• SPOTKANIE PH.: ,,IDZIEMY DO SZKOŁY Z UŚMIECHEM NA TWARZY, KAŻDY Z NAS WESOŁY, O SUKCESACH MARZY"

    • AKCJA ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA"

    • UDZIAŁ UCZNIÓW W GMINNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

    • WYCIECZKA DO CIECHANOWCA I KORYCIN

                 W dniu 17 września  uczniowie  z kl. I-VIII wyruszyli  na wycieczkę do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i do Ziołowego Zakątka w Korycinach. Ciechanowiec znajduje się  w przepięknie położonym zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku. Zaś siedziba Ziołowego Zakątka mieści się wśród malowniczych pól i lasów. Na tych terenach wciąż żywa jest tradycja zielarska, z której korzystamy i czerpiemy prozdrowotne właściwości.Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum w Ciechanowcu. Pani przewodnik zapoznała uczniów z osiągnięciami techniki rolniczej, m.in. dawnymi traktorami i innymi maszynami rolniczymi. Podczas zwiedzania uczniowie oglądali eksponaty znajdujące się w pałacu i innych historycznych obiektach udostępnionych podczas zwiedzania, m.in. XVIII- wieczny kościół z dzwonnicą, chaty chłopskie oraz kolekcję zabytkowych pojazdów konnych. Wiele emocji wzbudziła wystawa pisanek pochodzących z różnych regionów Polski.  Następnie uczniowie oglądali  stare domki utrzymane w oryginalnym stylu z zadbanymi ogródkami.  Następnym punktem wycieczki była wizyta w Ogrodzie ,,Zielony Zakątek” w Korycinach, która rozpoczęła się od wspólnego ogniska. Później uczniowie wyruszyli na spacer po ogrodzie. Pani przewodnik  opowiadała o roślinach i ziołach, ich właściwościach, zastosowaniu w wielu dziedzinach życia. Spacer po ogrodzie wywarł na uczniach niesamowite wrażenie, urzekł wielobarwnością roślin, ich aromatem i spokojem. Po zwiedzaniu ogrodu wszyscy udali się na warsztaty ziołowe, podczas których wykonywali własne mieszanki herbaciane, które zabrali do domu. Wszyscy pełni niezapomnianych wrażeń i miłych wspomnień wrócili do domu.

                                                                             Ewa Szymańska

    • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO, OPIEKUNA SU, RZECZNIKA PRAW UCZNIA

    • OGÓLNOPOLSKA AKCJA ,,BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

      5 września uczestniczyliśmy w Ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna droga do szkoły".  Organizatorami byli Teresa i Artur Rudniccy z PSB "Mrówka" w Wyszkowie przy współpracy KPP w Wyszkowie i dyrektora szkoły p. Honoraty Pękul. Celem akcji była edukacja dzieci i przypomnienie im o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pogadanka z policjantką okazała się ciekawa i pouczająca. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w lekcji wychowania komunikacyjnego. Funkcjonariuszka przybliżyła uczniom zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze, przypomniała  podstawowe zasady ruchu drogowego. Odbyła się także część praktyczna, w której udział wzięli uczniowie klas 0 - III. Dzieci przeszły na skrzyżowanie znajdujące  się niedaleko szkoły. Uczyły się prawidłowego i bezpiecznego przejścia przez pasy, właściwego korzystania ze ścieżki rowerowej. Uczestnicy akcji otrzymali od Państwa Rudnickich gadżety - kamizelki odblaskowe, maskotki, odblaski. 

                                                                                                                        Ewa Szymańska

    • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

      2 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny – 2019/2020.   Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły Pani Dyrektor powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców.  Przedstawiła wychowawców klas i przekazała informacje nt. organizacji pracy szkoły. Odczytała list od Ministra Edukacji Narodowej. Minutą ciszy uczciliśmy tragiczne wydarzenia z 1939r. Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami. Największe emocje na pewno przeżywali pierwszoklasiści i nowi uczniowie z oddziału przedszkolnego. Trzymamy kciuki! Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą!                                                             

                                                                                                                  Ewa Szymańska

    • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

      DRODZY UCZNIOWIE !  

      SZANOWNI RODZICE,  BABCIE  I DZIADKOWIE! MIESZKAŃCY TRZCIANKI  I OJCOWIZNY!

      UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE  ROKU SZKOLNEGO 2019/20  W  SZKOLE PODSTAWOWEJ  IM. PIOTRA KULASIŃSKIEGO W TRZCIANCE  ODBĘDZIE SIĘ  W DNIU 2 WRZEŚNIA 2019 R. O GODZ. 10.00

      Zachęcamy do udziału w  inauguracji  roku szkolnego 2019/20,  gdzie wspólnie  rozpoczniemy upamiętnianie  80-tej  rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przekroczenie progu naszej  szkoły przez  przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy Państwa przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Punktem kulminacyjnym akcji: „Przerwany marsz……” będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

      SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

    • UPRAGNIONE WAKACJE

    • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

    • ZAKOŃCZENIE NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ PRZEZ ÓSMOKLASISTÓW

    • UDZIAŁ UCZNIÓW W INTEGRACYJNYM FESTYNIE

      12 czerwca uczniowie klasy I i VI wraz z wychowawcami uczestniczyli w integracyjnym festynie zorganizowanym na terenie DPS w Brańszczyku. Hasłem festynu były słowa: ,,Bo w nas jest radość". Festyn miał charakter sportowy. Uczestnicy rywalizowali w różnych sportowych konkurencjach, grali w szachy. Wrócili do szkoły pełni wrażeń i radości.

                                                                                                                   Szymańska Ewa

    • GMINNE ZAWODY W RINGO

    • TYDZIEŃ PROFILAKTYKI

      W dniach 07-17.05.2019r. w Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance odbył się Szkolny Tydzień Profilaktyki, w ramach którego zrealizowane zostały następujące działania:

      • W dniu 7 maja 2019 r. odbyła się lekcja bezpieczeństwa ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance, która miała charakter praktycznego działania. Miały miejsce ćwiczenia ewakuacyjne oraz ćwiczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie poznali wyposażenie wozu strażackiego i podstawowy sprzęt strażacki.
      • W dniu 13.05.2019 r. uczniowie kl. V przedstawili krótką scenkę pt. „Żeby zdrowym być trzeba zdrowo żyć”. Była ona przygotowana w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę.” Uczniowie w sposób humorystyczny pokazali do czego może doprowadzić niewłaściwe odżywianie się i brak aktywności fizycznej. Zachęcili, aby zamiast fast foodów spożywać dużo warzyw i owoców. W celu ugaszenia pragnienia zamiast picia coli należy wybierać wodę. Słowami piosenki „Ruch to zdrowie” zaprosili do aktywnego spędzania czasu wolnego. W myśl piosenki:

      „Warto czasem iść na basen,

      Lub rowerem ruszyć w trasę.

      Czeka bramka, piłka, kort,

      Uprawiajmy razem sport.”

      Uprawianie sportu może uchronić nas przed nałogami i uczynić ludźmi wolnymi.

      • Dnia 15.05.2019 r. uczniowie klasy VI zaprezentowali się w przedstawieniu: pt. ,,Bądź wolny, nie daj się uzależnieniom”. Pomysł oparty został na formule połączenia teatru tradycyjnego, gdzie podstawowym znakiem wyrazu jest język oraz teatru pantomimy. Sceny pantomimiczne przeplatane były scenami dialogowymi, ale wszystko miało wymiar symboliczny i prowadziło do refleksji nad ograniczeniami, wolną wolą, wolnością             i samoświadomością jednostki ludzkiej. Główna postać przedstawienia – dziewczyna       o imieniu Baśka zmaga się z wieloma pokusami  współczesnego świata. Jest bezsilna wobec ogromnego wpływu grupy rówieśniczej, nie potrafi powiedzieć stanowczego ,,NIE” , gdy koledzy i koleżanki proponują jej m. in. zapalenie papierosa, wypicie piwa, spróbowanie narkotyków czy zagranie w nieodpowiednie gry komputerowe. Pomimo swojego wewnętrznego przekonania ulega namowom, przez co staje się coraz bardziej zniewolona i obciążona wieloma uzależnieniami. Pomimo walki, którą podejmuje nie jest w stanie sama sobie poradzić. Jednak na jej drodze pojawiają się osoby, które pomagają uwolnić jej się z niewoli uzależnień. Jest to walka bardzo trudna, ale konieczna do stoczenia, ponieważ waży się życie młodej zagubionej dziewczyny. Tym razem wygrywa walkę. Ale czy wygra całą bitwę ? To zależy tylko od niej.
      • W dniu  16 maja 2019 r. dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły wyniki swojej pracy wynikające z przystąpienia do Projektu edukacyjnego: „Necio.pl – zabawa                            w Internet”.  Celem projektu było zapoznanie dzieci z Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystania z sieci. W trakcie realizacji projektu dzieci korzystały z serwisu www.necio.pl. W ramach promocji podjętych działań zostało przygotowane przedstawienie pt: „Mój przyjaciel Necio”. Inscenizacja pokazuje dzieciom, że Internet to fajna zabawa, ale uświadamia również o zagrożeniach z niego płynących. Słowa prezentowanej piosenki mówią o tym, że do sieci nie wolno podawać dzieciom swoich danych osobowych czy wstawiać zdjęć, a jeśli pojawi się problem mają zwracać się o pomoc do rodziców.
      • W maju uczniowie klasy I uczestniczyli w ogólnopolskim  Programie edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanym przez Instytut Blend-a-med Oral-B! Program ten miał na celu zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobyli niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w czterech zajęciach na w/w temat. W dniu 16 maja 2019r.  przygotowali również apel  dla uczniów całej szkoły pod hasłem „Żeby zdrowym być, trzeba zęby myć”. Wcielając się w postaci królewny Śnieżki i krasnoludków przestrzegali przed zgubnym nałogiem jedzenia słodyczy, które szkodzą zębom, zachęcając do zdrowego odżywiania się. Wspólnie z zajączkiem i wiewiórką uczyli właściwego dbania o zęby i regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Zaprezentowali dwie piosenki dotyczące mycia zębów. Uczniowie obejrzeli również film edukacyjny dotyczący właściwego ich szczotkowania. Rodzice uczniów zaś, na spotkaniu otrzymali materiał edukacyjny „Pomóż mi odpowiednio dbać o zdrowie zębów i dziąseł”.
      • W dniu 17.05.2019r. uczniowie klasy VII przedstawili scenkę pt. „Dziękuję, ja się nie truję”.  Uczniowie w bieżącym roku szkolnym realizowali program profilaktyczno-edukacyjny pt. „Znajdź właściwe rozwiązanie”, który dotyczył problemu palenia tytoniu. Uczniowie w zaprezentowanej scence podzielili się z uczniami innych klas swoją wiedzą i refleksją na temat uzależnień od palenia tytoniu. Przedstawili tło historyczne,  zaprezentowali tytoń jako roślinę, zapoznali zebranych z tym co zawiera dym papierosowy, jakie trucizny wchodzą w jego skład. Następnie  w scence dramowej  zaprezentowali postawy sprzyjające uzależnieniom i czynniki, które nas przed nimi chronią. Piosenką i wierszem starali się przekonać zebranych słuchaczy, że palić nie warto.

