• SZKOLNY DZIEŃ TWÓRCZOŚCI

      SZKOLNY DZIEŃ TWÓRCZOŚCI

       21 marca to pierwszy dzień wiosny. Wiosna niesie za sobą wiele marzeń i pomysłów. Ciekawych pomysłów nie zabrakło w naszej szkole. W tym dniu odbyły się twórcze zajęcia integrujące całą społeczność szkolną. Pracowaliśmy w kilku grupach. Praca ta rozwijała w nas twórcze myślenie i aktywność za pomocą ruchu i rytmu. W tym dniu odbył się także szkolny konkurs piosenki o zdrowiu.

    • SCENKA Z ZAKRESU PROFILAKTYKI

      SCENKA Z ZAKRESU PROFILAKTYKI

       29 lutego uczniowie klasy VI przedstawili scenkę z zakresu profilaktyki ph.: ,,Żyj zdrowo i kolorowo”. Takie hasło powinno nam towarzyszyć każdego dnia, nie powinniśmy ulegać czyhającym  pułapkom. Scenka rozbudziła wśród nas nasze zainteresowania i wskazała formy spędzania czasu wolnego, aby żyć zdrowo i kolorowo.

    • KINO OBJAZDOWE

      KINO OBJAZDOWE

       24 lutego obejrzeliśmy film pt. ,,Rio”.

    • BAL KARNAWAŁOWY

      BAL KARNAWAŁOWY

       20 lutego odbył się bal karnawałowy. Czekali na niego zniecierpliwieni  uczniowie, zwłaszcza młodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć dobre wróżki, urzekające księżniczki. Nie zabrakło też odważnych batmanów czy spidermenów. Ci, którzy przebrali się, otrzymali nagrody, ufundowane przez Komitet Rodzicielski.

    • ZABAWA CHOINKOWA

      ZABAWA CHOINKOWA

       Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić! Świetną ku temu okazją była niewątpliwie zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w sobotę 11 lutego, na którą czekali z wielką niecierpliwością uczniowie. W trakcie zabawy można było skorzystać z bufetu. W przerwie odbyła się loteria fantowa, w której każdy los był wygrany. Organizatorem zabawy choinkowej był Komitet Rodzicielski.

    • SEMESTRALNE ZEBRANIE Z RODZICAMI

      SEMESTRALNE ZEBRANIE Z RODZICAMI

       Na zebraniu semestralnym p. dyrektor przy pomocy prezentacji multimedialnej podsumowała pracę szkoły za I semestr. Omówiła najważniejsze osiągnięcia szkoły, udział w konkursach i uroczystościach, przedstawiła najlepszych uczniów z poszczególnych klas oraz uczniów ze 100% frekwencją. Przedstawiła statystyczne wyniki pracy szkoły. Po zebraniu ogólnym w klasach odbyły się spotkania z wychowawcą.

    • DZIEŃ BABCI I DZIADKA ORAZ PODSUMOWANIE PROJEKTU UNICEF ,,WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

      DZIEŃ BABCI I DZIADKA ORAZ PODSUMOWANIE PROJEKTU UNICEF ,,WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

       

      31 stycznia odbyły się uroczyste obchody dnia Babci i Dziadka połączone z podsumowaniem projektu UNICEF ,,Wszystkie kolory świata”. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: babcie i dziadkowie, Zastępca Wójta Gminy Brańszczyk p. A. Łapiński, Przew. Rady Gminy p. B. Pieńkos, Radni z naszej miejscowości p. J. Wyszyńska. i p.H. Zagożdżon., Sekretarz Gminy p. D. Chmielewska, Dyrektor Gminnego Domu Kultury p. M. Puścian. Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej p.B. Głowacka., bibliotekarka z biblioteki publicznej pani D. Sówka, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Na początku p.dyr.H.Pękul powitała wszystkich gości, a następnie zaprosiła na część artystyczną. Najpierw wystąpili uczniowie z kl.II i III, którzy wierszem, piosenką i tańcem ukazali codzienną rolę babci i dziadka. Następnie odbyła się zabawna inscenizacja w wykonaniu uczniów kl.I  pt. ,,O biednym wilku i przebiegłym Zielonym Kapturku”. Zebrani goście mogli również wysłuchać kolęd w wykonaniu laureatów szkolnego konkursu kolęd i pastorałek. Na uroczystości podsumowano akcję ,,Wszystkie kolory świata”. P.dyrektor zachęciła do pozyskania za symboliczną cenę kolorowych lalek wykonanych przez uczniów z pomocą rodziców. Sprzedano 46 ślicznych  laleczek, był to szczytny cel – współuczestnictwo w zakupie szczepionki. Dzięki życzliwości wielu osób 63 dzieci w Sierra Leone będzie mogło być zaszczepione przeciwko najważniejszym chorobom wieku dziecięcego.

