8 marca odbył się apel z okazji Dnia Kobiet. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uświadomili, jak ważną rolę w społeczeństwie pełni kobieta. Piękne życzenia poruszyły serca wszystkich Kobiet. W tym dniu wszystkie Kobiety i Kobietki, zostały obdarowane kwiatami. Na twarzach wszystkich Pań – z klas 0-VIII, Nauczycieli i Pracownic dostrzec można było uśmiech.
Ewa Szymańska
W naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas 0-VIII. Maraton tańca, śmiechu i radości dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji. Najmłodsi uczniowie przybyli w pięknych strojach, wcielając się w różne postacie. Z pewnością wszyscy świetnie się bawili i w radosnych nastrojach wrócili do domu.
Ewa Szymańska
Zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa jest jednym z ważnych priorytetów w naszej szkole. Mając na uwadze zagrożenia, z jakimi nasi uczniowie mogą się spotkać w życiu codziennym, w tym związanych z komputeryzacją, zorganizowaliśmy w naszej szkole „Tydzień Bezpiecznego Internetu”. Pierwszym przedsięwzięciem, jakiego się podjęliśmy było spotkanie z funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. Pani policjantka podczas spotkania poruszyła temat bezpieczeństwa w Internecie.
Kolejnym działaniem w ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu było przygotowanie przedstawienia przez uczniów klasy IV pt. „Bezpieczny Internet”. Treści przekazywane przez małych aktorów zaciekawiły każdego. Uświadomili oni kolegom i koleżankom, jakie zagrożenia mogą czyhać na nich w Internecie. Pokazali także, co może się stać, jeśli będą niewłaściwie korzystać z komputera i Internetu. Główna bohaterka – Kasia, w której postać wcieliła się Kornelia Żabik uważała, że jedynym jej przyjacielem w życiu jest komputer. Pewnego dnia podczas snu odwiedziły ją „internetowe zagrożenia”, takie jak: oszust, spam, złe treści, wirusy czy uzależnienie. Sen spowodował, że Kasia obudziła się z wielkim krzykiem, wołając i prosząc rodziców o pomoc. Po rozmowie z nimi, zrozumiała, że prawdziwy świat to rzeczywistość, a przyjaciół nie da się znaleźć w wirtualnym świecie, który jest zazwyczaj iluzją i niebezpiecznym złudzeniem. Ci, którzy w nim żyją tracą czas, przyjaciół -czasami wszystko to, co w życiu jest najważniejsze. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali przedstawienie. Z pewnością wyciągnęli wnioski, które pozwolą ustrzec się od błędów, a tym samym uniknąć wielu niebezpieczeństw czyhających w Internecie.
Następnym działaniem w ramach tygodnia poświęconemu bezpieczeństwu w sieci była realizacja zadań związanych z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu.
Nauczyciele:
-prowadzili zajęcia na podstawie materiałów dostępnych na stronie „Sieciaki.pl” i „SaferInternet.pl”,
-prelekcje i rozmowy na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu,
-przestrzegali przed zagrożeniami czyhającymi w sieci,
-opowiadali jak się przed nimi bronić i gdzie zwrócić się o pomoc w razie wystąpienia niebezpieczeństwa,
-zwracali uwagę na prawo każdego ucznia do korzystania z potencjału sieci
do samorealizacji, nauki i zabawy, jednak każdy z nich ponosi odpowiedzialność za swoje działania,
-podkreślali, że każdy uczeń powinien pamiętać o szanowaniu i respektowaniu praw innych użytkowników.
Wszyscy nauczyciele starali się wykorzystać wiele ciekawych materiałów dydaktycznych. Dzięki temu, uczniowie wykazywali ogromne zainteresowanie i czynnie brali udział w zajęciach.
Na zakończenie Tygodnia Bezpieczeństwa w Internecie na głównym korytarzu szkolnym została przygotowana przez SU gazetka ścienna na temat zagrożeń internetowych i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
Mamy nadzieję, że dzięki działaniom podjętym przez naszą szkołę, uczniowie będą odpowiedzialnie i mądrze korzystać z Internetu.
Emila Knochowska
14 lutego w naszej szkole świętowaliśmy DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO. Jest to dzień, w którym przekazujemy życzenia osobom, które darzymy sympatią. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. W tym dniu panował u nas specyficzny nastrój. Wszyscy z niecierpliwością czekali na pocztę walentynkową. Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły mogli dzięki niej ofiarować swoim wybrankom i wybrańcom walentynkowe kartki, a czasami i upominki.