      W I semestrze roku szkolnego 2018/19  miały miejsce następujące działania  o charakterze profilaktycznym:

      • W październiku 2018 r. uczniowie klasy VIII przedstawili scenkę profilaktyczną  pod hasłem: ,,XXI wiek bez nałogów i uzależnień". Takie używki jak: papierosy, alkohol, narkotyki prowadzą do uzależnień i negatywnie działają na organizm ludzki. Szczególnie młode organizmy są podatne na uszkodzenia centralnego układu nerwowego przejawiające się zaburzeniami czynności umysłowych: myślenia i pamięci. Uczniowie   zaprezentowali  zgubne skutki brania używek. Wyświetlili prezentację multimedialną poruszającą problem nadmiernego używania telefonu komórkowego.
      • W listopadzie uczniowie klasy IV przygotowali mini-teatralną scenkę  z zakresu profilaktyki pt. „Po której stronie lustra jesteś?,” w której uczestniczyli uczniowie całej szkoły. Dotyczyła ona problemów i trudności, z jakimi mogą zmagać się ich rówieśnicy.  Łatwo było je  wymienić: trudności w nauce, kłótnie z koleżanką czy nieporozumienia z rodzicami.  Mogą to być również  prześladowanie ze strony kolegów, brak przyjaciół, awantury w domu czy problemy z zagrożeniami, jakie niosą narkotyki czy alkohol.  Uczniowie zaprezentowali cztery scenki : „Biedna koleżanka”, „Nie lubiany kolega”, „Impreza”, „Niezgodne rodzeństwo”, które przybliżały  trudności i problemy,     z jakimi na co dzień mają do czynienia  sami lub ich rówieśnicy. Obejrzane sytuacje          i problemy mogły dotyczyć każdego z nich. Jedne z nich kończyły się dobrze, do innych zakończenie musieli dopisać sami.  Zastanowić się, czy może nie są tymi, którzy cenią przyjaciół tylko przez pryzmat pieniędzy i posiadanych rzeczy. A może jest w nich mocna i godna naśladowania postawa osoby, która umie odmówić alkoholu i przeciwstawić się presji kolegów? Może w końcu jest wśród nich ktoś, kto potrzebuje pomocy, bo jest smutny, bo ma przykrą sytuację rodzinną, a może czuje się samotny i nie ma przyjaciół? Może też jest bratem lub siostrą, która ciągle kłóci się ze swoim rodzeństwem i chciałaby w końcu nauczyć się z nimi normalnie rozmawiać? Przedstawienie miało być dla nich lustrem, w którym niejednokrotnie obejrzeli siebie samych, raz jako tych dobrych,            a czasami jako tych, którzy sprawiają przykrość innym. Każda scenka opatrzona była komentarzem , zachęcała do refleksji, wyciągnięcia wniosków i dokonania właściwych zmian i posunięć w swoim życiu.
      • W styczniu 2019 r. uczniowie przedstawili program z zakresu profilaktyki „Nie pal  przy mnie, proszę”.  Drugoklasiści przebrani w efektowne stroje próbowali pomóc zmartwionemu Karolkowi. Pragnął on, aby jego rodzice rzucili palenie. Pan Zdrówko opowiedział mu historię krokodyla o imieniu Dino, który też palił papierosy. Wszystkie zwierzęta miały go dosyć, bo dymu wdychać nie chciały.    
        Zrozumiał krokodyl, że papieros mu życie marnuje, bo nikt nie chce się z nim bawić, więc postanowił rzucić palenie. Pan Zdrówko zachęcił Karolka, aby tę historię opowiedział mamie i tacie. Na zakończenie uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. „Paleniu nie”.