    • UROCZYSTE OBCHODY DNIA BABCI I DZIADKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      UROCZYSTE OBCHODY DNIA BABCI I DZIADKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

       Któż, oprócz rodziców, kocha nas tak mocno... 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Święto to ma w Polsce tradycję liczącą blisko pół wieku i honoruje osoby, które ze wszech miar na to zasługują. Wnuczęta prześcigają się w rysowaniu laurek dla swoich babć i dziadków. Dnia 31 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały pod okiem swej Pani  przedstawienie dla babć i dziadków z okazji Ich. To oczywiście największa radość dla dziadków. W ten szczególny dzień w roku, w którym możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy - to Dzień Babci i Dziadka.  W ten dzień, wnukowie i wnuczki z zerówki pokazały dziadkom przedstawienie oraz zatańczyły wraz z nimi na sali. Dzieci składały życzenia swoim dziadkom, śpiewały piosenki. W swych recytacjach dzieci podkreśliły, jak dziadkowie kochają wnuczęta, wspierają ich, zawsze są przy nich, na każdy smutek mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie. Dzieci chciały podziękować bliskim za miłość i starania oraz sprawić, żeby w Dniu Babci i Dziadka goście poczuli się wyjątkowo. Pokazały, że dziadkowie są dla wnuków kimś ważnym, a ich Dzień to prawdziwe święto. Wszystkie wnuki obdarowały gości, laurkami i własnoręcznie wykonanymi prezentami. Było wiele serdecznych życzeń. Na zakończenie babcia Henryka podziękowała w imieniu zaproszonych gości za przygotowaną uroczystość. Następnie odbył się słodki poczęstunek.

    • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

      SPOTKANIE Z POLICJANTEM

      13 stycznia uczestniczyliśmy w spotkaniu z przedstawicielami Policji. Odbyła się pogadanka nt. bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

    • CYRK W SZKOLE

      CYRK W SZKOLE

      Objazdowa grupa cyrkowa " SZOK" odwiedziła naszą szkołę. Program obejrzeli z entuzjazmem uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Mogliśmy  zobaczyć pokaz żonglerki, akrobacje, magię i iluzję. Dzieciom najbardziej podobał się bardzo zabawny clown, wąż, którego mogły nawet dotknąć. Było dużo śmiechu i zabawy. 

    • SPOTKANIE WIGILIJNE – JASEŁKA, DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM, MIKOŁAJ

      SPOTKANIE WIGILIJNE – JASEŁKA, DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM, MIKOŁAJ

       W naszej szkole w ostatnim tygodniu przed świętami odbyły  się jasełka. Jak co roku na przedświąteczne spotkanie przybyli rodzice i babcie. Publiczność po raz kolejny z wielkim wzruszeniem obejrzała przygotowany występ. Na scenie pojawiły się aniołki, pastuszkowie, Trzej Królowie,  mieszkańcy wszystkich stron świata. Sztuka zaprezentowana przez uczniów bardzo się spodobała zgromadzonym uczniom, nauczycielom, pracownikom, rodzicom i babciom.   Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
              Po przedstawieniu Pani Dyrektor złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne oraz odczytała życzenia nadesłane od różnych instytucji. Po przedstawieniu wszyscy zebrani dzielili się opłatkiem, a następnie odwiedził nas Święty Mikołaj. Cała społeczność była grzeczna w minionym roku, gdyż otrzymała prezenty. W świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.

    • FILHARMONIA - ,,MUZYKA SĄSIADÓW"

      FILHARMONIA - ,,MUZYKA SĄSIADÓW"

       1 grudnia byliśmy słuchaczami filharmonii pt. ,,Muzyka sąsiadów”.

    • KINO OBJAZDOWE

      KINO OBJAZDOWE

       24 listopada poczuliśmy się jak w kinie. Obejrzeliśmy film pt. ,,Pan Popper i jego pingwiny”.

    • DYSKOTEKA SZKOLNA Z OKAZJI ANDRZEJEK

      DYSKOTEKA SZKOLNA Z OKAZJI ANDRZEJEK

       W listopadzie odbyła się szkolna dyskoteka andrzejkowa połączona z wróżbami. Na górnej sali odbywały się tańce, zaś w sali lekcyjnej na dolnym korytarzu przygotowany był pokój wróżb. Niektórym przepowiedziano ciekawą przyszłość.

    • APEL Z OKAZJI 93 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

      APEL Z OKAZJI 93 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

      Święto Niepodległości, które wszyscy Polacy obchodzą 11 listopada, na pamiątkę  odzyskania wolności i państwowości, my w naszej szkole uczciliśmy 18 listopada uroczystym apelem. Wierszem i piosenką ukazaliśmy jak odrodziła się Polska.

       

       11 listopada na ulicach wszystkich miast panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości.

      "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów."  ("Powstawanie II Rzeczypospolitej. Wybór dokumentów").

       Podobna atmosfera panowała w stolicy.

      "Warszawa żyła w tych dniach na ulicach. (...) Gdy 11 listopada, w historycznym dniu zawieszenia broni, wyszedłem rano na miasto, ulica miała wygląd jakiś zupełnie inny niż zwykle: ludzie poruszali się szybko, każdy patrzył z ciekawością naokoło, każdy czegoś wyczekiwał, zawiązywały się rozmowy między ludźmi nieznajomymi. Niemców spotykało się niewielu i nie mieli już tak butnych min jak poprzednio, większość z nich miała już na mundurach czerwone rewolucyjne kokardki, dyscyplina rozluźniła się, widziało się i czuło się już zupełną dezorganizację tej karnej armii. Ludność samorzutnie zaczęła rozbrajać żołnierzy, którzy podawali się temu przeważnie bez protestu."   (M. Jankowski, "11 listopada 1918 r." [w:] Warszawa w pamiętnikach pierwszej wojny światowej, Warszawa 1971).

    • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

      PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
    • WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA TADEUSZA BRONAKOWSKIEGO

      WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA TADEUSZA BRONAKOWSKIEGO

      14 listopada gościliśmy w naszej szkole ks.biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Odbyła się krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Każda klasa zrobiła pamiątkowe zdjęcie z ks.biskupem i proboszczem naszej parafii. Następnie odbyło się spotkanie z nauczycielami.

    • Gminny Przegląd Piosenki Żołnierskiej

      Gminny Przegląd Piosenki Żołnierskiej

       

           Co roku 11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia dnia, w którym  nasza Ojczyzna odrodziła się po 123 latach niewoli.

            W Publicznej Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance aby uczcić to ważne wydarzenie od wielu już lat organizowany jest Gminny Przegląd Piosenki Żołnierskiej pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk. W dniu 8 listopada 2011 roku cała  społeczność szkoły oraz zaproszeni goście: wójt gminy Mieczysław Pękul, członek Światowego Związku Żołnierzy AK Obwód Warszawa- Wschód Mirosław Widlicki, sekretarz gminy Danuta Chmielewska, prezes gminnej OSP  Jacek Zalewski oraz dyrektor GDK Maria Puścian mieli możliwość wysłuchania piosenek w wykonaniu uczniów klas IV-VI z terenu gminy Brańszczyk oraz zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej  w Sieczychach, z gminy Długosiodło.

