W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 21 stycznia 2014r. Przybyło dużo Babć i Dziadków, aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków. Zebranych gości serdecznie powitała pani dyrektor szkoły Honorata Pękul, składając szczere życzenia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny. Były deklamowane wierszyki, piosenki oraz tańce. Specjalną niespodzianką dla zaproszonych gości były wspólne zabawy z chustą, tor przeszkód, tańce w rytm skocznej muzyki. Wspólne zabawy z Dziadkami przyczyniły się do realizacji zadań związanych z aktywnością fizyczną w związku z Rokiem Szkoły w Ruchu.
Następnie dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości. Jedna z sentencji głosi: „Serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.
Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas szczególny, to czas, w którym wszyscy spotykamy się przy wigilijnym stole i składamy sobie wzajemnie najlepsze życzenia, łamiąc się opłatkiem. Dlatego tradycją naszej szkoły jest spotkanie wigilijne, podczas którego wystawiane są Jasełka. ,,Jasełka" w naszej szkole odbyły się 20 grudnia 2013r. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Jak co roku nasi mali aktorzy pragnęli wiernie odtworzyć wydarzenia sprzed 2000 lat. Ta szczególna noc, noc narodzin Zbawiciela Jezusa Chrystusa została nam przybliżona przez małych Aniołków, skromnych pastuszków, króla Heroda oraz Mędrców ze Wschodu. Przedstawieniu towarzyszyły piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu naszych uczniów. Po przedstawieniu wszyscy podzielili się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia. Następnie przybył Święty Mikołaj, który obdarował wszystkich prezentami.
Tegoroczne Jasełka zaprezentowane zostały także w Domu Emeryta w Brańszczyku.
Tradycją już się stało, że Jasełka przedstawiamy również w naszym Kościele parafialnym, więc w styczniu będzie można podziwiać naszych uczniów.
Pod koniec listopada świetnie bawiliśmy się na dyskotece szkolnej zorganizowanej z okazji Andrzejek. Wspólnym tańcom towarzyszyły ciekawe wróżby. Impreza od dłuższego czasu była niezwykle oczekiwana przez uczniów spragnionych zabawy i tańca. Wszyscy dobrze się bawili, miło spędzili czas i zadowoleni z bagażem andrzejkowych wrażeń wrócili do domów.
Koniec listopada, to czas Andrzejek - wróżenia, magii, przepowiadania tego, co przed nami. 29.11.2011r. w oddziale przedszkolnym odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pt. „Wróżby Andrzejkowe” prowadzone przez panią Emilę Knochowską. Celem zajęć było zapoznanie dzieci i ich rodziców z historią tradycji andrzejkowej oraz jej kultywowanie poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach. Palące się świece oraz półmrok za oknami tworzyły atmosferę tajemniczości i przeniosły wszystkich w świat magii i wróżb. Najfajniejszą atrakcją dla uczestników było przebranie się wychowawcy za czarownicę. Nauczyciel wyjaśnił uczestnikom, że na uroczystość zaproszona była także Czarodziejka z Łysej Góry. Niestety nie mogła przybyć, ponieważ dopadła ją grypa. W jednym z listów przeprasza oraz wyjaśnia, że miała przygotowane wróżby dla dzieci i ich rodziców. Czarodziejka prosiła nauczycielkę o zastępstwo, która wykona szereg wróżb i zabaw przeplatanych tańcami i pląsami przy muzyce. Uwieńczeniem całego spotkania było lanie wosku przez czarodziejski klucz. Dzieci wspólnie z rodzicami oglądały, co pokaże cień woskowego kształtu oraz co ciekawego może przynieść przyszłość. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim wielu niezwykłych przeżyć, przyniosły wiele radości oraz były okazją do wspólnej zabawy.
W dniu 15 listopada 2013r. w oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość ,,Pasowania na przedszkolaka”. Jest to pierwsza ważna uroczystość przedszkolna dla naszych pociech oraz pierwsza otwarta impreza, w której mogli uczestniczyć rodzice, dziadkowie, zaproszeni goście.
Zanim przystąpiono do ceremonii pasowania, dzieci przekonały wszystkich zaproszonych gości o tym, że zasługują na miano Przedszkolaka. Z wielkim zaangażowaniem przedstawiły program artystyczny przygotowany przez panią Emilę Knochowską. Pięknie śpiewały, tańczyły i recytowały wierszyki, dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Każdy pokaz nagradzany był gromkimi brawami. Rodzice z zadowoleniem obserwowali poczynania swoich pociech. Widać było radość, dumę na ich twarzach, a w niejednym oku pojawiły się nawet łzy wzruszenia.
Po części artystycznej wszystkie dzieci wygłosiły tekst przysięgi. Obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor Honorata Pękul dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć ,,Mamo, tato – jestem przedszkolakiem!” Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania i słodki upominek. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Uroczystość pasowania na przedszkolaka była imprezą niezwykle udaną. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie zrobili pamiątkowe zdjęcie, dzięki czemu niezapomniane przeżycia długo zostaną zachowane w pamięci i na fotografiach, które po latach ze wzruszeniem się wspomina.
Narodowe Święto Niepodległości uczczono podczas uroczystego apelu 12 listopada 2013 roku. Zaprezentowany program artystyczny przypomniał ważne wydarzenia historyczne. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – pieśni patriotyczne śpiewane przez uczniów. Nastrój powagi i wzruszenia był potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków.