Ewa Szymańska
Zbliżają się ferie zimowe, podczas których dzieci spędzają czas na dworze, jeżdżąc na sankach, ślizgając się na lodowiskach, czy lepiąc bałwana. Podczas takich zabaw może zdarzyć się nieszczęście, jeżeli nie będzie się przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Aby nasi uczniowie wiedzieli, jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe 25 stycznia odbyło się spotkanie z przedstawicielem policji. Podczas spotkania policjantka przypomniała dzieciom m.in. o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych i poruszania się po drodze. Rozmawiano także o bezpieczeństwie w sieci oraz o tym, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych. Funkcjonariuszka przypomniała także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Nasi wychowankowie z uwagą słuchali o tym, co zrobić, by ferie zimowe bezpiecznie spędzić i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Teraz z pewnością unikną wielu zimowych niebezpieczeństw. Oprócz pogadanki z policjantką nt. bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, w każdej klasie odbyły się z tego zakresu zajęcia z wychowawcą.
Ewa Szymańska
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Uroczystość z okazji Ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. W naszej szkole uroczystość poświęcona Babciom i Dziadkom odbyła się 22 stycznia. Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. Po miłym powitaniu i złożeniu życzeń rozpoczęła się część artystyczna. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, teatr i skecze mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Frekwencja jak co roku dopisała. Na koniec występów dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Na zakończenie odbył się słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
Ewa Szymańska
W dniu 18 stycznia 2019 roku do naszej szkoły przybył pan Marek Mróz - leśniczy Nadleśnictwa Natalin. Podczas spotkania, które odbyło się w dwóch grupach wiekowych (kl.0-II i IV-VIII) niezwykły gość opowiadał o swojej pracy, o lesie
i mieszkających w nim zwierzątkach – ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można pomóc zwierzętom przetrwać zimę, dlaczego niektóre gromadzą zapasy na zimę, a inne zapadają w sen zimowy. Uczestnicy spotkania z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak dbać i chronić przyrodę. Uczyły się, jak należy zachować się
w lesie. Zostały uświadomione, że są w nim tylko gośćmi i muszą szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt, które w nim żyją. W trosce o własne bezpieczeństwo nie powinny się do nich zbliżać, głaskać, przenosić i zabierać do domu. Dzieci wzbogaciły również swoją wiedzę odnośnie kleszczy. Zostały pouczone, co należy zrobić w przypadku, kiedy zostaną przez niego ugryzione. Na koniec spotkania dzieci zadawały wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które pan leśniczy bardzo cierpliwie i wyczerpująco udzielał odpowiedzi.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Na pewno wysłuchane wiadomości
i ciekawostki o lesie i zwierzątkach leśnych poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.
Emila Knochowska
Dnia 11 stycznia 2019 r. o godz. 10.55 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zebrali się na górnym szkolnym korytarzu. Pani Emila Knochowska zapowiedziała występ uczniów kl. II. Następnie uczniowie przedstawili program z zakresu profilaktyki „Nie pal przy mnie proszę”.
Drugoklasiści przebrani w efektowne stroje próbowali pomóc zmartwionemu Karolkowi. Pragnął on, aby jego rodzice rzucili palenie. Pan Zdrówko opowiedział mu historię krokodyla o imieniu Dino, który też palił papierosy. Wszystkie zwierzęta miały
go dosyć, bo dymu wdychać nie chciały.
Zrozumiał krokodyl, że papieros mu życie marnuje, bo nikt nie chce się z nim bawić, więc postanowił rzucić palenie. Pan Zdrówko zachęcił Karolka, aby tę historię opowiedział mamie i tacie. Na zakończenie uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. „Paleniu nie”.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała za przygotowanie apelu. Dzień ten na długo pozostanie w mojej pamięci.
Damian Komor
ucz. kl. VI
8 stycznia obejrzeliśmy spektakl historyczny ph.: ,,Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. Żywa lekcja historii przybliżyła nam czasy, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Aktorzy przybliżyli historię od powstania listopadowego aż do czasów przybycia Marszałka Józefa Piłsudskiego do Polski. Obejrzeliśmy także pokaz walki na szable pomiędzy żołnierzem niemieckim, a legionistą Piłsudskiego w umundurowaniu i uzbrojeniu odpowiednim temu okresowi, byliśmy świadkami rekrutacji legionistów i pokazu musztry żołnierzy polskich. Mieliśmy możliwość obejrzeć repliki przedmiotów, strojów i uzbrojenia używanego w XIX i na początku XX wieku. Spektakl historyczny wszystkim się podobał, pozwolił poznać historię znaną dotychczas tylko z podręczników i lekcji historii.
Ewa Szymańska
ŻYCZYMY WSZYSTKIM SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2019
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory(...).”
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. 21 grudnia odbyło się wspólne śpiewanie kolęd, które stworzyło wyjątkową atmosferę. Nie zabrakło życzeń od Samorządu Uczniowskiego i przyjaciół szkoły. Wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia i w tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.
Przedświąteczne spotkanie pozwoliło poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
Ewa Szymańska
W grudniu 2018 roku dzieci z klas 0-II uczestniczyły w edukacyjnym show pt. ,,Pszczółka Pola odkrywa sekrety ula!'', które odbyło się w Kinie Hutnik w Wyszkowie. W niezwykłym interaktywnym świecie pszczół dzieci miały okazję porozmawiać na żywo z animowanym bohaterem na ekranie. W innowacyjny sposób pogłębiały swoją wiedzę. Dowiedziały się:
-dlaczego należy dbać o pszczoły
-jak powstaje miód i na czym polega zapylanie kwiatów
-jakich warzyw i owoców zabrakłoby, gdyby nagle zniknęły pszczoły.
Poznały:
- jakie funkcje pełnią pszczoły w naszym środowisku
- jak należy się zachować, aby zapobiec użądleniom.
Dzieci chętnie zadawały pytania pszczółce z ekranu, która szybko udzielała odpowiedzi.
Na koniec spotkania nauczyły się piosenki pt. „Miód”. Multimedialna lekcja wszystkim bardzo się podobała.
Emila Knochowska
W naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską. Wszyscy świetnie się bawili. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, przygotowali wróżby. Piękne wróżki z magiczną kulą przepowiadały przyszłość. Świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
Ewa Szymańska
Dla uczniów klas V-VIII odbyło się spotkanie profilaktyczne pod hasłem ,,Profilaktyka z Szansą - znajdź swój pomysł na scenariusz życia".
Każdy z nas posiada dar, który warto poznać. Jest to osobisty potencjał, który pozwala odnaleźć szczęście. Obejrzeliśmy występ profilaktyczny, który nas zainspirował, pomógł z pewnością odnaleźć to „coś” – „coś”, co nadaje życiu bieg i świadomość, coś co uchroni przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Usłyszane słowa zachęcają do refleksji, obejrzane filmiki ukazują takie wartości jak: tożsamość, szacunek, więzi, rodzina, przyjaźń, misja pomagania innym.
Ewa Szymańska
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości.
Życzliwość - to ciepłe słowo, uśmiech, przytrzymanie komuś drzwi. To podzielenie się kanapką z kimś, kto jest głodny i pomoc w potrzebie. Często o niej zapominamy przez pośpiech i skupienie na swoich sprawach. Patrzymy się w telefon zamiast uśmiechnąć życzliwie do kogoś, kogo widzimy na przeciwko - a przecież w ten sposób możemy uczynić czyjś dzień znośniejszym i radośniejszym. Warto pamiętać, że to właśnie proste, miłe gesty są najważniejsze.
Ewa Szymańska
Tydzień Patriotyczny
9.11.2018 -16.11.2018
Nasze działania obejmowały:
- udział w akcji MEN: ,, Rekord dla Niepodległej”, w uroczysty sposób wybrzmiał w naszej szkole czterozwrotkowy „ Mazurek Dąbrowskiego”- powstał film
- część artystyczną w wykonaniu uczniów klasy VIII pod kierunkiem nauczyciela -wychowawcy Ewy Szymańskiej
- wykonanie kotylionów i chorągiewek biało-czerwonych przez dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów kl. I-VIII
- 11.11.2018 roku - udział w gminnych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę; przedstawiciele uczniów i nauczycieli uczestniczyli w koncercie: ,, Z Orłem i pieśnią….” w wykonaniu Arlety Lemańskiej i Wojciecha Bardowskiego
- udział w Mszy Świętej za Ojczyznę wraz z pocztem sztandarowym , który stanowili : Oliwia Nasiadka, Agnieszka Kurowska, Sylwia Tryc, Nikola Oliasz, Filip Zdziarstek i Mikołaj Sępkowski wraz z opiekunami: Mirosławą Kurowską, Bożeną Tarcicką i dyrektorem szkoły
- wciągniecie na maszt flagi biało-czerwonej przy udziale uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły
- wyjście całej społeczności szkolnej do pomnika Patrona szkoły; oddanie hołdu Tym, którzy oddali życie za Ojczyznę ; minuta ciszy, wspólna modlitwa, zapalenie zniczy przez przedstawicieli poszczególnych klas
- udział w Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk ; w kat. klas 0-III naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. I-II: Nela Sarbiewska Paweł Marszał , Paulina Kuczyńska , Lena Budnicka z pieśnią:- ,, Jesteśmy Polką i Polakiem” - opiekun Bożena Tarcicka , w kat. klas IV-VI Maja Kania wyśpiewała pieśń: ,,Niepodległa , niepokorna” , zaś w kategorii klas VII-VIII i gimnazjalnych wystąpiły uczennice kl. VII naszej szkoły: Klaudia Pujer, Agnieszka Kurowska , Oliwia Kurowska, Oliwia Nasiadka, dziewczęta wykonały pieśń pod tytułem:„ Wrzosy”, przygotowane pod kierunkiem Mirosławy Kurowskiej
- udział uczniów należących do koła historycznego w projekcie edukacyjnym :
„ Nasi twórcy- dumni ambasadorowie niepodległej Polski” / Agnieszka Kurowska, Zuzanna Marszał, Oliwia Nasiadka, Karolina Pułaska, Filip Zdziarstek / - opiekun Honorata Pękul
Honorata Pękul