                                                                                                 Tarcicka Bożena

    • SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WOJCIECHEM WIDŁAKIEM

    • SPOTKANIE Z OSP W TRZCIANCE

    • Szkoła Mistrzów Programowania

       

       

      W maju 2019r. nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskich Szkolnych Mistrzostw w Programowaniu-Pix2019. Miały one na celu zachęcenie uczniów do nauki programowania oraz popularyzowania jej. Dzięki temu zadaniu dołączyliśmy do grona tych szkół, które pomagają rozwijać kompetencje i talenty informatyczne uczniów oraz uzyskaliśmy tytuł „Szkoły Mistrzów Programowania”.   
      Na sukces ten zapracowali: Mikołaj Kwiatkowski - uczeń klasy V, Filip Zdziarstek, Natalia Błońska, Zuzanna Zdziarstek –uczniowie klasy VII i Sylwia Tryc –uczennica klasy VIII, którzy pod kierunkiem nauczyciela informatyki wzięli udział w konkursie.         
      Konkurs został przeprowadzony za pośrednictwem aplikacji www.pixblocks.com i odbywał się w trzech etapach:

      I etap konkursu (Eliminacje) - trwał od 13 maja 2019 do 19 maja 2019 roku.
      II etap (Finały) rozpoczął się 27 maja 2019, a zakończył 28 maja 2019.
      Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe:     
      a) uczniowie urodzeni w latach 2010-2015 - kat. "Rookie",

      b) uczniowie urodzeni w latach 2007-2009 - kat. "Skilled",  
      c) uczniowie urodzeni w latach 2003-2006 - kat. "Master".   
      Podczas trwania każdej z eliminacji w aplikacji PixBlocks został udostępniony zestaw zadań do rozwiązania, który został przygotowany osobno dla każdej z kategorii wiekowych. Uczniowie rozwiązywali zadania
      z zakresu programowania, tworzyli własne gry, symulacje oraz zabawy.

      Do finału zakwalifikowali się uczniowie: Mikołaj Kwiatkowski, Filip Zdziarstek, Natalia Błońska i Zuzanna Zdziarstek, którzy w Eliminacjach rozwiązali poprawnie minimum 60% zadań. Na zakończenie konkursu, każdy uczeń, który zakwalifikował się do finału, a nie został laureatem otrzymał dyplom od organizatora.    
      Wszystkim naszym uczniom – młodym programistom gratulujemy. Dziękujemy, że zgłosili się do konkursu. Spróbowali swoich sił, podjęli trud i wytrwali w  zdobywaniu nowych umiejętności w programowaniu z aplikacją PixBlocks.

                                                                                                                                          Nauczyciel informatyki
                                                                                                                                           Emila Knochowska

    • SPOTKANIE WIELKANOCNE

    •          Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców  
                                                   oraz Uczniowie

       Szkoły Podstawowej  im. Piotra Kulasińskiego                                                                                                                                                                  w Trzciance                                                                                                                                                           zapraszają   na SPOTKANIE WIELKANOCNE,                                                            które odbędzie się w dniu 5 kwietnia 2019r. o godz. 1200 w naszej placówcePodczas spotkania rozstrzygnięty zostanie konkurs ,,Na najładniejszą palmę i koszyczek wielkanocny”. Zapraszamy również na WIELKANOCNY KIERMASZ.

       

       

    • TWÓRCZE POWITANIE WIOSNY

      Powitanie wiosny było niezwykle barwne i radosne, a uczniowie świetnie się bawili.

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć