali w grupach. Zadaniem uczniów było opisać, jakie emocje towarzyszą bohaterom opowiadań i jakie mogą być skutki w przyszłości. Uczniowie obejrzeli krótkie filmiki poruszające problem związany z aktywnością uczniów w sieci. Poznali historię Kosia, Wiki, Kamy, Ojka i tworzyli zasady bezpieczeństwa związane z obejrzaną sytuacją. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali specyfikę cyberprzemocy oraz metody rozwiązywania sytuacji z nią związanych. Zapoznani zostali z zasadami dobrego wychowania w sieci, tzw. netykietą. Tematyka poruszona na zajęciach warsztatowych wzbudziła zainteresowanie uczniów, gdyż z zaangażowaniem prowadzili dyskusje, dzielili się swoimi doświadczeniami i wyciągali wnioski. Jestem przekonana, że w wyniku podjętych działań pokazałam młodym uczniom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mam nadzieję, że dzięki temu nasi uczniowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem.
Ewa Szymańska
W dniu 7 lutego 2020r. w naszej szkole odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu. Tego dnia każda klasa pod kierunkiem nauczycieli p. Ewy Szymańskiej i p. Emili Knochowskiej podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
Dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III zajęcia zostały przeprowadzone na podstawie scenariusza i materiałów multimedialnych udostępnionych na stronie internetowej www.edukacja.fdds.pl. Celem zajęć było:
-wprowadzenie dzieci w tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu,
-zapoznania ich z podstawowymi zagrożeniami i sposobami radzenia sobie w sytuacji zagrożenia,
-przekazania im wiedzy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom niebezpiecznym online.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali kreskówki: „Chroń swoją prywatność", „Mów jeśli coś jest nie tak", „Nie ufaj osobom poznanym w sieci", „Szanuj innych w sieci", „Korzystaj z umiarem z Internetu".
Po każdym obejrzanym filmiku nauczyciel omawiał go z dziećmi. Zapraszał do burzy mózgów, wysłuchiwał odpowiedzi i podsumowywał omawianą zasadę.
Na zakończenie spotkania klasa III odegrała scenkę przedstawiającą sytuację, w której osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje. Przypomniała, jak ważne jest przestrzeganie zasad po to, by czuć się bezpiecznie.
Emila Knochowska
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020 uczniowie klasy III wzięli udział
w projekcie edukacyjnym: „Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?”. Projekt zorganizowany został przez Fundację Uniwersytet Dzieci z siedzibą w Krakowie.
Rekomendacji udzieliło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program projektu adresowany był do uczniów klas I-III. Składał się z cyklu scenariuszy zajęć dotyczących bezpieczeństwa w sieci, nowych technologii oraz nauki programowania. Każdy ze scenariuszy zawierał materiały multimedialne i karty pracy dla uczniów. W ramach projektu uczniowie zrealizowali 8 lekcji. Po każdej z nich nauczyciel przesyłał na stronę projektu zdjęcia i krótką relację po ich przeprowadzeniu. Uczniowie kształcili umiejętności programowania i logicznego myślenia, rozwijali kompetencje cyfrowe i społeczne .
Zajęcia prowadzone w ramach projektu były bardzo ciekawe. Pobudzały kreatywność u dzieci i angażowały je do działania. Uczniowie w przystępny sposób przyswajali trudne treści z zakresu programowania, doskonalili swoje informatyczne umiejętności.
Po zakończeniu projektu klasa otrzymała dyplom uczestnictwa w projekcie: „Technologiez klasą. Jak porozumiewają się roboty?”
Emilia Knochowska
W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego 2019/2020 uczniowie klas 0-III wzięli udział w IV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego: Uczymy Dzieci Programować.
Celem programu było merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów programowania do zajęć dydaktycznych.
Uczniowie na zajęciach uczyli się podstaw kodowania i programowania. Rozwijali logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów i kreatywność. Kształtowali umiejętność pracy w grupach, poprzez szukanie kompromisów i optymalnych rozwiązań. Uczestnicząc w programie uczniowie stopniowo i odpowiedzialnie wprowadzani byli w cyfrowy świat.