W dniu 30 października 2013 roku w Gminie Brańszczyk nastąpiło otwarcie oczyszczalni i kanalizacji sanitarnej w Trzciance oraz poświęcenie obiektu. Swą obecnością zaszczycił wszystkich Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wraz z Radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marianem Krupińskim, Starostą Powiatu Wyszków Bogdanem Pągowskim, wykonawcą oczyszczalni Zdzisławem Nizińskim i Przedstawicielem firmy Skanska, budującej kanalizację Tomaszem Wójtowiczem. Po ceremonii otwarcia, poświęcenia i zwiedzenia obiektu wszyscy goście przybyli do naszej szkoły na występy artystyczne uczniów i rozstrzygnięcie plastycznego konkursu ekologicznego. Uroczystości przyświecało hasło: ,,Jest nam bliska ochrona środowiska". Część artystyczna wszystkim się podobała, interesujący okazał się pokaz mody ekologicznej i teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu uczniów klasy drugiej. W konkursie plastycznym ,,Szanujmy przyrodę, oszczędzajmy wodę" laureatami zostali:
w kategorii klas 0: I miejsce - Maria Dąbrowska; II miejsce - Kinga Wiśniewska; III miejsce - Mikołaj Kwiatkowski.
w kategorii klas I-III: I miejsce - Agnieszka Kurowska i Aleksandra Fydrych; II miejsce - Joanna Szymanik i Oliwia Nasiadka; III miejsce - Cyryl Sarbiewski i Kacper Wójcik; wyróżnienie - Hubert Ślesicki, Amelia Szymanik, Gabriela Pawłowska, Martyna Zawistowska, Angelika Kowalska
w kategorii klas IV-VI: I miejsce- Wiktoria Kania; II miejsce - Karolina Ponichtera i Weronika Szymańska, III miejsce - Magdalena Ostrowska i Anna Fydrych, wyróżnienie- Rafał Zawadzki, Dariusz Górniak, Daria Pałubińska, Natalia Zasłona, Anna Błaszczak.
Dzień 24 października w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla klasy I. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance. Uroczystość odbyła się pod hasłem: ,,Wyruszamy w podróż po wiedzę”. Pierwszoklasiści wspierani przez wychowawcę recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Wykonywali wszystkie zadania, które przygotowali Im uczniowie klasy II. Swym występem udowodnili, że wiele wiedzą o Polsce, Patronie szkoły, bezpieczeństwie i zasadach dobrego zachowania. Za każde poprawnie wykonane zadanie otrzymali medale. Swym występem udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Pasowanie na ucznia przez panią dyrektor "wielkim ołówkiem" - było tylko tego potwierdzeniem. Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty od uczniów klas II-VI. Następnie była chwila na pamiątkowe zdjęcia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Pełni wrażeń, w towarzystwie wzruszonych rodziców, wszyscy udali się do domów.
14 października o godz.13.00 odbył się apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor, Rodzice, Grono Pedagogiczne, pracownicy szkoły wraz ze społecznością uczniowską zgromadzili się w sali. Na wstępie głos zabrała Pani Dyrektor, która po przywitaniu złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Następnie został zaprezentowany program artystyczny przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Młodzi artyści wierszem i piosenką uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych słów skierowano do nauczycieli i pracowników, uczniowie podkreślili swą wdzięczność za codzienny trud i poświęcenie.
Następnie głos zabrała p.dyrektor, która skierowała swe słowa wdzięczności wobec wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Podkreśliła, że praca nauczyciela jest ciężka, ale przyjemna. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie i życzyła wytrwałości w tym zawodzie. Z rąk Pani Dyrektor Nagrody Dyrektora odebrali: p.B.Tarcicka, p.M.Kurowska, p.A.Komor, p.E.Szymańska oraz p.A.Fijałkowska i p.W.Kowalski.
W imieniu Rady Rodziców głos zabrała p.E.Rowińska, która podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za codzienną pracę, a w dowód wdzięczności wręczyła kwiaty. Do życzeń przyłączył się Samorząd Uczniowski, który wręczył wszystkim pracownikom szkoły i nauczycielom piękne wrzosy i kartki z życzeniami.
„Pewien ziemniak wpadł do worka i nie wiedział jak ma wyjść.
Głośno krzyczał, głośno wołał, ale pomóc nie chciał nikt.
Ciemno wokół, duszno wokół, ciasno wszędzie, jak tu żyć.
Przecież chciałby znów być wolny, a tu w worku musi tkwić.”
W czwartek 10.10.2013r. w oddziale przedszkolnym odbyło się ”Święto Pieczonego Ziemniaka”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się różnych ciekawych rzeczy o „bohaterze” dnia: skąd pochodzi, z jakich części się składa, jak inaczej nazywamy ziemniaki oraz jakie potrawy można z niego wykonać. Po tym wprowadzeniu przedszkolaki razemz wychowawcą i rodzicami udali się na boisko szkolne, gdzie przy ognisku piekli ziemniaki i kiełbaski. Apetyt i dobry humor dopisywał wszystkim, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Upieczone ziemniaki i kiełbaski były przepyszne. Smakowały jak potrawy z najlepszych kuchni świata.W trakcie trwania uroczystości nie zabrakło także ciekawych konkurencji sportowych i zabaw ruchowych.Wspólnie spędzony czas dostarczył wszystkim uczestnikom wiele radości i pozytywnych wrażeń.
Prawie każdy chłopak wie, a na pewno wszystkie dziewczęta pamiętają, że we wrześniu obchodzone jest święto wszystkich chłopaków. Z tej okazji 30 września w naszej szkole odbyła się dyskoteka zorganizowana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 15.30, a zakończyła o 18.00. Atmosfera była wspaniała, oprawa muzyczna gwarantowała świetną zabawę. Podczas dyskoteki uczennice z Samorządu Uczniowskiego przeprowadzały różne zabawy i konkursy. Zwycięzcy konkursów byli nagradzani cukierkami. W czasie imprezy wszyscy świetnie się bawili i pewnie dyskoteka ta na długo pozostanie w sercach wielu uczniów.
Z zaproszenia Instytutu Papieża Jana Pawła II oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skorzystały 2 nauczycielki naszej szkoły. Przystępując do projektu: „ Dziecięca Akademia Teatralna im. Karola Wojtyły” uczestniczyły w 40 godzinnym kursie doskonalenia nauczycieli prowadzonym przez twórców teatru lalkowego.
Tworzenie teatru lalek na terenie szkoły, wydobywanie z dzieci twórczego potencjału, tworzenie lalek, budowa scenariusza teatralnego dla dzieci klas I-III, przygotowanie dzieci do uczenia się kwestii teatralnych i występowania na scenie to tematyka warsztatowych zajęć, która towarzyszyła uczestniczkom weekendowych zjazdów w kwietniu i maju ubiegłego roku szkolnego. Tak wyglądał I etap projektu.
Etap II zakładał przeprowadzenie warsztatów z uczniami i przygotowanie własnego spektaklu teatru lalek. Oto efekty pracy w naszej szkole w tym zakresie, gdzie uczniowie zagrali pierwszoplanowe role.
Etap III: Drugoklasiści swój debiut sceniczny mają za sobą. Zaprezentowali swoje umiejętności przed młodszymi koleżankami i kolegami z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej. Przed nimi premiera przedstawienia w najbliższym czasie, przed szerszą publicznością.
Etap IV: Wielki finał w Warszawie dla uczniów klasy drugiej naszej szkoły wraz opiekunami: Bożeną Tarcicką i Mirosławą Kurowską miał miejsce w sobotę, 28 września 2013 roku.
Tego dnia Instytut Jana Pawła II jako organizator zaprosił dzieci na widowisko teatralne w wykonaniu profesjonalnych twórców. Niezapomniane wrażenia zapisała Wizyta w Muzeum Pałacu w Wilanowie, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych: „ Z wizytą u Króla”.
Organizator pokrył także koszty dojazdu dzieci na trasie Trzcianka- Warszawa, Warszawa – Trzcianka oraz ciepły posiłek .Projekt skierowano do dzieci kl.I-III ze szkół podstawowych z utrudnionym dostępem do zróżnicowanej oferty edukacyjnej ze względu na odległość od dużych ośrodków kulturotwórczych. Zakładał, że teatr będzie zarówno środkiem dydaktycznym, jak i elementem wyrazu osobowości dzieci, które z jednej strony poznały jego historię, a z drugiej rozwijały wyobraźnię, kreatywność i wrażliwość. W projekcie uczestniczyło 21 szkół, 300 uczniów z terenu województwa mazowieckiego. Przystąpienie do projektu: „ Dziecięca Akademia Teatralna’ 2013” to kolejny przykład podejmowania przez nauczycieli nowatorskich rozwiązań wzbogacających prowadzone lekcje twórczości w naszej szkole, w ramach certyfikatu: „ Szkoła wspierająca uzdolnienia”. Warto było z niego skorzystać.
20 września uczestniczyliśmy w nowatorskim projekcie ,,Internetowy Teatr TVP dla szkół”, w ramach którego na żywo obejrzeliśmy spektakl pt.: ,,Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” z Artenes Wrocławskiego Teatru Edukacji. Był to spektakl o tematyce ekonomicznej. Bohaterem przedstawienia był ciekawy świata Janek zagłębiający się w tajniki przedsiębiorczości. Spektakl ukazał widzom jak od najmłodszych lat świadomie i rozsądnie zarządzać funduszami tak, by nie popaść w spiralę długu, jak być kreatywnym i pomnażać fundusze.
Wychowanie przedszkolne jest pierwszym i niezmiernie ważnym etapem w wielostronnym rozwoju dzieci. Z tego też względu Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu ustanowiło 20 września dniem wszystkich przedszkolaków.
Z tej okazji pani dyrektor Honorata Pękul życzyła wszystkim przedszkolakom:
„Aby wszystkie fajne dni
w żółwim tempie upływały,
by co dzień uśmiechał się
do Was świat cały.
By nigdy nie było
porannej pobudki
i wiał wiatr specjalny
co rozwiewa smutki”.
Dzieci otrzymały symboliczny kwiatek oraz zostały obdarowane słodkościami. Dzień ten dostarczył naszym milusińskim okazji do świętowania i wesołej zabawy, a także czerpania wielu radości z bycia przedszkolakiem.
Dnia 19 września 2013r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego, wybór opiekuna SU i Rzecznika Praw Ucznia. Była to kolejna lekcja demokracji, wybory były powszechne (brały w nich udział klasy I-VI ) i tajne.
Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą trwającą cały tydzień, do której zgłosiło się sześciu kandydatów. Oprócz rzetelnie przygotowywanych plakatów wyborczych, kandydaci zaprezentowali się społeczności szkolnej. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania nadzór sprawowała powołana Komisja Wyborcza oraz Dyrektor Szkoły. Komisja po podliczeniu głosów ustaliła wyniki wyborów, które prezentują się następująco:
- Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została p.Komor Agata
- Rzecznikiem Praw Ucznia została p.Komor Agata
- Skład SU przedstawia się następująco:
Karolina Piórkowska – 10 głosów
Katarzyna Rowińska – 9 głosów
Weronika Szymańska – 9 głosów
Po spotkaniu z opiekunem SU wyłoniono Radę:
Przewodnicząca – Karolina Piórkowska
Zastępca przew.- Katarzyna Rowińska
Skarbnik - Weronika Szymańska
Jesteśmy pewni, że nowo wybrana Szkolna Rada Samorządu Uczniowskiego będzie działała bardzo sprawnie i wypełni swoje obietnice przedwyborcze.
1 września to data szczególna w życiu Polaków – stanowi z jednej strony rozpoczęcie nowego roku szkolnego, a z drugiej przypomina o bolesnym, ale jakże ważnym wydarzeniu z historii naszego kraju – wybuchu II Wojny Światowej. Tegoroczna inauguracja roku szkolnego 2013/2014 odbyła się 2 września o godz.10.00. Na uroczystym apelu spotkali się: p.dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice, którzy zawsze licznie uczestniczą w życiu szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru i zaśpiewaniu hymnu szkoły Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, a w szczególności uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli. Minutą ciszy uczciliśmy tragiczne wydarzenia wrześniowe z 1939r. Następnie p.dyrektor przekazała informacje organizacyjne, przedstawiła wychowawców i życzyła samych sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się z wychowawcami.
Przedmiot |
Klasa |
Autor |
Tytuł
|
Wydawca |
Edukacja wczesnoszkolna |
I |
Ewa Hryszkiewicz Barbara Stępień, J. Winiecka-Nowak |
Pakiet edukacyjny „Elementarz XXI wieku” do klasy I |
Nowa Era |
Edukacja wczesnoszkolna |
II |
Ewa Hryszkiewicz Barbara Stępień, J. Winiecka-Nowak |
Pakiet edukacyjny „Elementarz XXI wieku” do klasy II |
Nowa Era |
Edukacja wczesnoszkolna |
III |
Jolanta Brzózka, Katarzyna Glinka, Katarzyna Harmak, Kamila Izbińska, Anna Jasiocha, Teresa Panek |
„Razem w szkole.” Edukacja wczesnoszkolna w klasie 3. Box dla ucznia |
WSiP |
Jęz. angielski (komplet) |
I |
M. Szpotowicz, M. Szulc- Kurpaska |
„Super Sparks 1” |
Oxford University Press |
Jęz. angielski (komplet) |
II |
Sarah Howell Lisa Kester - Dodgson |
„Treetops 2” |
Oxford |
Jęz. angielski (komplet) |
III |
M. Szpotowicz, M. Szulc- Kurpaska |
„New Sparks Plus 3” |
Oxford |
Religia
|
I |
Ks. Krzysztof Mielnicki Elżbieta Kondrak |
„Żyjemy w Bożym świecie” |
Jedność |
Religia- podręcznik i zeszyt ucznia |
II |
E. Osewska, ks. J. Stala |
„Jezus nas kocha” |
Biblos Tarnów |
Religia- podręcznik i zeszyt ucznia |
III |
E. Osewska, ks. J. Stala |
„Jezus przychodzi do nas we Mszy Świętej” |
Biblos Tarnów |
Historia i społeczeństwo- (komplet) |
IV |
Grzegorz Wojciechowski |
“Wczoraj i dziś” – do nowej podstawy programowej
|
Nowa Era |
Historia i społeczeństwo- (komplet) |
V |
Grzegorz Wojciechowski |
“Wczoraj i dziś” – do nowej podstawy programowej |
Nowa Era |
Historia- (komplet)
|
VI |
Michał Błaut, Hanna Chamczyk, Iwona Miklikowska |
“Moja historia” |
Nowa Era |
Zajęcia komputerowe |
IV |
Grażyna Koba |
„Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej kl. IV – VI” |
Migra |
Zajęcia komputerowe |
V |
Grażyna Koba |
„Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej kl. IV – VI” |
Migra |
Informatyka |
VI |
J. Pańczyk |
„Dodaj do ulubionych”- podręcznik z ćwiczeniami klasy 4-6 |
MAC Edukacja |
Jęz. angielski
|
IV |
Virginia Evans, Jenny Dooley |
„Fairyland” – podręcznik, ćwiczenie, podręcznik do słówek + gramatyka |
Express Publishing
|
Jęz. angielski podręcznik + ćwiczenia |
V |
Colin Granger
|
„Hot Spot 2”
|
MACMILLAN
|
Jęz. angielski podręcznik + ćwiczenia |
VI |
Colin Granger Catherine Stannett |
„Hot Spot 3”
|
MACMILLAN
|
Jęz. polski – - podręcznik - zeszyt ćwiczeń 1 - zeszyt ćwiczeń 2 |
IV |
Agnieszka Łuczak Anna Murdzek |
MIĘDZY NAMI - język polski 4
|
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe |
Jęz. polski – - podręcznik - zeszyt ćwiczeń 1 - zeszyt ćwiczeń 2
|
V |
Agnieszka Łuczak Anna Murdzek
|
MIĘDZY NAMI - język polski 5 |
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe |
Jęz. polski – podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego
|
VI |
M. Derlukiewicz
|
Słowa na start |
Nowa Era |
Jęz. polski – zeszyt ucznia
|
VI |
|
Słowa na start |
Nowa Era |
Język polski – podręcznik do nauki o języku z ćwiczeniami (część I i II)
|
VI |
A. Wojciechowska |
Słowa na start |
Nowa Era |
Matematyka-podręcznik + ćwiczenie 1 i 2 część |
IV |
L. Klama A. Mazera R. Miłek M. Pyziak E. Szelecka R. Warzocha
|
„Matematyka z klasą” |
Klett |
Matematyka- podręcznik +
zbiór zadań |
V |
Helena Lewicka, Marianna Kowalczyk
Helena Lewicka, Joanna Lewicka |
„Matematyka wokół nas” |
WSiP |
Matematyka- podręcznik + ćwiczenie 2 część
zbiór zadań dla klasy VI |
VI |
Helena Lewicka, Marianna Kowalczyk,
Helena Lewicka, Marianna Kowalczyk, Teresa Rzepecka |
„Matematyka wokół nas”
„Matematyka wokół nas”
|
WSiP
WSiP |
Przyroda- podręcznik, ćwiczenia część 1 i 2 |
IV
|
M. Marko – Worłowska, F. Szlajfer, J. Stawarz |
„Tajemnice przyrody” – nowa podstawa programowa |
Nowa Era |
Przyroda- podręcznik, ćwiczenia część 1 i 2
|
V
|
Janina Ślósarczyk, Ryszard Kozik, Feliks Szlajfer |
„Tajemnice przyrody” - nowa podstawa programowa |
Nowa Era |
Przyroda- podręcznik, ćwiczenia część 1 i 2 |
VI
|
A. Czerny, K. Grzybowska-Mnich, H. Lach |
„Przyroda” |
Nowa Era |
Religia – podręcznik + zeszyt ćwiczeń |
IV |
Ks. Krzysztof Mielnicki Elżbieta Kondrak Bogusław Nosek |
„Miejsca pełne BOGActw” |
Jedność |
Religia- podręcznik i zeszyt ucznia |
V |
E. Osewska, ks. J. Stala |
„Bóg mnie kocha” |
Biblos Tarnów |
Religia- podręcznik i zeszyt ucznia |
VI |
E. Osewska, ks. J. Stala |
„Bóg mnie przemienia” |
Biblos Tarnów |
Muzyka
|
IV |
M. Gromek, G. Kilbach |
„I gra muzyka” dla klas 4 - 6 – nowa podstawa programowa |
Nowa Era |
Muzyka
|
V |
M. Gromek, G. Kilbach |
„I gra muzyka” dla klas 4 - 6 – nowa podstawa programowa |
Nowa Era |
Muzyka |
VI |
E. Korowajczyk |
Muzyka |
Nowa Era |
Plastyka |
IV |
J. Lukas, K. Onak |
„Do dzieła!” – nowa podstawa programowa |
Nowa Era |
Plastyka |
V |
J. Lukas, K. Onak |
„Do dzieła!” – nowa podstawa programowa |
Nowa Era |
Zajęcia techniczne
|
IV |
Urszula Białka, Jerzy Chrabąszcz |
„Zajęcia techniczne” Część techniczna i część komunikacyjna – nowa podstawa programowa |
Operon |
Zajęcia techniczne
|
V |
Urszula Białka, Jerzy Chrabąszcz |
„Zajęcia techniczne” Część techniczna i część komunikacyjna – nowa podstawa programowa |
Operon |
Technika |
VI |
L. Łabecki |
Technika zeszyt ćwiczeń |
Nowa Era |
|
|
|
|
|
Dnia 28 czerwca 2013r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/13, który obfitował w wiele wydarzeń. Nasza placówka była organizatorem VIII Gminnego Konkursu Piosenki Żołnierskiej pod patronatem Wójta Gminy, Spotkania wielkanocnego połączonego z organizacją V Gminnego Konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W bieżącym roku szkolnym prowadzone były lekcje twórczości w ramach otrzymanego certyfikatu: „Szkoła wspierająca uzdolnienia”. Po raz kolejny zorganizowaliśmy „ Szkolny Dzień Twórczości”. Ofertę zajęć pozalekcyjnych wzbogacały projekty unijne: „ Rozwój i doskonalenie się z indywidualizacją” w kl.I-III I i„ Dziecięca Akademia Przyszłości” w kl. IV-VI. W zakresie wychowania patriotycznego i obywatelskiego realizowaliśmy zadania organizując VIII rocznicę nadania szkole imienia i sztandaru, poprzez udział uczniów w konkursach o charakterze historycznym , wzięliśmy udział w uroczystym odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej w hołdzie powstańcom styczniowym w Brańszczyku, odwiedziliśmy miejsca pamięci narodowej w gminie Brańszczyk. Dziękujemy Katarzynie Kielisiak- zastępcy dyrektora ZPO w Porębie za przybliżenie uczniom kl. IV wydarzeń historycznych mających miejsce na terenie Puszczy Białej, w tym związanych ze 150 rocznicą powstania styczniowego na naszym terenie, odwiedziliśmy grób Patrona szkoły i żołnierskie mogiły, w tym grób działaczki AK- Danuty Rytel. W pamięci naszej zapisało się spotkanie z uczennicą Patrona szkoły- 93-letnią Natalią Kwiatkowską - członkiem ŚZŻAK Obwód „ Rajski Ptak” w Wyszkowie. Swoją wdzięczność wyrażamy od 10 lat błogosławionemu Janowi Pawłowi II prezentując część artystyczną podczas Gminnych Obchodów Światowego Dnia Chorego, a także Wigilii dla chorych i samotnych w Domu Emeryta w Brańszczyku.
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego zostali wyróżnieni uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce w roku szkolnym 2012/13.Wśród nich znaleźli się uczniowie z najwyższą średnią, finaliści konkursów, uczniowie, którzy uzyskali średnią 4,75 i powyżej, ze 100% frekwencją oraz reprezentujący szkołę na zewnątrz. 9 uczniów ze średnią ocen powyżej 4,75 odebrało świadectwa z wyróżnieniem. Za osiągnięcia w różnych dziedzinach rozwoju uczniowie zostali uhonorowani tytułami, zgodnie z obowiązującym systemem nagradzania uczniów w naszej szkole.
Weronika Szymańska ze średnią ocen 5,45 została prymusem szkoły. Za osiągnięte wyniki w nauce; potwierdzone sukcesami w licznych konkursach; w tym pracowitość, sumienność w codziennej pracy uczniowskiej oraz czterokrotny tytuł Mistrza w kategoriach: „MISTRZ PĘDZLA”, „MAŁY TECHNIK”, „ MAŁY HISTORYK”, „ RECYTATOR”. Za swoje osiągnięcia otrzymała z rąk reprezentującej organ prowadzący- Danuty Michalec gratulacje i nagrodę rzeczową ufundowaną przez Wójta Gminy Brańszczyk. Weronika Szymańska- uczennica kl. IV rozpoczęła listę uczniów, którzy otrzymali stypendium za osiągnięcia w nauce. Tę grupę stanowią: Weronika Zdziarstek- uczennica kl. VI , ze średnią ocen 5,27, uzyskała wynik najwyższy w szkole na sprawdzianie szóstoklasisty, tytuł Mistrza w następujących dziedzinach: „ MISTRZ ORTOGRAFII”, „ MAŁY INFORMATYK”, Agata Biedrzycka- uczennica kl. V, ze średnią ocen 5,18; otrzymała CERTYFIKAT AKTYWNEGO UCZNIA. To zaszczytne miano i nagrody odebrała najbardziej zaangażowana uczennica działająca na rzecz szkoły i społecznie. Certyfikat przyznano po raz pierwszy w tym roku szkolnym. Katarzyna Rowińska- uczennica kl. V, ze średnią ocen 5,18 została „MISTRZEM MATEMATYKI”, Piotr Krzepicki – uczeń kl. IV, ze średnią ocen 5,18 uzyskał tytuł:„MAŁEGO HISTORYKA”, zaś Karolina Piórkowska – uczennica kl. V, ze średnią 5,09 zapracowała na miano:„MAŁEGO EKOLOGA”. Gratulacje za wysokie wyniki w nauce i zachowaniu swych dzieci odebrali rodzice uczniów kl.IV-VI: Ewa i Krzysztof Szymańscy, Beata i Jacek Zdziarstkowie, Teresa i Wojciech Biedrzyccy, Ewa i Rafał Rowińscy, Ewa i Adam Krzepiccy, Elżbieta Piórkowska.
Klasa VI
Statuetki „Najlepsza absolwentka” trafiły do rąk dwóch uczennic kl.VI- Weroniki Zdziarstek- średnia ocen 5,27 i Weroniki Rowińskiej - średnia ocen 4,81, która otrzymała tytuł: „SŁOWIKA” i „MISTRZA SPORTU” w kat. dziewcząt kl.IV-VI. Za wielokrotne wyjazdy i wzorowe wywiązywanie się z obowiązków wynikających z godnego reprezentowania szkoły w poczcie sztandarowym, podziękowania otrzymali uczniowie klasy VI: Weronika Rowińska, Weronika Zdziarstek, Jakub Obudziński.
Klasa V
Agata Biedrzycka- śr. ocen 5,18; Katarzyna Rowińska- śr.ocen 5,18; Karolina Piórkowska – śr. ocen 5,09; Filip Zawistowski – śr. ocen 4,9 ; Karol Zdziarstek- śr. ocen 4,81; Mariusz Sztorc- śr. ocen 4,72; Filip Zawistowski uzyskał miano: „ MISTRZA SPORTU” w kat. chłopców kl. IV-VI, zaś Karol Zdziarstek tytuł: „ MAŁEGO HISTORYKA”.
Za zaangażowanie w działalność charytatywną podziękowania i nagrody otrzymali: Filip i Karol Zdziarstek oraz Martyna i Filip Zawistowscy.
Klasa IV
Weronika Szymańska- śr. ocen 5,45; Piotr Krzepicki –śr. ocen 5,18.
Za 100% frekwencję w ciągu roku szkolnego 2012/13 dyplomy i nagrody otrzymało dziecko z klasy „0”- Dawid Szymański oraz czworo uczniów kl. I-IV; kl.I- Natalia Błońska i Oliwia Nasiadka, kl. III- Michał Zdziarstek, kl.IV-Weronika Szymańska.
10 dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymało nagrody w postaci książeczek i dyplomów. 12 uczniów klas I – III otrzymało nagrody książkowe, które odebrali:
Natalia Błońska, Agnieszka Kurowska, Oliwia Nasiadka, Karolina Pułaska, Zuzanna Zdziarstek, Filip Zdziarstek.
Klasa II
Martyna Zawistowska, Oliwia Wróbel, Szymon Rosłaniec, Cyryl Sarbiewski.
Klasa III
Żabik Wiktor, Klaudia Szerzeń.
Nagrody książkowe ufundowane zostały przez Radę Rodziców.
W klasach I- III miano: „ MISTRZ PĘDZLA” przyznano uczennicy kl. I –Oliwii Nasiadka, tytuły: „SŁOWIK”, „RECYTATOR” i „ MISTRZ SPORTU” w kat. dziewcząt kl.I-III otrzymała uczennica kl. I- Agnieszka Kurowska, „tytuł „WZOROWEGO MATEMATYKA” przyznano uczniowi kl.II -Szymonowi Rosłońcowi, zaś tytuł: „MISTRZA SPORTU” w kat. chłopców otrzymał uczeń kl.I- Cyprian Paź. Z każdej klasy wybrano „najlepszego czytelnika”, którymi zostali: Agnieszka Kurowska-kl.I, Oliwia Wróbel-kl.II, Klaudia Szerzeń- kl.III, Weronika Szymańska-kl.IV, Jakub Kuczyński-kl.V, Weronika Zdziarstek-kl.VI. W każdym zespole klasowym przyznano tytuły w kategorii:„Wzorowy kolega/ wzorowa koleżanka”. To zaszczytne miano i nagrody otrzymali następujący uczniowie: Filip Zdziarstek –kl.I, Szymon Rosłoniec - kl.II, Michał Zdziarstek- kl.III, Weronika Szymańska- kl. IV, Mariusz Sztorc- kl. V, Weronika Rowińska –kl.VI
- uczennicy klasy IV, Weroniki Szymańskiej –wielokrotnej laureatki konkursów, uzdolnionej plastycznie. Weronika otrzymała:
- ucznia kl.V- Karola Zdziarska- za wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie:„Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.
- ucznia kl.IV- Piotra Krzepickiego- za wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literackim: „ Kapliczki i krzyże przydrożne”.
- uczennicy klasy I- Oliwii Nasiadki za III miejsce i odbiór nagrody w kategorii: "nagroda plastyczna” w XIII edycji wojewódzkiego konkursu Tomik Literacki Młodych Autorów o tematyce przyrodniczej.