               W zmaganiach konkursowych w  kategorii solistów i w kategorii zespołowej wystąpiło 31 młodych artystów. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy 12 piosenek, które opowiadały o miłości do Ojczyzny, obwieszczały zwycięstwo i radość powrotu żołnierzy z wojny do domu, do swoich najbliższych; żon, matek.

           Na początku Miłosz Gemzała, uczeń pierwszej klasy szkoły w Turzynie wprowadził                  w nastrój zgromadzonych na sali gimnastycznej wykonując piosenkę „ Wojenko, wojenko….”, po czym rozpoczęły się zmagania konkursowe młodych artystów.

            Następnie zaproszeni goście  i opiekunowie przygotowujący uczniów do  konkursu oprócz pracy w  komisji oceniającej , wspólnie wykonali żołnierską piosenkę: „ Przybyli ułani pod okienko”.

            Po wysłuchaniu tegorocznych wykonawców, dokonali oceny biorąc pod uwagę: melodię, dykcję, dobór repertuaru, ogólne wrażenie i wyłonili zwycięzców.

            W kategorii solistów pierwsze miejsce zajął Filip Balicki, uczeń PSP w Brańszczyku              z piosenką „ Ostatni mazur”. Opiekunem była  Olga Frankowska- Kędzior. Drugie miejsce przyznano Weronice Rowińskiej za wykonanie piosenki „ Wrzosy”. Uczennicę PSP w Trzciance przygotowała Mirosława Kurowska. Natalia Olbryś z PSP w Porębie wykonując piosenkę „ Po ten kwiat czerwony” pod kierunkiem Michała Sitek zajęła trzecie miejsce.

             Wszyscy zebrani ze wzruszeniem wysłuchali piosenek , które wykonali: Mateusz Wrzesiński (SP w Sieczychach „ Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, opiekun: Elżbieta Wrzesińska), Patrycja Waszczak ( PSP w Białymbłocie, „ Wybaczcie piechocie”, opiekun: Marzena Parobczyk), Joanna Runo ( PSP w Nowych Budach, „ Rozkwitały pąki białych róż”, opiekun: Jacek Kuropatwa).

              W kategorii zespołowej pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele PSP w Brańszczyku z piosenką „ Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony”. Grupę w składzie: Katarzyna Błońska, Damian Zarzecki, Amelia Pieńkos, Martyna Murza, Michał Laskowski przygotowała Dorota Owsianko. Drugie miejsce przyznano przedstawicielkom SP w Trzciance. Katarzyna Poziemska, Weronika Zdziarstek, Wiktoria Kania, Agata Biedrzycka, Patrycja Głowacka, Karolina Świrska wykonały piosenkę „ Wrócą chłopcy z wojny”. Uczennice przygotowała Mirosława Kurowska. Trzecie miejsce  zajęły  przedstawicielki SP w Turzynie; Patrycja Puławska, Natalia Siatkowska z piosenką „ Po ten kwiat czerwony”, opiekun Teresa Malińska i dziewczęta SP w Sieczychach : Aleksandra Kulesza, Patrycja Moczydłowska, Anita Jasińska, Magdalena Nisio, Natalia Lewandowska były wykonawcami piosenki „ Biały Krzyż”, zaś ich opiekunem Elżbieta Wrzesińska.

              Równie pięknie zabrzmiały piosenki „ Wojenko, wojenko…”w wykonaniu  chłopców: Mateusza Szymanika, Patryka Deptuły, Eryka Tomczyka  ze SP w Nowych Budach pod kierunkiem Jacka Kuropatwy i przedstawicieli SP w Knurowcu. Opiekun Małgorzata Wróbel przygotowała grupę w składzie: Dominika Wójcik, Monika Piórkowska, Tobiasz Wróbel, Milena Szerzeń do wykonania piosenki „ Przekorna dziewczyna”.