Na zakończenie przygody z kodowaniem uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich udział w IV edycji programu.
Emila Knochowska
Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu profilaktycznym ph.: „Strach ma wielkie oczy”. W spektaklu poruszony został problem uzależnień, przemocy i agresji - zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci i młodzieży. Aktorzy uświadomili uczniów, że kluczem do rozwiązania napotykanych problemów jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc. Wskazali, że nauczyciele i osoby dorosłe to przyjaciele, którzy mogą pomóc wyjść z każdej trudnej sytuacji. Przedstawienie miało wiele walorów edukacyjnych, było niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.
Ewa Szymańska
„Dziś w naszej szkole śpiew i tańce, tańczą różne przebierańce…”. 30 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, który jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń, szczególnie dla najmłodszych uczniów. Tego dnia taneczna sala była przystrojona w karnawałową dekorację, pełną bajkowych postaci. Dzieci wcieliły się w różne postacie. Tańczyły królewny, księżniczki, rycerze, motylki, piraci i inne bajkowe postaci. Przy blasku oświetlenia i dźwiękach muzyki wszyscy bawili się doskonale. Wszyscy, którzy się przebrali zostali nagrodzeni przez Radę Rodziców. Uatrakcyjnieniem dyskoteki karnawałowej była loteria fantowa i sklepik z pysznościami, o który zadbała Rada Rodziców.
Ewa Szymańska
Otwierając się na współpracę ze środowiskiem lokalnym i dostrzegając potrzeby i problemy innych realizowaliśmy z zaangażowaniem w okresie przedświątecznym program Szkolnego Koła Wolontariatu: „Jesteśmy realizatorami idei wolontariatu w naszej szkole i środowisku lokalnym”. Naszej pracy wolontariackiej przyświecają słowa Jana Pawła II: „Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje”.
Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli i rodziców włączyli się w następujące przedsięwzięcia, które przyniosły efekty:
Uczniowie nasi uczą się być odpowiedzialnymi członkami społeczności lokalnej. Kształtowanie takiej postawy jest możliwe dzięki współpracy z organizatorami uroczystości: Domem Emeryta Centrum Księdza Orione w Brańszczyku, Wójtem Gminy oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Realizacja tego przedświątecznego zadania jest długofalowym przedsięwzięciem z naszym udziałem i zapisuje piękną kartę w historii naszej szkoły i w środowisku lokalnym, corocznie, od 2009r.
Koordynatorzy: Mirosława Kurowska, Agata Komor, Marta Wyszomirska, Tomasz Łyskawy.
Honorata Pękul-dyrektor szkoły
20 grudnia 2019 r. cała społeczność szkolna zebrała się na apelu zorganizowanym z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie, którzy brali czynny udział w przedstawieniu przygotowywali się ,,za kurtyną”, a reszta dzieci oraz nauczycieli zajęła swoje miejsca. Na środek Sali wyszła Pani Dyrektor Honorata Pękul, przywitała wszystkich i zapowiedziała nasz występ zatytułowany ,,Jasełka z Małym Księciem”. Kiedy Pani zeszła ze sceny światła zgasły i tanecznym krokiem weszły na nią diabełki- Zuzanna Zdziarstek, Oliwia Kurowska, Zofia Zalewska, Dominika Kulesza- rozrabiając i tworząc zamęt. Podczas światowej konferencji upadłych aniołów przedstawiły swój plan odebrania ludziom czasu, a tym samym miłości Boga, po czym zniknęły. Chwilę później światła znów się zapaliły zwiastując nadejście Małego Księcia-Kuby Wiśniewskiego- wraz z różą w dłoni. Chłopiec wdaję się z narratorem-Agnieszką Kurowską- w krótką rozmowę. Prosi współczesnych ludzi, aby zaprezentowali co jest dla nich najważniejsze. Następnie na scenie zostały przedstawione 3 pantonimy:
Wniosek wysuwający się z nich jest prosty: we współczesnym świecie wszystko nabiera niebezpiecznego pędu, przez co ludziom zaczyna brakować czasu na kontakt z Bogiem oraz rozwijanie swojej wiary. Mały Książe w pełni tego świadom, usiłuje uświadomić ich, przypominając, że: ,,Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Powołuje się przy tym na narodziny żywej miłości-Jezusa. Pojawia się Natalia Błońska, która odczytuje fragment Pisma Świętego ukazujący to właśnie wydarzenie. W międzyczasie inscenizują ją; Pan Tomasz Łyskawy i Pani Marta Wyszomisrska w rolach Maryi oraz Św. Józefa, Pastuszkowie -Czajkowski Damian, Kuchta Michał, Kuczyński Dominik, Trzej Królowie-Błoński Szymon, Bartosz Rak, Jakub Wawrzyniak, anioł-Kornelia Żabik. Dodatkowo swoją miłość złożyły w darze dzieci oraz uczennice-Karolina Pułaska oraz Gabriela Zdziasrtek. Przesłanie jasełek zebrały oraz przedstawiły uczennice z wyższych klas. Kolędą ,,Przekażmy sobie znak” śpiewaną przez wszystkich występujących zakończyła się część artystyczna. Życzenia Bożonarodzeniowe oraz Noworoczne złożył wszystkim Samorząd Uczniowski oraz Pani Dyrektor. Nastąpiło podzielenie się opłatkiem, a następnie moment najbardziej wyczekiwany zwłaszcza przez najmłodszych, czyli przybycie Świętego Mikołaja oraz rozdanie prezentów. Całej uroczystości towarzyszyły najpiękniejsze polskie kolędy śpiewane przez chórek-Kania Maja, Kornelia Żabik, Zdziarstek Gabriela, Urbaniak Wiktoria, Natalia Oleksiak, Urbaniak Zuzanna, Sępkowska Amelia, Weronika Szerzeń, Ilona Sztorc, Patrycja Bajor oraz dziewczęta z klasy VIII, a także jeden uczeń z kl. VIII.
Zuzanna Zdziarstek
Ucz. kl. VIII
Dzieci z oddziału przedszkolnego od 02 grudnia przystąpiły do trwającego trzy tygodnie wyzwania „Kalendarz adwentowy – Czekając na święta 2019” w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Uczymy dzieci programować”. Podczas wspólnego czekania i przeżywania zbliżających się świąt, przedszkolaki poszerzały swoje umiejętności z zakresu programowania. Był to pracowity czas połączony ze wspólną zabawą, która dostarczyła im wiele radości. Udało nam się zrealizować 14 (z 15) zadań. Realizując wyzwanie dzieciaki doskonaliły pracę w grupach, uczyły się dokładności, staranności, przewidywania efektów swojej pracy, a także doskonaliły kreatywność, analityczne myślenie, orientację przestrzenną, koncentrację uwagi i pamięć słuchową.
Uczestnicząc w wyzwaniu pracowaliśmy na Mini Macie, na dużej macie wykorzystując kolorowe kubeczki oraz w kartach pracy. Na początku wspólnie wykonaliśmy choinkę, na której zawiesiliśmy „adwentowe bombki”. Dzieciaki codziennie z wielką ciekawością przystępowały do wykonania jednego zadania związanego z programowaniem, które było przypisane do danego dnia w kalendarzu adwentowym. Podczas zajęć przedszkolaki odkodowywały rysunki wykorzystując graficzne dyktanda, tworzyły rytmy, odnajdywały również prezenty posługując się współrzędnymi. Wykonywały także zadania na Mini Macie oraz dużej macie, które cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Zrealizowanie wyzwania jest dla nas dużym sukcesem. Dzieciaki nie znają jeszcze wszystkich literek i cyferek znajdujących się na macie. Mimo to poradziły sobie fantastycznie. Była to ich pierwsza przygoda z programowaniem.
Anna Rozenek