- uczniów kl. I, IV i V, którzy otrzymali wyróżnienia w XIII edycji wojewódzkiego konkursu Tomik Literacki Młodych Autorów o tematyce przyrodniczej:
- uczennicy kl.VI – Weroniki Zdziarstek- za III miejsce w powiatowym konkursie literackim: „ Przyszłość słowem malowana”
- ucznia kl.VI- Eryka Paź – za zajęcie II miejsca w powiatowym konkursie literackim: „ Przyszłość słowem malowana”
- zespołu uczniów kl.V-VI; Agaty Biedrzyckiej (I miejsce indywidualnie), Sebastiana Bajora (I miejsce indywidualnie), Katarzyny Rowińskiej (II miejsce indywidualnie), za zajęcie I miejsca drużynowo w etapie gminnym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
- uczennicy kl.VI: Weroniki Zdziarstek za zajęcie I miejsca w kat. kl.VI w Gminnym Konkursie Ortograficznym
- zespołu uczennic kl.V-VI w składzie: W. Rowińska, K. Rowińska, A. Biedrzycka,K. Piórkowska, W. Kania, W. Zdziarstek za zajęcie I miejsca oraz K. Paź ucz. kl. IV za III miejsce w Gminnym Konkursie Piosenki Żołnierskiej
- zespołu uczennic kl. I w składzie: A. Kurowska, O. Kurowska, O. Nasiadka, Z. Zalewska i N. Błońska za zajęcie I miejsca w kat. kl. 0-III oraz uczennic: W. Rowińskiej, K. Rowińskiej, A. Biedrzyckiej, W. Kania, W. Zdziarstek za zajęcie III miejsca w kat.kl.IV-VI w XIV Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek
- uczennicy kl.I – Agnieszki Kurowskiej za zajęcie III miejsca w etapie gminnym edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego: „ Warszawska Syrenka”.
-ucznia kl.II- Szymona Rosłońca –I miejsce indywidualnie, III miejsce zespołowo w X Gminnym Konkursie Matematycznym
- uczniów kl.0-III: Oliwii Nasiadki za II miejsce, wyróżnienia – Wiktora Źabika, Martyny Zawistowskiej, Karoliny Pułaskiej, Maksymiliana Bajora, Dawida Szymańskiego w V Gminnym Konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną
- uczniów kl.IV-VI: Karola Zdziarstka za I miejsce, Agaty Biedrzyckiej za II miejsce i wyróżnienie dla Kacpra Paź w V Gminnym Konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną
Uczniowie naszej szkoły brali udział w licznych zawodach sportowych. Niejednokrotnie odnosili sukcesy.
Już tradycyjnie, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego część artystyczną przedstawili uczniowie kl.III.
We wtorek, przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie kl.VI wraz z rodzicami i wychowawcą zorganizowali uroczystość związaną z zakończeniem nauki w szkole. Zaprezentowali ciekawy program słowno-muzyczny o sobie, swoich szkolnych doświadczeniach i przeżyciach. Nie zabrakło w nim słów wdzięczności i podziękowań pod adresem rodziców i pracowników szkoły. W imieniu rodziców podziękowania przekazała Pani Beata Zdziarstek. Wszystkim podobała się prezentacja wspomagana występem uczniów klasy VI pod tytułem: „Teraz i w przyszłości- absolwenci za 20 lat”. Pojawiły się łzy nie tylko w oczach szóstoklasistów żegnających swoją podstawówkę. Ten moment jest zawsze trudny dla nauczycieli i rodziców.
Zakończenie roku szkolnego to szczególna okazja, by przekazać podziękowania Nauczycielom i Rodzicom, którzy z zaangażowaniem dzielą szkolne sukcesy i niedole życia szkolnego, czynnie włączają się w organizację uroczystości. Pamiętają o tym, że tylko współpraca szkoły i rodziny może być gwarancją prawidłowego wychowania. Tylko wspólne działanie pomoże osiągnąć najlepsze efekty. Nie zabrakło podziękowań dla całej społeczności szkolnej od Samorządu Gminy Brańszczyk, które przekazała obecna na uroczystości Pani Danuta Michalec, Dyrektora szkoły, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
Grono pedagogiczne podejmując zadania stawiane współczesnej szkole zaspakaja oczekiwania i przyczynia się do rozwijania zdolności twórczych, talentów i indywidualnych zainteresowań uczniów. Dziękuję nauczycielom za podejmowanie inicjatyw sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi uczniów, przyczyniających się do podwyższania jakości pracy szkoły. Za całoroczną pracę w charakterze nauczyciela- anglisty w naszej placówce dziękuję Pani Monice Kluczek. Za wspieranie działań szkoły podziękowania kieruję do organu prowadzącego, przyjaciół i partnerów szkoły, Rady Rodziców; przewodniczącej– Jolanty Nasiadki, z-cy przewodniczącej- Ewy Rowińskiej, skarbnika- Justyny Pułaskiej, a także rodziców uczniów kończących edukację w naszej placówce: Justyny Pułaskiej, Marii Rowińskiej, Adeli Paź, Agnieszki i Piotra Składanków, Bogusławy i Sławomira Obudzińskich. Praca społeczna rodziców: Pawła Nasiadki, Tadeusza Błońskiego, Ryszarda Kurowskiego, Piotra Pujera, Jacka Zdziarstka pozwoliła pierwszoklasistom pracować w pięknie odnowionej sali lekcyjnej. W tegoroczne wakacje przy odnowieniu kolejnej klasy lekcyjnej społecznie pracowali następujący rodzice, których dzieci będą uczniami kl .I w roku szkolnym 2013/14: Monika i Arkadiusz Kania, Dariusz Komor i Ewa Szymańska wraz z wychowawcą- B. Tarcicką i pracownikiem obsługi- Waldemarem Kowalskim. Za piękny przykład dbałości o szkołę, jak o swój „drugi dom” serdecznie Państwu dziękuję. Słowa podziękowania kieruję do TYCH PAŃSTWA, którzy w różny sposób przyczynili się do owocnej współpracy z naszą placówką, by mogły być w pełni zrealizowane zadania z zakresu bezpieczeństwa, wychowania i opieki.