               Laureaci i pozostali wykonawcy żołnierskich piosenek zostali nagrodzeni przez wójta gminy Mieczysława Pękula, który razem z przewodniczącym komisji konkursowej Jackiem Zalewskim wręczył nagrody zwycięzcom i upominki pozostałym uczestnikom konkursu.

            Mirosław Widlicki, przyjaciel szkoły w Trzciance ufundował nagrody książkowe , które wręczył solistom: Filipowi Balickiemu, Weronice Rowińskiej, Mateuszowi Wrzesińskiemu.

             Dyrektor szkoły H. Pękul podziękowała wszystkim uczestnikom konkursu, pogratulowała zwycięzcom podziękowała opiekunom za  przygotowanie uczniów do Przeglądu Piosenki Żołnierskiej, który przypomniał nam, że dzięki naszym bohaterom jesteśmy wolnym narodem. 

             Codziennym życiem, rzetelną nauką i uczciwą pracą powinniśmy spłacać dług wdzięczności wobec Tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.

               Szkoła w Trzciance organizując VII Gminny Przegląd Piosenki Żołnierskiej spełniła patriotyczny i obywatelski obowiązek wobec Patrona szkoły- Piotra Kulasińskiego, któremu mundur i żołnierska piosenka nie były obce.

    • Spotkanie z emerytowanym żołnierzem

      Spotkanie z emerytowanym żołnierzem

       

      Zbliżające się Święto Niepodległości, było okazją do zaproszenia Pana Stanisława  Prusa-Trębickiego emerytowanego żołnierza w stopniu st.chor.szt. wojsk zmechanizowanych (dziadka Cyryla Sarbiewskiego) do klasy I na spotkanie. Zaproszony gość opowiadał o wojsku, służbie i poświęceniu dla Ojczyzny. Swoimi opowieściami zaciekawiły nie tylko chłopców, ale też dziewczynki. Dzieci miały możliwość obejrzenia umundurowanego żołnierza oraz orderów i odznaczeń, które zdobył w czasie wieloletniej służby. Poznały  również  znaczenie kolorystyki umundurowania, a także znaczenie różnych akcesoriów wojskowych. Uczniowie podczas tego spotkania dowiedzieli się dlaczego w dniu 11 listopada obchodzimy Dzień Niepodległości. Spotkanie

      w klasie zakończono wspólnym zaśpiewaniem pieśni patriotycznej  pt. ”Przybyli ułani pod okienko”. Na koniec wszyscy udali się  pod pomnik Patrona Szkoły Piotra Kulasińskiego i zapalili znicze.

      Serdeczne podziękowanie Panu Stanisławowi Prus-Trębickiemu za ciekawą lekcję patriotyzmu składają wdzięczni uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią.

                                                                                                   

    • Ślubowanie pierwszoklasistów

      Ślubowanie pierwszoklasistów

       

      Jednym z najważniejszych dni w szkolnym życiu pierwszoklasistów jest ceremonia pasowania na ucznia. W uroczystości udział wzięło 8 pierwszaków, a także uczniowie pozostałych klas, nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice.

      Pierwszaki przedstawiły program artystyczny, który podkreślał najważniejsze, najwartościowsze zalety i umiejętności ucznia: mądrość, pracowitość, sumienność i przyjaźń.

      Po części artystycznej Pani dyrektor dokonała ceremonii pasowania pierwszoklasistów na prawowitych uczniów naszej szkoły. Następnie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz prezenty od całej społeczności szkolnej. Rodzice z tej okazji ufundowali upominek  do klasy,  za który serdecznie dziękujemy.  Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem.

      Uroczystość pasowania na ucznia spełniła ogromną rolę wychowawczą. Przeżycia dzieci i wzruszenie wszystkich uczestników, a w szczególności rodziców były bardzo silne. Dzień ten pozostanie trwale w ich pamięci.

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Piotra Kulasińskiego
      Trzcianka
      07-221 Brańszczyk
    • (029) 679-44-94

    Galeria zdjęć