Honorata Pękul -
Dyrektor szkoły
Ważnym elementem procesu dydaktyczno- wychowawczego w naszej szkole jest krzewienie wśród dzieci postaw patriotycznych i związanych z nimi walorów wychowawczych. Na tym polu nasza placówka ma osiągnięcia nie tylko na szczeblu międzyszkolnym, ale także na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Przykładem osiągnięcia ogólnopolskiego jest wyróżnienie, jakie zdobył uczeń piątej klasy naszej szkoły. Miało to miejsce 7 czerwca 2013 roku podczas III Festiwalu Komiksu Historycznego, którego organizatorem było Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. W ramach festiwalu odbyło się także podsumowanie I ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży pod tytułem: „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie komiksu przedstawiającego epizod historyczny, rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa. Uczniowie startujący w konkursie musieli się wykazać umiejętnością opowiadania o dziejach historycznych poprzez współczesne środki artystycznego wyrazu, do których należy komiks. W ramach konkursu zostało wyróżnionych 13 prac uczniów klas IV- VI z całej Polski, a wśród nich praca ucznia klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzciance. Karol Zdziarstek, bo o nim mowa wykonał pracę w formie komiksu historycznego pod tytułem: „ Z życia patrona szkoły w Trzciance”. Jego praca obejmowała epizody z życia patrona szkoły w Trzciance Piotra Kulasińskiego od roku 1934, kiedy był jeszcze gimnazjalistą, do roku 1946, kiedy mając 32 lata zginął z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Na konkurs, który miał zasięg ogólnopolski wpłynęło 400 prac, w tym 211 prac ze szkół podstawowych w kategorii których startował Karol Zdziarstek. Podsumowania konkursu dokonała edukator Anna Klimowicz. Oprócz wyróżnienia nasz laureat otrzymał nagrody książkowe: IPN „ migawki z przeszłości”, grę edukacyjną IPN „ Znaj znak” oraz komiks „ W imieniu Polski Walczącej” autorstwa Sławomira Zajączkowskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego. Ponadto Karol wraz z nauczycielem- opiekunem uczestniczył w spotkaniu z twórcami wspomnianego komiksu. Czuł się podwójnie wyróżniony, kiedy to osobiście poprosił twórców konkursu o autografy i wspólne zdjęcie.
Słowa uznania należą się również uczennicy klasy IV, Weronice Szymańskiej. Weronika wzięła udział w konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” i wykonała komiks historyczny pod tytułem: „ Życie i działalność Piotra Kulasińskiego w latach 1939-1945”. Otrzymała również specjalne podziękowanie od organizatorów konkursu. Przystąpienie do ogólnopolskiego konkursu i ukazanie sylwetki patrona należało do przedsięwzięć, które wpisało się w obchody VIII rocznicy nadania szkole sztandaru i przyjęcia za patrona szkoły Piotra Kulasińskiego. Karol i Weronika wypełnili to zadanie wzorowo.
Należy dodać, że Weronika Szymańska startowała także w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod tytułem: „Komiks o Warszawie i jej mieszkańcach” uzyskując wyróżnienie za przygotowaną pracę konkursową na temat:„Z wizytą w Warszawie”. Gratuluję rodzicom Karola- Państwu Elżbiecie i Andrzejowi Zdziarstkom i rodzicom Weroniki Państwu Ewie i Krzysztofowi Szymańskim osiągnięć dzieci, a nauczycielkom- Ewie Szymańskiej i Agacie Komor dziękuję za współpracę, która pozwoliła osiągnąć cele konkursu.
Szkoła w Trzciance ma także osiągnięcia w konkursie na szczeblu wojewódzkim. W wojewódzkim konkursie literackim „Kapliczki i krzyże przydrożne” startował uczeń klasy czwartej Piotr Krzepicki,uzyskując wyróżnienie. Aby wykonać zadanie konkursowe, Piotrek odwiedził najstarszych mieszkańców Trzcianki. Wcielając się w rolę detektywa poznawał historię przydrożnych krzyży i kapliczek znajdujących się w jego miejscu zamieszkania. Przedstawił w swojej pracy konkursowej ich historię. Dzięki rozmówcom i uzyskanej wiedzy udzielił odpowiedzi na pytanie: jakie znaczenie w codziennym życiu miały elementy budownictwa sakralnego- kapliczki i krzyże przydrożne dla mieszkańców Trzcianki, dlaczego powstały akurat w tym miejscu, jakie uroczystości religijne się przy nich odbywały. Rodzinne spacery z najbliższymi pozwoliły Piotrowi zgłębiać wiedzę na temat kapliczek i krzyży, stojących przy wiejskich drogach i wśród pól. Piotrek, poprzez wykonaną pracę konkursową zdobytą wiedzą podzielił się z nami. Gratuluję Piotrkowi zdobytego wyróżnienia, dziękuję mieszkańcom Trzcianki za przekazaną wiedzę, a rodzicom Piotra- Państwu Ewie i Adamowi Krzepickim gratuluję osiągnięć syna.
H. Pękul
- nauczyciel-opiekun
25 czerwca 2013 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Panią i Policjantem z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej w Wyszkowie, którzy przeprowadzili pogadankę na temat: „Bezpieczne wakacje 2013”. Podczas spotkania zostały poruszone takie tematy jak: bezpieczeństwo w ruchu drogowym, kontakty z nieznajomymi. Zostały również przypomniane numery alarmowe oraz jak należy wezwać pomoc w razie zaistniałego zagrożenia. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Bezpiecznie nad wodą”.